Προς το περιεχόμενο

Aποριες για mpchc


nickvas19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να αλλάξεις την επιλογή για τα μη unicode προγράμματα την διαχείριση της ρύθμισης γλώσσας σε Ελληνικά γιατί μάλλον έβαλες τα 10αρια στα Αγγλικά και μετά άλλαξες την γλώσσα στα Ελληνικά αλά εμεινηβη ρύθμιση στα Αγγλικά. 

Μην τσεκάρεις όμως την επιλογή beta. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, cthulhucarbide είπε

Βρήκα το μενού με λίγη δυσκολία αλλά δούλεψε μπόμπα. Ευχαριστώ

Απάντησα από κινητό γι αυτό και η απάντηση μου ήταν σχετικά γενική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, rus είπε

Αν ο mpc-hc κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγης γραφει μονο "Aναπαραγωγη"/"Playing", τι δε παει καλα? ποια ρυθμιση χρειαζεται?

δεν εχω καταλαβει τι ακριβως προβλημα ειναι αυτο, δηλαδη που το βλεπεις. Στην συσκευη μου γραφει στο κατω μερος playing H/W. Πηγαινε στα μενου > view > και διαλεξε τι να ειναι ON ή OFF.

Αν ομως εχουμε αυτη την απλη εφαρμογη που δεν θα χασουμε δεδομενα, κανε uninstall και νεα εγκατασταση. SOS > τουλαχιστον στην νεα εγκαταστση που θυμαμαι καπου γραφει "reset settings". Η νεα εγκατασταση θα ειναι με default settings

reset μπορεις να κανεις και στην registry των windows. Βρες >>> HKEY_CURRENT_USER\Software\MPC-HC

και κανε delete ολο το \Settings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lneam είπε

δεν εχω καταλαβει τι ακριβως προβλημα ειναι αυτο, δηλαδη που το βλεπεις. Στην συσκευη μου γραφει στο κατω μερος playing H/W. Πηγαινε στα μενου > view > και διαλεξε τι να ειναι ON ή OFF.

Αν ομως εχουμε αυτη την απλη εφαρμογη που δεν θα χασουμε δεδομενα, κανε uninstall και νεα εγκατασταση. SOS > τουλαχιστον στην νεα εγκαταστση που θυμαμαι καπου γραφει "reset settings". Η νεα εγκατασταση θα ειναι με default settings

reset μπορεις να κανεις και στην registry των windows. Βρες >>> HKEY_CURRENT_USER\Software\MPC-HC

και κανε delete ολο το \Settings

Ναι, "Playing H/W" ετσι εγραφε και σε μενα, αλλα τωρα oπως ειπα γραφει μονο "Playing". Πραγμα που αν δε κανω λαθος σημαινει οτι δε συμμετεχει η καρτα γραφικων.

Η εγκατασταση ειναι φρεσκια, προ μιας βδομαδας. Και των win και του mpc-hc x64. Υποψιαζομαι οτι μπορει να φταιει το DirectX SDK που περασα προχτες.

Θυμαμαι επισης απο παλια οτι υπηρχε και η ενδειξη "Playing (DXVA)" οπως λεει εδω ο σχετικος οδηγος του site-->

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sdk γιατί το πέρασες; Developer εισαι;

Drivers κάρτας γραφικών πέρασες; 

Στις ρυθμίσεις-αναπαραγωγή-έξοδος τι έχεις επιλέξει; 

Το βίντεο τι μορφή έχει; Μπορεί να μην υποστηρίζεται για hardware decoding από την κάρτα γραφικών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, micos000 είπε

1. Το sdk γιατί το πέρασες; Developer εισαι;

2. Drivers κάρτας γραφικών πέρασες; 

3. Στις ρυθμίσεις-αναπαραγωγή-έξοδος τι έχεις επιλέξει; 

4. Το βίντεο τι μορφή έχει; Μπορεί να μην υποστηρίζεται για hardware decoding από την κάρτα γραφικών. 

1. Noμιζα οτι θα ηταν ενα συν. Να το βγαλω δηλαδη? πως ομως, δεν εμφανιζεται στην προσθαφαιρεση προγραμματων

2. Φυσικα. Εξαλλου αρχικα μου ελεγε "Playing H/W", τις τελευταιες δυο μερες χαθηκε το "Η/W"

3. Δεν εχω κανει ρυθμισεις

4. Σε ολα τα βiντεο μου λεει σκετο "Playing"

H παλιοτερη ενδειξη "Playing (DXVA)" πρεπει να με απασχολει ή εχει ξεπεραστει σημερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια έκδοση του mpc-hc έχεις; Η τελευταία είναι η 2.0  -> https://github.com/clsid2/mpc-hc/releases

