Προς το περιεχόμενο

Μεταναστες του εξωτερικου


shooterg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω δε νομιζω να ειχα προβλημα. Καλη παρεα να υπαρχει και ολο και κατι θα βρεις να κανεις. Δε λεω, μια στο τοσο να διασκεδασεις μεχρι τα χαραματα ειναι καλη φαση, αλλα μπορεις να το αντικαταστησεις με φεστιβαλ και εκδρομες σε αλλες χωρες/ πολεις, που ειναι πιο ευκολο απο οτι στην Ελλαδα. Βεβαια παιζει και η ηλικια, αν εισαι κατω τον 23 οσο να ναι σε τρωει.

Συμφωνώ. Το σημαντικότερο πρόβλημα είναι αυτό, αν δεν υπάρχουν παρέες. Και ίσως αυτό είναι κυρίως το πρόβλημα του φίλου.

 

Καλα, αυτο που δουλευουμε περισσοτερο δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ειναι πραγματικοτητα. Θυμαμαι καποτε που ειχε βγαλει η ΟΛΜΕ οτι οι Ελληνες εκπαιδευτικοι δουλευουν πιο πολυ απο ολους στην ΕΕ, αλλα αυτο ισχυε μονο αν υπολογιζες τις ωρες σε μια συγκεκριμενη εβδομαδα. Ομως στην ουσια δουλευαν πολυ λιγοτερο γιατι ειχαν πολυ περισσοτερες διακοπες και αργιες.

 

Στη συγκεκριμενη μελετη λεει οτι το αποτελεσμα οφειλεται στους ελευθερους επαγγελματιες που δηλωνουν 52 ωρες τη βδομαδα και καθολου αδειες και οχι στους μισθωτους.

 

 

 

Οι ώρες από μόνες τους δεν λένε τίποτα, το θέμα είναι τι κάνεις αυτές τις ώρες. Μπορεί ένας άνθρωπος σε μία ώρα να βγάζει περισσότερη δουλειά από όσο βγάζουν πέντε σε ένα οχτάωρο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ. Το σημαντικότερο πρόβλημα είναι αυτό, αν δεν υπάρχουν παρέες. Και ίσως αυτό είναι κυρίως το πρόβλημα του φίλου.

 

 

 

 

Οι ώρες από μόνες τους δεν λένε τίποτα, το θέμα είναι τι κάνεις αυτές τις ώρες. Μπορεί ένας άνθρωπος σε μία ώρα να βγάζει περισσότερη δουλειά από όσο βγάζουν πέντε σε ένα οχτάωρο!

Καλά ναι αλλά δεν το βρίσκω και πολύ σχετικό αν μιλάμε για εναν ολόκληρο πληθυσμό εκτός αν εννοείς πως όλοι οι Έλληνες ειναι άμπαλοι στην δουλειά τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω πως βγηκαν αυτα τα στοιχεια...Εμενα ολοι οι γνωστοι μου ειναι δηλωμενοι οτι δουλεουν part time ενω στην πραγματικοτητα σχεδον φτανουν 50 ωρες την εβδομαδα.

Το θεμα στην Ελλαδα ειναι οτι πολλοι εργαζομενοι  οντος δουλευουν πολυ σκληρα, αλλα υπαρχουν και μερικοι του δημοσιου που απλα χτυπανε καρτα και μετα ειναι για καφε μεχρι τις 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι αλλά δεν το βρίσκω και πολύ σχετικό αν μιλάμε για εναν ολόκληρο πληθυσμό εκτός αν εννοείς πως όλοι οι Έλληνες ειναι άμπαλοι στην δουλειά τους...

Όχι, απλά το είπα γενικά ότι σκέτο ένα νούμερο δεν λέει τίποτα από μόνο του. Για οποιονδήποτε λαό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι σε χωριο και δεν εχει τιποτα

Δεν ανέφερες κρατίδιο και αν ξέρεις τη γλώσσα. Σε γενικές γραμμες, μία χαρά ζωή έχει, με πλήθος επιλογών. Απλά πρέπει να ξέρεις τα κατατόπια κλπ.

 

Συμβουλή: με την πρώτη ευκαιρία βρες καλύτερη δουλειά και βελτιώσε όσο μπορείς τη γλώσσα. Η ποιότητα ζωής σου θα βελτιωθεί.

Έτσι είναι η ζωή στην Ευρώπη γιαυτό οι άνθρωποι είναι εκεί που είναι.

