Προς το περιεχόμενο

Hp OfficeJet Pro 8600 φθηνα μελανια


lak10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά καλησπέρα. έχω τον hp officejet 8600 .. ( τον αγόρασα όταν πρωτοβγήκε ) .. Στην αρχή όλα καλά μετά από 1 χρόνο και με κάποια αυτόματα update είχα θέμα με την συνδεσμολογία του usb καλωδίου.. 

 

Συγκεκριμένα έχει 3 επιλογές συνδεσμολογίας. 1)Μέσω usb καλώδιο 2)Μέσω ethernet και η 3)Μέσω Wifi για να εκτυπώνεις. Στην αρχή με καλώδιο λειτουργούσα και όλα καλά όλα τέλεια. Έπειτα από κάποια updates του λογισμικού ο εκτυπωτής δεν λειτουργούσε με καλώδιο usb... Το πήγα σε έναν που δουλεύει υπολογιστές , του είπα το πρόβλημα μου ( ήταν εκτός εγγύησης ) το λύσε ο άνθρωπος να βρει τι παίζει και δεν βρήκε τίποτα... Όλο αυτό το καιρό δουλευω με wifi.. 

 

Όμως.. τα μελάνια είναι ακριβά ( έχω αλλάξει πολλές φορές ) και σκέφτηκα για 1η φορά στην ζωή μου να πάρω μελάνια ( συγκεκριμένα το κίτρινο και το κόκκινο ( σαν μωβ ειναι ) του ίδου τύπου προφανώς αλλά aftermarket.. Με το που τα έβαλα άνοιξε τις τρυπούλες στα μελάνια αλλά δυστυχώς δεν τα δέχεται. Λέτε να φταίει που είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ και αναγνωρίζει τα after market μελάνια; Γιατί στον υπολιγστή αλλά και στην οθονούλα του εκτυπωτή μου έβγαλε η HP δεν αναγνωρίζει μελάνια άλλων εταιριών.. κάπως έτσι.. Τι λέτε να φταίει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φταίει ότι έκανες αναβάθμιση λογισμικού. Αναβάθμιση αφήνουμε να κάνει ο εκτυπωτής μόνο αν έχουμε σκοπό να δουλεύουμε μόνο με τα γνήσια μελάνια. Αλλιώς σε κάθε αναβάθμιση περνάει η εταιρία πάνω στον εκτυπωτή νέο firmware που βγάζει οποιοδήποτε συμβατό δοχείο αλλά και  γνήσιο που έχει λήξει η ημερομηνία του σαν μη αναγνωρίσιμο.

 

Όποιος θέλει να βάζει συμβατά, ή αναγεμισμένα (άρα παλιά "ληγμένα" γνήσια δοχεία) στον εκτυπωτή του, με τον που τον κάνει εγκατάσταση απενεργοποιεί τα αυτόματα update που βάζουν οι εταιρίες να τρέχουν μόνα τους για να μπλοκάρουν τα αναγεμισμένα και τα συμβατά. Η HP μάλιστα είναι από τις πιο ενεργές σε τέτοιες πρακτικές. 

 

Επίσης, καλό είναι αν δεν υπάρχει εξαιρετικός λόγος για χώρο, ο εκτυπωτής να είναι συνδεμένος με usb ή στο δίκτυο και όχι με wifi. Λίγο προβληματικό σήμα να έχεις μέσα στο σπίτι και αν βρίσκεται μακριά από το ρούτερ, οι αποσυνδέσεις που κάνει δημιουργούν πρόβλημα στην εκτύπωση.

 

Και κάτι τελευταίο πέρα από το θέμα των μελανιών. Δεν ξέρω για ποιον λόγο αλλά σε πολλά μοντέλα που γίνεται update έχουν τα προβλήματα που αναφέρεις. Σε άλλον δεν δουλεύει το usb, σε άλλον το δίκτυο, άλλος χάνει εντελώς το wifi. Εχει τυχει περιστατικό σε κάποιον μετά απο update να μην δουλεύει ο σαρωτής. Και αυτά σε όλες τις μάρκες σχεδόν. Θαρρείς και κάνουν beta testing. Εντελώς μυστήρια πράγματα.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα του μηνύματος :) Είσαι φοβερός. 

 

Οπότε εγώ τι κάνω σε αυτή την περίπτωση; Πορεύομαι με αυτό το πρόβλημα; Παίρνω έναν άλλον εκτυπωτή πιο φθηνό ( πχ 8100 - αν υπάρχει ακόμα στην αγορά ) και βάζω τα ήδη υπάρχοντα μελάνια του 8600 στον 8100; Ή ξοδεύομαι με 23€ το κάθε μελάνι; Το πρόβλημα με το usb φτιάχνεται ; Στην ουσία απ ' ότι έχω καταλάβει η HP φταίει για αυτό καθώς εκείνη "χαλάει τα μηχανήματα της" μέσα από updates.. Επομένως και εκτός εγγύησης να είναι , το πρόβλημα το έχει η ίδια εταιρία και όχι ο καταναλωτής . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Πρώτα απενεργοποίησε τα αυτόματα update. Αυτό δεν θα λύσει μεν το τωρινό σου πρόβλημα, αλλά αργότερα θα σου επιτρέψει να χρησιμοποιήσεις και πάλι aftermarket.