Δες στις επιλογές->Αναπαραγωγή->Έξοδος αν είναι επιλεγμένο το "Βελτιωμένη απόδοση βίντεο (προσαρμοσμένη απόδοση)"

Κατά την αναπαραγωγή πάτα CTRL+J και δες αν δείχνει ενεργό το dxva2 και αν εμφανίζει σωστά την κάρτα γραφικών (render device).

spacer.png

Μήπως έβαλες τίποτα έξτρα codecs;

Το H/W σταμάτησε να στο βγάζει σε όλες τις μορφές βίντεο; Ακόμα και στα απλά mp4-h264; Μήπως δεν στο βγάζει σε συγκεκριμένες μορφές βίντεο;

Δοκίμασες να κάνεις Ρυθμίσεις->Διάφορα->Επαναφορά ρυθμίσεων;

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, micos000 είπε

1. Ποια έκδοση του mpc-hc έχεις; Η τελευταία είναι η 2.0  -> https://github.com/clsid2/mpc-hc/releases

2. Δες στις επιλογές->Αναπαραγωγή->Έξοδος αν είναι επιλεγμένο το "Βελτιωμένη απόδοση βίντεο (προσαρμοσμένη απόδοση)"

3. Κατά την αναπαραγωγή πάτα CTRL+J και δες αν δείχνει ενεργό το dxva2 και αν εμφανίζει σωστά την κάρτα γραφικών (render device)............................

4. Μήπως έβαλες τίποτα έξτρα codecs;

5. Το H/W σταμάτησε να στο βγάζει σε όλες τις μορφές βίντεο; Ακόμα και στα απλά mp4-h264; Μήπως δεν στο βγάζει σε συγκεκριμένες μορφές βίντεο;

6. Δοκίμασες να κάνεις Ρυθμίσεις->Διάφορα->Επαναφορά ρυθμίσεων;

1. Ναι, την τελευταια, 2.0

2. Το "Βελτιωμένη απόδοση βίντεο (προσαρμοσμένη απόδοση)" δεν το επιλεγεις, υπαρχει και σου εμφανιζει με "v" απο προεπιλογη τα DVXA, Yποτιτλοι, Στιγμιοτυπο, Σκιασεις, Περιστροφη

3. Με Ctrl+J δεν βγαινει τιποτα

4. Οχι απ οσο θυμαμαι, μονο το DirectX SDK, που τωρα συνυπαρχει με το DirextX11. Mηπως οι ενημερωσεις των Win περιλαμβανουν τετοια codecs?

5. Τελικα οχι. Δοκιμασα διάφορα βιντεο, στα mp4 βγαινει το "Η/W", στα avi και τα flac οχι. Αρα μηπως ειναι λογικο σε καποιες μορφες βιντεο να μη βγαινει?

5. Εννοεις την επιλογη Ρυθμισεις αποδοσης-->Επαναφορα-->Επαναφορα στις προεπιλεγμενες ρυθμισεις αποδοσης/Επαναφορα στις βελτιστες ρυθμισεις αποδοσης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 2, το επιλέγεις από pull down menu. Εχει και άλλες καταχωρήσεις να επιλέξεις. 

Για το 4, όχι, δεν μπαίνουν έξτρα codecs με τις ενημερώσεις. 

Για το 5, ναι είναι λογικό. Βασικά τα flac είναι αρχεία ήχου οπότε δεν ανακατεύεται η κάρτα γραφικών. 

Για το 6, όχι. Λέω για μενού Επεξεργασία - Ρυθμίσεις - αριστερά, κάτω στο Διαφορά - δεξιά την επαναφορά. Δεν χρειάζεται όμως καθώς απ ότι κατάλαβα δεν στο βγάζει σε σιγκεκριμενα αρχεία και είναι λογικό να γίνεται αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ειμαι ok τελικα? το "Η/W" δε βγαινει ετσι κι αλλιως σε καποια βιντεο?

Μηπως υπαρχει καπου λιστα σε ποιες μορφες βιντεο βγαινει και σε ποιες δε βγαινει?

Oσο αφορα τα (2) και (6) θα πρεπει να μου πεις ακριβεις διαδρομες στον mp-hc x64 2.0, γιατι δεν τις βρισκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στο μενού Επεξεργασία->Επιλογές και ανοίξουν οι ρυθμίσεις το 2 είναι Αναπαραγωγή->Έξοδος και στα δεξιά και πάνω στο Βίντεο DirectShow.

Το 6 είναι πρό-τελευταίο στα αριστερά Διάφορα, και στα δεξιά και κάτω στο Διαχείριση ρυθμίσεων.