 

Δεν είναι σαν τους Έλληνες που 5 μέρες δουλεύουν στην κλάψα, Σ/Κ κάθονται και ξύνονται ή πάνε και κωλοχτυπιούνται στα κλαμπ και στο τέλος του μήνα κλαίγονται γιατί δεν τους φτάνουν τα λεφτά.

Το εξωτερικό δεν είναι παράδεισος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ανέφερες κρατίδιο και αν ξέρεις τη γλώσσα. Σε γενικές γραμμες, μία χαρά ζωή έχει, με πλήθος επιλογών. Απλά πρέπει να ξέρεις τα κατατόπια κλπ.

 

Συμβουλή: με την πρώτη ευκαιρία βρες καλύτερη δουλειά και βελτιώσε όσο μπορείς τη γλώσσα. Η ποιότητα ζωής σου θα βελτιωθεί.

Το εξωτερικό δεν είναι παράδεισος.

Παράδεισος γενικά όχι δεν είναι.

 

Συγκριτικά με την Ελλάδα όμως άνετα το λες παράδεισο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι αλλά δεν το βρίσκω και πολύ σχετικό αν μιλάμε για εναν ολόκληρο πληθυσμό εκτός αν εννοείς πως όλοι οι Έλληνες ειναι άμπαλοι στην δουλειά τους...

Το λεει στο πρωτο link που παρεθεσες, οτι οι ειδικοι το αποδιδουν κυριως στις αγροτικες εργασιες και τα εμπορικα καταστηματα και δεν σημαινει οτι εχουμε αναλογη αποδοτικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να συζητησουμε για αυτο το θεμα. Ειμαι ενας απο τους μεταναστες για ενα καλυτερο μελλον ειμαι στην γερμανια σε ελληνικο εστιατοριο στην κουζινα σαν βοηθος μαγειρα. Η ζωη εδω ειναι δυσκολη παρολλο που εχει πολυ καλα λεφτα. Δεν υπαρχει το ΄΄εξω΄΄ η θα βγω για μια μπυρα με φιλους, δεν υπαρχουν τα αμετρητα κλαμπ να βγεις στο ρεπο να διασκεδασης παρα μονο κατι ξενερωτες μπυραριες. Οσοι ειστε εκει η οσοι πηγατε και φυγατε θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις και τις εμπειριες σας.!

 

1. Πόσων χρονών είσαι;

 

2. "Πολύ καλά λεφτά" ο βοηθός μάγειρα στο χωριό σε σύγκριση με τι πράγμα;

 

3. Σίγουρα δε θέλεις να μείνεις βοηθός μάγειρα στο χωριό παραπάνω απ' όσο είναι απαραίτητο. Οπότε στο ρεπό, αντί να σκέφτεσαι ότι δεν έχει μπύρα με φίλους σκέψου ότι το σύμπαν σου λέει πάρε χρόνο και λόγο για να φύγεις, και get busy να κάνεις ο,τι ταιριάζει στην περίπτωσή σου για να το αλλάξεις αυτό. Πρώτα απ' όλα τη γλώσσα όπως έχει ήδη αναφερθεί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι χρειάζονται στατιστικά για να καταλάβεις πόσες ώρες δουλεύει ο έλληνας, παρά μόνο το γεγονός οτι τα καταστήματα δεν λειτουργούν τα μισά απογεύματα της εβδομάδας ξεκινώντας απο Δευτέρα !?!

¨Εχω ζήσει και έχω ταξιδέψει εξωτερικό και αυτο δεν το έχω δει πουθενά αλλού! Kαταλαβαίνω οτι θεωρητικά είναι καλό επειδή ως εργαζόμενος έχεις "quality time" για τον εαυτό σου για να αράξεις με οικογένεια η να κάνεις κάτι (και λέω θεωρητικά επειδη δεν νομίζω πως οι άλλοι Ευρωπαίοι που δουλέυουν όλη την εβδομάδα έχουν "less quality time"), αλλά πρέπει και να κινηθεί λίγο η αγορά! Δεν γίνεται να κάθεσαι στον καναπέ και νε βγείς απο την κρίση.

 

P.S Το πιο "extreme" βέβαια το έχω δει Κιέβο οπού ολόκληρο Supermarket λειτουργούσε 24/7 ενώ τα Megamarket 8-23!  :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να μου πουν οι στατιστικές; 

 

Μόνο τις δημόσιες και μεγάλες επιχειρήσεις στην Ελλάδα να δεις καταλαβαίνεις τι γίνεται.

 

Δημόσιες υπηρεσίες όλες τους στις 14:00 φεύγουν και πάνε σπίτι. Οι περισσότερες μάλιστα Σάββατο Κυριακές δεν δουλεύουν καν.

