Προς το περιεχόμενο

Είναι η επένδυση στα videogames το επόμενο βήμα για το crowdfunding;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκετοί αναφέρουν το no mans sky σαν μια μεγάλη απογοήτευση και πατάτα γενικότερα.θα είναι καλό όλοι μας τέτοιες εποχές προτού προβούμε σε μια αγορά να έχουμε δει αρκετά καλά το game που θελουμε να πάρουμε γιατί κακά τα ψέματα τα χρήματα είναι πολλά.το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν ειχε δείξει τίποτα σχεδόν από trailer και καθαρό gameplay και επιπλέον είναι και δυο αναβολές κυκλοφοριας.ολα ήταν στα λόγια όχι μόνο για αυτό το παιχνίδι αλλα και για πολλά ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρα από τις αποτυχίες υπάρχουν παραδείγματα όπως pillars of eternity, wasteland 2, Divinity: Original Sin που τα πήγαν από μέτρια έως πολύ καλά (για να μην αναφέρω τα επιτραπέζια που περνάνε την χρυσή εποχή τους βλέπε το πρόσφατο GloomHaven). Ο σκοπός του crowdfunding είναι για τη δημιουργία παιχνιδιών που δεν θα μπορούσαν να υποστηριχτούν οικονομικά με κάποιον άλλο τρόπο. πχ το underrail είναι hardcore κλώνος των fallout 1,2 που έχει ακόμα και σήμερα φανατικούς οπαδούς αλλά δεν συμφέρει τη βιομηχανία να επενδύσει σε αυτό λόγω των χαμηλών πωλήσεων. Συμφωνώ με το άρθρο πως τα καλύτερα έρχονται εμπλουτίζοντας την αγορά με περισσότερες επιλογές για όλα τα γούστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει σαν ιδέα. Το δοκίμασα αλλά δεν γίνεται ακόμα εκτός Αμερικής(και δεν νομιζω να γίνει σύντομα στην Ελλάδα με capital control). Αλλά το άρθρο (εξαιρετικό) παρουσιάζει την μισή αλήθεια. Γιατί μια επένδυση έχει και ρίσκο. Και καλά το pillars of eternity είναι ψίλοstandaraκι. Κάτι άλλα θα πέρνατε το ρίσκο να μπείτε ως equity?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πόσα παιχνίδια μπορούν πια να κυκλοφορούν στην αγορά κάθε μήνα και ιδιαίτερα από ανεξάρτητους developers.

Η αγορά είναι ήδη κορεσμένη και οι πρωτότυπες προτάσεις είναι πολύ λίγες κάθε χρόνο. 

Στο τέλος όλοι τα ίδια και τα ίδια παίζουνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπείτε steam να δείτε τι σκουπίδια έχει μαζέψει . Σε οποία κατηγορία και να ψάξεις είναι γεμάτη με 8bita του 2ωρου και early access παιχνίδια . Ο κόσμος σήμερα μου φαίνεται ενθουσιάζεται πολύ εύκολα και τα δίνει τα λεφτά του για να γίνει beta tester . Γι αυτό και οι μεγάλες εταιρίες πουλάνε skins , mounts και πίστες για 30ευρα. Παίρνεις ένα παιχνίδι 70 ευρώ και θες αλλά 30 άμεσος για season pass .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι πόσα παιχνίδια μπορούν πια να κυκλοφορούν στην αγορά κάθε μήνα και ιδιαίτερα από ανεξάρτητους developers.

Η αγορά είναι ήδη κορεσμένη και οι πρωτότυπες προτάσεις είναι πολύ λίγες κάθε χρόνο. 

Στο τέλος όλοι τα ίδια και τα ίδια παίζουνε. 

 

 

Την ίδια γνώμη έχω και εγώ. Δεκάδες τίτλοι κάθε μήνα, ζήτημα αν άξιοι λόγου είναι 2-3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινήσει καποιος crowdfunding για gabriel knight 4 με σενάριο απο jane jensen (κυρίως) και diablo 4 που να ειναι αντιστοιχο του 2,και θα βγω να χτυπάω πορτα-πόρτα για να μαζευτουν τα φραγκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, και ξέρεις γιατί? γιατί έχουμε παίξει τόσα παιχνίδια, που ότι και να βγει θα έχει το ίδιο στορυ.

 

όπλα, αμάξια, μπάλα κλπ. 

 

το gaming αναμένεται να χάσει αρκετό μερίδιο. Ή τουλάχιστον δεν θα είναι Hardcore γαμερς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, και ξέρεις γιατί? γιατί έχουμε παίξει τόσα παιχνίδια, που ότι και να βγει θα έχει το ίδιο στορυ.

 

όπλα, αμάξια, μπάλα κλπ. 

 

το gaming αναμένεται να χάσει αρκετό μερίδιο. Ή τουλάχιστον δεν θα είναι Hardcore γαμερς.

Εγώ πάλι βλέπω το gaming να γιγαντώνεται και ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα. Με την λογική σου όλες οι ταινίες ή/και όλα τα βιβλία έχουν περίπου το ίδιο στόρυ, τηρουμένων των αναλογιών. Τα videogames είναι η πιο ευέλικτη μορφή τέχνης. Το storytelling θα εξελιχθεί τρομερά τα επόμενα χρόνια με AR/VR κτλ και με adaptive AI θα ξεφύγει η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια γνώμη έχω και εγώ. Δεκάδες τίτλοι κάθε μήνα, ζήτημα αν άξιοι λόγου είναι 2-3.

Έτσι γίνεται παντού. Δεκάδες ταινίες κάθε μήνα που αξίζουν 2 3 χιλιάδες τραγούδια κάθε μήνα αξίζουν 2 3. Παντού υπάρχει κορεσμός. Ο υποψήφιος πελάτης πρέπει να έχει καλή κριτική σκέψη και να μην δίνει τα χρήματα του σε χαζομάρες και στα ίδια και τα ιδια. Αν ξεχώριζαν τα πραγματικά διαμάντια από τα ίδια και τα ιδια στυλ call of duty pro fifa Θα άλλαζε αρκετά η βιομηχανία του Gaming. Όπως και στις ταινίες όλοι πάνε βλέπουν αυτές με εφέ που είναι οι πιο αθλιες ταινίες που υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστός ο φίλος στο αποπάνω σχόλιο. Εξ άλλου, σε ό,τι αφορά το Fig, κάθε επένδυση εμπεριέχει ρίσκο, όπως μαθαίναμε στο σχολείο. Το ζητούμενο είναι να μειώσει κανείς τις πιθανότητες αποτυχίας όσο περισσότερο γίνεται, ναι;

 

Πάντως το πλάνο για το Pillars 2 έτσι όπως περιγράφεται στο παράδειγμα δείχνει βιώσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κολοσσιαίες αποτυχίες όπως το Mighty No9 κι απίστευτες απατεωνίες όπως αυτές που κάνει ο Tim Schafer, oι gamers άρχισαν να γίνονται πιο δύσπιστοι όσο αφορά το Kickstarter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...