Προς το περιεχόμενο

Τα φώτα σας για το μέλλον μου.


GoDRiC-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα/Καλημέρα σε όσους διαβάζουν το θέμα. Θα αρχίσουμε από τα βασικά και μετά στο ψητό. Να τονίσω ότι δεν πρόκειται προφανέστατα για troll θέμα, έχω φίλους και συγγενείς να ανοιχτώ, αλλά στο insomnia πέρα από trollers υπάρχουν και αξιόλογα άτομα που θα ήθελα να πάρω μια γνώμη. Κάθε γνώμη δεκτή αλλά το troll δε θα το δεχτώ στο συγκεκριμένο άρθρο διότι ανοίγομαι πραγματικά. Ελπίζω να διαβαστεί μέχρι τέλους και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

 

 

  1. Με λένε Γιάννη για όσους θέλουν να απευθύνονται σε μένα με το μικρό μου, είμαι 20 χρονών και έχω τελειώσει με τον στρατό ευτυχώς. Αυτή την στιγμή γράφτηκα έπειτα από μεταγγραφή λόγω εισοδήματος ακυρώθηκε, με δέχτηκαν με κατ'εξαίρεση μεταγγραφή επειδή είχα περάσει καρκίνο το καλοκαίρι, στο ΤΕΙ Αθήνας στη σχολή Διοίκηση και Οικονομίας και συγκεκριμένα στο τμήμα Διοίκηση Επιχειρήσεων - Διοίκηση Τουριστικών Επιχειρήσεων και Και Φιλοξενίας. Είχα περάσει στην Λευκάδα στο αντίστοιχο τμήμα το 2014 με 0 διάβασμα. Το 2015 πήρα αναβολή σπουδών, έκααν φανταριλίκι όπου και μου εμφανίσθηκε ο καρκίνος μέσα όταν απολυόμουν κοντά (τύχη μέσα στην ατυχία μου, το 401 με ανέλαβε οπότε χειρουργία χημειοθεραπείες κλπ όλα πληρωμένα ας το πουμε, και θα με κοιτάει για αρκετά χρόνια... Ωστόσο απολύθηκα με Ι5 επειδή προβλέπει ο νόμος αλλά δεν θα έχω θέμα στο δημόσιο εκτός αν ήθελα να μπω Αστυνομία ή Πυροσβεστική ή γενικώς Σώματα Ασφαλείας. Αυτό ήταν ένα αρχικό κειμενάκι για να καταλάβετε πάνω κάτω τι παίζει με την φάση μου και ποιος σας μιλάει. Ας πάμε στο 2ο σκέλος
  2. Προφανώς γράφτηκα στην περίοδο εξεταστικής του χειμερινού 6μήνου, έχω κάνει τα πάντα έχω φοιτιτική ταυτότητα κωδικούς πρόσβαση παντού τα πάντα, έχω ψαχτεί με κάθε site και υλικό που αφορά τη σχολή μου στο pc οπότε δεν χάνω κάτι από εκεί. Ως τώρα έχω χάσει το 1ο 6μηνο αν και δηλωμένο, δεν έχω παρακολουθήσει τίποτα δεν έχω δώσει τίποτα οπότε πάει για Σεπτέμβρη με όσες σημειώσεις καταφέρω να βρω γιατί είναι και δύσκολο όταν μπαίνεις σε καινούργιο περιβάλλον ξαφνικά. Αυτή τη στιγμή παρακολουθώ το 2ο 6μηνο και θα δώσω Ιούνιο κανονικά ο,τι μπορέσω και τα άλλα Σεπτέμβρη. Τον Οκτώμβρη λογικά θα παρακολουθώ 1ο και 3ο μαζί και έτσι θα πάει το πράγμα. Οκ, cool, μια στιγμή.
  3. Είμαι από τα άτομα που προφανώς αγχώνονται εύκολα (βλέπε καρκίνος) και προσπαθώ να το ελέγχω, είμαι από τα άτομα που δε ξέρουν γενικότερα με τι θέλουν να ασχοληθούν στη ζωή τους, απλά δεν θέλω να επιτρέψω στον εαυτό μου ξανά να πιεστώ και να κάνω κάτι επειδή πρέπει να το κάνω και να το βλέπω σαν αγκαρία (όπως το φανταριλίκι που μου κόστισε τον καρκίνο, επειδή σίγουρα καθαρά απο ψυχολογικό θέμα το έπαθα).
  4. Αν και δεν διάβαζα επειδή το σνόμπαρα, όλοι μου λέγαν ανέκαθεν ότι είχα και ε΄χω δυνατότηες, εγώ απλά δεν πίστεψα ποτέ σε μένα. Έλεγα στον εαυτό μου ότι αν μπω σε μια σχολή θα είναι Πανεπιστήμιο ο κόσμος να χαλάσει, σε ΙΕΚ σε ΤΕΙ σε Κολλέγια δεν πάω. Να ξεκαθαρίσω ότι δεν σκέφτομαι το εξωτερικό τουλάχιστον για προπτυχιακές σπουδές..
  5. Τέλος, νομίζω πως τόσο καιρό είμαι σε λάθος δέσμη, μ'άρεσε ανέκαθεν η ψυχολογία ας το πούμε και γενικά θεωρητικά επαγγέλματα περισσότερο, δεν ξέρω για ποιό λόγο πριν 2 χρόνια ήμουν τεχνολογική. Παρόλα αυτά τα τουριστικά είναι μια αξιόλογη σχολή αλλα δεν ξέρω αν ανήκω εκεί, έχω πέσει πολύ ψυχολογικά και φαίνεται και προσπαθώ απλά να μην χάσω άλλο χρόνο απο τη ζωή μου.  

