Προς το περιεχόμενο

ζυγαριά σε άλλον πλανήτη


FTheo18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Όταν λες δεν θα επηρρεαστεί η βαθμονόμηση εννοείς ότι δεν χρειάζεται να αλλάξει η απόσταση ανάμεσα πχ στο 1 και στο 2 κιλά?

 

Λογικά ναι, αυτό θα μείνει ίδιο γιατί και το βάρος είναι απλά ανάλογο του g στον νόμο της βαρύτητας

Ναι, η βαθμονομιση θα αλλαζε αν αλλαζε η σταθερα του ελατηριου.

Το μονο διαφορετικο που επηρρεαζει την μετακινηση του ελατηριου ειναι το βαρος του που μαλλον θα ειναι αμελητεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με αυτα που λες cthulhucarbide στην πρώτη σου απάντηση και έχω μάλλον καταλήξει και εγώ σ αυτό το συμπέρασμα.

 

Η απορία μου funbreaker είναι κατασκευαστικής φύσεως περιέργεια για τις ζυγαριές που έχουμε σπίτι μας κατά πόσο θα δείχνουν σωστά σε έναν άλλο πλανήτη. Αν τελικα οι ζυγαριές είναι βαθμονομημένες (για να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη), τότε δείχνουν σωστά στη Γη.. Αν την πας π.χ. στον Δία δε μπορεί να αλλάξει αυτή η βαθμονόμηση, μια και μοναδική είναι αυτή και την έχει "ορίσει" ο κατασκευαστής. Θα δείχνει επομένως λανθασμένα η ζυγαριά του μανάβη λόγω διαφορετικής βαθμονόμησης (διαφορετικό g) για κάθε πλανήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα θες να μετρήσεις βάρος σου(ουσιαστικά την μάζα σου) στην σελήνη,μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα ζυγό Link.png Site: τέτοιουστυλ έχοντας αντικείμενα προκαθορισμένης μάζας για σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην επιστήμη και τις επιστήμες μηχανικών, το βάρος ενός αντικειμένου λαμβάνεται συνήθως ως η δύναμη του αντικειμένου που οφείλεται στη βαρύτητα.

Δεν υπαρχει ο ορος "σωστα κιλα μου". Νομιζω η ζυγαρια που εχουμε στα σπιτια μας θα δειξει το βαρος που εχεις στη σεληνη.

 

Καπως ετσι εμπνευστηκε καποιος και τον superman. Ηρθε στην γη απο πολυ μεγαλυτερης μαζας και βαρυτικης ελξης πλανητη οπου γεννηθηκε με τα εκει δεδομενα. Εδω θα ειναι για εμας πολυ ελαφρυτερος και δυνατος, οπως εμεις αν παμε στη σεληνη σχεδον θα πεταμε με ενα αλμα και θα μπορουμε να τουμπαρουμε ενα αμαξι με τα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω η ζυγαρια που εχουμε στα σπιτια μας θα δειξει το βαρος που εχεις στη σεληνη.

Η ζυγαριά δε δείχνει το βάρος μας, αλλά τη μάζα (τα κιλά μας).. άρα αφού θα είναι διαφορετικά βαθμονομημένη με βάση τα δεδομένα στη Γη (διαφορετικό g) θα δείξει λάθος τα πραγματικά μας κιλά στη Σελήνη, αφού εκεί χρειάζεται άλλη βαθμονόμηση (άλλο g). Όλα αυτά με βάση το κατά πλειοψηφία συμπέρασμα ότι τελικά "δε προσαρμόζεται στο εκάστοτε g" ή όπως αλλιώς θα μπορούσε να το πει κάποιος.

 

Καπως ετσι εμπνευστηκε καποιος και τον superman. Ηρθε στην γη απο πολυ μεγαλυτερης μαζας και βαρυτικης ελξης πλανητη οπου γεννηθηκε με τα εκει δεδομενα. Εδω θα ειναι για εμας πολυ ελαφρυτερος και δυνατος, οπως εμεις αν παμε στη σεληνη σχεδον θα πεταμε με ενα αλμα και θα μπορουμε να τουμπαρουμε ενα αμαξι με τα χέρια.

Χαχαχα.. ενδιαφέρον αυτό!

άμα θες να μετρήσεις βάρος σου(ουσιαστικά την μάζα σου) στην σελήνη,μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα ζυγό Link.png Site: τέτοιουστυλ έχοντας αντικείμενα προκαθορισμένης μάζας για σύγκριση.

Αυτό που λες σίγουρα ισχύει.. απλά το θέμα ήταν αν μπορούσαμε με τις παραδοσιακές ζυγαριές στα σπίτια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία, για όποιον γνωρίζει, που μου δημιουργήθηκε όσον αφορά τη ζυγαριά.. 