Στις 17/4/2023 στις 5:10 ΜΜ, rus είπε

3. Με Ctrl+J δεν βγαινει τιποτα

Αυτό το έγραψες πριν αλλά δεν σε ρώτησα γιατί δεν σου βγαίνει. Την ώρα που παίζει ένα βίντεο και πατήσεις τον συνδυασμό πλήκτρων CTRL και J θα έπρεπε να σου βγάλει αυτό που σου έδειξα στο προηγούμενο μήνυμα. Μπορείς να πας και από το μενού Προβολή->Ρυθμίσεις απόδοσης->Προβολή στατιστικών (Ctrl+J).

4 ώρες πριν, rus είπε

Μηπως υπαρχει καπου λιστα σε ποιες μορφες βιντεο βγαινει και σε ποιες δε βγαινει?

Οι μορφές βίντεο που υποστηρίζονται αποφασίζονται βάση του codec που χρησιμοποιήθηκε για το βίντεο και όχι από την κατάληξη του βίντεο π.χ. mp4 η οποία στην ουσία είναι ένα container και μέσα μπορεί να έχει video stream σε παραπάνω από έναν codec και η μορφή mp4 να είναι η ίδια.

 Πήγαινε στις Ρυθμίσεις και στα αριστερά πάτα Εσωτερικά φίλτρα. Μετά στα δεξιά πάτα Αποκωδικοποιητής βίντεο και δώσε ένα screenshot από αυτά που έχει. Εκεί, πάνω δεξιά έχει τους codecs στους οποίους θα ενεργοποιείται το H/W Acceleration. Από προεπιλογή πρέπει να είναι έτσι...

spacer.png

Όπως βλέπεις θα πρέπει να ενεργοποιείται σχεδόν σε όλους τους μοντέρνους codecs. Δεν έχει όμως για avi/divx ή avi/xvid ή για mpeg-1 (vcd), quicktime (qt), 3gp (από τα παλιά κινητά) κτλ.

Αν έχεις κάποιο πρόβλημα με το dxva2 (native) δοκίμασε και το DXVA2 (copy back).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/4/2023 στις 10:30 ΜΜ, micos000 είπε

Αν πας στο μενού Επεξεργασία->Επιλογές και ανοίξουν οι ρυθμίσεις το 2 είναι Αναπαραγωγή->Έξοδος και στα δεξιά και πάνω στο Βίντεο DirectShow.

Eψαξα αρκετα αλλα δε βρηκα καπου επιλογη "Επεξεργασια". Μηπως εχεις διαφορετικη εκδοση?

Στις 19/4/2023 στις 10:30 ΜΜ, micos000 είπε

Αυτό το έγραψες πριν αλλά δεν σε ρώτησα γιατί δεν σου βγαίνει. Την ώρα που παίζει ένα βίντεο και πατήσεις τον συνδυασμό πλήκτρων CTRL και J θα έπρεπε να σου βγάλει αυτό που σου έδειξα στο προηγούμενο μήνυμα.
 

[δες αν δείχνει ενεργό το dxva2 και αν εμφανίζει σωστά την κάρτα γραφικών (render device)]

Προηγουμενως δε μου εβγαινε γιατι ειχα δοκιμασει σε αρχειο μουσικης.

Εμφανιζει τη καρτα(αν και οχι ακριβες μοντελο αλλα ολη τη σειρα), αλλα στο DXVA λεει "Νοt using DXVA".

Στις 19/4/2023 στις 10:30 ΜΜ, micos000 είπε

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις και στα αριστερά πάτα Εσωτερικά φίλτρα. Μετά στα δεξιά πάτα Αποκωδικοποιητής βίντεο και δώσε ένα screenshot από αυτά που έχει.

Aυτη ειναι η σχετικη καρτελα  μου. Η δικη σου γιατι εχει μαυρο φοντο?

kartela.png

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rus είπε

Eψαξα αρκετα αλλα δε βρηκα καπου επιλογη "Επεξεργασια"

Σόρυ, λάθος μου. Προβολή -> Επιλογές. Το βρήκες όμως βλέπω.

8 ώρες πριν, rus είπε

Εμφανιζει τη καρτα(αν και οχι ακριβες μοντελο αλλα ολη τη σειρα), αλλα στο DXVA λεει "Νοt using DXVA".

Σε τι αρχείο; Στα avi δεν το βγάζει. Μόνο σε αυτά που βλέπεις στα filters.

8 ώρες πριν, rus είπε

Η δικη σου γιατι εχει μαυρο φοντο?

Η δικιά μου έχει μαύρο φόντο γιατί έχω ορίσει Σκούρο θέμα από το μενού Προβολή. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...