Προς το περιεχόμενο

Αύξηση μισθού


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν είμαι 12+ χρόνια στην ίδια δουλειά και δεν έχω ζητήσει αύξηση ποτέ, τι λέτε να κάνω το βήμα η μυρίζει απόλυση;

 

Σκέψου την απόλυση. Αν δηλαδή είσαι σε μια ηλικία που μπορείς να βρεις μια άλλη δουλειά αν σε απολύσει. Αν δεν έχεις ιδιαίτερο θέμα στην εύρεση μιας εργασίας τότε ζήτα του.

 

Μην είσαι 50 χρονών και πας όλο τρέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου την απόλυση. Αν δηλαδή είσαι σε μια ηλικία που μπορείς να βρεις μια άλλη δουλειά αν σε απολύσει. Αν δεν έχεις ιδιαίτερο θέμα στην εύρεση μιας εργασίας τότε ζήτα του.

 

Μην είσαι 50 χρονών και πας όλο τρέλα.

42 είμαι, εύρεση ούτε 25 δεν μπορεί πλέον δεν είναι θέμα μόνο ηλικίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι ρομαντικός με κανενα εργοδότη. Και σκαμπίλια να παίζεται αν τον εξυπηρετεί να σε απολύσει θα το κάνει χωρίς ενδοιασμό. Σημασία εχει να ζυγίσεις αν "βγαίνεις" με το μισθό και αν σε παιρνει να ζητήσεις αυξηση (ανεργία στον κλάδο σου, αποδοτικότητα σου, κλπ).

 

Απο τη στιγμή που θα ζητήσεις οποιαδήποτε εξυπηρέτηση μικρή (π.χ. να λείψεις 2 ώρες) ή μεγάλη (αυξηση μισθού) δημιουργείς στο αφεντικό μπελά οποτε έτσι κι αλλιως θα στραβώσει. Με λίγα λογια μη στραβώνεις απο το αποτελεσμα. Βέβαια 12 χρόνια χωρίς αυξηση ειναι πολλά γιατί ακομα και τις καλές εποχές δε σου εκανε αυξηση (η υφεση ειναι τα τελευταια 6-7), αρα γνώμη μου ειναι οτι ουτε τωρα θα κανει, αλλά επισης αν συνεχίσεις να δουλευεις όπως πριν (ακομα κι αν σου αρνηθει την αυξηση( δεν θα αλλαξει τιποτα. 

 

Με λίγα λογια, ζητάς με επιχειρήματα και οτι κάτσει. 

 

Tip : Η εμπειρία μου εχει δείξει οτι αυξήσεις και καλύτερες θέσεις παιρνουν αυτοί που ξερουν να εκβιάζουν (π.χ. ξερω τι ατασταλίες εχεις κανει στην εφορία ή θα πω στη γυναίκα σου οτι ξενοπηδας). Στο λεω γιατί προσωπικά δεν ακολουθησα ποτε αυτή τη μεθοδο οποτε έμενα στάσιμος ή έχανα χρήματα και έβλεπα γλύφτες/ρουφιάνους/εκβιαστές να κερδίζουν προνόμια. Εννοείται οτι οταν εφτανα στο αμήν, δήλωνα διακριτικά παραίτηση και πήγαινα αλλου. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι ρομαντικός με κανενα εργοδότη. Και σκαμπίλια να παίζεται αν τον εξυπηρετεί να σε απολύσει θα το κάνει χωρίς ενδοιασμό. Σημασία εχει να ζυγίσεις αν "βγαίνεις" με το μισθό και αν σε παιρνει να ζητήσεις αυξηση (ανεργία στον κλάδο σου, αποδοτικότητα σου, κλπ).

 

Απο τη στιγμή που θα ζητήσεις οποιαδήποτε εξυπηρέτηση μικρή (π.χ. να λείψεις 2 ώρες) ή μεγάλη (αυξηση μισθού) δημιουργείς στο αφεντικό μπελά οποτε έτσι κι αλλιως θα στραβώσει. Με λίγα λογια μη στραβώνεις απο το αποτελεσμα. Βέβαια 12 χρόνια χωρίς αυξηση ειναι πολλά γιατί ακομα και τις καλές εποχές δε σου εκανε αυξηση (η υφεση ειναι τα τελευταια 6-7), αρα γνώμη μου ειναι οτι ουτε τωρα θα κανει, αλλά επισης αν συνεχίσεις να δουλευεις όπως πριν (ακομα κι αν σου αρνηθει την αυξηση( δεν θα αλλαξει τιποτα.

