Προς το περιεχόμενο

ρέ τσιγαρομάγκες ελεος ... κ μέσα στά βαγόνια (μετρό) καπνίζετε ?


aristos12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειτε ειναι καπνος ειτε ατμος δεν εχει πολυ σημασια, γιατι να τρωω στη μαπα το ντουμανι τους?

 

Προσωπικά με εκνευρίζει όταν συμβαίνει και σε εξωτερικούς χώρους αυτό.

 

Να έχω κάνει ντουζ και να έχω βγει έξω με καθαρά ρούχα και να μυρίζω λίγο μετά τσιγάρο επειδή βρέθηκε ένας κοντά μου να στείλει πάνω μου καπνό.

 

(Για το ότι τον εισπνέω σε εξωτερικό χώρο δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να γκρινιάξω, αφού ούτως ή άλλως αν είμαι πεζός θα εισπνεύσω καυσαέριο όταν διασχίσω το δρόμο και ενώ έχει περάσει κάποιο αμάξι.)

 

Είναι ας πούμε ο άλλος στη στάση του λεωφορείου και στέλνει καπνό σε ακτίνα όσο όλη η στάση και σε αναγκάζει να απομακρυνθείς εάν δεν θέλεις να βρωμίσεις. Ή περπατάει ο άλλος μπροστά σου στο πεζοδρόμιο και ο καπνός φεύγει μπρος τα πίσω. -_-

 

Ο ατμός πάντως δεν με ενοχλεί, αφού δεν μυρίζει άσχημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ολα ξεκινανε και τελειωνουν απο την παιδεια και τον σεβασμο.

Αυτος που κανει ντουμανι και τους γραφει ολους στ @@ του θα τη βρει απο αλλον του οποιου η πραξη θα τον ενοχλει.

Το θεμα ειναι να χεις μαθει απο το σπιτι σου πως να φερεσαι σαν Κυριος. Αν εισαι ζωαδι, θα σαι και στο ατμισμα και παντου.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μια εναλλακτική λύση το κάνω μόνο οταν πάρω ανάποδες.(το προτείνω)

 

Το πούρο! Πάω σε ενα περίπτερο και παίρνω ότι πιο φτηνό υπάρχει σε ατομικό πουρο μεγάλου μεγέθους. Έχουν απο 2,5 μέχρι 3,5 ευρώ. Και τους δείχνω τι σημαίνει ντουμάνι απ την ανάποδη. Το φυσάω και πάνω τους.

 

*ο ατμός δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου...το κανονικό τσιγάρο μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε σχετικά πρόσφατα οπότε και δεν τον παρατήρησα. Καλύτερα λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειχε παιδεια ο ελληνικος λαος, η καθημερινοτητα θα ηταν πολυ διαφορετικη. Επειδη ομως δε φαινεται στον οριζοντα για λαο ικανο να δεχθει πινελιες πολιτισμου (δεκαετιες τωρα), το plan B ειναι αστυνομευση τουλαχιστον για την επιβολη του νομου εκει που ο Ελληναρας παρανομει επιδεικτικα. Δεν γινεται δηλαδη να τον αφησουμε να παρανομει επειδη...παιδεια!

Ισχυρη αστυνομευση και επιδεικτικα αυστηρες ποινες εδω και τωρα. Και σιγα σιγα θα αρχισει να στρωνει και στα θεματα παιδειας.

Μου είναι πολύ δύσκολο να το δω ως λύση... συνήθως η απαγόρευση μέσω νόμων φέρνει αντίδραση και αύξηση του απαγορευμένου... η αύξηση φέρνει περισσότερη αστυνόμευση και ούτω κάθ' εξής... άρα πάμε σε έναν φαύλο κύκλο... η καλύτερη και ποιο εύκολη λύση είναι να δράσεις προληπτικά και γιατί όχι να πετύχεις με ένα σμπάρο δυο, τρία, τέσσερα τρυγόνια...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αντιδραση ακριβως μπορει να φερει αν μπουζουριασουν για μια νυχτα τον τυπο που αναψε τσιγαρο σε κλειστο χωρο, μαζι με τον ιδιοκτητη και την επομενη τους βαλουν για προστιμο 1-2 μηνιατικα στον καθενα; Θα πανε Συνταγμα οι 2 τους να διαδηλωσουν υπερ του καρκινου σε παθητικους καπνιστες;

 

Κι αν φερει οποιαδηποτε δηθεν αντιδραση, επιπλεον αστυνομευση κι επιδεικτικη τιμωρια. Μεχρις ωτου εκπολιτιστουν.

