Προς το περιεχόμενο

Μεταναστες του εξωτερικου


shooterg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί οι περισσότεροι (από αυτούς που γνωρίζω, αλλά νομίζω ότι ισχύει και σε γενικότερο πλαίσιο) θέλουν να φύγουν από τον παράδεισο και να γυρίσουν στην Ελλάδα;

 

Δεν έχουν κλάμπζ εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί οι περισσότεροι (από αυτούς που γνωρίζω, αλλά νομίζω ότι ισχύει και σε γενικότερο πλαίσιο) θέλουν να φύγουν από τον παράδεισο και να γυρίσουν στην Ελλάδα;

Ποίοι είναι αυτοί;

Πόσο καιρό δουλεύουν έξω και τι θέσεις/μισθούς έχουν; 

Έχουν φίλους-ζωή εκεί ή είναι κλασσικοί λαζό που δεν ξέρουν κανένα πέραν της Ελ κοινότητας(ή πιο σωστά των Ελ φίλων των εν Ελλάδι);

Διότι οι "φυλές" είναι πολλές και οι παραπάνω είναι αυτοί που συνέχεια αλυχτούν για το πόσο τους λείπει η Πατρίδα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί οι περισσότεροι (από αυτούς που γνωρίζω, αλλά νομίζω ότι ισχύει και σε γενικότερο πλαίσιο) θέλουν να φύγουν από τον παράδεισο και να γυρίσουν στην Ελλάδα;

Γιατί τους λείπει η μανούλα να μαγειρεύει και να σφουγγαρίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ποίοι είναι αυτοί;

Πόσο καιρό δουλεύουν έξω και τι θέσεις/μισθούς έχουν; 

Έχουν φίλους-ζωή εκεί ή είναι κλασσικοί λαζό που δεν ξέρουν κανένα πέραν της Ελ κοινότητας(ή πιο σωστά των Ελ φίλων των εν Ελλάδι);

Διότι οι "φυλές" είναι πολλές και οι παραπάνω είναι αυτοί που συνέχεια αλυχτούν για το πόσο τους λείπει η Πατρίδα...

 

Γιατί τους λείπει η μανούλα να μαγειρεύει και να σφουγγαρίζει.

 

Επομένως για να τίθενται τόσα κριτήρια, είναι safe να υποθέσουμε ότι δεν πρόκειται a priori περί «παραδείσου». More like, εξαρτάται από το άτομο θα έλεγα, καθώς ο καθένας θέτει τα δικά του κριτήρια στο τι αφορά η έννοια του «παραδείσου».

 

Για κάποιον μπορεί «παράδεισος» να είναι τα κλαμπάκια και το φαΐ της μαμάς, ενώ για άλλον να είναι το κοινωνικό κράτος και οι ανθρώπινες συνθήκες εργασίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως για να τίθενται τόσα κριτήρια, είναι safe να υποθέσουμε ότι δεν πρόκειται a priori περί «παραδείσου». More like, εξαρτάται από το άτομο θα έλεγα, καθώς ο καθένας θέτει τα δικά του κριτήρια στο τι αφορά η έννοια του «παραδείσου».

 

Για κάποιον μπορεί «παράδεισος» να είναι τα κλαμπάκια και το φαΐ της μαμάς, ενώ για άλλον να είναι το κοινωνικό κράτος και οι ανθρώπινες συνθήκες εργασίας.

Ψάχνεις ψύλλους στα άχυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως για να τίθενται τόσα κριτήρια, είναι safe να υποθέσουμε ότι δεν πρόκειται a priori περί «παραδείσου». More like, εξαρτάται από το άτομο θα έλεγα, καθώς ο καθένας θέτει τα δικά του κριτήρια στο τι αφορά η έννοια του «παραδείσου».

 

Για κάποιον μπορεί «παράδεισος» να είναι τα κλαμπάκια και το φαΐ της μαμάς, ενώ για άλλον να είναι το κοινωνικό κράτος και οι ανθρώπινες συνθήκες εργασίας.

Εάν ξέρεις καμία de facto ουτοπία, πες μας να έρθουμε και εμείς.

Κάποιοι πήγαν(ή ήρθαν καλύτερα) ως Ελ που πάνε στρατό, μετράνε μέρες να απολυθούν και δεν προσπαθούν να προσαρμοστούν καθόλου. 

Αυτοί δεν θα βρουν, ή καταλάβουν παράδεισο εκτός του χωριού τους...

Οι λοιποί, ξέρουμε ότι είναι παράδεισος λόγω των συνθηκών και ευκαιριών, όλα τα άλλα τα βρίσκεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριτη χρονια στη βαυαρια μοναχο σαν sous chef σε ιταλικο και δεν θα ελεγα οτι ειναι ασχημα τα πραματα,το αντιθετο.

Αρκει να θες να δουλεψεις.

Ναι τις 5 μερες εισαι σχεδον κλειδωμενος αλλα μικρο το κακο μπροστα στα θετικα.