Ερωτήσεις

 

  • Αξίζει να τα σταματήσω τώρα όλα και να δώσω πανελλήνιες για του χρόνου προφανώς και να αλλάξω κατεύθυνση και να αρχίσω εντατικά από το καλοκαίρι; Αν το κάνω αυτό θα αρχίσω φροντηστίρια κανονικά θα με βοηθάει και η κοπέλα μου που θέλει πολύ, σπουδάζει στην Πάντειο Διεθνείες και Ευρωπαικές σπουδές.
  • Υπάρχει πλέον ουσιαστική διαφορά από ΤΕΙ/ΑΕΙ; Έχω κόλλημα στο μυαλό μου ότι με βάση τις δυαντότητες μου έπρεπε να είμαι σε Πανεπιστήμιο, με χαλάει που είμαι σε ΤΕΙ. Κάποτε είχα ηλίθια μυαλά και ήξερα ότι θα το μετανιώσω πικρά και το κάνω τώρα, ίσως βγάζω κόμπλεξ που η κοπέλα μου είναι εκεί και αρκετοί φίλοι μου σε πανεπιστήμια, αλλά και σε ΤΕΙ. Γενικώς έχω αρκετά κόμπλεξ αλλά τώρα επικεντρώνομαι σε αυτά που αφορούν τις σχολές.
  • Μου έχουν προτείνει απλά να συνεχίσω την σχολή να δω πως θα πάει λίγο να προσπαθήσω γερά κι αν δω ότι δεν με εκφράζει και ότι το κάνω με το ζόρι τότε να το αφήσω και να πάω για Πανελλήνιες, τι γνώμη έχετε για αυτό; Απλά το κακό είναι πώς πρέπει να το αποφασίσω κάπως σύντομα ώστε να προλάβω και τα καλοκαιρινά αν δώσω του χρόνου Πανελλήνιες αλλά κι αν τα χάσω πιστεύω θα υπάρχει τρόπος.
  • Θεωρώ τον εαυτό μου αχάριστο που ενώ με μεταγγραφή κιόλας είμαι Αθήνα (κι ας απέχω 13 στάσεις Μετρό από τη σχολή) και δεν είμαι ευχαριστημένος, δεν ξέρω απλά αν μ'αρέσει αυτό που κάνω. Δεν το έχω δει καλά καλά ακόμα αλλά φαίνεται από τη ψυχολογία μου, Οκ, είναι αρχή ακόμα αλλά και πάλι, έλεγα ή θα μπω σε Πανεπιστήμιο ή θα είμαι άχρηστος και θα κάνω κάτι άλλο.. Θέλω πολύ να προσπαθήσω και να μπω σε Πανεπιστήμιο του χρόνου αλλά δεν ξέρω εδώ καλά καλά φοβάμαι να το πω στους γονείς μου.. Αλλά η μάνα μου επειδή έχω καλύτερες σχέσεις, μου έχει πει αν αισθάνομαι έτσι να κάνω αυτό που πραγματικά θέλω, δεν θέλει να με βλέπει έτσι..
  • Όσο για την ψυχολογία που είπα απλά έτυχε να πω ένα κλάδο αρκετά ενδιαφέρον για μένα, υπάρχουν πολλοί που θα μ'άρεσαν (με βάση τα μαθήματα της σχολής και όσο δυνατό αντιλαμβάνομαι το επάγγελμα) απλώς θα ήθελα να βάλω σαν στόχο να μπω σε Πανεπιστήμιο, αυτό. Γιατί νομίζω ότι μπορώ, απλά σκεφτόμουν διαφορετικά στα 16 μου..
  • Παρόλα αυτά και τελειώνω, αυτή την στιγμή στα τουριστικά είμαι στην ανώτατη σχολή που θα μπορούσε να υπάρχει στην Ελλάδα (μια και τουριστικά δεν υπάρχει σε Πανεπιστήμιο, αλλά δεν ξέρω αν αυτό καλύπτει το κόμπλεξ μου κι αν μ'αρεσει.. Σίγουρα υπάρχει όμως τεράστια ζήτηση και μέλλον)

