Προς το περιεχόμενο

Ashes Of Creation - MMORPG


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μωρε εγω δεν αντιλεγω οτι δνε ειναι ωραιο αυτο το feature Ομως οταν στην αρχη καποιοι καουν και φτασουν σε dungeons που δεν μπορουν να βγαλουν η πιο μετα που θα μπαινουν νεοι παιχτες και θα εχουν το ιδιο θεμα λογω χαμηλου αριθμου καινουριων παιχτων τοτε να δουμε αν με τα νευρα που θα εχεις  (ας πουμε σε ενα Main quest για να συνεχισεις την ιστορια και δεν βρισκεις κοσμο να το κανεις)αν θα σε νοιαζει ιδιαιτερα το πως θα εξελιχθει η μητροπολη κτλπ...

Και κακα τα ψεμματα ενα Matchmaking για τα dungeon ουτε τοσο τρομερο να το φτιαξουν θα ηταν ουτε θα χαλαγε την ολη εμπειρια!

 

Για το πρώτο που λες, θα σε νοιάζει όσο και τους υπόλοιπους πιστεύω, απλά δεν θα είσαι σε θέση να βοηθήσεις όσο οι άλλοι σε ενδεχόμενα sieges κλπ. Τα nodes και η εξέλιξη των πόλεων επηρεάζουν το gameplay και των "casual", διευκολύνοντας το εμπόριο ή δίνοντας πράγματα όπως το fast travel και επίσης στο housing-farming (αν έχεις σπίτι ή freehold στην περιοχή κλπ).

 

Για το δεύτερο που λες, έχοντας δει και τα δύο μοντέλα, προσωπικά πιστεύω θα άλλαζε την όλη εμπειρία. Ο άλλος μπορεί να μπαίνει στο παιχνίδι, να μπαίνει στο queue και να κάνει dungeons με άγνωστους και πάλι ξανά. Δεν υπάρχει η αλληλεπίδραση που υπάρχει όταν οι ομάδες σχηματίζονται κανονικά και επίσης υπάρχει ο κίνδυνος να σου δίνεται η αίσθηση ότι παίζεις ένα instanced multiplayer παιχνίδι και όχι ένα ΜΜΟ, όπως κατά την γνώμη μου συμβαίνει σε άλλα παιχνίδια του είδους (π.χ. WoW). Η όλη λογική δεν ταιριάζει σε sandbox.

 

Από την άλλη το να έχει instances είναι ένας συμβιβασμός της sandbox λογικής από μόνο του μεν, αλλά για μένα καλό είναι να υπάρχουν και αυτά, απλά να μην περιστρέφεται όλο το content γύρω τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα κατα την γνωμη ολα εχουν και αμεση σχεση με την υλοποιηση στα mmo...οποτε μπορει να ειναι καλη και να μην μου ξενιζει ουτε εμενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια και τελικά συγκέντρωσαν πολύ παραπάνω από το ποσό που ζητούσαν στο kickstarter και μια και είναι πλέον η χρηματοδότηση στο τέλος της δεν νομίζετε ότι ειναι πολύ μακρυά η ημερομηνία που έχουν βάλει για να βγει το game?

Δλδ ήθελα και εγώ να γίνω backer αλλα με το που είδα Δεκέμβριος 18 είπα άστο. Γιατί ως συνήθως στο kickstarter Δεκεμβριος 18 μπορεί να σημαίνει και Δεκέμβριος 19 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι όχι, σε καμία περίπτωση δεν θα βγει τον Δεκέμβρη του 18. Το παιχνίδι έχει διανύσει γύρω στο 1,5 χρόνο development μόνο, που είναι εξαιρετικά λίγο για ΜΜΟ, ιδιαίτερα γι αυτά που στοχεύουν αυτοί να κάνουν.

 

Η εκτίμηση που έχουν κάνει και οι ίδιοι είναι 2019-2020 αν θυμάμαι καλά από συνεντεύξεις τους. Αν είμαστε τυχεροί θα δούμε το alpha μέσα στο 2018. Δεν ξέρω γιατί βάλανε delivery date Dec 2018, ίσως εννοούν το alpha.

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διάβασα end 17 Alfa και release τέλος 18.. Τεσπα θα δούμε εγώ πιστεύω επίδει πήγε πολύ καλά θα το τρέξουν πολύ... Πήρα πακέτο με Alfa phase 2 εγώ.. Αν το phase 1 είναι τέλος 17 δε νομίζω φέτος να είμαι κ εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το phase 2 εννοώ. Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως είχα ακούσει τον ο ίδιο τον Sharif να λέει 2019-2020 ως εκτίμηση για το realease.

 

Αν παρακολουθήσεις συνεντεύξεις με streamers που έχουν κάνει, θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν βασικά gameplay mechanics που δεν έχουν ακόμη αποφασίσει πως θα τα κάνουν. Δεν είναι ακόμη κοντά στο να είναι playable το παιχνίδι, ακόμη και ως alpha. Βέβαια δεν ξέρω τι φάση παίζει με το phase 1 του alpha, οπότε ίσως να είναι νωρίτερα για αυτό. Αλλά ούτως ή άλλως οι περισσότεροι phase 2 έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • 3 μήνες μετά...
  • 11 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...