Προς το περιεχόμενο

Βρετανία: «Εμπάργκο» στα πειρατικά site από τις μηχανές αναζήτησης των Google και Microsoft


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ είσαι αυτός ο οποίος παρερμηνεύει και εξομοιώνει το «χάνω» με το «δεν κερδίζω». Μέχρι εκεί φτάνει η σκέψη σου, τι να κάνουμε; 

 

Απο ολα οσα εγραψα εσυ επελεξες να σχολιασεις αυτο και να προσβαλλεις.

 

Οταν αποκτας κατι χωρις να πληρωσεις το δημιουργο του, του στοιχιζεις χρηματα.

 

Αν δε το καταλαβαινεις αυτο ή δε θες να το καταλαβεις, ενταξει.

Μην κρυβεσαι ομως πισω απο το δαχτυλο σου "νομιμοποιωντας" την πραξη σου με τη λογικη που σε συμφερει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Απο ολα οσα εγραψα εσυ επελεξες να σχολιασεις αυτο και να προσβαλλεις.

 

2) Οταν αποκτας κατι χωρις να πληρωσεις το δημιουργο του, του στοιχιζεις χρηματα.

 

3) Αν δε το καταλαβαινεις αυτο ή δε θες να το καταλαβεις, ενταξει.

4) Μην κρυβεσαι ομως πισω απο το δαχτυλο σου "νομιμοποιωντας" την πραξη σου με τη λογικη που σε συμφερει.

 

1) Σχολιάζω ακριβώς ό,τι γράφεται. Όποιος νιώθει ότι το σχόλιο τον προσβάλλει, ας αρχίσει στο εξής να επιλέγει τις σωστές λέξεις για ό,τι θέλει να πει και να γνωρίζει τι σημαίνουν.

 

2) Απ' τη στιγμή που δεν το αφαιρώ απ' το δικαιούχο, ώστε εκείνος να μην το έχει πλέον διαθέσιμο προς πώληση σε όσους είναι διατεθειμένοι να το αγοράσουν, ούτε πουλάω το κατεβασμένο περιεχόμενο, ώστε κάποιοι απ' αυτούς που θα αγόραζαν το πρωτότυπο να το αγοράσουν φθηνότερα από 'μένα, δεν τού στοιχίζω φράγκο.

 

Η διαφορά μας έγκειται στο ότι εγώ τεκμηριώνω τη θέση μου με επιχειρήματα, θες ορθά, θες «στραβά», όμως επιχειρήματα. Εσύ, απ' την άλλη, θέτεις τη δική σου ως δόγμα, επαναλαμβάνοντας «Είναι όπως τα λέω εγώ, γιατί ...έτσι!»...

 

...Μάλιστα κύριε Αρχιλοχία! Θα δώσετε και ημιανάπαυση κάποια στιγμή, μην πάθουμε καμιά κράμπα; Την ευχή μου να 'χετε!

 

3) Προφανώς και δεν καταλαβαίνω αστήρικτες θέσεις. Περίεργο, ε;

 

4) Δεν κρύφτηκα ούτε μία φορά, συζητώντας για το συγκεκριμένο θέμα - τόσο τώρα, όσο και σε παλαιότερες συζητήσεις επί αυτού - ούτε και ισχυρίστηκα ποτέ ότι το κατέβασμα είναι νόμιμο. Αντιθέτως, έχω δηλώσει κατ' επανάληψη ότι γνωρίζω πως είναι παράνομο. Για ...εκατομμυριοστή φορά: Την εξίσωση τού κατεβάσματος με την κλοπή σχολιάζω και κοροϊδεύω. Ούτε για «συμφέρον» πρόκειται, ούτε για τίποτα σχετικό. Για σαρκασμό απέναντι στο βιασμό τής λογικής πρόκειται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Σχολιάζω ακριβώς ό,τι γράφεται. Όποιος νιώθει ότι το σχόλιο τον προσβάλλει, ας αρχίσει στο εξής να επιλέγει τις σωστές λέξεις για ό,τι θέλει να πει και να γνωρίζει τι σημαίνουν.

 

2) Απ' τη στιγμή που δεν το αφαιρώ απ' το δικαιούχο, ώστε εκείνος να μην το έχει πλέον διαθέσιμο προς πώληση σε όσους είναι διατεθειμένοι να το αγοράσουν, ούτε πουλάω το κατεβασμένο περιεχόμενο, ώστε κάποιοι απ' αυτούς που θα αγόραζαν το πρωτότυπο να το αγοράσουν φθηνότερα από 'μένα, δεν τού στοιχίζω φράγκο.