Σίγουρα θα έχω να πω κι άλλα, απλά είναι δύσκολο όταν γράφεις τόσα πολλά, κάποια τα ξεχνάς, αν θέλω και κάτι άλλο θα προσθέσω. Ευχαριστώ θερμά πραγματικά όποιος δε κουράστηκε και με ανέχτηκε ως εδώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να δεις τη φάση λίγο γιολο μετά την περιπέτεια που πέρασες, τύπου Μια ζωή την έχουμε, αγχώνεσαι για το δίλημμα ΑΕΙ/ΤΕΙ. Και τα δύο στην Ελλάδα ανεργία σημαίνουν. Αν γουστάρεις δώσε ξανά πανελλήνιες, σιγά, 20 χρονών είσαι, μια χαρά προλαβαίνεις.

Κάνε ότι γουστάρεις, χωρίς τόση μαυρίλα/λεζα/αγχος.

 

Α, δεν έπαθες καρκίνο λόγω άγχους και ας είσαι σίγουρος για αυτό.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε πανελλήνιες και αν δεν περάσεις ξαναπιασε τη σχολή από την αρχή. Ποτέ δεν κατάλαβα λογικές του τύπου κάνω το 2ο εξάμηνο αλλά δεν εχω παρακολουθησει το προηγούμενο. Η κάνω 1ο και 3ο εξάμηνο μαζί. Παρτο αλλιώς που λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να δεις τη φάση λίγο γιολο μετά την περιπέτεια που πέρασες, τύπου Μια ζωή την έχουμε, αγχώνεσαι για το δίλημμα ΑΕΙ/ΤΕΙ. Και τα δύο στην Ελλάδα ανεργία σημαίνουν. Αν γουστάρεις δώσε ξανά πανελλήνιες, σιγά, 20 χρονών είσαι, μια χαρά προλαβαίνεις.

Κάνε ότι γουστάρεις, χωρίς τόση μαυρίλα/λεζα/αγχος.

 

Α, δεν έπαθες καρκίνο λόγω άγχους και ας είσαι σίγουρος για αυτό.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.. Προφανώς δεν είναι το δίλημμα μου εκεί μόνο. Ναι αν είναι να δώσω μιλάμε για το 2018 φυσικά.. Αλλά δεν ξέρω όπως φαίνεται τι ακριβώς θέλω να κάνω, τι θα ήταν το καλύτερο για μένα. 20 χρονών νωρίς και αργά από την άποψη που θα το δεις..

 

Όσο για τον καρκίνο, δεν ξέρω, για να το λες κάτι ξέρεις.

 

Δώσε πανελλήνιες και αν δεν περάσεις ξαναπιασε τη σχολή από την αρχή. Ποτέ δεν κατάλαβα λογικές του τύπου κάνω το 2ο εξάμηνο αλλά δεν εχω παρακολουθησει το προηγούμενο. Η κάνω 1ο και 3ο εξάμηνο μαζί. Παρτο αλλιώς που λένε.