 

Λοιπόν... όπως γνωρίζουμε απ' τη φυσική, η μάζα ενός ατόμου είναι σταθερή για δεδομένη στιγμή σε κάθε σημείο του διαστήματος, όμως το βάρος του αλλάζει και είναι συνάρτηση της επιτάχυνσης της βαρύτητας g (B=mg).

 

Στο σπίτι μας αν ζυγιστούμε με τη ζυγαριά που έχουμε θα δούμε πόσα κιλά είμαστε.

Δε ξέρω πως λειτουργεί ακριβώς η ζυγαριά, όμως με μια γρήγορη σκέψη θα έλεγα ότι στην ουσία λειτουργεί κάπως σαν δυναμόμετρο και αφού βρει τη δύναμη θα τη διαιρέσει με το g (που είναι 9,807m/s2), δίνοντάς μας με αυτό το τρόπο τη μάζα μας (m=B/g). Αν αυτό είναι σωστό, τότε αν τη μεταφέρουμε αυτή τη συγκεκριμένη ζυγαριά π.χ. στη Σελήνη, όπου το g είναι 1,622m/s2, τότε αυτή έχει την ικανότητα να προσαρμοστεί στο καινούργιο αυτό g ώστε να αλλάξει μεν η τιμή του βάρους, αλλά η μάζα που μας δείχνει να είναι η ίδια;;; Ή, κάθε ζυγαριά, όπως κατασκευάζεται απ' τη "μαμά" της έχει συγκεκριμένο g (στην περίπτωση του πλανήτη μας 9,807m/s2) και άρα στη Σελήνη "δε θα λειτουργεί σωστά";;;

 

Ή το έχω σκεφτεί τελείως λάθος; Καμιά ιδέα??

 

Η ζυγαριά/δθναμόμετρο μετρά το Χ της έκτασης/συμπίεσης ενός ελατηρίου .... τέλος ... τα άλλα τα θεωρεί σταθερά και γνωστά

 

είναι δηλαδή

 

F = k * X

F = m * g

 

=>

 

m =k/g X

 

εκεί που η "βελόνα" θα έλεχε (Χ=2cm ... πχ) απλά ο κατασκευατής αντί να γράψει 2cm γράφει το k/g*0,02m (όσο είναι αυτό)

 

άρα αν μια ζυγαριά "δυναμόμετρο) της πας στη σελνη θα σε δείξει ελααφρύτερο αναλόγικά με τα g γης και σελήνης

 

αν όμως η ζυγαριά είναι σαν αυτές με τα βαράκια που τα αλλάζεις θέση μέχρι να ισορροπήσει τότε θα σε δείξει το σωστό  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απορία μου funbreaker είναι κατασκευαστικής φύσεως περιέργεια για τις ζυγαριές που έχουμε σπίτι μας κατά πόσο θα δείχνουν σωστά σε έναν άλλο πλανήτη. Αν τελικα οι ζυγαριές είναι βαθμονομημένες (για να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη), τότε δείχνουν σωστά στη Γη.. Αν την πας π.χ. στον Δία δε μπορεί να αλλάξει αυτή η βαθμονόμηση, μια και μοναδική είναι αυτή και την έχει "ορίσει" ο κατασκευαστής. Θα δείχνει επομένως λανθασμένα η ζυγαριά του μανάβη λόγω διαφορετικής βαθμονόμησης (διαφορετικό g) για κάθε πλανήτη.

 

 

Χονδρικά, η βαθμονόμηση δεν θα επηρρεαστεί από το g. Το βάρος σου θα επηρρεαστεί από το g και θα είναι διαφορετικό και η ζυγαριά θα δείξει άλλη τιμή, σωστή όμως για τον άλλο πλανήτη.

 

Η βαθμονόμηση έχει να κάνει με το πόσο μετακινείται το ελατήριο για συγκεκριμένο γινόμενο mg:

 

Έχεις ένα ελατήριο και του εφαρμόζεις δύναμη και σε συγκεκριμένη μετακίνηση σημειώνεις μια τιμή που δείχνει το βάρος που θες.

Στα ελατήρια ισχύει Fe=k*d όπου d η μετακίνηση και k η σταθερά του ελατηρίου και Fe η δύναμη του ελατηρίου.

Το k έχει να κάνει αποκλειστικά με το ελατήριο και δεν αλλάζει σε άλλο πλανήτη.

Το Fe του ελατηρίου θα είναι ίσο με το βάρος και επειδή B=mg θα ισχύει, d=mg/k

 

Αν πάμε σε κάτι πιο ακριβές όμως, η βαθμονόμηση θα επηρρεαστεί:

Είναι Fe=Β + Be (Fe δύναμη ελατηρίου, Β βάρος ανθρώπου,  Be βάρος ελατηρίου), άρα

k*d=mg+me*g  => d=(mg+meg)/k => d=(m+me)g/k

όπου me η μάζα του ελατηρίου,

 

Για να είναι παντού η βαθμονόμηση ισχύουσα θα έπρεπε η μετακίνηση του ελατηρίου λόγω ιδίου βάρους να είναι παντού σταθερή και ίση με της γης. Αυτό όμως δεν ισχύει.