 

Δυστυχώς για την ώρα και μιας και έχεις το τελευταίο update θα παίρνεις τα γνήσια, επειδή μάλλον μόνο αυτά θα διαβάζει μέχρι να βγουν aftermarket για το update σου. Ψάξε για καμιά προσφορά σε γνήσια, βγάζει η HP κατά καιρούς,

 

Το πρόβλημα με το usb σου δεν πρόκειται να λυθεί, εκτός και αν με κάποιον τρόπο γυρίσεις σε προηγούμενο firmware. 

 

Για αγορά ακόμη ενός HP δεν θα σου το πρότεινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Υπάρχει κάποιο αξιολογο καταστημα Πειραια (ή Αθηνα εστω) που να πουλαει μελανια ? Συγκεκριμενα θελω τα 56 και τα 57 , συγνωμη για τη παρεμβαση στο θεμα απλα συζητατε και για μελανια :P  Εννοω aftermarket διοτι ετσι που το παει δεν συμφερει με την καμια τα γνησια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Είχα καιρό να ασχοληθώ και είδα ότι το πακέτο με τα xl μελανια πηγε στα 170;

Το έγχρωμο xl στα 39; Έχουν ξεφύγει λίγο οι τιμές ή είναι ιδέα μου;

Καμία εναλλακτική έχουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, michkal91 είπε

Είχα καιρό να ασχοληθώ και είδα ότι το πακέτο με τα xl μελανια πηγε στα 170;

Το έγχρωμο xl στα 39; Έχουν ξεφύγει λίγο οι τιμές ή είναι ιδέα μου;

Καμία εναλλακτική έχουμε;

Οχι για αυτόν τον εκτυπωτή. Σχεδόν ότι συμβατό και να βάλεις θα σου δημιουργήσει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Πραγματικά επειδή πλέον τυπώνω το πολύ 10 σελίδες το μήνα δε ξέρω αν συμφέρει να πάρω τα μελανια η απλά να τον πουλήσω και να πάρω κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, michkal91 είπε

Μάλιστα. Πραγματικά επειδή πλέον τυπώνω το πολύ 10 σελίδες το μήνα δε ξέρω αν συμφέρει να πάρω τα μελανια η απλά να τον πουλήσω και να πάρω κάτι άλλο.

https://www.facebook.com/marketplace/item/2759220347543294/?ref=search&referral_code=null&referral_story_type=post&tracking=browse_serp%3A26036583-6f29-49d0-bda1-854c3242302f

Ρώτησε τον εάν είναι γνήσια τα μελάνια που έχει.

Εάν είναι τότε παζάρεψε για να πάρεις μόνο τα μελάνια σε χαμηλότερη τιμή

και εάν καταφέρεις να τα πάρεις με 25 ευρώ θα αξίζει ο κόπος

για κάνεις για κάποιο καιρό την δουλειά σου......μετά βλέπεις.

Υπάρχουν και κάποιοι που πουλάνε γνήσια μελάνια στο marketplace.

Μήν αγοράσεις με 170 ευρώ μελάνια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να τον πουλήσεις.

Σε κάθε περίπτωση όμως μην δώσεις λεφτά για μελανια για αυτόν.  Μόνος σου λες πως κάνουν 170 ευρώ πλέον. Με αυτά τα λεφτά αγοράζεις ink tank ή και laser για μικρή ή και μεγάλη χρήση.

170 ευρώ....έχουν χαζέψει στις εταιρίες....και κλειδώνουν κιόλας τα συμβατά στην HP 

Σε κανα 2-3 χρόνια θα αναρωτιούνται γιατί πουλάνε μονο ink tank και λίγους laser

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, highpriest είπε

Προσπάθησε να τον πουλήσεις.

Εγώ θα έλεγα να τον χαρίσει σε κάποιον

που δέν πολυγουστάρει και να τον βλέπει

να παιδεύεται.....😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα σας ευχαριστώ. 

Με βλέπω για καινούριο εκτυπωτή. 

Αλλά τι να βρω τώρα με αυτόματη διπλής όψης και τροφοδότη εγγράφων;

Αφήστε να τα δούμε αυτά σε άλλο τοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gatos74 είπε

Εγώ θα έλεγα να τον χαρίσει σε κάποιον

που δέν πολυγουστάρει και να τον βλέπει

να παιδεύεται.....😁

Ήμουν ευγενικός 😄

Τώρα που είπε πως πάει για καινούριο μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα 😂

Εμενα και να μου χαρίζανε τέτοιον εκτυπωτή θα τον πετούσα. Η πιο άχρηστη σειρά της HP. Πανάκριβα μελάνια, προβλήματα με συμβατά, και αστοχίες σε τροφοδοσία, σκάνερ, κεφαλές και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, michkal91 είπε

Αλλά τι να βρω τώρα με αυτόματη διπλής όψης και τροφοδότη εγγράφων;

Υπάρχουν πολλά.....από 100 ευρώ μέχρι όσο αντέχει η τσέπη σου

Επεξ/σία από gatos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, highpriest είπε

Ήμουν ευγενικός 😄

Τώρα που είπε πως πάει για καινούριο μπορώ να εκφραστώ ελεύθερα 😂

Εμενα και να μου χαρίζανε τέτοιον εκτυπωτή θα τον πετούσα. Η πιο άχρηστη σειρά της HP. Πανάκριβα μελάνια, προβλήματα με συμβατά, και αστοχίες σε τροφοδοσία, σκάνερ, κεφαλές και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.

Χαχαχ

 

Προσωπικά τον έχω νομίζω πάνω από 8 χρόνια. Μέχρι τώρα όλα κομπλέ.

Σήμερα έπαθα το σοκ με το μελάνι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...