 

Η διαφορά μας έγκειται στο ότι εγώ τεκμηριώνω τη θέση μου με επιχειρήματα, θες ορθά, θες «στραβά», όμως επιχειρήματα. Εσύ, απ' την άλλη, θέτεις τη δική σου ως δόγμα, επαναλαμβάνοντας «Είναι όπως τα λέω εγώ, γιατί ...έτσι!»...

 

...Μάλιστα κύριε Αρχιλοχία! Θα δώσετε και ημιανάπαυση κάποια στιγμή, μην πάθουμε καμιά κράμπα; Την ευχή μου να 'χετε!

 

3) Προφανώς και δεν καταλαβαίνω αστήρικτες θέσεις. Περίεργο, ε;

 

4) Δεν κρύφτηκα ούτε μία φορά, συζητώντας για το συγκεκριμένο θέμα - τόσο τώρα, όσο και σε παλαιότερες συζητήσεις επί αυτού - ούτε και ισχυρίστηκα ποτέ ότι το κατέβασμα είναι νόμιμο. Αντιθέτως, έχω δηλώσει κατ' επανάληψη ότι γνωρίζω πως είναι παράνομο. Για ...εκατομμυριοστή φορά: Την εξίσωση τού κατεβάσματος με την κλοπή σχολιάζω και κοροϊδεύω. Ούτε για «συμφέρον» πρόκειται, ούτε για τίποτα σχετικό. Για σαρκασμό απέναντι στο βιασμό τής λογικής πρόκειται.

 

Τα επιχειρήματα που συμβαδίζουν με τη λογική σου (που όπως περιέργως ειναι αυτά που λες εσύ) κρατάς μόνο. Τα δικά μου ξαφνικά ειναι ανύπαρκτα.

 

Επειδή δηλαδή δεν έχει φυσική υπόσταση, δεν το αφαιρείς απο το δικαιούχο όταν το κατεβάζεις.

Εδω κανεις το βασικό λάθος το οποίο δεν καταλαβαίνεις ή δε θες να καταλάβεις.

 

Οκέι λοιπόν, το "επιχείρημα" σημειώθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δηλαδή δεν έχει φυσική υπόσταση, δεν το αφαιρείς απο το δικαιούχο όταν το κατεβάζεις.

Εδω κανεις το βασικό λάθος το οποίο δεν καταλαβαίνεις ή δε θες να καταλάβεις.

 

Τα περί φυσικής ή μη υπόστασης, εσύ ήσουν αυτός που τα έβαλε στην κουβέντα και διαχώρισε τις έννοιες βάσει αυτών, όχι εγώ. Για 'μένα δεν υπάρχει διαφορά. Παρ' το με όσο πιο απλά λόγια είναι δυνατόν να ειπωθεί: Έστω ότι έχω ένα «μαγικό» κουμπί, το οποίο αν πατήσω, θα εμφανιστεί στο γκαράζ μου το αυτοκίνητο των ονείρων μου (το οποίο δεν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω ποτέ, βάσει οικονομικών δεδομένων) χωρίς να λείψει σαν κομμάτι από κάποια αντιπροσωπεία, κατάστημα πώλησης, έκθεση, εργοστάσιο, από πουθενά. Έτσι, απλά και ...μαγικά.

 

Ε, μάντεψε! Ούτε το αυτοκίνητο (το οποίο - μπας και καταλάβεις ότι εγώ δεν κάνω το σχετικό διαχωρισμό -  έχει φυσική υπόσταση) αφαιρώ από το δικαιούχο τής εμπορικής του εκμετάλλευσης. Στο σημείο διάθεσής του προς πώληση συνεχίζει να βρίσκεται. Αν βρει πελάτη ας το πουλήσει. Εγώ δε θα ήμουν αυτός, ούτως ή άλλως. Εσύ βέβαια διαφωνείς, αλλά δεν πειράζει. Δημοκρατία έχουμε!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περί φυσικής ή μη υπόστασης, εσύ ήσουν αυτός που τα έβαλε στην κουβέντα και διαχώρισε τις έννοιες βάσει αυτών, όχι εγώ. Για 'μένα δεν υπάρχει διαφορά. Παρ' το με όσο πιο απλά λόγια είναι δυνατόν να ειπωθεί: Έστω ότι έχω ένα «μαγικό» κουμπί, το οποίο αν πατήσω, θα εμφανιστεί στο γκαράζ μου το αυτοκίνητο των ονείρων μου (το οποίο δεν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω ποτέ, βάσει οικονομικών δεδομένων) χωρίς να λείψει σαν κομμάτι από κάποια αντιπροσωπεία, κατάστημα πώλησης, έκθεση, εργοστάσιο, από πουθενά. Έτσι, απλά και ...μαγικά.

