Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή e shop και επιλογή πλατφόρμας


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλό μήνα

 

Σκέφτομαι την δημιουργία ενος e shop στην αρχή με λίγα προιόντα για να δώ αν εχει ανταπόκριση το ολο εγχείρημα και να δώ πως θα πάε , απο γνώσεις κατασκευής ιστοσελίδων γνωρίζω τα βασικά οποτε σκέφτηκα για αρχή να παω σε καποια έτοιμη πλατφόρμα που υπάρχουν και αργότερα αν υπάρχει ανάγκη κτλπ παω σε κατι ποιο custom.

 

Κυκλοφορούν αρκετές πλατφόρμες οπως το Shopify , opencart , woocomerce και πολλά αλλα ομως δεν γνωρίζω σε ποιο απο ολα να πάω αν και να πω την αλήθεια το open cart μου έκανε κλίκ , το θέμα ειναι αν παω τελικά σε έτοιμη πλατφόρμα και απο την στιγμή που θα το κάνω μόνος μου να ειναι user friendly στο administration και γενικά στο πως θα βάλεις περιεχόμενο , τρόπους πληρωμής κτλπ αλλα και στον αγοραστή να φαίνεται κατι σοβαρό και για αυτον user friendly στο να αγοράσει και οχι τσαπατσουλιά κτλπ , και φυσικά να υποστηρίζει ελληνική γλώσσα στα πάντα και τρόπους πληρωμής με ελληνικές κάρτες paypal κτλπ

 

Θα ήθελα τις προτάσεις και τις απόψεις σας απο τους γνώστες

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σοβαρή απάντηση

 

Με σειρά: Drupal, Joomla

Επίσης καλό είναι να εμπιστευτείς κάποια εταιρεία και να σκάσεις 3-5 χιλιάρικα. Μόνο έτσι το e-shop θα βρεθεί στον σωστό δρόμο (τώρα αν θα το διασχίσει είναι άλλο θέμα).

Αν επιλέξεις έτοιμες λύσεις, χωρίς συμβουλές ειδικού, δεν θα βρεθείς καν στον σωστό δρόμο

 

Αν δεν θέλεις να πληρώσεις και θες να το κάνεις μόνος σου τότε σίγουρα δεν αγγίζεις Drupal :)

 

Μη σοβαρή απάντηση

 

 

Κάνε e-shop με wordpress 

:lol:  :lol:  :lol:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει να διαθέσει αυτά τα χρήματα που σίγουρα είναι η καλύτερη λύση στην ερώτηση του φίλου ποια είναι η αμέσως καλύτερη λύση , εγώ έχω επιλέξει το wix για κατασκευή ιστοσελίδας με e-shop μαζί αλλά τα έχω βρει σκούρα στο θέμα πληρωμών ... αν έχει κανείς καμία ιδέα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινετε ολοι να θελουνε σοβαρη δουλεια και οχι... τσαπατσουλιές όπως αναφερεις, αλλα με μηδενικο κοστος;

 

Οποιοσδηποτε μπορει να καταλαβει πως Δωρεαν και Ποιοτητα ΔΕΝ πανε μαζι.

 

Παρολαυτα, αν θελεις να χασεις το χρονο σου, προτεινω OpenCart (θα δυσκολευτεις στις customιες) ή WordPress (woocommerce) το οποιο εχει τεραστιο community.

 

Καλη τυχη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ για μηδενικο κόστος απλά ρώτησα τι επιλογές έχουμε για κάτι όχι να ξοδέψεις σε πρώτη φάση πχ 3000 euro αλλά ξέρω γω 200 η 300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάς με Opencart, αγόρασε ένα theme me 40$ και ξεκίνα απλά.

Υπάρχει μεγάλη βοήθεια στο http://www.opencart-hellas.gr

 

Αν δεις πως μετά από 1-2 χρόνια έχεις μεγαλύτερες απαιτήσεις, πληρώνεις και παίρνεις το αντίστοιχο αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το open cart μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις για 500 100 προϊόντα σαν αρχή και έχει και ελληνικά όσο αφορά την γλώσσα αλλά και τις πληρωμές δηλαδή να γίνεται μία σωστή δουλειά , αυτή ήταν η απορία μου από την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 200-300 ευρω που ξεκινας, μπορεις να αγορασεις το ετησιο hosting και ενα αξιοπρεπεστατο template για να μοιαζει το eshop οσο το δυνατον πιο επαγγελματικο. Οι επιλογες ειναι απειρες και προσωπικη μου αποψη το woocommerce για ενα eshop 100 προιοντων και εναν αρχαριο χρηστη ειναι ενα καλο ξεκινημα. δυσκολο να κολλησεις καπου, αλλα ακομα κι ετσι, δυσκολο να μην βρεις την απαντηση που θες στο google. Υπαρχουν εταιρειες που προσφερουν πακετα φιλοξενιας και μπορεις να εγκαταστησεις το woocommerce, prestashop, drupal με μερικα κλικ. Εννοειται πως αν θελεις επαγγελματικη δουλεια τοσο στον σχεδιασμο, στην υλοποιηση, το marketing, και ουσιαστικα στην επιτυχια του ηλεκτρονικου καταστηματος, με οτιδηποτε λιγοτερο απο 2.000 και μια σοβαρη εταιρεια δεν πας πουθενα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το open cart μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις για 500 100 προϊόντα σαν αρχή και έχει και ελληνικά όσο αφορά την γλώσσα αλλά και τις πληρωμές δηλαδή να γίνεται μία σωστή δουλειά , αυτή ήταν η απορία μου από την αρχη

 

Για τις βασικες σου αναγκες, οποιο και να διαλεξεις θα τις πληρει. Βεβαια αν θελεις 500-1000 προιοντα ισως το Wordpress να μην ειναι το ιδανικο μιας και αρχιζει λιγο να ζοριζεται με πολλα προιοντα. 

 

Το Opencart ειναι αρκετα απλο και πολυ ελαφρυ για χιλιαδες προιοντα. Το θεμα ειναι κατα ποσο θελεις να το πειραξεις. Οταν λες οτι εχεις βασικες γνωσεις τι εννοεις; Επισης τα 200€ budget που αναφερεις που πιστευεις οτι θα τα επενδυσεις; Σε καποιον προγραμματιστη; Γιατι με τοσα χρηματα δε ξερω κατα ποσο θα ασχοληθει καποιος.

 

Το Opencart εχει υποστηριξη για γλωσσες, paypal, μεταφορικα και γενικα οτιδηποτε θεωρειται "standard" για ενα eshop. Ξεκινησε το και οπου κολλησεις εδω ειμαστε. Απλα για να ξερεις, ακομα και το τελειο eshop να φτιαξεις δε θα εχεις πωλησεις αν δεν ξερεις να το διαχειριστεις - αναφερομαι κυριως στο προωθητικο κομματι. Η κατασκευη eshop ιστοσελιδας "πρεπει" να γινεται απο ενα ολοκληρο team με ατομα γνωσης και εμπειριας στο χωρο. Αν το κανεις μονος σου και μαλιστα μη εχοντας την καταλληλη εμπειρια, θα ειναι δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απ την άλλη προτείνω, εφόσον δεν θα αναθέσεις τη δουλειά σε επαγγελματία, να μη πας σε self hosted λύση. 

 

Κάνε ένα eshop στο Shopify για να μην έχεις ν ασχοληθείς με plugins, payment gateways, ssl certificates και λοιπά. Το basic πακέτο τους είναι εντός του budget σου για ένα έτος, αρκετό χρόνο για να δεις αν θα πετύχει το εγχείρημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...