Προς το περιεχόμενο

Αύξηση μισθού


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζήτα αύξηση.

 

Κι 1 ευρώ αύξηση να πάρεις, ειναι 1€ παραπάνω απο αυτά που πληρώνεσαι μέχρι τώρα, για την ίδια δουλειά.

 

Το να φοβάσαι (απόλυση ή στραβωμα ή οτιδήποτε) ειναι λανθασμένη νοοτροπία ή και άρρωστο εργασιακό περιβάλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ζήτα αύξηση.

 

Κι 1 ευρώ αύξηση να πάρεις, ειναι 1€ παραπάνω απο αυτά που πληρώνεσαι μέχρι τώρα, για την ίδια δουλειά.

 

Το να φοβάσαι (απόλυση ή στραβωμα ή οτιδήποτε) ειναι λανθασμένη νοοτροπία ή και άρρωστο εργασιακό περιβάλλον.

Συμφωνώ αλλά δεν μου έχει τύχει ποτέ να ζητήσω κάτι σε δουλειά, στην προηγούμενη πάλι μόνοι τους μου έδωσαν... Και μάλιστα πριν φύγω το 2003 μου είχαν δώσει 250 ευρώ, απλά εκεί δεν μπορούσα άλλο είχαμε τρελή κούραση πάρα πολλές ώρες και φυσικά μην ξεχνάς ότι το 2003 τα έξοδα μας σαν άτομα ήταν 1/10 από τον μισθό... Έπαιρνα τότε 1500 και έτρωγα με το ζόρι 500 το μήνα ( βενζίνη νομίζω είχε 0.80,παραδειγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Tip : Η εμπειρία μου εχει δείξει οτι αυξήσεις και καλύτερες θέσεις παιρνουν αυτοί που ξερουν να εκβιάζουν (π.χ. ξερω τι ατασταλίες εχεις κανει στην εφορία ή θα πω στη γυναίκα σου οτι ξενοπηδας). Στο λεω γιατί προσωπικά δεν ακολουθησα ποτε αυτή τη μεθοδο οποτε έμενα στάσιμος ή έχανα χρήματα και έβλεπα γλύφτες/ρουφιάνους/εκβιαστές να κερδίζουν προνόμια. Εννοείται οτι οταν εφτανα στο αμήν, δήλωνα διακριτικά παραίτηση και πήγαινα αλλου. 

 

Δυστυχώς οι ρουφιάνοι αποτελούν κάτι πολύ συνηθισμένο. Και λόγω κρίσης ανθίζουν πιο εύκολα.

 

Για αυτό τον λόγο μάλιστα έχω βάλει Χ στους πάντες. Πηγαίνω σε μια δουλειά και μου λένε "γιατί είσαι τόσο κλειστός" και τους λέω όμορφα "δεν θέλω πάρε δώσε με κανέναν ... ένα καλημέρα ένα γεια σου τι κάνεις κλπ."

 

Άσε έχω ζήσει στο πετσί μου ένα λαμόγιο ρουφιάνο που να .... θει!

...

 

Το να φοβάσαι (απόλυση ή στραβωμα ή οτιδήποτε) ειναι λανθασμένη νοοτροπία ή και άρρωστο εργασιακό περιβάλλον.

 

Αυτά να τα λέγατε/λέγαμε προ κρίσεως... τώρα με την κρίση θέλει και 2η σκέψη γιατί τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα.

 

Πως να στο πω... κώλο δεν θα στήσεις αλλά ένα χούφτωμα θα το φας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι ρουφιάνοι αποτελούν κάτι πολύ συνηθισμένο. Και λόγω κρίσης ανθίζουν πιο εύκολα.

 

Για αυτό τον λόγο μάλιστα έχω βάλει Χ στους πάντες. Πηγαίνω σε μια δουλειά και μου λένε "γιατί είσαι τόσο κλειστός" και τους λέω όμορφα "δεν θέλω πάρε δώσε με κανέναν ... ένα καλημέρα ένα γεια σου τι κάνεις κλπ."