 

Ε, μάντεψε! Ούτε το αυτοκίνητο (το οποίο - μπας και καταλάβεις ότι εγώ δεν κάνω το σχετικό διαχωρισμό -  έχει φυσική υπόσταση) αφαιρώ από το δικαιούχο τής εμπορικής του εκμετάλλευσης. Στο σημείο διάθεσής του προς πώληση συνεχίζει να βρίσκεται. Αν βρει πελάτη ας το πουλήσει. Εγώ δε θα ήμουν αυτός, ούτως ή άλλως. Εσύ βέβαια διαφωνείς, αλλά δεν πειράζει. Δημοκρατία έχουμε!

 

Αν δημιουργείς αυτοκίνητα από το πουθενά τότε ναι δεν στοιχίζεις τίποτα σε κανέναν.

 

Όπως επίσης και το αν λαμβανες μια υπηρεσία από το τίποτα δε θα στοιχιζες κάτι σε κανέναν.

 

Και πάλι σου λέω επειδή δεν αφαιρείς το φυσικό αντίγραφο από το κατάστημα δε σημαίνει ότι δημιουργείς κάτι από το πουθενά.

 

Αλλά οκ ας συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περί φυσικής ή μη υπόστασης, εσύ ήσουν αυτός που τα έβαλε στην κουβέντα και διαχώρισε τις έννοιες βάσει αυτών, όχι εγώ. Για 'μένα δεν υπάρχει διαφορά. Παρ' το με όσο πιο απλά λόγια είναι δυνατόν να ειπωθεί: Έστω ότι έχω ένα «μαγικό» κουμπί, το οποίο αν πατήσω, θα εμφανιστεί στο γκαράζ μου το αυτοκίνητο των ονείρων μου (το οποίο δεν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω ποτέ, βάσει οικονομικών δεδομένων) χωρίς να λείψει σαν κομμάτι από κάποια αντιπροσωπεία, κατάστημα πώλησης, έκθεση, εργοστάσιο, από πουθενά. Έτσι, απλά και ...μαγικά.

 

Ε, μάντεψε! Ούτε το αυτοκίνητο (το οποίο - μπας και καταλάβεις ότι εγώ δεν κάνω το σχετικό διαχωρισμό -  έχει φυσική υπόσταση) αφαιρώ από το δικαιούχο τής εμπορικής του εκμετάλλευσης. Στο σημείο διάθεσής του προς πώληση συνεχίζει να βρίσκεται. Αν βρει πελάτη ας το πουλήσει. Εγώ δε θα ήμουν αυτός, ούτως ή άλλως. Εσύ βέβαια διαφωνείς, αλλά δεν πειράζει. Δημοκρατία έχουμε!  

 

Αφαιρεις ομως απο τους σχεδιαστες, τους μηχανικους, την εταιρια που επενδυσε σε ερευνα, τη δυνατοτητα να πληρωθουν για τον κοπο που εριξαν ωστε να δημιουργηθει αυτο το αυτοκινητο. Διοτι ειτε δεν το αγορασεις καθολου ειτε το παρεις με μαγικο κοπο, αν αυτοι δεν πληρωθουν, δε θα συνεχισουν την ερευνα για το επομενο.

