Προς το περιεχόμενο

Τα υψηλά επίπεδα ραδιενέργειας στη Φουκουσίμα "σκότωσαν" ένα ακόμη ρομπότ καθαρισμού


Panos1221

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια άσχετη ερώτηση. Πότε ανακαλύφθηκε ο καρκίνος σαν ασθένεια; θεωρητικά πάντα και χωρίς να έχω καμία γνώση πάνω σε αυτο, δεν θα μπορούσε να υπάρχει από πάντοτε, αλλά λόγω μικρού προσδόκιμου ζωής και έλλειψης ιατρικών γνώσεων, να μην ήταν γνωστή αιτία θανάτου;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια άσχετη ερώτηση. Πότε ανακαλύφθηκε ο καρκίνος σαν ασθένεια; θεωρητικά πάντα και χωρίς να έχω καμία γνώση πάνω σε αυτο, δεν θα μπορούσε να υπάρχει από πάντοτε, αλλά λόγω μικρού προσδόκιμου ζωής και έλλειψης ιατρικών γνώσεων, να μην ήταν γνωστή αιτία θανάτου;

 

Αυτή είναι μια από τις επικρατούσες απόψεις νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άσχετη ερώτηση. Πότε ανακαλύφθηκε ο καρκίνος σαν ασθένεια; θεωρητικά πάντα και χωρίς να έχω καμία γνώση πάνω σε αυτο, δεν θα μπορούσε να υπάρχει από πάντοτε, αλλά λόγω μικρού προσδόκιμου ζωής και έλλειψης ιατρικών γνώσεων, να μην ήταν γνωστή αιτία θανάτου;

 

Κάνε καλύτερα μια άλλη ερώτηση: υπάρχει αύξηση των θανάτων από καρκίνο? Στον ανεπτυγμένο κόσμο οι θάνατοι από καρκίνο πέφτουν σταθερά εδώ και 30 και βάλε χρόνια τουλάχιστον. Στον αναπτυσσόμενο κόσμο ανεβαίνουν χέρι χέρι με την αύξηση στο κάπνισμα και τη σαβουροδιατροφή, και μετά ξαναπέφτουν όταν αρχίζει να περνάει αυτή η φάση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άσχετη ερώτηση. Πότε ανακαλύφθηκε ο καρκίνος σαν ασθένεια; θεωρητικά πάντα και χωρίς να έχω καμία γνώση πάνω σε αυτο, δεν θα μπορούσε να υπάρχει από πάντοτε, αλλά λόγω μικρού προσδόκιμου ζωής και έλλειψης ιατρικών γνώσεων, να μην ήταν γνωστή αιτία θανάτου;

Έχω την εντύπωση ότι ο Ιπποκράτης ήταν ο πρώτος που εντόπισε την ύπαρξη των όγκων και επειδή τα παρομοίασε με το σχήμα του καβουριού πήραν και τη σχετική ονομασία. Μπορεί να είναι αστικός μύθος βέβαια, αλλά κάτι τέτοιο μου έρχεται στο μυαλό. Κάποιος γιατρός θα μπορούσε να μας δώσει τα φώτα του.

 

Πάντως εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση στη συγκεκριμένη υπόθεση. Η σωρεία λαθών, παραλείψεων κλπ από τους Ιάπωνες, οι οποίοι διακρίνονται για την αυστηρότητά τους, την πειθαρχία τους και λοιπές αρετές. Εδώ λίγο μάλλον τα είχαν κάνει μούσκεμα από παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση στη συγκεκριμένη υπόθεση. Η σωρεία λαθών, παραλείψεων κλπ από τους Ιάπωνες, οι οποίοι διακρίνονται για την αυστηρότητά τους, την πειθαρχία τους και λοιπές αρετές. Εδώ λίγο μάλλον τα είχαν κάνει μούσκεμα από παλιότερα.

 

Αυτό ακριβώς με φοβίζει με την πυρηνική ενέργεια...