Εννοείς να δώσω του χρόνου φυσικά. Μισό λεπτό τι εννοείς αν δεν περάσω να ξαναπιάσω την σχολή από την αρχή; Πώς έχω αυτό το δικαίωμα; 

Απλά έχοντας χάσει το 1ο τώρα και είμαι στο 2ο, τον Οκτώμβρη αν συνεχίσω σχολή, θα έχω και τα 2 μαζί και καλό για μένα θα ήταν να παρακολουθώ και τα 2.. Αν είναι να τα πάω ένα ένα θα αργήσω και πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.. Προφανώς δεν είναι το δίλημμα μου εκεί μόνο. Ναι αν είναι να δώσω μιλάμε για το 2018 φυσικά.. Αλλά δεν ξέρω όπως φαίνεται τι ακριβώς θέλω να κάνω, τι θα ήταν το καλύτερο για μένα. 20 χρονών νωρίς και αργά από την άποψη που θα το δεις..

 

Όσο για τον καρκίνο, δεν ξέρω, για να το λες κάτι ξέρεις.

 

Εννοείς να δώσω του χρόνου φυσικά. Μισό λεπτό τι εννοείς αν δεν περάσω να ξαναπιάσω την σχολή από την αρχή; Πώς έχω αυτό το δικαίωμα; 

Απλά έχοντας χάσει το 1ο τώρα και είμαι στο 2ο, τον Οκτώμβρη αν συνεχίσω σχολή, θα έχω και τα 2 μαζί και καλό για μένα θα ήταν να παρακολουθώ και τα 2.. Αν είναι να τα πάω ένα ένα θα αργήσω και πολύ.

Νομιζω θελει να πει οτι : Ας εισαι τυπικα στο Χ εξαμηνο, εσυ να πηγαινεις να παρακολουθεις τα μαθηματα του 1ου ,2ου κλπ εξαμηνου. Τωρα νομιζω εχει καταργηθει το ν+2 οποτε δεν παιζει να σε διωξουν στο 12ο εξαμηνο.. Γενικως αλλο το τυπικο εξαμηνο αλλο τα μαθηματα των εξαμηνων :) Ελπιζω να βοηθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να είμαι φέτος γραμμένος στη σχολή και να δώσω Πανελλήνιες του χρόνου κι αν δεν περάσω κάπου να συνεχίσω την σχολή που άφησα; Ή πρέπει να κάνω διαγραφή πρώτα για να το κάνω αυτό; Επειδή ο από πάνω μου λέει δώσε Πανελλήνες κι αν δεν περάσεις ξαναπιάσε την σχολή από την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι λέει και ο Πάνος. Αν αποφασίσεις να τελειώσεις τη σχολή σου καλό είναι να το κάνεις σωστά. Γιατι ξεκινωντας να παρακολουθεις πχ από το 2ο εξάμηνο μένεις με κενά του 1ου που ισως σε δυσκολέψουν. 3ο και 1ο εξάμηνο ταυτόχρονα το βλέπω εξάλλου δυσκολο.

Πάνε 15+ χρόνια από τότε που έδωσα πανελλήνιες. Οπότε δύσκολο να σου απαντήσω. Θα μου έκανε φοβερή εντύπωση να πρέπει να διαγραφείς απο τη σχολή σου για να δώσεις πανελλήνιες. Αυτο μη σε προβληματιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι λέει και ο Πάνος. Αν αποφασίσεις να τελειώσεις τη σχολή σου καλό είναι να το κάνεις σωστά. Γιατι ξεκινωντας να παρακολουθεις πχ από το 2ο εξάμηνο μένεις με κενά του 1ου που ισως σε δυσκολέψουν. 3ο και 1ο εξάμηνο ταυτόχρονα το βλέπω εξάλλου δυσκολο.

Πάνε 15+ χρόνια από τότε που έδωσα πανελλήνιες. Οπότε δύσκολο να σου απαντήσω. Θα μου έκανε φοβερή εντύπωση να πρέπει να διαγραφείς απο τη σχολή σου για να δώσεις πανελλήνιες. Αυτο μη σε προβληματιζει.