 

Ολη η κουβεντα γινεται εκ του ασφαλους. Διοτι ξερουμε οτι παντα θα υπαρχουν αυτοι που θα πληρωσουν, ωστε να συνεχισει να κινειται το συστημα. Αν λοιπον, με ενα μαγικο τροπο (αφου αρχισαμε τα μαγικα :) ), αποφασιζαμε ολοι να μην ξανααγορασουμε τραγουδια, να μην ξαναπαμε σινεμα και να μην ξανααγορασουμε ή νοικιασουμε ταινια, ολο αυτο το συστημα θα καταστρεφοταν σε χρονο ρεκορ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολη η κουβεντα γινεται εκ του ασφαλους. Διοτι ξερουμε οτι παντα θα υπαρχουν αυτοι που θα πληρωσουν, ωστε να συνεχισει να κινειται το συστημα. Αν λοιπον, με ενα μαγικο τροπο (αφου αρχισαμε τα μαγικα :) ), αποφασιζαμε ολοι να μην ξανααγορασουμε τραγουδια, να μην ξαναπαμε σινεμα και να μην ξανααγορασουμε ή νοικιασουμε ταινια, ολο αυτο το συστημα θα καταστρεφοταν σε χρονο ρεκορ.

 

Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα πληρώσουν (διότι μπορούν, ή θέλουν) και αυτοί που δε θα πληρώσουν (διότι δε μπορούν, ή δε θέλουν). Μοιρασμένα είναι τα πράγματα και το σύστημα συντηρείται. Πάντως, σκέφτομαι και γελάω:

 

Φαντάσου λέει να μην υπήρχε η πειρατεία, όχι ως μέθοδος, αλλά ούτε καν ως έννοια και, κάποια στιγμή να συνέβαινε το «μαγικό» που λες: Να σταματούσαν ν' αγοράζουν όλοι όσοι ως τότε αγόραζαν. Προσπαθώ να φανταστώ το τι θα τους έσερναν οι εντός τού συστήματος, διότι προκάλεσαν την καταστροφή του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα πληρώσουν (διότι μπορούν, ή θέλουν) και αυτοί που δε θα πληρώσουν (διότι δε μπορούν, ή δε θέλουν). Μοιρασμένα είναι τα πράγματα και το σύστημα συντηρείται. Πάντως, σκέφτομαι και γελάω:

 

Φαντάσου λέει να μην υπήρχε η πειρατεία, όχι ως μέθοδος, αλλά ούτε καν ως έννοια και, κάποια στιγμή να συνέβαινε το «μαγικό» που λες: Να σταματούσαν ν' αγοράζουν όλοι όσοι ως τότε αγόραζαν. Προσπαθώ να φανταστώ το τι θα τους έσερναν οι εντός τού συστήματος, διότι προκάλεσαν την καταστροφή του...

 

Ναι αλλα εκει ειναι ομως το θεμα στην κουβεντα μας. Οτι επειδη καποιοι ηδη πληρωνουν το προιον, ο καλλιτεχνης δε θα χασει αν εγω κι εσυ το παρουμε τζαμπα. Ποιο ειναι ομως το ποσοστο αυτο που πρεπει να αγορασει το προιον ωστε να αρχιζει και φαινεται λογικο το παραπανω επιχειρημα; Ποσοι πρεπει να το αγορασουν ωστε εγω κι εσυ να το παρουμε στο τζαμπα χωρις να ζημειωθει ο καλλιτεχνης; Ποιος καθοριζει αυτο το ποσοστο ωστε να πουμε εμεις μετα οτι "απο μας δε ζημειωθηκε";

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα εκει ειναι ομως το θεμα στην κουβεντα μας. Οτι επειδη καποιοι ηδη πληρωνουν το προιον, ο καλλιτεχνης δε θα χασει αν εγω κι εσυ το παρουμε τζαμπα. Ποιο ειναι ομως το ποσοστο αυτο που πρεπει να αγορασει το προιον ωστε να αρχιζει και φαινεται λογικο το παραπανω επιχειρημα; Ποσοι πρεπει να το αγορασουν ωστε εγω κι εσυ να το παρουμε στο τζαμπα χωρις να ζημειωθει ο καλλιτεχνης; Ποιος καθοριζει αυτο το ποσοστο ωστε να πουμε εμεις μετα οτι "απο μας δε ζημειωθηκε";

 

Δεν ξέρω ποιο είναι το ποσοστό αυτό, μάλλον όμως είναι επαρκές, δεδομένου τού ότι το σύστημα δεν έχει καταρρεύσει/οι καλλιτέχνες δεν έχουν καταστραφεί, στο διάστημα των ετών (δεκαετιών, μάλλον...) που υπάρχει πειρατεία.