Αν οι Ιάπωνες με την αυστηρότητα/πειθαρχία που τους διακρίνει τα κάναν σκατά..... τι να ελπίζουμε από άλλα κράτη;; !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς με φοβίζει με την πυρηνική ενέργεια...

Αν οι Ιάπωνες με την αυστηρότητα/πειθαρχία που τους διακρίνει τα κάναν σκατά..... τι να ελπίζουμε από άλλα κράτη;; !!

 

φαντάζεστε πυρηνικό εργοστάσιο στην ελλάδα με εργαζόμενους έλληνες ΔΥ βυσματικά χωμένους;

Γεύση από την Αποκάλυψη...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καρκινος στα πολυ παλια χρονια δεν ηταν σε τετοιους μεγαλους αριθμους γιατι ο ανθρωπος δεν προλαβαινε να ξεπερασει τα 38-40 ετη και να αρχισει ο εκφυλισμος των κυταρων. Με την ανακαλυψη των εμβολιων αλλα και την αναπτυξη την υγιεινης ....εχουμε την ΤΥΧΗ να λεμε πεθανε στα 65 του απο καρκινο , δεν ηταν μεγαλος !.... Καταλαβατε τωρα ? Βεβαια παντα υπηρχαν dna τα οποια εφθαναν και παλαιοτερα σε μεγαλες ηλικιες αλλα οι αρρωστιες ηταν το μεγαλο θεμα...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για δυο ατυχηματα σε 60 χρονια.Καταλαβαινεις οτι το πετρελαιο ειναι πολυ χειροτερο για το περιβαλλον και εχει προκαλεσει δεκασες πολεμους με αμετρητα θυματα?Η πυρινικη ενεργεια πεφτει λιγο τωρα αλλα τις επομενες δεκαετιες θα εκτοξευτει λογω νεων υλικων που μετατρεπουν την ραδιενεργεια σε ηλεκτρικη ενεργεια χωρις τις πρωτογονες κυριολεκτικα ατμομηχανες των σημερινων εργοστασιων.

Ε ας τη δοκιμάσουν ξανά τότε που θα έχουν αυτά τα υλικά, τώρα φαίνεται ότι δεν μπορούμε να την ελέγξουμε...Γιατί οκ δύο ατυχήματα σε 60 χρόνια αλλά ούτε ξέρουμε τι συνέπειες θα έχουν, ούτε για πόσο! Και μάλλον είμαστε και τυχεροί που είναι μόνο δύο γιατί φάνηκε ότι αρκεί μια φυσικό φαινόμενο για να γίνει το κακό και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να το εμποδίσουμε!

 

Κάνε καλύτερα μια άλλη ερώτηση: υπάρχει αύξηση των θανάτων από καρκίνο? Στον ανεπτυγμένο κόσμο οι θάνατοι από καρκίνο πέφτουν σταθερά εδώ και 30 και βάλε χρόνια τουλάχιστον. Στον αναπτυσσόμενο κόσμο ανεβαίνουν χέρι χέρι με την αύξηση στο κάπνισμα και τη σαβουροδιατροφή, και μετά ξαναπέφτουν όταν αρχίζει να περνάει αυτή η φάση. 

Σίγουρο αυτό; Οι περισσότεροι θάνατοι που ακούς από καρκίνο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στους ολυμπιακούς αγώνες θα πάνε αθλητές να κολυμπήσουν και να κάνουν ιστιοπλοϊα σε αυτά τα νερά και θα εισπνέουν καθημερινώς αυτόν τον αέρα; omg!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ για την εμμονή που παρατηρώ σε κάποια σχόλια, του στυλ "η πυρηνική είναι η καθαρότερη μορφή ενέργειας"...

 

Δεν είναι η καθαρότερη, είναι Η ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ. Για να μιλάμε σωστά.