 

Δεν διαφωνω με την προληψη και την παιδεια. Ισα ισα. Αλλα εν προκειμενω δεν γινεται να περασεις στο κεφαλι του νεοελληνα την προληψη με "τη βοηθεια της παιδειας" γενικως κι αοριστως. Πρακτικα, ΑΥΡΙΟ, πως θα σταματησει ο νεοελληνας να αναβει τσιγαρα σε κλειστους χωρους; Απο το σχολειο; Απο την οικογενεια; Τα βλεπεις εσυ ως περιπτωσεις που μπορουν να δωσουν αμεσα τη λυση στο προβλημα; Πιο αμεσα απο την αστυνομευση και την επιβολη ποινων;

 

Και για να καταληξω. Η αστυνομευση ειναι ενας εξαιρετικος τροπος παιδειας. Βλεπεις εσυ που θες να καπνισεις να μπουζουριαζουν τον διπλανο σου και απλα δε το ξανακανεις. Πολυ περισσοτερο το μικρο παιδακι (σαν αυτα στο παραδειγμα του panther) απο μικρη ηλικια ενστερνιζεται οτι πολυ κακο πραγμα (κι επιφερει συνεπειες) το τσιγαρο σε κλειστο χωρο. Παιδεια ειναι ΚΑΙ αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι αντιδραση ακριβως μπορει να φερει αν μπουζουριασουν για μια νυχτα τον τυπο που αναψε τσιγαρο σε κλειστο χωρο, μαζι με τον ιδιοκτητη και την επομενη τους βαλουν για προστιμο 1-2 μηνιατικα στον καθενα; Θα πανε Συνταγμα οι 2 τους να διαδηλωσουν υπερ του καρκινου σε παθητικους καπνιστες;

Για ρώτησε τους καταστηματάρχες που απαγόρευσαν το κάπνισμα...

 

Κι αν φερει οποιαδηποτε δηθεν αντιδραση, επιπλεον αστυνομευση κι επιδεικτικη τιμωρια. Μεχρις ωτου εκπολιτιστουν.

 

Δεν διαφωνω με την προληψη και την παιδεια. Ισα ισα. Αλλα εν προκειμενω δεν γινεται να περασεις στο κεφαλι του νεοελληνα την προληψη με "τη βοηθεια της παιδειας" γενικως κι αοριστως. Πρακτικα, ΑΥΡΙΟ, πως θα σταματησει ο νεοελληνας να αναβει τσιγαρα σε κλειστους χωρους; Απο το σχολειο; Απο την οικογενεια; Τα βλεπεις εσυ ως περιπτωσεις που μπορουν να δωσουν αμεσα τη λυση στο προβλημα; Πιο αμεσα απο την αστυνομευση και την επιβολη ποινων;

 

Και για να καταληξω. Η αστυνομευση ειναι ενας εξαιρετικος τροπος παιδειας. Βλεπεις εσυ που θες να καπνισεις να μπουζουριαζουν τον διπλανο σου και απλα δε το ξανακανεις. Πολυ περισσοτερο το μικρο παιδακι (σαν αυτα στο παραδειγμα του panther) απο μικρη ηλικια ενστερνιζεται οτι πολυ κακο πραγμα (κι επιφερει συνεπειες) το τσιγαρο σε κλειστο χωρο. Παιδεια ειναι ΚΑΙ αυτο.

Όσο για την απαγόρευση ακόμα πιστεύω ότι η δουλειά της αστυνομίας είναι σημαντικότερη από το ψάχνει σε ποιες καφετέριες καπνίζουν...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντας γενικα. Περιμενω να μου πεις τι ειδους παιδεια θες, και πως αυτη θα εφαρμοστει στην προκειμενη.

 

Περιμενω επισης να μου απαντησεις αν θεωρεις οτι για να σταμαητησει αυτο το συνηθειο μεσα στο 2017, ειναι πιο ρεαλιστικο να λεμε "οικογενεια, σχολειο, πανεπιστημιο, παιδεια, παιδεια, παιδεια" παρα "αστυνομευση και παραδειγματισμος".

 

Και για να τελειωνουμε: Κυπρος. Παρομοιας νοοτροπιας ανθρωποι, παρομοια κουλτουρα, παρομοιο επιπεδο πολιτισμου. Βγηκε νομος περι καπνισματος σε κλειστους χωρους. Την προηγουμενη μερα οι κλειστοι χωροι ντουμανιαζαν. Την επομενη του νομου πεσαν προστιμα, τιμωρηθηκαν καποιοι, και την μεθεπομενη δεν ξαναναψε τσιγαρο σε κλειστο χωρο. Αυτα. Δεν κατσαν να στρουθοκαμηλιζουν με γενικες κι αοριστες "παιδειες" κι απλως επεβαλλαν τον νομο και το θεμα εληξε πριν καν ξεκινησει. Εδω θελουμε μεν να εφαρμοστει ο νομος, αλλα οχι με αστυνομευση , οχι με τιμωριες, αλλα με "παιδεια". Τους παρανομουντες να τους παρουμε με το μαλακο, με παιδεια, οχι με τιμωρια. Φεξε μου και γλιστρησα μεχρι να δειτε προκοπη με τετοια μυαλα.

 

ΥΓ. Η τιμωρια ενος που παρανομει ΕΙΝΑΙ παιδεια και ΕΙΝΑΙ προληψη. Οχι για τον ιδιο, αλλα για ολους τους γυρω του. Σταματατε να αναμασατε την ιδια καραμελα λοιπον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντας γενικα. Περιμενω να μου πεις τι ειδους παιδεια θες, και πως αυτη θα εφαρμοστει στην προκειμενη.