 

Μάλιστα, όχι απλώς δεν έχει καταρρεύσει, αλλά έχει ωφεληθεί κιόλας, αφού μέσω τής πειρατείας γίνονται γνωστές και αντικείμενο συζήτησης/αναζήτησης, παραγωγές για τις οποίες αρκετές αγορές έχουν μέχρι και άγνοια.

 

Δε μπορώ να μετρήσω πόσες αξιόλογες τηλεοπτικές σειρές π.χ. έχω δει, τις οποίες δε θα έβλεπα ποτέ, ή δε θα ήξερα καν, επειδή δεν προβάλλονται στην Ελλάδα ή προβάλλονται με ...2-3 σεζόν καθυστέρηση/επειδή δε μπορώ να τις παρακολουθήσω χωρίς ελληνικούς υπότιτλους/επειδή δε διατίθενται επίσημα ούτε online ούτε σε video club (πάντα μιλάω για ελληνικούς υπότιτλους, οι οποίοι για 'μένα είναι απαραίτητοι).

 

«Βραδιές ταινίας» έχεις οργανώσει στο σπίτι, είτε εσύ είτε οι φίλοι σου; Ξέρεις, με την παλιά μορφή τους, όταν νοίκιαζε ένας ένα dvd (ή vhs! ) και την έβλεπε μαζί όλη την παρέα του. Όταν δηλαδή ένας πλήρωνε και δέκα έβλεπαν. Εκτός κι αν υπήρξαν παρέες που νοίκιαζαν από ένα αντίτυπο ο καθένας (για να μην καταρρεύσει το σύστημα! ) και δεν το ξέρω εγώ.

 

Ταινία ή cd ποιος δεν έχει δανειστεί από φίλο του για να δει/ακούσει, τα οποία τελικώς δεν αγόρασε; Ποιος δεν χει πει σε κολλητό του «Αγόρασες το τάδε; Γράψε μου το ρε φίλε!» , ή «Δώσε μου τα τάδε cd/dvd σου να αντιγράψω αυτά που θέλω», ή «Όταν τελειώσεις το τάδε βιβλίο, δώσ' το μία κι από δω να το διαβάσω κι εγώ» ; 

 

Ως πρακτικές επικρατούσαν για δεκαετίες κι ακόμα δεν έχει καταρρεύσει το φουκαριάρικο το σύστημα.

 

Οι κραυγές κατά τής πειρατείας, οφείλονται περισσότερο στο ότι τα τελευταία χρόνια έχει γίνει πολύ εύκολη, όχι στο ότι υπάρχει. Αυτοί που σήμερα κατεβάζουν, είναι οι αντίστοιχοι μ' αυτούς που τότε αγόραζαν αντίγραφα απ' το δισκάδικο, ή αντέγραφαν τσάμπα απ' το φίλο.

 

Το ότι είναι υπόθεση ενός κλικ πλέον, είναι που τεντώνει νεύρα και κάνει υπερκαλλιτέχνες να γκρινιάζουν, λες και δεν τους έφτανε η πίκρα που τους κοπάνησε η εφορία, επειδή είχαν δηλώσει τη θαλαμηγό (που απέκτησαν επειδή το σύστημα ...καταρρέει) ως αλιευτικό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το βλέπω συνέχεια. Επειδή ενα προιον είναι digital οι περισσοτεροι θεωρούν πως δεν ειναι κακο να το κλέβουν.

Aστοχα τα παραδειγματα, μιας και ενα προιον digital ΕΞΟΡΙΣΜΟΥ δεν μπορεις να το κλεψεις. Οσο και να θες, δεν κλεβεται. Αμα απτην αλλη φας το πιτογυρο χωρις να πληρωσεις μολις μου κοστισες ενα πιτογυρο

Καλά τώρα παίζουμε με τις λέξεις. Αυτο που μετράει ειναι ενα. Το προιον ειναι προς πώληση με Χ ποσο; Δεν εχει σημασια αν εσυ κρινεις πως το αξίζει ή οχι. Αυτος που του ανήκει το κοστολογεί τοσο. Επομένως απο εσένα θα έβγαζε Χ λεφτά και τώρα θα βγάλει μηδέν. Ναι τον ζημιώνεις

Δηλαδη αν μια ταινια αποφασισει ο παραγωγος να την πουλησει 2.500€ και γω και 5 φιλοι μου την δινουν πειρατικη εχασε 12.500€ απο μενα? Οτι δηλαδη, θα την αγοραζα για να την δω αμα δεν υπηρχε πειρατικη? Τρομερο επιχειρημα...