 

Πιο φθηνή και καθαρή από την ηλιακή (solar towers, solar parks, φωτοβολταϊκά) και την αιολική (ανεμογεννήτριες), γίνεται;;; Αιολικά πάρκα μέσα στη θάλασσα (λόγω των ρευμάτων αέρα) ή σε πεδιάδες και λόφους.... Ηλιακοί συλλέκτες σε χώρες με μεγάλα ποσοστά ηλιοφάνειας. Αυτά θα δώσουν την πιο καθαρή ενέργεια. Όσο λίθιο και να χρησιμοποιηθεί για τις μπαταρίες που θα συλλέγουν την ενέργεια, δε μπορεί να συγκριθεί με τα ραδιενεργά ισότοπα στα πυρηνικά εργοστάσια ή με τους τόνους γαιάνθρακα στα ΑΗ (ατμοηλεκτρικα) που παράγουν επίσης τόνους διοξειδίου του άνθρακα... Ομως είναι άβολες αλήθειες στα αυτιά των καρτέλ τα παραπάνω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τα πυρηνικά, είναι ότι πάντα θα υπάρχει ενα ''παλιό'' εργοστάσιο που για καποιο λογο κατι θα εχει παει στραβα και θα ''σκασει'' οπως αυτο της Φουκουσίμα.

Τα ραδιενεργα αποβλητα,παλι, μονο ο Θεός ξερει που καταληγουν...

Ακομα και σε ρηχα νερα στα 20-30 μετρα λεγεται οτι εχουν πεταχτει ραδιενεργα αποβλητα σε θαλασσες οπως η Βαλτικη, χωρες της Αφρικης κλπ. Οι μαφιες που τα διακινουν ειναι αδιστακτες...

Το θεμα ειναι οτι οι συνεπειες ειναι ανυπολογιστες.

Η οικολογικη καταστροφη ειναι απιστευτου μεγεθους.

Για οσους υποστηριζουν οτι το θεμα ειναι τοπικο,τα ιαπωνικα προιοντα ειναι στα σπιτια ολων μας...Ο Θεος να δωσει να μη φαει κανεις ψαρι η άλλο προιον μολυσμενο απο τους χιλιαδες τονους μολυσμενο νερο της Φουκουσιμα και ψοφησει(!)...Τα ψαρια εννοειται δεν ειναι μονιμοι κατοικοι Φουκουσιμα...Ευτυχως στη σεισμογενη Ελλαδα μας δεν εχουμε πυρηνικο εργοστασιο...Παντως το γεγονος οτι 6 χρονια μετα ακομα δεν εχει ληξει το θεμα Φουκουσιμα,δειχνει το μεγεθος του πραγματικο κοστους και του προβληματος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τρούπες που χρησιμοποιούν για να φτάσουν τον αντιδραστήρα είναι εξαιρετικά μικρές == ελάχιστο μέγεθος για θωράκιση.

Ειδάλλως με κατάλληλη θωράκιση και space/military grade απάρτια δεν θα είχε ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Πάντως θυμάμαι ότι πριν κανένα χρόνο πάλι τα ρομπότ τα έφτυσαν στην Φουκοσίμα.

Αυτό ακριβώς με φοβίζει με την πυρηνική ενέργεια...

Αν οι Ιάπωνες με την αυστηρότητα/πειθαρχία που τους διακρίνει τα κάναν σκατά..... τι να ελπίζουμε από άλλα κράτη;; !!

Μύθος, οι Ιαπωνικές εταιρείες είναι τόσο επιρρεπείς στις μαλακίες λόγω απληστίας και διαφθοράς, όσο κάθε άλλη επιχείρηση αναλόγου μεγέθους...

Γενικά κακή ιδέα σεισμογενής περιοχή,ιδιωτική "πρωτοβουλία" και πυρηνικό εργοστάσιο.

Πάντως από ότι είχα δει τότε είχαν απανωτά προβλήματα οι γιαπωνέζοι με τα πυρηνικά εργοστάσια τους,λόγω ακριβώς κακοδιαχείρησης και διαφθοράς.

 

Από την άλλη σε Δυτικές Ευρωπαϊκές χώρες με μηδενική ουσιαστικά,σεισμικότητα,και στιβαρή Κρατική επιτήρηση δεν είχαμε κανένα σοβαρό ατύχημα εδώ και 60φεύγα χρόνια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...