Σταθερη δουλεια

Σταθερος μισθος

Σταθερη εγγυημενη ιατροφαρμακευτική περιθαλψη

Ευκαιριες εξελιξης σε πολλους τομεις.

Αυτα φτανουν για να διωξεις βασικα αγχη της ζωης σου και σου επιτρεπουν να ασχοληθεις με πιο δημιουργικα πραματα,ενα χομπι πχ.

 

Νταξει τα ωραρια στην εστιαση ειναι ασταθη και περιεργα αλλα αυτο ισχυει παντού και το ξερεις οταν θα ασχοληθεις με τη δουλεια αυτη.

 

 

Κατα τη γνωμη μου οφειλεις σαν μεταναστης να αφομοιωσεις μερος της κουλτουρας και φυσικα τη γλώσσα της χωρας που σε φιλοξενει (Και σε εκμετάλλευεται ισως).

Τοτε θα περασεις καλυτερα.

 

Βλεπω ελληνες που παραπονιουντε που δεν εχει μπουζουκια και,καφεδες με τις ωρες.

Παραπονιουντε επισης για τα ακριβα ενοικια.

Ε δεν γινεται να τα εχουμε ολα,ποσο μαλλον σε μια χωρα που ειναι αγνωστη η μορφη Διασκέδασης αυτη.

 

Υπαρχει γνωστο φορουμ για τους μετανάστες που στην πλειοψηφία διαβαζεις γκρινια και παραπονα αντι για συμβουλες που πραγματικα μπορουν να βοηθήσουν.

Αν ειχα παρει στα σοβαρα οτι διαβαζα τοτε παιζει και να μην ειχα φυγει ποτε.

 

Αν θα συμβουλεύα καποιον που σκεφτεται να φυγει τουλαχιστον για γερμανια που γνωριζω,θα του ελεγα κανε υπομονη μαθε τη γλωσσα και απεφυγε ελληνα εργοδοτη σε εστιατοριο.η εκμετάλλευση στο μεγαλειο της ως επι το πλειστον.

 

Αυτα!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημόσιες υπηρεσίες όλες τους στις 14:00 φεύγουν και πάνε σπίτι. Οι περισσότερες μάλιστα Σάββατο Κυριακές δεν δουλεύουν καν.

 

Τράπεζες το ίδιο με τους από πάνω.

 

Προφανώς δεν έχεις ιδέα από τράπεζες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω οτι χρειάζονται στατιστικά για να καταλάβεις πόσες ώρες δουλεύει ο έλληνας, παρά μόνο το γεγονός οτι τα καταστήματα δεν λειτουργούν τα μισά απογεύματα της εβδομάδας ξεκινώντας απο Δευτέρα !?!

¨Εχω ζήσει και έχω ταξιδέψει εξωτερικό και αυτο δεν το έχω δει πουθενά αλλού! Kαταλαβαίνω οτι θεωρητικά είναι καλό επειδή ως εργαζόμενος έχεις "quality time" για τον εαυτό σου για να αράξεις με οικογένεια η να κάνεις κάτι (και λέω θεωρητικά επειδη δεν νομίζω πως οι άλλοι Ευρωπαίοι που δουλέυουν όλη την εβδομάδα έχουν "less quality time"), αλλά πρέπει και να κινηθεί λίγο η αγορά! Δεν γίνεται να κάθεσαι στον καναπέ και νε βγείς απο την κρίση.

 

P.S Το πιο "extreme" βέβαια το έχω δει Κιέβο οπού ολόκληρο Supermarket λειτουργούσε 24/7 ενώ τα Megamarket 8-23!  :shifty:

Ζούσα δυομιση χρόνια στη Ρωσία. Πράγματι τα SM λειτουργουν 24/7, αλλά οι υπάλληλοι δε δουλεύουν παραπάνω ώρες (Σε εβδομαδιαία βάση).

Επίσης, το ίδιο ισχύει για βενζινάδικα, φαρμακεία, καταστήματα. Δουλεύουν όλα 24/7, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ο εργαζόμενος δουλεύει 24/7.

Στην Ελλάδα, η αντίδραση των εργαζομένων, είναι γιατι ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ότι θα αυξηθούν οι ώρες τους, χωρίς να αυξηθεί καν ο μισθός τους.

 

Και επισης, το να είσαι μετανάστης δεν είναι εύκολο, τουλάχιστον στην ηλικία μου (35-38), και με την οικογένειά μου μακριά. Αν είσαι πιτσιρικάς, θεωρώ ότι είναι πολύ ευκολότερο...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εάν ξέρεις καμία de facto ουτοπία, πες μας να έρθουμε και εμείς.

Κάποιοι πήγαν(ή ήρθαν καλύτερα) ως Ελ που πάνε στρατό, μετράνε μέρες να απολυθούν και δεν προσπαθούν να προσαρμοστούν καθόλου. 

Αυτοί δεν θα βρουν, ή καταλάβουν παράδεισο εκτός του χωριού τους...