 

Άσε έχω ζήσει στο πετσί μου ένα λαμόγιο ρουφιάνο που να .... θει!

 

Αυτά να τα λέγατε/λέγαμε προ κρίσεως... τώρα με την κρίση θέλει και 2η σκέψη γιατί τα πράγματα είναι πολύ ζόρικα.

 

Πως να στο πω... κώλο δεν θα στήσεις αλλά ένα χούφτωμα θα το φας.

Πιο πολυ φοβαμαι ξερεις τι ;  Να μου δωσει λεμε τωρα 50 ευρω και να με γαμησει στην υπερωρια με οποιοδηποτε τροπο...τα κανει αυτο βλεπω αλλους λιωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω γνωστο παντως σε πολυ μεγαλη εταιρία ζητησε αυξηση και πηρε ποδι σε δυο βδομάδες.

Τι να πεις... Πακιστανοι καταντησαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω γνωστο παντως σε πολυ μεγαλη εταιρία ζητησε αυξηση και πηρε ποδι σε δυο βδομάδες.

Τι να πεις... Πακιστανοι καταντησαμε

Είπε ποσόν μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω έγραψε ότι είναι εξωτερικός πωλητής σε μεγάλη εταιρεία.

Ούτε για πλάκα τότε να μην ζητήσει αύξηση εφόσον δεν του την έδωσαν τόσα χρόνια .... ειναι αρκετά αναλώσιμη θέση εκτός αν ειναι ιδιαίτερα εξειδικευμένο το προϊόν..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζητήσεις αύξηση έχεις μία μικρή πιθανότητα κάτι να κερδίσεις αλλά όχι να χάσεις.
Αν δεν ζητήσεις αύξηση δεν θα κερδίσεις ποτέ τίποτα.
Δεν θα πας έτσι μες στην χαρά και με χαβαλέ να ζητήσεις αύξηση.
Παίξε λίγο θέατρο,δεν βγαίνεις κτλ.ποτέ με τσαμπουκά.
Να πας με επιχειρήματα,π.χ. στον τομέα σου πιστεύεις ότι τα πας πολύ καλά.Με αποδείξεις.Αν έχεις
Άνθρωπος είναι και αυτός,όχι μπαμπούλας.Ακόμη και αν δεν σου δώσει κράτα μια στάση ευγενική απέναντί του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ζητήσεις αύξηση έχεις μία μικρή πιθανότητα κάτι να κερδίσεις αλλά όχι να χάσεις.

Αν δεν ζητήσεις αύξηση δεν θα κερδίσεις ποτέ τίποτα.

Δεν θα πας έτσι μες στην χαρά και με χαβαλέ να ζητήσεις αύξηση.

Παίξε λίγο θέατρο,δεν βγαίνεις κτλ.ποτέ με τσαμπουκά.

Να πας με επιχειρήματα,π.χ. στον τομέα σου πιστεύεις ότι τα πας πολύ καλά.Με αποδείξεις.Αν έχεις

Άνθρωπος είναι και αυτός,όχι μπαμπούλας.Ακόμη και αν δεν σου δώσει κράτα μια στάση ευγενική απέναντί του.

Νομίζω έγραψα από την αρχή, άμα το παίξεις Μάρθα βουρτση στον συγκεκριμένο την έκατσες... Δεν του αρέσουν αυτά.

Το θεμα ειναι οτι οι πωλήσεις είναι σε μέτριο επίπεδο και δεν μπορώ να ισχυριστώ ότι όλα πάνε καλά, πάνε μεν καλά αλλά όχι καλύτερα!!

 

Δηλαδή είμαστε καλά αλλά στα όρια για αυτά που παίρνω θα μου πει αν κλαφτω, άσε που μπορεί να μου πει ότι είμαι τυχερός που δεν έχω πάρει μείωση 5 χρόνια!

Ούτε για πλάκα τότε να μην ζητήσει αύξηση εφόσον δεν του την έδωσαν τόσα χρόνια .... ειναι αρκετά αναλώσιμη θέση εκτός αν ειναι ιδιαίτερα εξειδικευμένο το προϊόν..

