Προς το περιεχόμενο

Τα βίντεο του Facebook θα έχουν πλέον ενεργοποιημένο τον ήχο από προεπιλογή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν ειχαν πρωτοβαλει την αυτοματη αναπαραγωγη βιντεο στο newsfeed δεν ειχε ηχο? Γιατι εχω την εντυπωση οτι και τοτε ειχε

Δεν είχε ήχο, όχι. Μόνο εικόνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αυτές τις απόψεις να μην είχατε και θα ήσασταν λιγότερο βαλκάνιοι, όλοι του σιναφιού σου.

 

Λες να είναι ηλίθιοι; Λες να μην κάνουν user research? Πιστεύεις οτι η θεία μου η Χρυσούλα που ήρθε προεγκατεστημένο το fb app στο android της έχει καταλάβει γιατί δεν έχει ήχο το βίντεο που ανέβασε ο γαμπρός της;

 

Μάλλον αυτό πιστεύεις. Γιαυτό η facebook θέλει λίγο computerman.gr

 

Αγαπητέ Ευάγγελε, καταρχάς το ύφος του σχολίου σου και η επίθεση σου στο πρόσωπο μου και στην computerman χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα ποιος, που, πότε και τι εμπειρίες δείχνει με απόλυτη ακρίβεια ποιος έχει ρίζες από κάποια σπηλιά στο Αφγανιστάν.

 

Και πάμε τώρα στο ζουμί με επιχειρήματα:

 

1) Ουδέποτε είπα ότι είναι ηλίθιοι, είπα ότι το UX πάει περίπατο όταν αρχίζεις με το ζόρι και παίζεις βίντεο με ήχο χωρίς την συγκατάθεση του χρήστη. Ο λόγος είναι απλός: εκτός του ότι ο χρήστης απλά δεν το ζήτησε να παίξει αυτόματα και είναι άκρως ενοχλητικό το 99% των ανθρώπων την ώρα που σερφάρει στο internet ακούει ταυτόχρονα μουσική, podcast ή βλέπει κάποιο βίντεο με ήχο (επειδή εκείνοι το επέλεξαν).

 

Όταν λοιπόν εσύ με το ζόρι τους χώνεις βίντεο με ήχο στο auto play ξέρεις τι γίνεται αυτόματα; Ο χρήστης πάει και κλείνει την καρτέλα που του σπάει τα ούμπαλα και του χαλάει την ζαχαρένια.

 

Αυτό το έχω δει στην πράξη, σε πραγματικό user testing παλαιότερα όταν ήταν στην μόδα το flash και τα intros με ήχο στις ιστοσελίδες. Και ευτυχώς έχει εκλείψει τα τελευταία χρόνια.

 

2) Η κάθε Θεία Χρυσούλα που είναι τεχνολογικά αναλφάβητη θα συνηθίσει σ'αυτό που της σερβίρουν και θα το θεωρεί ως φυσιολογικό, στην προκειμένη περίπτωση το facebook εξαναγκάζει σε περισσότερη κατανάλωση περιεχομένου για να ανεβάσει τα διάφορα στατιστικά του και για χίλιους άλλους λόγους όμως σπάζοντας ούμπαλα.

 

3) Το ότι το Facebook έκανε research και κατέληξε στην αυτόματη αναπαραγωγή βίντεο, δεν το κάνει αυτόματα και σωστό.

 

4) Φρόνιμο είναι να σέβεσαι την γνώμη του άλλου και να μην ειρωνεύεσαι, πόσο μάλλον όταν δεν τον γνωρίζεις προσωπικά.

 

και

 

5) Όχι η Facebook δεν έχει ανάγκη «λίγο από Computerman.gr» - αλλά εσύ σίγουρα έχεις ανάγκη κάποιος να σου διδάξει λίγο ταπεινότητα και σεβασμό. ( έτσι πως σε διαβάζω δηλαδή, αφήνω και μια πισινή ότι τρολλάρεις είναι κι' αυτό ένα χόμπι  :D )

 

Φιλικά, Χαρίλαος Τηλαβερίδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...