Οι λοιποί, ξέρουμε ότι είναι παράδεισος λόγω των συνθηκών και ευκαιριών, όλα τα άλλα τα βρίσκεις.

 

Δεν ήμουν εγώ που μίλησα για ουτοπίες, τέσπα. Από εκεί και πέρα προφανώς οι συνθηκές και οι ευκαιρίες είναι καλύτερες σε κάποιες ευρωπαϊκές ή μη χώρες, αλλά όταν λες ότι «όλα τα άλλα τα βρίσκεις» τι εννοείς ακριβώς; Πώς βρίσκεις τον καιρό ή το «φαΐ της μαμάς»; Πιστεύω ότι δεν τα βρίσκεις και άρα θα πρέπει να συμβιβαστείς ανάλογα με τις προτεραιότητές σου (και οι οποίες υποκειμενικά διαφέρουν από άτομο σε άτομο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήμουν εγώ που μίλησα για ουτοπίες, τέσπα. Από εκεί και πέρα προφανώς οι συνθηκές και οι ευκαιρίες είναι καλύτερες σε κάποιες ευρωπαϊκές ή μη χώρες, αλλά όταν λες ότι «όλα τα άλλα τα βρίσκεις» τι εννοείς ακριβώς; Πώς βρίσκεις τον καιρό ή το «φαΐ της μαμάς»; Πιστεύω ότι δεν τα βρίσκεις και άρα θα πρέπει να συμβιβαστείς ανάλογα με τις προτεραιότητές σου (και οι οποίες υποκειμενικά διαφέρουν από άτομο σε άτομο).

Το φαί της μαμάς και ο καιρός δεν είναι προτεραιότητα, κακομαθησιά που φτάνει στα όρια της γελοιότητας είναι.

 

Που στο κάτω κάτω στο κρύο, φοράς έναν σκούφο, βάζεις και ένα πουλόβερ και ζεστό μπουφάν, τυλίγεσαι με ένα κασκόλ και περπατάς μια χαρά. Να σε δω στον καύσωνα τι κάνεις αν δεν έχεις κλιματιστικό...

Ο καιρός "προτεραιότητα" είναι μόνο για τους τεμπελχανάδες που έχουν άπλετο χρόνο για φραπεδιές και βόλτες. Για τους υπόλοιπους είναι προτεραιότητα στις διακοπές τους μόνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαί της μαμάς και ο καιρός δεν είναι προτεραιότητα, κακομαθησιά που φτάνει στα όρια της γελοιότητας είναι.

 

Που στο κάτω κάτω στο κρύο, φοράς έναν σκούφο, βάζεις και ένα πουλόβερ και ζεστό μπουφάν, τυλίγεσαι με ένα κασκόλ και περπατάς μια χαρά. Να σε δω στον καύσωνα τι κάνεις αν δεν έχεις κλιματιστικό...

Ο καιρός "προτεραιότητα" είναι μόνο για τους τεμπελχανάδες που έχουν άπλετο χρόνο για φραπεδιές και βόλτες. Για τους υπόλοιπους είναι προτεραιότητα στις διακοπές τους μόνο.

 

Μου αρέσει που τσουβαλιάζεις τους πάντες με ορθά παραδείγματα..

 

Εσένα ποιος σου είπε ότι όλοι μπορούν να ζήσουν σε όλες τις κλιματικές συνθήκες;

 

Επίσης πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν ατόμα που αποκτάνε κατάθλιψη σε σκανδιναβικές χώρες (και στην Αγγλία βασικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το φαί της μαμάς και ο καιρός δεν είναι προτεραιότητα, κακομαθησιά που φτάνει στα όρια της γελοιότητας είναι.

 

Που στο κάτω κάτω στο κρύο, φοράς έναν σκούφο, βάζεις και ένα πουλόβερ και ζεστό μπουφάν, τυλίγεσαι με ένα κασκόλ και περπατάς μια χαρά. Να σε δω στον καύσωνα τι κάνεις αν δεν έχεις κλιματιστικό...

Ο καιρός "προτεραιότητα" είναι μόνο για τους τεμπελχανάδες που έχουν άπλετο χρόνο για φραπεδιές και βόλτες. Για τους υπόλοιπους είναι προτεραιότητα στις διακοπές τους μόνο.

 

Το ερώτημα δεν ήταν τι -κατά την άποψή σου- συνιστά προτεραιότητα και τι όχι. Το ερώτημα πήγαινε στο συγκεκριμένο μέλος που έγραψε ότι «όλα τα άλλα τα βρίσκεις».

 

Από εκεί και περά νορμάλ νομίζω ότι συζητάμε, γιατί εξανίστασαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου οφειλεις σαν μεταναστης να αφομοιωσεις μερος της κουλτουρας και φυσικα τη γλώσσα της χωρας που σε φιλοξενει (Και σε εκμετάλλευεται ισως).

 

Μα αφού αυτοί είναι ξενέρωτοι...  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...