Μου έδωσαν από μόνοι τους αλλά μετά έγινε η μείωση αν θυμάσαι με νέα Δημοκρατία και έμεινε εκεί το θέμα, μετά που να ζητήσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ φοβαμαι ξερεις τι ;  Να μου δωσει λεμε τωρα 50 ευρω και να με γαμησει στην υπερωρια με οποιοδηποτε τροπο...τα κανει αυτο βλεπω αλλους λιωνουν.

 

Μα! αν πας για αύξηση θα πας για: τα 805 να τα κάνεις 850. Σιγά μην στο κάνει και 1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ φοβαμαι ξερεις τι ;  Να μου δωσει λεμε τωρα 50 ευρω και να με γαμησει στην υπερωρια με οποιοδηποτε τροπο...τα κανει αυτο βλεπω αλλους λιωνουν.

 

Εσύ ξέρεις καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο εδώ μέσα τις συνθήκες του εργασιακού σου περιβάλλοντος και τη σχέση σου με τους ανωτέρους σου και αυτούς που αποφασίζουν για το μισθό σου.

 

Αν αποφασίσεις να ζητήσεις αύξηση, θα πρέπει να έχεις 100% έτοιμη την επιχειρηματολογία σου ώστε να σε πάρει στα σοβαρά, ακόμα και αν δεν σου τη δώσει. Επιχειρήματα τύπου "Πιστεύω ότι τα λεφτά είναι λίγα" ή "Άλλοι σε άλλα τμήματα πήραν αύξηση" δεν στέκουν να το ξέρεις.

 

Τα μόνα επιχειρήματα που ευσταθούν είναι αυτά που αφορούν τις εργασιακές σου επιδόσεις, τα όποια extraordinary κάνεις και το κατα πόσο προσφέρεις υπηρεσίες που δεν τις βρίσκει εύκολα.

 

Να ξέρεις πάντως το επιχείρημα "Κάνω τη δουλειά μου σωστά στο ακέραιο" δεν είναι extraordinary για να δικαιολογεί αύξηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ξέρεις καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο εδώ μέσα τις συνθήκες του εργασιακού σου περιβάλλοντος και τη σχέση σου με τους ανωτέρους σου και αυτούς που αποφασίζουν για το μισθό σου.

 

Αν αποφασίσεις να ζητήσεις αύξηση, θα πρέπει να έχεις 100% έτοιμη την επιχειρηματολογία σου ώστε να σε πάρει στα σοβαρά, ακόμα και αν δεν σου τη δώσει. Επιχειρήματα τύπου "Πιστεύω ότι τα λεφτά είναι λίγα" ή "Άλλοι σε άλλα τμήματα πήραν αύξηση" δεν στέκουν να το ξέρεις.

 

Τα μόνα επιχειρήματα που ευσταθούν είναι αυτά που αφορούν τις εργασιακές σου επιδόσεις, τα όποια extraordinary κάνεις και το κατα πόσο προσφέρεις υπηρεσίες που δεν τις βρίσκει εύκολα.

 

Να ξέρεις πάντως το επιχείρημα "Κάνω τη δουλειά μου σωστά στο ακέραιο" δεν είναι extraordinary για να δικαιολογεί αύξηση.

Το γνωρίζω γιαυτό και άνοιξα θέμα μήπως πάρω από κάποιον έμπειρο καμία ιδέα...

 

Ένας συνάδελφος μου είπε να πω το παρακάτω

 

" έχω να σου πω κάτι που το σκέφτομαι πολύ καιρό, οι καιροί είναι δύσκολοι αλλά θα ήθελα να κάνουμε μια επανεκκίνηση στο θέμα του μισθού μου, να ανέβει το νούμερο, το πόσο το αφήνω σε εσένα " .

 

Αυτό λέει και τέλος.

Το βρίσκω καλό ως ιδέα αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να με ρωτήσει μετά από αυτό...

