Προς το περιεχόμενο

Τα φώτα σας για το μέλλον μου.


GoDRiC-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είπα και πριν και 200 χρονων αν είσαι και ας έχεις ξεπεράσει την νόσο, έχεις δικαίωμα με το 5%. Αν δεν με πιστεύεις πήγαινε και δες στα αποτελέσματα των εισακτέων με το 5%, σε μερικές σχολές η ημερομηνια γεννησης του εισακτέου μπορει να ειναι και απο το 60 70.

 

Ο κωδικός σου ειναι ο 11: 

ΠΑΣΧΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΚΑΚΟΗΘΕΙΣ ΝΕΟΠΛΑΣΙΕΣ (ΛΕΥΧΑΙΜΙΕΣ, ΛΕΜΦΩΜΑΤΑ, ΣΥΜΠΑΓΕΙΣ ΟΓΚΟΥΣ)

 

Προσοχη, όταν λέμε οτι μπαίνεις με το 5%, δεν εννοούμε οτι μπένεις ανευφ. Απλά, όλοι τα παιδια με το 5%, ανταγωνίζονται μεταξύ τους, την θέση τους για την σχολή, με βάση το απολυτήριο λυκείου. Γενικά, εχεις λίγο χαμηλο, αλλά μπαίνεις άνετα σε πολυ καλες σχολές καθώς οι περισσότερες δεν εχουν βάση λόγω του μικρου αριθμού των παιδιων που δηλώνουν με 5%.

 

Αθηνα δεν μπαίνεις αλλα ΑΠΘ ΗΜΜΥ μπαινεις αν δεν κανω λαθος, δεν εχω δει και τις προσφατες βάσεις. Πατρα μπαινεις και ceid και το αλλο τμημα, καθως κανενα απο τα 2 δεν εχουν νομιζω βασεις.

 

https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/baseis-an/18742-vaseis-eis-2021 αυτες ειναι του 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πριν και 200 χρονων αν είσαι και ας έχεις ξεπεράσει την νόσο, έχεις δικαίωμα με το 5%. Αν δεν με πιστεύεις πήγαινε και δες στα αποτελέσματα των εισακτέων με το 5%, σε μερικές σχολές η ημερομηνια γεννησης του εισακτέου μπορει να ειναι και απο το 60 70.

 

Ο κωδικός σου ειναι ο 11: 

ΠΑΣΧΟΝΤΕΣ ΑΠΟ ΚΑΚΟΗΘΕΙΣ ΝΕΟΠΛΑΣΙΕΣ (ΛΕΥΧΑΙΜΙΕΣ, ΛΕΜΦΩΜΑΤΑ, ΣΥΜΠΑΓΕΙΣ ΟΓΚΟΥΣ)

 

Προσοχη, όταν λέμε οτι μπαίνεις με το 5%, δεν εννοούμε οτι μπένεις ανευφ. Απλά, όλοι τα παιδια με το 5%, ανταγωνίζονται μεταξύ τους, την θέση τους για την σχολή, με βάση το απολυτήριο λυκείου. Γενικά, εχεις λίγο χαμηλο, αλλά μπαίνεις άνετα σε πολυ καλες σχολές καθώς οι περισσότερες δεν εχουν βάση λόγω του μικρου αριθμού των παιδιων που δηλώνουν με 5%.

 

Αθηνα δεν μπαίνεις αλλα ΑΠΘ ΗΜΜΥ μπαινεις αν δεν κανω λαθος, δεν εχω δει και τις προσφατες βάσεις. Πατρα μπαινεις και ceid και το αλλο τμημα, καθως κανενα απο τα 2 δεν εχουν νομιζω βασεις.

 

https://www.minedu.gov.gr/exetaseis-2/baseis-an/18742-vaseis-eis-2021 αυτες ειναι του 2015.

Εκεί που λέει βαθμός τελευταίου προφανώς εννοεί πόσο βαθμό είχε ο τελευταίος που μπήκε στη σχολή.. Δεν το βάζει σαν όριο στο απολυτήριο... Σωστά;;;

 

Για να δω αν ανήκω σε αυτό με το 5%, παίρνω τηλ το Υπουργείο Παιδείας;

 

Χρειάζεσαι βέβαια να πάρεις βεβαίωση της παθήσης από επιτροπή.

Ναι όντως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, ο βαθμος του τελευταιου ειναι ο βαθμος του απολυτηριου που ειχε ο τελευταιος (με τον "χειρότερο" βαθμο), που μπηκε το 2015, σε εκεινη την σχολη, με το 5%. Αν εκεινη την χρονια, είχες βαθμο μεγαλύτερο του τελευταιου, θα έπερνες την θέση του. 

 

Ναι η καλυτερη λυση για να εισαι 100% ειναι να παρεις και ενα τηλ.. Αλλα αφου το 11 ο κωδικός σου δεν ειναι, τι αλλο να ρωτησεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, ο βαθμος του τελευταιου ειναι ο βαθμος του απολυτηριου που ειχε ο τελευταιος (με τον "χειρότερο" βαθμο), που μπηκε το 2015, σε εκεινη την σχολη, με το 5%. Αν εκεινη την χρονια, είχες βαθμο μεγαλύτερο του τελευταιου, θα έπερνες την θέση του. 

 

Ναι η καλυτερη λυση για να εισαι 100% ειναι να παρεις και ενα τηλ.. Αλλα αφου το 11 ο κωδικός σου δεν ειναι, τι αλλο να ρωτησεις. 

Δεν ξέρω αν είναι ακριβώς ο κωδικός μου, βασικά ντρέπομαι λίγο να τους πάρω και να τους ρωτήσω αν δικαιούμαι θέση επειδή είχα αυτό κι αυτό κι αυτό. Αλλά μόνο έτσι θα μάθω.. Στην ουσία το απολυτήριο δε παίζει και μεγάλο ρόλο αν ανήκεις στο 5% μπαίνεις όπου θες εγώ αυτό κατάλαβα.. Τώρα ναι θα ήταν καλύτερα να είχα 19 απολυτήριο (εξάλλου με τα μυαλά που έχω τώρα το αξίζω αλλά τότε ήμουν χαζός και επιπλέον έδωσα Πανελλήνιες χωρίς διάβασμα και μου μάμησαν το απολυτήριο) αλλά όλοι μου λέγανε να μη με νοιάζει και δε θα χρειαστεί πουθενά.. Να όμως που θα χρειαστεί....

 

Ακόμα κι αν ανήκω στο 5%, δεν είναι λίγο περίεργο να μπορώ να μπω σε όποιο ΑΕΙ θέλω; Ποιος ξέρει αν μου αξίζει ή αν μπορώ να ανταπεξέλθω πχ χωρίς βασικές γνώσεις πχ που θα μου έδιναν οι Πανελλήνιες κλπ.. Αυτός ήταν ο μόνος λόγος που έλεγα για Πανελλήνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι περίεργο. Καλά κάνει και υπάρχει γιατί άτομα με σοβαρές ασθένειες πολλές φορές πρέπει να παραμένουν στον τόπο κατοικίας τους για θεραπείες και αυτή η διάταξη σε εξασφαλίζει. Τώρα μετά η επιλογή σχολής είναι προσωπικό θέμα αλλά θα ήταν τουλάχιστον χαζό να δηλώσεις κάποια σχολή την οποία ξέρεις ότι δεν μπορείς να την βγάλεις και να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...