 

Με λίγα λογια, ζητάς με επιχειρήματα και οτι κάτσει.

 

Tip : Η εμπειρία μου εχει δείξει οτι αυξήσεις και καλύτερες θέσεις παιρνουν αυτοί που ξερουν να εκβιάζουν (π.χ. ξερω τι ατασταλίες εχεις κανει στην εφορία ή θα πω στη γυναίκα σου οτι ξενοπηδας). Στο λεω γιατί προσωπικά δεν ακολουθησα ποτε αυτή τη μεθοδο οποτε έμενα στάσιμος ή έχανα χρήματα και έβλεπα γλύφτες/ρουφιάνους/εκβιαστές να κερδίζουν προνόμια. Εννοείται οτι οταν εφτανα στο αμήν, δήλωνα διακριτικά παραίτηση και πήγαινα αλλου.

Οπότε ζητάω και ότι γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ζητάω και ότι γίνει;

Εμενα ρωτάς να σου δώσω το ok; Σου εγραψα ολοκληρο σεντόνι μαζί με το παρακάτω αλλά εσύ θα κρίνεις τι πρέπει/θελεις να κάνεις

 

 

 

Με λίγα λογια, ζητάς με επιχειρήματα και οτι κάτσει. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτα. Το πολύ πολύ να χάσεις τη δουλειά σου και να έχεις πιο πολύ χρόνο για ινσόμνια!

 

Σοβαρά τώρα, ζύγισε τα. Υπάρχουν διάφορα σενάρια. Το πιο φυσιολογικό είναι να σου αρνηθεί λόγω κρίσης και να συνεχίσετε όπως είστε τώρα. Το αρνητικό είναι να σε διώξει είτε άμεσα είτε στο μέλλον. Οπότε σκέψου αν μπορείς να το διαχειριστείς.

 

Εγώ θα ζητούσα, αλλά δεν είμαι αυτός που θα πρέπει να ψάχνει για δουλειά αν στραβώσει κάτι...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτα. Το πολύ πολύ να χάσεις τη δουλειά σου και να έχεις πιο πολύ χρόνο για ινσόμνια!

 

Σοβαρά τώρα, ζύγισε τα. Υπάρχουν διάφορα σενάρια. Το πιο φυσιολογικό είναι να σου αρνηθεί λόγω κρίσης και να συνεχίσετε όπως είστε τώρα. Το αρνητικό είναι να σε διώξει είτε άμεσα είτε στο μέλλον. Οπότε σκέψου αν μπορείς να το διαχειριστείς.

 

Εγώ θα ζητούσα, αλλά δεν είμαι αυτός που θα πρέπει να ψάχνει για δουλειά αν στραβώσει κάτι...

Απόψεις ζητάω από πιο έμπειρους πιθανόν και διευθυντές, μπορεί κάποιος από εδώ μέσα να είναι οπότε θα βοηθούσε.

Εμενα ρωτάς να σου δώσω το ok; Σου εγραψα ολοκληρο σεντόνι μαζί με το παρακάτω αλλά εσύ θα κρίνεις τι πρέπει/θελεις να κάνεις

Το κακο ειναι οτι δεν του αρέσουν οι κατινιες, επιχειρήματα του τύπου, δεν φτάνουν τα λεφτά κλπ δεν πιάνουν.

 

Σε ευχαριστώ πάντως θα διαβάσω αρκετές φορές αυτό που έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε δεν ξερω αν ζεις εδω η σε αλλον πλανητη....αυξηση στην σημερινη Ελλαδα? απο καποιο ανεκδοτο μπορει....κοιτα μην σε απολυσει κιολας αν τυχον και του πεις κατι τετοιο περι αυξησης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα τον απολυσουν μετα απο 12 χρονια επειδη ζητησε αυξηση απιθανο.