Ε ναι από μεταγγραφή είμαι οπότε δεν φταίω εγώ που το έχασα.. Προφανώς αν έμπαινα Οκτώμβρη από την αρχή δεν θα το έχανα, αλλά κουτσά στραβά θα βρω σημειώσεις θα προσπαθήσω για Σεπτέμβρη εκτός αν αλλάξω και παω για Πανελλήνιες του χρόνου.. Το κακό απλά είναι ότι είμαι σε μια αξιόλογη σχολή και τμήμα με μέλλον, απλά δεν ξέρω αν μ'αρέσει ακόμα κι αν θα συνεχίσω (ακόμα δεν άρχισα)... Είμαι αγχωμένος γιατί σκέφτομαι και τις Πανελλήνιες και θέλω να αλλάξω δέσμη αυτή την φορά να πάω θεωρητική και να Αθήνα σε διάφορα Πανεπιστήμια που μ'αρέσουν.. Απλά έπρεπε να το είχα σκεφτεί καλύτερα στα 17 μου αλλά ευτυχώς δεν με πήραν τα χρόνια 20 είμαι.. Παρόλα αυτά δεν ξέρω μπορεί να μπορώ και να μπω με το 5% λόγω του θέματος που είχα καλοκαίρι απλά πλέον είμαι καλά και δεν με έπιασε όταν ήμουν μαθητής οπότε τι να πω...

 

Με προβληματίζει το τελευταίο που λες γιατί αν αποτύχω στις Πανελλήνιες θα μείνω εκτός σχολής και θα πρέπει να ξαναδώσω του χρόνου που λογικά θα μπω... :P Εμένα δε μου φαίνεται λογικό ένας προπτυχιακός φοιτητής να μπορεί να δώσει συγχρόνως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θες να συνεχισεις την Τουριστικων επιχειρησεων, δωσε βαση οσο μπορεις στα ειδικοτητας και ειδικα στα πληροφοριακα συστηματα που θα κανετε και στα αλλα απλα παρε μια ιδεα ή επικεντρωσου λιγοτερο ας το θεσω ετσι :) [τωρα αν κυνηγας σε ολα το 10 παω πασο , προς θεου δε λεω να γινεις τουριστας τελειως ,αν και χρειαζεται λιγο πως θα τον διοικεις αμα δε νιωθεις ο ιδιος ??? trollface.jpg :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς περαστικά! Ελπίζω να μη χρειαστεί να ξανασχοληθείς ποτέ με τέτοιο θέμα και να έχεις αναρρώσει πλήρως. 

Λοιπόν για να απαντήσω όσο πιο σύντομα μπορώ. Τα ΤΕΙ δεν είναι ακριβώς ισότιμα με τα ΑΕΙ , αλλά ξέρω πάρα πολλά ατομα που τελειώσαν κάποιο ΤΕΙ ΚΙ έχουν πολύ καλές γνώσεις και σημαντική καριέρα. Το θέμα είναι εσύ πόσο θα ασχοληθείς με το αντικείμενο που επέλεξες. Δεν υπάρχει λόγος να αισθάνεσαι μειονεκτικά επειδή σπουδάζεις σε ΤΕΙ. (Αλλωστε τέτοιες αντιδράσεις θα συναντήσεις παντού. Π.χ. πολλοί από γνωστούς και φίλους που έχουν σπουδασει σε θετικές επιστήμες αντιμετωπίζουν υποτιμητικά το τμήμα ιστορίας που τελείωσα. Το ίδιο κι ένας καθηγητής φιλολογίας. Επίσης εχω ακούσει υποτιμητικά σχόλια από φυσικούς για μαθηματικούς κτλ)

Φυσικά αν δε σου αρέσει το αντικείμενο που σπουδάζεις, εννοείται πως προσπαθείς να σπουδάσεις αυτό που θες. Εγώ το έκανα στα 28 (τελειώσα με τα οικονομικά και πήγα στο ιστορικό). Εσύ, στα 20, έχεις, και με το παραπάνω, όλο το χρόνο μπροστά σου!

Δε θα έχεις κάνενα απολύτως πρόβλημα να δώσεις πανελλήνιες όντας εγγρεγραμμένος σε άλλη σχολή. Αν περάσεις εκεί που θέλεις διαγραφεσαι απο την παλιά κι εγγράφεσαι στην καινούρια, αλλιώς παραμενεις στην παλιά.

Τέλος δεν υπάρχει κανένας λόγος να αισθάνεσαι τύψεις ή ότι είσαι αχάριστος, επειδή απλά προσπάθεις να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις. Αποφασισμένος να αισθάνεσαι!

Καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μπεις με το 5% και αν εισαι 100 χρονων και ας το εχεις ξεπερασει το θεμα με την υγεια σου.