Τώρα το πόσο τελικά αυτό επηρρεάζει ή είναι αμελητέο είναι εύκολο να υπολογιστεί αν ξέρουμε το me και το g του άλλου πλανήτη.

 

Για παράδειγμα στον δία το g είναι 24,7. Ας υποθέσουμε πως το me είναι 100gr και k=100000 και πως ζυγίζεται κάποιος που είναι 100kg:

 

d1=(100*24.7+0.1*24.7)/100000= 0.0247247

d2=(100*24.7+0.1*9,81)/100000= 0.02470981

 

Επίδραση 0,06%, αμελητέα.

Επεξ/σία από funbreaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεχόμενος τον τρόπο σκέψης σου έχω να επισημάνω ένα σημαντικό λάθος funbreaker.. Στο d2 που απ' ότι καταλαβαίνω κάνεις τους υπολογισμούς για τη Γη, πολλαπλασιάζεις το 100 με το 24,7 όμως θα έπρεπε να το πολλαπλαδιάσεις με το 9,81 όπως έκανες και με το 0,1. Έτσι αλλάζει αρκετά η επίδραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεχόμενος τον τρόπο σκέψης σου έχω να επισημάνω ένα σημαντικό λάθος funbreaker.. Στο d2 που απ' ότι καταλαβαίνω κάνεις τους υπολογισμούς για τη Γη, πολλαπλασιάζεις το 100 με το 24,7 όμως θα έπρεπε να το πολλαπλαδιάσεις με το 9,81 όπως έκανες και με το 0,1. Έτσι αλλάζει αρκετά η επίδραση.

 

Όχι,

στο d1 είναι ζύγισμα στον Δια με καλυμπράρισμα Δια

και

στο d2 είναι ζύγισμα στον Δια με καλυμπράρισμα Γης.

 

Δεν έχει νόημα να συγκρίνω ζυγίσματα στους δύο πλανήτες με τοπικό καλυμπράρισμα, της γης το καλιμπράρισμα που δεν υπάρχει έξω θέλουμε να δούμε πόσο αλλάζει τα πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ζυγαριά δείχνει πάντα μια δύναμη. Η δύναμη εξαρτάται από τη μάζα και την απόσταση.

Για αυτό αν ζυγιστεί κάποιος στους πόλους που η απόσταση είναι λίγο μικρότερη , θα δείξει λιγότερο βάρος ( + την επίδραση από την φυγόκεντρο).

 

Σε έναν άλλον πλανήτη, θα δείξει άλλη τιμή αφού αλλάζει η μάζα του πλανήτη αλλά και η απόσταση.

 

Με μια αναζήτηση στο google θα βρείτε εκατομμύρια πίνακες με τέτοιους υπολογισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,

στο d1 είναι ζύγισμα στον Δια με καλυμπράρισμα Δια

και

στο d2 είναι ζύγισμα στον Δια με καλυμπράρισμα Γης.

 

Δεν έχει νόημα να συγκρίνω ζυγίσματα στους δύο πλανήτες με τοπικό καλυμπράρισμα, της γης το καλιμπράρισμα που δεν υπάρχει έξω θέλουμε να δούμε πόσο αλλάζει τα πράματα.

Προσωπικά μου φαίνεται λάθος ο τρόπος που βλέπεις και επεξεργάζεσαι το όλο, δε μου φαίνεται λογικός ο τρόπος σκέψης σου. Οπότε θα μείνω σε άλλες απαντήσεις όσον αφορά τη βαθμονόμηση που με ικανοποίησαν περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μου φαίνεται λάθος ο τρόπος που βλέπεις και επεξεργάζεσαι το όλο, δε μου φαίνεται λογικός ο τρόπος σκέψης σου. Οπότε θα μείνω σε άλλες απαντήσεις όσον αφορά τη βαθμονόμηση που με ικανοποίησαν περισσότερο.

OK. Τί σου φαίνεται λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει νόημα να συγκρίνω ζυγίσματα στους δύο πλανήτες με τοπικό καλυμπράρισμα, της γης το καλιμπράρισμα που δεν υπάρχει έξω θέλουμε να δούμε πόσο αλλάζει τα πράματα.

Νομίζω οτι αυτό ακριβώς είναι που έχει νόημα, να συγκρίνω το ζύγισμα στους δύο πλανήτες με τοπικό καλιμπράρισμα κάθε φορά. Και το αποτέλεσμα θα είναι διαφορετική μετατόπιση (συσπείρωση) του ελατηρίου (με μεγάλη διαφορά). Οπότε αφού η βαθμονόμηση θα είναι μια, η βελώνα που δείχνει τα κιλά με διαφορετική συσπειρωση θα δείχνει άλλα κιλά στους δύο πλανήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...