 

Τράπεζες το ίδιο με τους από πάνω.

 

Η τεράστια πλειοψηφία των εταιριών δουλεύουν μέχρι τις 17:00 περίπου αλλά πάλι Σάββατο Κυριακές δεν δουλεύουν. (αυτοί το αξίζουν τουλάχιστον σε σχέση με τους από πάνω που ξύνονται κανονικά).

 

Εγώ θα έλεγα μάλιστα ότι στο εξωτερικό αν τους πεις τα ωράρια αυτά εκτός από τον μισθό παίζει να σε ζηλέψουν κιόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να μου πουν οι στατιστικές; 

 

Μόνο τις δημόσιες και μεγάλες επιχειρήσεις στην Ελλάδα να δεις καταλαβαίνεις τι γίνεται.

 

Δημόσιες υπηρεσίες όλες τους στις 14:00 φεύγουν και πάνε σπίτι. Οι περισσότερες μάλιστα Σάββατο Κυριακές δεν δουλεύουν καν.

 

Τράπεζες το ίδιο με τους από πάνω.

 

Η τεράστια πλειοψηφία των εταιριών δουλεύουν μέχρι τις 17:00 περίπου αλλά πάλι Σάββατο Κυριακές δεν δουλεύουν. (αυτοί το αξίζουν τουλάχιστον σε σχέση με τους από πάνω που ξύνονται κανονικά).

 

Εγώ θα έλεγα μάλιστα ότι στο εξωτερικό αν τους πεις τα ωράρια αυτά εκτός από τον μισθό παίζει να σε ζηλέψουν κιόλας...

 

Δεν ξέρω που δουλεύεις έξω αλλά εγώ πιο νωρίς από τις 17:00 τελείωνα και δεν δούλευα ποτέ Σ/Κ.. Και ναι η ζωή ήταν αρκετά βαρετή (για εμένα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου έχει 2 internet cafe δύο club 3 bar/καφετέριες μερικά φαγάδικα και έχει και διάφορα στέκια στα τριγύρω χωριά! :P

Και αν βγεις σήμερα το βράδυ (Δευτέρα 13 Φλεβάρη) στο χωριό σου είναι όλα ανοιχτά και έχουν κόσμο.

Για κανά παραθαλάσσιο χωριό μιλάς που πας τα καλοκαίρια. Ή μας δουλεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι χρειάζονται στατιστικά για να καταλάβεις πόσες ώρες δουλεύει ο έλληνας, παρά μόνο το γεγονός οτι τα καταστήματα δεν λειτουργούν τα μισά απογεύματα της εβδομάδας ξεκινώντας απο Δευτέρα !?!

¨Εχω ζήσει και έχω ταξιδέψει εξωτερικό και αυτο δεν το έχω δει πουθενά αλλού! Kαταλαβαίνω οτι θεωρητικά είναι καλό επειδή ως εργαζόμενος έχεις "quality time" για τον εαυτό σου για να αράξεις με οικογένεια η να κάνεις κάτι (και λέω θεωρητικά επειδη δεν νομίζω πως οι άλλοι Ευρωπαίοι που δουλέυουν όλη την εβδομάδα έχουν "less quality time"), αλλά πρέπει και να κινηθεί λίγο η αγορά! Δεν γίνεται να κάθεσαι στον καναπέ και νε βγείς απο την κρίση.

 

P.S Το πιο "extreme" βέβαια το έχω δει Κιέβο οπού ολόκληρο Supermarket λειτουργούσε 24/7 ενώ τα Megamarket 8-23!  :shifty:

Αν εχουν τελειωσει το 8ωρο ποιος ο λογος να ειναι ανοιχτα και το απογευμα, δε καταλαβαινω τη λογικη σου;

Και 24 ωρες την ημερα να ηταν δε θα εργαζοταν 1 βαρδια αλλα 3..και οι 3 βαρδιες θα ειχαν κανει απο 8 ωρες αρα το αποτελεσμα θα ηταν το ιδιο.

Τα αποτελεσματα βγαινουν απο το ποσες ωρες εργαζεται ενα ατομο και οχι ποσες ωρες ειναι ανοιχτη η επιχειρηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παράδεισος γενικά όχι δεν είναι.

 

Συγκριτικά με την Ελλάδα όμως άνετα το λες παράδεισο.

 

Γιατί οι περισσότεροι (από αυτούς που γνωρίζω, αλλά νομίζω ότι ισχύει και σε γενικότερο πλαίσιο) θέλουν να φύγουν από τον παράδεισο και να γυρίσουν στην Ελλάδα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...