 

Αρα κανεις τα χαρτια σου την επόμενη χρονια καθως έχει περασει η προθεσμία και μπαίνεις με απολυτηριο λυκειου σε όποιο τμημα/σχολή θες ασχετως τι κατευθυνση είχες δηλώσει στο λυκειο. Εννοειται πως δεν χρειαζετε να δωσεις πανελληνιες

 

Αν θες, επειδη ξερω την διαδικασία, μπορεις να μου στειλεις ενα προσωπικο μηνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς περαστικά! Ελπίζω να μη χρειαστεί να ξανασχοληθείς ποτέ με τέτοιο θέμα και να έχεις αναρρώσει πλήρως.

Λοιπόν για να απαντήσω όσο πιο σύντομα μπορώ. Τα ΤΕΙ δεν είναι ακριβώς ισότιμα με τα ΑΕΙ , αλλά ξέρω πάρα πολλά ατομα που τελειώσαν κάποιο ΤΕΙ ΚΙ έχουν πολύ καλές γνώσεις και σημαντική καριέρα. Το θέμα είναι εσύ πόσο θα ασχοληθείς με το αντικείμενο που επέλεξες. Δεν υπάρχει λόγος να αισθάνεσαι μειονεκτικά επειδή σπουδάζεις σε ΤΕΙ. (Αλλωστε τέτοιες αντιδράσεις θα συναντήσεις παντού. Π.χ. πολλοί από γνωστούς και φίλους που έχουν σπουδασει σε θετικές επιστήμες αντιμετωπίζουν υποτιμητικά το τμήμα ιστορίας που τελείωσα. Το ίδιο κι ένας καθηγητής φιλολογίας. Επίσης εχω ακούσει υποτιμητικά σχόλια από φυσικούς για μαθηματικούς κτλ)

Φυσικά αν δε σου αρέσει το αντικείμενο που σπουδάζεις, εννοείται πως προσπαθείς να σπουδάσεις αυτό που θες. Εγώ το έκανα στα 28 (τελειώσα με τα οικονομικά και πήγα στο ιστορικό). Εσύ, στα 20, έχεις, και με το παραπάνω, όλο το χρόνο μπροστά σου!

Δε θα έχεις κάνενα απολύτως πρόβλημα να δώσεις πανελλήνιες όντας εγγρεγραμμένος σε άλλη σχολή. Αν περάσεις εκεί που θέλεις διαγραφεσαι απο την παλιά κι εγγράφεσαι στην καινούρια, αλλιώς παραμενεις στην παλιά.

Τέλος δεν υπάρχει κανένας λόγος να αισθάνεσαι τύψεις ή ότι είσαι αχάριστος, επειδή απλά προσπάθεις να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις. Αποφασισμένος να αισθάνεσαι!

Καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις!

Προτίμησα να μη στο στειλω με πμ.

 

Πραγματικά με εντυπωσιάζει αφενός η λογική/ωριμότητα σε αυτα που γράφεις, αφετέρου η καλή σου διάθεση/πρόθεση σε οτι γράφεις.

 

(Τα παραπάνω βέβαια δε μπορεί να έχουν ιδιαίτερη αξία όταν στα λέει η γυναικα με το μουστάκι ή το "αρχιτρολ" - αλλά δεν πειράζει! )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς περαστικά! Ελπίζω να μη χρειαστεί να ξανασχοληθείς ποτέ με τέτοιο θέμα και να έχεις αναρρώσει πλήρως. 

Λοιπόν για να απαντήσω όσο πιο σύντομα μπορώ. Τα ΤΕΙ δεν είναι ακριβώς ισότιμα με τα ΑΕΙ , αλλά ξέρω πάρα πολλά ατομα που τελειώσαν κάποιο ΤΕΙ ΚΙ έχουν πολύ καλές γνώσεις και σημαντική καριέρα. Το θέμα είναι εσύ πόσο θα ασχοληθείς με το αντικείμενο που επέλεξες. Δεν υπάρχει λόγος να αισθάνεσαι μειονεκτικά επειδή σπουδάζεις σε ΤΕΙ. (Αλλωστε τέτοιες αντιδράσεις θα συναντήσεις παντού. Π.χ. πολλοί από γνωστούς και φίλους που έχουν σπουδασει σε θετικές επιστήμες αντιμετωπίζουν υποτιμητικά το τμήμα ιστορίας που τελείωσα. Το ίδιο κι ένας καθηγητής φιλολογίας. Επίσης εχω ακούσει υποτιμητικά σχόλια από φυσικούς για μαθηματικούς κτλ)

Φυσικά αν δε σου αρέσει το αντικείμενο που σπουδάζεις, εννοείται πως προσπαθείς να σπουδάσεις αυτό που θες. Εγώ το έκανα στα 28 (τελειώσα με τα οικονομικά και πήγα στο ιστορικό). Εσύ, στα 20, έχεις, και με το παραπάνω, όλο το χρόνο μπροστά σου!