 

Και μια παραγραφο παρακατω μας λες οτι κατεβαζεις και πειρατικα. Τι να πω...παω πασο

Εν κατακλείδι. Οσες χαζές δικαιολογίες και να βρείτε το παράνομο download ειναι κλοπή. Απλά και ωραία. Εχετε φτάσει να μιλάτε για cloud για privacy και οτι άσχετο για να δικαιολογήσετε κάτι που αν το έκαναν σε σας θα κράζατε μέρα νύχτα. 

 

Ξαναλέω λοιπόν σε όλους. Οσοι έχετε μαγαζιά, ότι και να πουλάτε, κάντε μας μια ενημέρωση να ξέρουμε. Είναι κρίμα να έχει κάποιος εδω σουβλατζίδικο και εμεις να πληρώνουμε 10ευρα καθε φορά που θέλουμε να φάμε.

Οτι ηλιθιο επιχειρημα και να βρεις, η πειρατεια δεν ειναι κλοπη, γιαυτο αλλωστε λεγεται και ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ!! Αλλιως θα την λεγαμε κλοπη και θα ειχε τις ιδιες νομικες συνεπειες. Αλλα δεν εχει. Γιατι δεν ειναι κλοπη. Εσυ ο ιδιος ,που κατηγορεις εμας ως παρανομους δεν ξερεις καν τους νομους της χωρας της οποιας ζεις. 

 

Αν ερθεις απτο σουβλατζιδικο μου να φας 2 σουβλακια θα μου κοστισεις 2 σουβλακια. Αν κατεβαζω απτο torrent την ταινια σου δεν θα σου κοστισω τιποτα. Απλα και ομορφα. Ολα τα αλλα ειναι του πισινου επιχειρηματα. 

Ούτε οι Πακιστανοί και ο κάθε ένας που βγάζει αντίγραφο δεν είναι κλέφτης αλλά παραεμπορίο. Σωστα? Και στη μουσική υπάρχει preview και ραδιόφωνο. Στις ταινίες trailer.

Δεν είναι κλοπή αντικειμένου αλλά κλοπή εσόδων. Αυτός που δεν θα αγόραζε ποτέ μουσική, γιατί να μπει στον κόπο να κατεβάσει μουσική αφού δεν του αρέσει, μόνο εσυ βρήκες την εξήγηση....

Οι Πακιστανοι κανουν παραεμποριο, οχι κλοπη. Αρα ναι, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν ειναι κλεφτες!! 

Η κλοπη εσοδων ειναι κατι που εσυ μολις εφηυρες, δεν υπαρχει πουθενα ουτε καν σαν concept και δεν αντιβαινει στο νομο. Σορρυ, try again. 

 

Το γιατι καποιος θα μπει στο κοπο να κατεβασει μουσικη που δεν του αρεσει ειναι δικο του θεμα, κουμαντο θα του κανεις?

Aπο την στιγμή που το κατεβάζεις σημαίνει πως έστω και ελάχιστα σε ενδιαφέρει. Επομένως αυτη την μικρή πιθανοτητα να το πλήρωνες την εξαφανίζεις. Οσο και αν προσπαθει το 4chan και το reddit να το δικαιολογήσει ειναι κλοπή. 

Eστω και μεγιστα τον ενδιαφερει, στην τιμη των 0€. 

 

Ας παω στα παραδειγματα σου με τη Fiat. Αν ενα Fiat το πουλαγαν 0€ θα το αγοραζα, και ας μη θελω Fiat, και ας μη θελω καν να παρω αμαξι. Τωρα που το πουλαν 20.000€ δεν το αγοραζω. 

 

Κανε τον παραλληλισμο τωρα με τη πειρατεια. Οταν κατι κανει 0€ θα το δοκιμσω, ετσι γιατι δεν μου κοστιζει και τιποτα στην τελικη. Αμα μου πεις πληρωσε 50€ θα σου πω φατο εσυ δεν πειναω. Γκεγκεν?

καθώς όταν παρακάμπτεις τους κανόνες αυτούς είσαι παράνομος.

Σου πε κανεις οτι δεν ειναι η πειρατεια παρανομη? ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ειναι! Αυτο που σου λεμε ειναι οτι ειναι ηλιθιο να ειναι παρανομη. Αν εχεις να πεις κατι στο actual point περα απτο να επαναλαμβανεις "ειναι παρανομη" τοτε πεστο.

