Προς το περιεχόμενο

προστασια laptop απο το ρευμα


panira

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

σημερα μου ελεγε ενας γνωστος μου οτι εξαιτιας του δικτυου της ΔΕΗ και των συνεχων διακοπων του ρευματος , του καηκε η τηλεοραση...200 ευρω ζημια...

Γνωριζω οτι υπαρχουν πολυπριζα ασφαλειας στην αγορα(νομιζω διαθετω κιολας ενα), ειναι ομως αρκετα αποτεσματικα για να προστατευσουν μια ηλεκτρικη συσκευη απο μια πχ υπερταση?

 

 

 

το ξερω οτι ενα ups θα΄ταν η καλυτερη επιλογη αλλα ειναι αρκετα ακριβα και ελεγα μηπως μπορω να κανω την δουλεια μου και πιο φθηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το laptop δεν χρειάζεται ups, αυτό το ρόλο τον παίζει η μπαταρία. Για έξτρα προστασία μπορείς να δεις κάποιο σταθεροποιητή ή κάποιο πολύπριζο ασφαλείας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

σημερα μου ελεγε ενας γνωστος μου οτι εξαιτιας του δικτυου της ΔΕΗ και των συνεχων διακοπων του ρευματος , του καηκε η τηλεοραση...200 ευρω ζημια...

Γνωριζω οτι υπαρχουν πολυπριζα ασφαλειας στην αγορα(νομιζω διαθετω κιολας ενα), ειναι ομως αρκετα αποτεσματικα για να προστατευσουν μια ηλεκτρικη συσκευη απο μια πχ υπερταση?

 

 

 

το ξερω οτι ενα ups θα΄ταν η καλυτερη επιλογη αλλα ειναι αρκετα ακριβα και ελεγα μηπως μπορω να κανω την δουλεια μου και πιο φθηνα

 

o φορτιστης του laptop σου προσφέρει την καταλληλη προστασια (υποθετω οτι δεν εχεις turboX). Στην χειροτερη θα καει αυτός. Απο εκει και πέρα αν θες κατι παραπάνω μπορεις να παρεις μια απλη πριζα για προστασια απο υπερτασεις, κανα 15 ευρω... η ακομα καλυτερα ενα UPS.

 

Το ακριβο της υποθεσης βεβαια δεν ξερω που το ειδες. Ενα UPS 650VA της Eaton κανει 55ευρω μολις και ειναι υπεραρκετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλη μια φορα ... οι πριζες προστασίας υπερτασης σε προστατευουν απο υπερτάσεις (κευρανους wtf) και δεν προστατευει από αυξομειώσεις ή καταβυθίσεις της τάσης. Ο σταθεροποιητής σταθεροποιει το ρευμα αλλα σε περιορισμένα όρια, άρα αν κανει μια διακοπη 1 δευτερολέπτου, ... επεσε το ρευμα. Ο φιλος του πληρωσε 200 ευρω ζημια ενω με ενα ups 50-60 ευρω με avr θα ειχε γλυτώσει.

 

@ts

Το τροφοδοτικό και η μπαταρία σε προστατευουν απο υπερτάσεις (το τροφοδοτικό που θα καει) και καταβυθίσεις (η μπαταρία). Εγω βέβαια εχω παρει ups και εχω κουμπωσει πάνω και αλλα πραγματα εκτός απο το laptop (ρουτερ, φορτιστές κινητών, κλπ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το laptop δεν χρειάζεται ups, αυτό το ρόλο τον παίζει η μπαταρία. Για έξτρα προστασία μπορείς να δεις κάποιο σταθεροποιητή ή κάποιο πολύπριζο ασφαλείας.

 

Το ups μην το βλέπεις σαν "μπαταρία". Ότι δηλαδή το βάζουμε μόνο για να μην χάσουμε δεδομένα σε περίπτωση διακοπής.

Είναι και μέθοδος προστασίας από υπερτάσεις, spikes και γενικά οτιδήποτε κουλό μπορεί να έρθει από το δίκτυο (από μ....κίες της ΔΕΗ μέχρι κεραυνούς)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ups μην το βλέπεις σαν "μπαταρία". Ότι δηλαδή το βάζουμε μόνο για να μην χάσουμε δεδομένα σε περίπτωση διακοπής.

Είναι και μέθοδος προστασίας από υπερτάσεις, spikes και γενικά οτιδήποτε κουλό μπορεί να έρθει από το δίκτυο (από μ....κίες της ΔΕΗ μέχρι κεραυνούς)

Έχεις δίκιο, στο μυαλό μου το έχω χοντρικά σαν μπαταρία γι'αυτό το είπα για το λάπτοπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το laptop δεν χρειάζεται ups, αυτό το ρόλο τον παίζει η μπαταρία. Για έξτρα προστασία μπορείς να δεις κάποιο σταθεροποιητή ή κάποιο πολύπριζο ασφαλείας.

Για την τηλεοραση τι ειναι καλυτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαπτοπ δεν παθαίνει τιποτα απο τις διακοπες της ΔΕΗ, δεν ξερω ομως αν καει το τροφοδοτικο!!!

Η τηλεοραση πρεπει να εχει extra μπριζα ασφαλειας απο υπερταση. (10 euro κανει)

 

Οι συσκευες δεν "καιγονται" οταν κοβεται το ρευμα αλλα οταν επανερχετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την τηλεοραση τι ειναι καλυτερο?