Μιλάω για μια παιδεία που να σου μαθαίνει τον σεβασμό στον συμπολίτη σου...

 

Περιμενω επισης να μου απαντησεις αν θεωρεις οτι για να σταμαητησει αυτο το συνηθειο μεσα στο 2017, ειναι πιο ρεαλιστικο να λεμε "οικογενεια, σχολειο, πανεπιστημιο, παιδεια, παιδεια, παιδεια" παρα "αστυνομευση και παραδειγματισμος".

Δεν υπάρχει καμία πρακτική λύση που να λύνει ένα εκτεταμένο πρόβλημα μέσα σε ένα τόσο σύντομο χρονικό περιθώριο... είναι σαν τον πατέρα που δέρνει τον γιο του επειδή τον έπιασε να καπνίζει, το παιδί κατά πάσα πιθανότητα θα συνεχίσει να καπνίζει αλλά στα κρυφά... Το πρόβλημα ξεκινάει με το κάπνισμα και όχι με τον χώρο του καπνίσματος...

 

Και για να τελειωνουμε: Κυπρος. Παρομοιας νοοτροπιας ανθρωποι, παρομοια κουλτουρα, παρομοιο επιπεδο πολιτισμου. Βγηκε νομος περι καπνισματος σε κλειστους χωρους. Την προηγουμενη μερα οι κλειστοι χωροι ντουμανιαζαν. Την επομενη του νομου πεσαν προστιμα, τιμωρηθηκαν καποιοι, και την μεθεπομενη δεν ξαναναψε τσιγαρο σε κλειστο χωρο. Αυτα. Δεν κατσαν να στρουθοκαμηλιζουν με γενικες κι αοριστες "παιδειες" κι απλως επεβαλλαν τον νομο και το θεμα εληξε πριν καν ξεκινησει. Εδω θελουμε μεν να εφαρμοστει ο νομος, αλλα οχι με αστυνομευση , οχι με τιμωριες, αλλα με "παιδεια". Τους παρανομουντες να τους παρουμε με το μαλακο, με παιδεια, οχι με τιμωρια. Φεξε μου και γλιστρησα μεχρι να δειτε προκοπη με τετοια μυαλα.

Αυτή την εικόνα δεν την έχω για την Κύπρο... Μπορεί να κάνω και λάθος, γιατί ο όρος “κλειστούς χώρους” που χρησιμοποιήσεις είναι πολύ γενικός πχ σπίτια, νοσοκομεία, καφετέριες, ταβέρνες, κλπ... πάντως Αγγλία δεν έγινε...

 

ΥΓ. Η τιμωρια ενος που παρανομει ΕΙΝΑΙ παιδεια και ΕΙΝΑΙ προληψη. Οχι για τον ιδιο, αλλα για ολους τους γυρω του. Σταματατε να αναμασατε την ιδια καραμελα λοιπον.

Θα ήθελα πάρα πολύ να μπω στο τρυπάκι να απαντήσω της διαφορές μεταξύ παιδείας και τιμωρίας... απλά να αναφέρω το απλό χωρίς κεφαλαία και καραμέλες... άλλο ο δάσκαλος και άλλο ο αστυνομικός!

 

ΥΓ: πουθενά δεν αναφέρω ότι δεν πρέπει να τιμωρείτε αυτός που παρανομεί... αλλά γιατί να φτάσεις σε αυτό το σημείο όταν μπορείς να το προλάβεις????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αντιδραση ακριβως μπορει να φερει αν μπουζουριασουν για μια νυχτα τον τυπο που αναψε τσιγαρο σε κλειστο χωρο, μαζι με τον ιδιοκτητη και την επομενη τους βαλουν για προστιμο 1-2 μηνιατικα στον καθενα; Θα πανε Συνταγμα οι 2 τους να διαδηλωσουν υπερ του καρκινου σε παθητικους καπνιστες;

Με laser και καφεδακι....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πετύχει έναν τυπά στο Cinema να κάνει ντουμάνια στο διάλειμμα στα @@ του λες και δεν έγινε τίποτα. 

Ποιό διάλειμμα ρε φίλε?

Εγώ προ καιρού είχα πετύχει τυπά σε όλη τη διάρκεια του έργου στη μέση της αίθουσας να τραβάει τζουριές κάθε τρεις και λίγο.

 

Εκεί πιστεύω ο πιο πολιτισμένος τρόπος είναι να του το βάλεις στον πισινό, βαθιά βαθιά, να ατμίζει από εκεί, μέσα από το παντελόνι. Να το απορροφούν τα ρούχα του τουλάχιστον, να ενοχλεί λιγότερο τους υπόλοιπους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ειχε φαση παλια..

..οσοι εχετε δει τη ταινια "λουφα και παραλλαγη" την πρωτη αυθεντικη, οπου οι επιβατες στα υπεραστικα λεωφορεια μπορουσαν να ανοιξουν το παραθυρο και να καπνισουν. . !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...