 

Πχ εμενα προφανως και δε με ενδιαφερει να αγορασω ενα Airbus A320, αρα η εταιρια δεν χανει χρηματα απο μενα.

Αν ομως παω εγω αυριο και κλεψω ενα απο το εργοστασιο της, δεν την προκαλεσα ζημια;

 

Εμενα παντως που ασφαλως θα με ενδιεφερε να αγορασω ενα Airbus A320 αλλα δεν εχω τα φραγκα, ετσι και υπηρχε τροπος να το αποκτησω "πειρατικα" με 0ευρω θα ζημιωνα την Αirbus? Seriously τωρα? 

Επειδή δηλαδή δεν έχει φυσική υπόσταση, δεν το αφαιρείς απο το δικαιούχο όταν το κατεβάζεις.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο σου λεμε. Ειναι φυσιν αδυνατο να κλεψεις κατι digital. Oσο και να θες να το κανεις ΔΕΝ γινεται. Και να ηθελα να σου κλεψω την ταινια ΔΕΝ γινεται. 

 

ορισμος της κλοπης :  Είναι η αφαίρεση ξένου κινητού πράγματος από την κατοχή άλλου με σκοπό την παράνομη ιδιοποίηση, αρθρο 372 του ποινικου κωδικα.  

 

For fucks sake, διαβαστε το νομο και μη πετατε οτι σας ερχεται στο κεφαλι. Τι διαολο αφαιρω απτον δικαιουχο οταν το κατεβαζω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aστοχα τα παραδειγματα, μιας και ενα προιον digital ΕΞΟΡΙΣΜΟΥ δεν μπορεις να το κλεψεις. Οσο και να θες, δεν κλεβεται. Αμα απτην αλλη φας το πιτογυρο χωρις να πληρωσεις μολις μου κοστισες ενα πιτογυρο

Δηλαδη αν μια ταινια αποφασισει ο παραγωγος να την πουλησει 2.500€ και γω και 5 φιλοι μου την δινουν πειρατικη εχασε 12.500€ απο μενα? Οτι δηλαδη, θα την αγοραζα για να την δω αμα δεν υπηρχε πειρατικη? Τρομερο επιχειρημα...

Και μια παραγραφο παρακατω μας λες οτι κατεβαζεις και πειρατικα. Τι να πω...παω πασο

Οτι ηλιθιο επιχειρημα και να βρεις, η πειρατεια δεν ειναι κλοπη, γιαυτο αλλωστε λεγεται και ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ!! Αλλιως θα την λεγαμε κλοπη και θα ειχε τις ιδιες νομικες συνεπειες. Αλλα δεν εχει. Γιατι δεν ειναι κλοπη. Εσυ ο ιδιος ,που κατηγορεις εμας ως παρανομους δεν ξερεις καν τους νομους της χωρας της οποιας ζεις. 

Αν ερθεις απτο σουβλατζιδικο μου να φας 2 σουβλακια θα μου κοστισεις 2 σουβλακια. Αν κατεβαζω απτο torrent την ταινια σου δεν θα σου κοστισω τιποτα. Απλα και ομορφα. Ολα τα αλλα ειναι του πισινου επιχειρηματα. 

Οι Πακιστανοι κανουν παραεμποριο, οχι κλοπη. Αρα ναι, ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν ειναι κλεφτες!! 

 

Η κλοπη εσοδων ειναι κατι που εσυ μολις εφηυρες, δεν υπαρχει πουθενα ουτε καν σαν concept και δεν αντιβαινει στο νομο. Σορρυ, try again. 

Το γιατι καποιος θα μπει στο κοπο να κατεβασει μουσικη που δεν του αρεσει ειναι δικο του θεμα, κουμαντο θα του κανεις?

Eστω και μεγιστα τον ενδιαφερει, στην τιμη των 0€. 

Ας παω στα παραδειγματα σου με τη Fiat. Αν ενα Fiat το πουλαγαν 0€ θα το αγοραζα, και ας μη θελω Fiat, και ας μη θελω καν να παρω αμαξι. Τωρα που το πουλαν 20.000€ δεν το αγοραζω. 

