Προς το περιεχόμενο

Τα ραδιοτηλέφωνα CB (Citizens Band) πλέον ελεύθερα!


sv2evs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Προς ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται, τα ραδιοτηλέφωνα CB είναι πλέον ελεύθερα - χωρίς την απαίτηση άδειας χρήσης τους- και στην χώρα μας (πάντα υπο τις προϋποθέσεις του νόμου). Είναι νόμιμες πλέον και οι κεραίες βάσεως τους !

Διαβάστε περισσότερα εδώ

και επίσης μπορείτε να το βρείτε και εδώ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://cbpreveza.blogspot.gr/p/ti-einai-cb-27mhz.html?m=1

 

Να μας ελεγες και τι ειναι αυτα τα μαραφετια καλα θα ηταν .. .

 

Ας ειναι καλα το google..

H ιστοσελιδα παραπανω εχει και μουσικουλα μαζι με αναδρομη στο παρελθον, μπηκα απο κινητο να τη δω, καλη φαση..

 

Σαν τα πρωτα κινητα τηλεφωνα ενα πραμα , μαλλον θα τα θυμουνται οι 50αριδες του φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα οσους εχω γνωρισει που ασχολουνται με τετοια πραγματα ειναι 50+ καθηγητες ΤΕΕ ή ΤΕΙ, γενικα οι πρωτοι "πληροφορικαριοι" που διοριστηκαν στα 80s-90s. Ισχυει το στερεοτυπο OP;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχει να δω αρκετά τέτοια σε μικρά νησιά και σε χωριά σε αυτοκίνητα για να επικοινωνούν μεταξύ τους, καθώς τα κινητά δεν έχουν παντού σήμα. Επίσης τα έχω δει και σε τζιπάκια που κάνουν off-road. Παλαιότερα ήταν για αρκετούς μόδα, και έβαζαν κάτι 3μετρες εύκαμπτες κεραίες στα αυτοκίνητα για να μιλάνε μεταξύ τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://cbpreveza.blogspot.gr/p/ti-einai-cb-27mhz.html?m=1

Να μας ελεγες και τι ειναι αυτα τα μαραφετια καλα θα ηταν .. .

Ας ειναι καλα το google..

H ιστοσελιδα παραπανω εχει και μουσικουλα μαζι με αναδρομη στο παρελθον, μπηκα απο κινητο να τη δω, καλη φαση..

Σαν τα πρωτα κινητα τηλεφωνα ενα πραμα , μαλλον θα τα θυμουνται οι 50αριδες του φορουμ.

Ασύρματα ράδιο τηλέφωνα ειναι ετσι λέγονται κα μπορεις πλέον να τα χρησιμοποιήσεις δωρεαν κα τζάμπα.δεν χρειάζονται ούτε καν άδεια πλέον.εχουν το πλεονέκτημα του δωρεαν, το οτι Μπόρουν να μιλάνε πολλοί μαζί (ενας μιλάει ολοι ακούνε,εφόσον ειναι στην εμβέλεια του) και επισης οτι δεν χρειάζονται συνδρομή,παρά μόνο ρεύμα και μια κεραια.

Βασικα οσους εχω γνωρισει που ασχολουνται με τετοια πραγματα ειναι 50+ καθηγητες ΤΕΕ ή ΤΕΙ, γενικα οι πρωτοι "πληροφορικαριοι" που διοριστηκαν στα 80s-90s. Ισχυει το στερεοτυπο OP;

Op οπως λέμε operator? χειριστής ειναι ο καθένας που μιλάει εκεινη την στιγμή

Έχει τύχει να δω αρκετά τέτοια σε μικρά νησιά και σε χωριά σε αυτοκίνητα για να επικοινωνούν μεταξύ τους, καθώς τα κινητά δεν έχουν παντού σήμα. Επίσης τα έχω δει και σε τζιπάκια που κάνουν off-road. Παλαιότερα ήταν για αρκετούς μόδα, και έβαζαν κάτι 3μετρες εύκαμπτες κεραίες στα αυτοκίνητα για να μιλάνε μεταξύ τους.

 

Ναι σε απομακρυσμένα σημεία ειναι πιο διαδεδομένα καθώς οπως λες τα κινητά δεν πιάνουν τοσο καλα.επισης ειναι εξαιρετικά εύχρηστα σε ταξίδι μεταξύ αυτοκινήτων εφόσον ολοι ακούν αυτόν που εκείνη τη στιγμή μιλάει.οι κερΑια πλέον εχει πολλές επιλογές,απο μικρη έως πολυ μεγαλη.

Βασικα οσους εχω γνωρισει που ασχολουνται με τετοια πραγματα ειναι 50+ καθηγητες ΤΕΕ ή ΤΕΙ, γενικα οι πρωτοι "πληροφορικαριοι" που διοριστηκαν στα 80s-90s. Ισχυει το στερεοτυπο OP;

Εγω ούτε 50+ ειμαι αλλα ασχολήθηκα πει γίνω ραδιοερασιτεχνης με τα cb,εχουν πλέον θετικό το οτι δεν θέλουν ούτε άδεια,αλλα μπορεις να τα εχεις και στο σπίτι και να μιλάνε δυο η περισσότερα άτομα μαζί παρέα χωρις να πληρώνουν απολύτως τίποτα.

Εγώ από θρίλερ τα έμαθα πάντως.

Εγω τα έμαθα απο τους ντιουκς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αν και τα ειχα δει και αλλες ταινιες τα εμαθα απο το "american pie 2".

 

Αυτα τα μαραφετια που τα εχουν για να ακουνε αν τα μωρα τους στο σπιτι οι γονεις, ειναι τα ιδια; Η τα γουοκι τοκι ειναι ιδια κατηγορια?

 

Τελος, μπορει να μην χρειαζεται αδεια πλεον οπως λες, αλλα σιγα σιγα θα καταργησουν ακομα και τα Fm, οπως εχει κανει μια διπλανη χωρα μας .. Οποτε ας παιξουμε οσο μπορουμε πριν να ειναι αργα.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αυτα για τα μωρά δεν εχουν την ονομασία cb,ειναι της ίδιας φιλόσοφος αλλα δεν ειναι αυτα.

 

Τα fm σε αυτα δεν καταργούνται δεν ειναι ραδιόφωνο.ειναι τρόπος διαμόρφωσης του σήματος, δηλαδή πως θα φύγει το σήμα απο τον πομποδέκτη. Μη το μπερδεύεται με το ράδιο επειδη λέγεται ελληνικά ραδιοτηλεφωνο.

Τα walked talkie ειναι ίδια αλλα σε άλλες συχνότητες λειτουργίας με αλλη εμβέλεια. Επισης δεν χρειάζονται άδεια,αλλα εκείνα εχουν ισχύ μόνο 0.5w και δεν μπορεις να τα συνδέσεις με εξωτερική κεραια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τύχει να δω αρκετά τέτοια σε μικρά νησιά και σε χωριά σε αυτοκίνητα για να επικοινωνούν μεταξύ τους, καθώς τα κινητά δεν έχουν παντού σήμα. Επίσης τα έχω δει και σε τζιπάκια που κάνουν off-road. Παλαιότερα ήταν για αρκετούς μόδα, και έβαζαν κάτι 3μετρες εύκαμπτες κεραίες στα αυτοκίνητα για να μιλάνε μεταξύ τους. 

Όντως! Παλιότερα το έβλεπα πιο συχνά αλλά ακόμα το βλέπω σε αυτοκίνητα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...