Προς το περιεχόμενο

Αγορα/Εγκατασταση ηλιακου θερμοσιφωνα σε νησι.


Satosman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

 Αρχικα να πω οτι υπαρχει παροχη για τον ηλιακο στην ταραξα. Ειμαι ακριβως κατω απο την ταρατσα, σε νησι.

 

 Μου ειπαν να βρω καποιον ηλιακο που να μην τρυπησει το μποιλερ μεσα σε 2 χρονια λογω του σκληρου νερου. Απο την αλλη πηρα τηλεφωνο σε εταιρειες ( MasterSOL ) και μου ειπαν οτι καλυπτουν για 8 χρονια το μποιλερ αν παθει κατι οποτε δεν βλεπω τον λογο να επενδυσω σε κατι πιο ακριβο.

 

 Επισης ποσο δυσκολο ειναι και τι πρεπει να προσεξω αν τον εγκαταστησω μονος μου? Μου ειπαν να βαλω σιλικονη στις τρυπες της βασης για να μην περασει η υγρασια. Δεν ειμαι ασχετος με το αντικειμενο απλα δεν το εχω κανει ποτε. Εδω μου ζητανε 100 ευρω για την τοποθετηση και απ'οτι μου ειπαν θα βαλουν αυτοι τις μονωσεις των σωληνων και ο,τι αλλο χρειαστει. Νομιζω μονο το εξτρα κιτ που χρειαζομαι θα κοστισει κανενα 20αρι για τι συνδεση, μηπως να το δωσω στον υδραυλικο να τελειωνω?

 

 Τι εχετε να προτεινετε και τι να προσεξω γενικα?

 

Ευχαριστω!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

 Αρχικα να πω οτι υπαρχει παροχη για τον ηλιακο στην ταραξα. Ειμαι ακριβως κατω απο την ταρατσα, σε νησι.

 

 Μου ειπαν να βρω καποιον ηλιακο που να μην τρυπησει το μποιλερ μεσα σε 2 χρονια λογω του σκληρου νερου. Απο την αλλη πηρα τηλεφωνο σε εταιρειες ( MasterSOL ) και μου ειπαν οτι καλυπτουν για 8 χρονια το μποιλερ αν παθει κατι οποτε δεν βλεπω τον λογο να επενδυσω σε κατι πιο ακριβο.

 

 Επισης ποσο δυσκολο ειναι και τι πρεπει να προσεξω αν τον εγκαταστησω μονος μου? Μου ειπαν να βαλω σιλικονη στις τρυπες της βασης για να μην περασει η υγρασια. Δεν ειμαι ασχετος με το αντικειμενο απλα δεν το εχω κανει ποτε. Εδω μου ζητανε 100 ευρω για την τοποθετηση και απ'οτι μου ειπαν θα βαλουν αυτοι τις μονωσεις των σωληνων και ο,τι αλλο χρειαστει. Νομιζω μονο το εξτρα κιτ που χρειαζομαι θα κοστισει κανενα 20αρι για τι συνδεση, μηπως να το δωσω στον υδραυλικο να τελειωνω?

 

 Τι εχετε να προτεινετε και τι να προσεξω γενικα?

 

Ευχαριστω!

 

Αυτό που θα σου έλεγα να προσέξεις (πολύ "ειδικά" και καθόλου "γενικά") είναι το αν αυτή η 8ετής κάλυψη είναι γραπτή ("όλα-και άρα και τα λόγια-είναι ατμός" που έλεγε ο βέγγος) και αν πολύ συγκεκριμένα καλύπτει και το θέμα της περιοχής με σκληρά νερά.

99,9% δεν θα το καλύπτει.

Είτε θα αναφέρει την μη κάλυψη στα "ψιλά γράμματα" είτε δεν θα αναφέρει καθόλου το θέμα σκληρότητας και άρα αν κάποια στιγμή έχεις θέμα και τεθεί θέμα εγγύησης θα πάρεις κάποια απάντηση του στυλ "σε τέτοιες ειδικές περιτπώσεις βγαίνεις εκτός εγγύησης"

Επίσης υπάρχει ειδικό θέμα για τους ηλιακούς όπου ίσως να βρεις περισσότερες απαντήσεις από το να ανοίγεις καινούργιο (βέβαια εκεί θέλει να ρίξεις και αρκετό διάβασμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...