Κανε τον παραλληλισμο τωρα με τη πειρατεια. Οταν κατι κανει 0€ θα το δοκιμσω, ετσι γιατι δεν μου κοστιζει και τιποτα στην τελικη. Αμα μου πεις πληρωσε 50€ θα σου πω φατο εσυ δεν πειναω. Γκεγκεν?

Σου πε κανεις οτι δεν ειναι η πειρατεια παρανομη? ΠΡΟΦΑΝΩΣ και ειναι! Αυτο που σου λεμε ειναι οτι ειναι ηλιθιο να ειναι παρανομη. Αν εχεις να πεις κατι στο actual point περα απτο να επαναλαμβανεις "ειναι παρανομη" τοτε πεστο.

Εμενα παντως που ασφαλως θα με ενδιεφερε να αγορασω ενα Airbus A320 αλλα δεν εχω τα φραγκα, ετσι και υπηρχε τροπος να το αποκτησω "πειρατικα" με 0ευρω θα ζημιωνα την Αirbus? Seriously τωρα? 

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο σου λεμε. Ειναι φυσιν αδυνατο να κλεψεις κατι digital. Oσο και να θες να το κανεις ΔΕΝ γινεται. Και να ηθελα να σου κλεψω την ταινια ΔΕΝ γινεται. 

ορισμος της κλοπης :  Είναι η αφαίρεση ξένου κινητού πράγματος από την κατοχή άλλου με σκοπό την παράνομη ιδιοποίηση, αρθρο 372 του ποινικου κωδικα.  

For fucks sake, διαβαστε το νομο και μη πετατε οτι σας ερχεται στο κεφαλι. Τι διαολο αφαιρω απτον δικαιουχο οταν το κατεβαζω????

Πως γίνεται να αποκτήσεις το αεροπλάνο πχ πειρατικά; δημιουργώντας το και εσύ με "μαγικό" τρόπο απο το πουθενά;

 

Ειναι κλοπή επειδή παραβιάζεις την πνευματική ιδιοκτησία κάποιου χωρίς να τον ανταμείψεις.

Δεν αφαιρείς κάτι χειροπιαστό και ακριβώς επειδή δεν έχει υπόσταση δε σημαίνει οτι δεν ειναι κλοπή.

Για αυτο και οι νόμοι αναθεωρούνται συχνά. Επειδή παρουσιάζονται νέες συνθήκες και καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να αποκτήσεις το αεροπλάνο πχ πειρατικά; δημιουργώντας το και εσύ με "μαγικό" τρόπο απο το πουθενά;

 

Ειναι κλοπή επειδή παραβιάζεις την πνευματική ιδιοκτησία κάποιου χωρίς να τον ανταμείψεις.

Δεν αφαιρείς κάτι χειροπιαστό και ακριβώς επειδή δεν έχει υπόσταση δε σημαίνει οτι δεν ειναι κλοπή.

Για αυτο και οι νόμοι αναθεωρούνται συχνά. Επειδή παρουσιάζονται νέες συνθήκες και καταστάσεις.

Οπως θα αποκτουσα μια ταινια. Μπαινω στο torrent και το κανω download. Εχασα η Airbus λεφτα απο μενα? 

 

Ωραια, μεχρι να αναθεωρηθουν οι νομοι ΔΕΝ ειναι κλοπη. Οταν αναθεωρηθουν οι νομοι και γινουν ετσι οπως τα λες μαζι σου. Μεχρι τοτε δεν ειναι κλοπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως θα αποκτουσα μια ταινια. Μπαινω στο torrent και το κανω download. Εχασα η Airbus λεφτα απο μενα? 

 

Ωραια, μεχρι να αναθεωρηθουν οι νομοι ΔΕΝ ειναι κλοπη. Οταν αναθεωρηθουν οι νομοι και γινουν ετσι οπως τα λες μαζι σου. Μεχρι τοτε δεν ειναι κλοπη.

Εχασε γιατι εκανες χρηση του προιοντος χωρις να πληρωσεις. Του αφαιρεσες εσοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχασε γιατι εκανες χρηση του προιοντος χωρις να πληρωσεις. Του αφαιρεσες εσοδα.

Mα δεν εχω να πληρωσω για Airbus και να ηθελα. Και με το να μην εχω λεφτα να αγορασω κατι που θελω χανει γιατι του αφαιρω εσοδα, αλλα δεν νομιζω να θες να το κυρηξεις παρανομο το να μην εχει κανεις λεφτα, ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...