Ειναι πανέξυπνος και πονηρός οπότε πρέπει να είμαι έτοιμος για όλα, βρίσκει απάντηση σε όλα κ ας κάνει λάθος, αυτό με τρομάζει.

Μα! αν πας για αύξηση θα πας για: τα 805 να τα κάνεις 850. Σιγά μην στο κάνει και 1000

Συμφωνώ για τα 50 πάω στην ουσία και τόσα δίνει τελευταία σύμφωνα με άλλους που μιλάω, το θέμα είναι αξίζει για 50 να χαλασω ίσως μια φυσιολογική σχέση υπαλλήλου; στον τελευταίο που έδωσε 60 έκανε μια μαλακια το παιδάκι και του το χτύπησε... " όταν με χρειάστηκες εγώ ήμουν εκεί, δηλαδή τού την είπε για τα 60".

 

Αυτό ήταν μετά έφυγε από μόνος του, του έκανε την ζωή μαύρη.

 

 

Επίσης κάτι άλλο σημαντικό για εμένα είναι ότι την δεδομένη στιγμή εξυπηρέτω μια περιοχή που μου αρέσει και βολεύει κιόλας,

Αν με αλλάξει για αυτό το θέμα περιοχή θα στραβωσω να πω την αλήθεια..

Αλλά μου φαίνονται λίγα τα 800 πλέον..

Σαν να μου πίνουν το αίμα νιώθω.

Μην κρίνεται σύμφωνα με την ηλικία σας, εγώ κολλάω ένσημα από το 1997, αν ήμουν 25 και χωρίς υποχρεώσεις τα 800 θα ήταν όνειρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Αυτό λέει και τέλος.

Το βρίσκω καλό ως ιδέα αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να με ρωτήσει μετά από αυτό...

Ειναι πανέξυπνος και πονηρός οπότε πρέπει να είμαι έτοιμος για όλα, βρίσκει απάντηση σε όλα κ ας κάνει λάθος, αυτό με τρομάζει.

Συμφωνώ για τα 50 πάω στην ουσία και τόσα δίνει τελευταία σύμφωνα με άλλους που μιλάω, το θέμα είναι αξίζει για 50 να χαλασω ίσως μια φυσιολογική σχέση υπαλλήλου; στον τελευταίο που έδωσε 60 έκανε μια μαλακια το παιδάκι και του το χτύπησε... " όταν με χρειάστηκες εγώ ήμουν εκεί, δηλαδή τού την είπε για τα 60".

 

Αυτό ήταν μετά έφυγε από μόνος του, του έκανε την ζωή μαύρη.

 

....

 

Είσαι και πωλητής (άρα αναλώσιμος),

 

Κοίτα, αν μέσα σου είσαι στα @ σου και δεν χαλιέσαι ψυχολογικά, τότε κάντω (αν το έχεις ήδη αποφασίσει).

 

Αφού σε βολεύει και η περιοχή τότε σκέψου το. Όπως είπαμε οι μισθοί για την ηλικία σου είναι στα 700~ ευρώ. Αν φύγεις, και λιγότερα λεφτά θα πάρεις και θα ξεβολευτείς.

 

Λες ότι δεν βγαίνεις με 800, αυτό είναι πρόβλημά σου (σύμφωνα με αυτό το @##@νο κράτος). Δυστυχώς οι εργοδότες έχουν τον νόμο με το μέρος τους. Θα σου πει, Βασικός 586 + τριετίες + άλλα επιδόματα , άρα βάσει νόμου 700~ και άμα θέλεις!

 

Δεν ξέρω τι κάνεις και πως ζεις... αλλά λογικά θα πρέπει να κόψεις από αλλού αν δεν βγαίνεις.

 

Κάτσε, από περιέργεια, ο νόμος προβλέπει αύξηση για κάθε επιπλέον χρόνο στην ίδια εταιρεία. Δεν το ξεκαθαρίσαμε αυτό... τουλάχιστον αυτές τις αυξήσεις τις παίρνεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...