Να τον απολυσουν για το πώς ζητησε την αυξηση πιθανο.

Να παρει τελικα αυξηση, λιγοτερο πιθανο, αλλα οχι και απιθανο.

 

Το αν εχει νοημα να μπει κανεις σε αυτη τη διαδικασια εξαρταται απο πολλους παραγοντες, τους οποιους σιγουρα μπορει να κρινει απο μονος του ενας υπαλληλος που οντως αξιζει αυξηση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε δεν ξερω αν ζεις εδω η σε αλλον πλανητη....αυξηση στην σημερινη Ελλαδα? απο καποιο ανεκδοτο μπορει....κοιτα μην σε απολυσει κιολας αν τυχον και του πεις κατι τετοιο περι αυξησης....

Έχουν πάρει έως και 150 ευρώ αύξηση άτομα αλλά άλλης ειδικότητας, αυτό είναι το κακό, στο τμήμα μου δεν τολμάει κανείς να πάει να ζητήσει, πιθανόν και να μην θέλουν.

Nα τον απολυσουν μετα απο 12 χρονια επειδη ζητησε αυξηση απιθανο.

Να τον απολυσουν για το πώς ζητησε την αυξηση πιθανο.

Να παρει τελικα αυξηση, λιγοτερο πιθανο, αλλα οχι και απιθανο.

 

Το αν εχει νοημα να μπει κανεις σε αυτη τη διαδικασια εξαρταται απο πολλους παραγοντες, τους οποιους σιγουρα μπορει να κρινει απο μονος του ενας υπαλληλος που οντως αξιζει αυξηση.

Όταν λες πως θα ζητήσω; έχεις καμιά καλή ιδέα μήπως γιατί όπως έγραψα δεν το έχω κάνει ποτέ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από καθαρή περίεργα ποσα σου δείνει μετά από 12 χρόνια δουλειας και χωρίς καμιά αύξηση;

 

φυσικά αν θες απαντάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από καθαρή περίεργα ποσα σου δείνει μετά από 12 χρόνια δουλειας και χωρίς καμιά αύξηση;

 

φυσικά αν θες απαντάς.

Δεν είναι ακριβώς έτσι, λοιπόν στην αρχή έπαιρνα 650, μετά μου κάναν μόνοι τους αύξηση μέσω Bonus επί των πωλήσεων και έως το 2012 έπαιρνα 1300 καθαρά, από τον Αύγουστο του 2012 και μετά έως τώρα παίρνω 805 καθαρα. Μου φαίνονται λίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

650 πριν 12 χρονια; part-time ?

 

Well αν επαγγελεσαι πωλητης, εισαι αναλωσιμος και ευκολα ανακυκλωσιμος (αυτα που ελεγα περι παραγοντων, λιγο παραπανω). Δεν ειναι ευκολο να ζητησεις αυξηση και ακομα πιο δυσκολο ειναι να στην δωσουν.

 

ΥΓ. 800 καθαρα για πωλητη δεν ειναι καθολου ασχημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

650 πριν 12 χρονια; part-time ?

ΥΓ. 800 καθαρα για πωλητη δεν ειναι καθολου ασχημα.

Όχι ρε συ φουλ ήμουν 8ωρο όπως και τώρα, λίγα μου φαίνονται για την δουλειά που βγάζω κ την ταλαιπωρία.

 

Το πρόβλημα είναι ότι οι αποθηκάριοι παίρνουν από 450 έως 650 το πολυ.

Οπότε σίγουρα θα θέλει να υπάρχει ισότητα σε ότι αφορά τους μισθούς για να μην έχουμε μονομαχίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μισθο σου να τον συγκρινεις με τις εναλλακτικες που θα ειχες αν εμενες ανεργος. Ως πωλητης πιστευεις οτι θα εβρισκες τετοιο μισθο σε αλλη εταιρεια για 8ωρο; Δεν εχει σημασια η δουλεια που βγαζεις, σημασια εχει το πώς πληρωνεται η συγκεκριμενη δουλεια.

Απο κει και περα η μισθολογικη ισοτητα δεν υπαρχει, ξεχνα την. Ειδικα οταν μιλαμε για διαφορετικες θεσεις+ειδικοτητες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...