Δε θα έχεις κάνενα απολύτως πρόβλημα να δώσεις πανελλήνιες όντας εγγρεγραμμένος σε άλλη σχολή. Αν περάσεις εκεί που θέλεις διαγραφεσαι απο την παλιά κι εγγράφεσαι στην καινούρια, αλλιώς παραμενεις στην παλιά.

Τέλος δεν υπάρχει κανένας λόγος να αισθάνεσαι τύψεις ή ότι είσαι αχάριστος, επειδή απλά προσπάθεις να κάνεις αυτό που πραγματικά θέλεις. Αποφασισμένος να αισθάνεσαι!

Καλή τύχη σε ότι αποφασίσεις!

Ελπίζω κι εγώ το ίδιο και ευχαριστώ... Για την ώρα έχω αναρρώσει πλήρως..

 

Μπορείς εν συντομία να μου εξηγήσεις τις βασικές διαφορές με ΑΕΙ-ΤΕΙ; Ειδικά με το Αθήνας που πλέον για κάποιο λόγο μεταονομάστηκε σε ΑΕΙ...

 

Τελείωσες με οικονομικά που; Και μπήκες ιστορία που; Και εννοείς μεταπτυχιακό ή όχι;;

 

Ναι απλά αν δώσω Πανελλήνιες δε ξέρω αν θα μπορώ να πατάω στη σχολή κλπ και φοβάμαι μη με διαγράψουν αυτοί (εκτός αν το μόνο που αρκεί για να μην διαγραφώ είναι να ανανεώσω την δήλωση μου χωρίς μαθήματα ή και με μαθήματα... I dont know)

 

Μπορείς να μπεις με το 5% και αν εισαι 100 χρονων και ας το εχεις ξεπερασει το θεμα με την υγεια σου.

 

Αρα κανεις τα χαρτια σου την επόμενη χρονια καθως έχει περασει η προθεσμία και μπαίνεις με απολυτηριο λυκειου σε όποιο τμημα/σχολή θες ασχετως τι κατευθυνση είχες δηλώσει στο λυκειο. Εννοειται πως δεν χρειαζετε να δωσεις πανελληνιες

 

Αν θες, επειδη ξερω την διαδικασία, μπορεις να μου στειλεις ενα προσωπικο μηνυμα.

Σου στέλνω pm.

 

Εγώ υπέθεσα πως μέσα στο σχολείο όσο είσαι μαθητής αν σου συμβεί αυτό ότι έχεις το δικαίωμα.. Δηλαδή με αυτό το σκεπτικό, ένας στα 30 του τώρα αν πάθει μια σοβαρή ασθένεια και για κάποιο λόγο θέλει να μπει σε μια σχολή, μπαίνει με το 5% ΟΠΟΥ θέλει; Διότι εγώ όσο ήμουν τεχνολογική δεν διάβαζα γενικά οι καθηγητές με συμπαθούσαν προσπάθησαν να με βοηθήσουν στο απολυτήριο αλλά έγραψα σκατά Πανελλήνιες δεν ξέρω καν πως πέρασα στο ΤΕΙ και μου έριξε όλο το απολυτήριο... Έχω απολυτήριο με βαθμο 13,4, προφανώς δεν μπορώ να μπω σε ΑΕΙ Αθήνας πόσο μάλλον στα θεωρητικά που είναι και ψηλά... Οπότε μήπως να το ξανασκεφτώ για το 5% και να δώσω Πανελλήνιες..; Εκεί προβληματίζομαι αρκετά..

 

Επίσης θα το πω και δεν ντρέπομαι, ο καρκίνος που είχα ήταν στον όρχη τον οποίο και αφαίρεσα τον έναν... Έκανα προληπτικά 2 κύκλους χημειοθεραπείας και μου είπαν πως απο'δω και πέρα θα είμαι καλά.. Οπότε γι'αυτό δεν ξέρω αν όντως με πιάνει το 5%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...