Από άλλους έχω ακούσει ότι το πολύπριζο ασφαλείας είναι οκ κι από άλλους ότι χρειάζεται σταθεροποιητής. Έχω την εντύπωση ότι ο σταθεροποιητής είναι καλύτερος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την τηλεοραση τι ειναι καλυτερο?

All around και best ειναι ενα μικρό ups

Αν ομως στην περιοχή σου εχετε απλά μικρές αυξομειώσεις τάσης (ΟΧΙ στιγμαίες διακοπές - εστω μισου δευτερολεπτου) τοτε αρκεί ενας σταθεροποιητής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο γραφειο εχουμε βγαλει τις μπαταριες απ τα λαπτοπ, για καλυτερη διαρκεια ζωης της μπαταριας. Να τις ξαναβαλω πισω;
Αν ναι, υπαρχει καποιο σοβαρο αρθρο στο internet που να το υποστηριζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λαπτοπ δεν παθαίνει τιποτα απο τις διακοπες της ΔΕΗ, δεν ξερω ομως αν καει το τροφοδοτικο!!!

Αν εχεις μονιμα τη μπαταρία πάνω, τοτε μπορεί να τη γλυτώσεις μόνο με τροφοδοτικό (εκτός κεραυνου, δες παρακάτω)

 

 

 

 

Οι συσκευες δεν "καιγονται" οταν κοβεται το ρευμα αλλα οταν επανερχετε.

 

Οι συσκευές καίγονται και απο τις αυξομειώσεις - δηλαδή "τσιτσίρισμα", απλά την τρώει μακροχρόνια και οχι απότομα που ειναι το εμφανές. Επισης μπορει να εισαι στα 220 και να σου κάνει ενα spike στα 260 χωρίς να προηγηθεί βύθιση-διακοπή. Πολυ πιθανο να τον πιεις και τοτε.

 

 

 

 

Η τηλεοραση πρεπει να εχει extra μπριζα ασφαλειας απο υπερταση. (10 euro κανει)

 

Θα το γράψω για αλλη μια φορά μπας και το διαβάσουν και αλλοι που δε συνηθίζουν να διαβάζουν προσεκτικά.

Οι πριζες ασφαλείας (ειδικά του 10ευρου) είναι μονο για προστασία απο αποτομη και υψηλή υπέρταση (aka κεραυνός). Οτιδήποτε αλλο παραφύση φαινόμενο το αφήνουν και περνά ακουσιο. Είναι placeboo προστασία και για να πλουτίζουν οι έμποροι. 

 

Αν εχεις μια συσκευή (τηλεόραση, υπολογιστή, στερεοφωνικό) των πολλών ευρω αγοράζουμε και ενα γαμημένο ups. Σκάει ο άλλος 700 ευρω για τηλεόραση και τσιγκουνευεται 50 ευρω για ups. Αν η συσκευή ειναι πιο φθηνή και η τσέπη μας με ελλέιψεις, αγοράζουμε ένα σταθεροποιητή τάσης. 

Στο γραφειο εχουμε βγαλει τις μπαταριες απ τα λαπτοπ, για καλυτερη διαρκεια ζωης της μπαταριας. Να τις ξαναβαλω πισω;

Αν ναι, υπαρχει καποιο σοβαρο αρθρο στο internet που να το υποστηριζει;

σοβαρά αρθρα δεν θα τα ψάχνεις κάπου στο internet αλλά σε επιστημονικά papers. 

 

ontopic: Αν τις μπαταρίες τις φορτίζετε και αποφορτίζετε ανα δίμηνο, ναι η ζωή τους επιμηκύνεται γιατί η φθορά μιας μπαταρίας στηρίζεται στους κύκλους φόρτισης. Επισης μπαταρία πάνω απο 2-3 χρόνια θέλει άλλαγμα. Αν όμως εχετε κακό ρεύμα και πάρετε μασχάλη 1-2 τροφοδοτικά και καμία μητρική ... πάει το όφελος. Δε μιλώ για αξία αρχείων που μπορεί να χάσετε απο αποτομο κλείσμο, εσείς ξέρετε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο αρχεια οχι ειμαστε καλυμενοι πληρως. Απλα αν οι βυθισεις τασης κανουν κακο ή μονο οι υπερτασεις; Δεν εχει κλεισει κανενα παντως.

Γινετε ζημια απο κακο ρευμα και οταν εισαι power off?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα αν οι βυθισεις τασης κανουν κακο ή μονο οι υπερτασεις; Δεν εχει κλεισει κανενα παντως.

Οι μεταβολές κάνουν προβλήματα. Οσο περισσότερο κουνα το καϊκι τοσο πιο πιθανό να ξεράσεις

 

 

 

Γινετε ζημια απο κακο ρευμα και οταν εισαι power off?

 

Βεβαια. Ειδικά αν εχεις μετασχηματιστές τάσης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το laptop δεν χρειάζεται ups, αυτό το ρόλο τον παίζει η μπαταρία. Για έξτρα προστασία μπορείς να δεις κάποιο σταθεροποιητή ή κάποιο πολύπριζο ασφαλείας.

Σωστα ,καθως επισης και το τροφοδοτικο του( ειχαμε ξανακανει τετοια κουβεντα και ενα παληκαρι μας το ειχε επισημανει,δεν θυμαμαιι ποιος)..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...