Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή e shop και επιλογή πλατφόρμας


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνώμη από τον TS που "χώνομαι" στο τόπικ αλλά μια και βλέπω ότι είστε αρκετοί που έχετε ασχοληθεί με το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Πόσο πιο πολύπλοκη είναι η δημιουργία e-shop σε ένα ήδη υπάρχον φυσικό κατάστημα; Φαντάζομαι θα πρέπει να γίνει κάποιου είδους σύνδεση ώστε να ανανεώνεται αυτόματα με κάθε παραγγελία το απόθεμα κλπ.

Αυτό που αναφέρεις, χρεώνεται εξτρά και προϋποθέτει συνεργασία web-develor και ERP. Η διαδικασία είναι γνωστή ως "γέφυρα".

Στον ξάδελφο μου, ζήτησαν 2000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που αναφέρεις, χρεώνεται εξτρά και προϋποθέτει συνεργασία web-develor και ERP. Η διαδικασία είναι γνωστή ως "γέφυρα".

Στον ξάδελφο μου, ζήτησαν 2000€

 

Ουάου, δεν περίμενα να είναι τόσο πολύ. Είναι συνηθισμένη πρακτική όμως; Δηλαδή οι περισσότερες μικρές επιχειρήσεις που έχουν και e-shop το κάνουν αυτό ή απλά ανανεώνουν το stock manually ή έχουν ξεχωριστό απόθεμα για eshop και φυσικό κατάστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι, να βγάζεις ένα csv με απόθεμα και τιμές από το ERP, να το επεξεργάζεσαι στο excel για να το φέρεις στα μέτρα του webshop, και να το κάνεις upload στο site. H διαδικασία καλό είναι να γίνεται μία φορά την ημέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουάου, δεν περίμενα να είναι τόσο πολύ. Είναι συνηθισμένη πρακτική όμως; Δηλαδή οι περισσότερες μικρές επιχειρήσεις που έχουν και e-shop το κάνουν αυτό ή απλά ανανεώνουν το stock manually ή έχουν ξεχωριστό απόθεμα για eshop και φυσικό κατάστημα;

το eshop ειναι και erp, ετσι μπορεις να δουλευεις μονο με αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Liakos18, αυτό έχει να κάνει καθαρά με τον τρόπο λειτουργίας που εσύ θα ορίσεις για το eshop. Θα σου δώσω τρία πραγματικά σενάρια.

 

1. eShop πελάτη με ποδήλατα: όλα τα είδη έχουν την ένδειξη "Επικοινωνήστε για διαθεσιμότητα".

2. eShop ηλεκτρολογικού υλικού: όλα τα είδη έχουν την ένδειξη "Διαθέσιμο". Στους όρους αποστολής όμως λέει αποστολή σε 2-3 ημέρες. Σε αυτό τον χρόνο ο έμπορος παραγγέλνει από τον προμηθευτή και στην συνέχεια το στέλνει στον πελάτη.

3. eShop γυναικείων ρούχων:  όλα τα είδη έχουν την ένδειξη "Διαθέσιμο". Στους όρους αποστολής όμως λέει αποστολή σε 5-7 ημέρες. Σε αυτό τον χρόνο ο έμπορος δημιουργει το ένδυμα και το στέλνει.

 

Και πάει λέγοντας.

 

Φυσικά υπάρχει και η δυνατότητα εισαγωγής του αποθέματος και όταν αυτό τελειώσει, να σταμάτα η διαθεσιμότητα στο eshop λύση που σπανίως επιλέγουν οι πελάτες.

 

Ακόμα υπάρχουν κάποια software houses στην ελληνική αγορά που προσφέρουν εφαρμογή εμπορικής διαχείρισης που συνδέονται με γέφυρα με το eshop και ενημερώνουν αμφίδρομα το απόθεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη από τον TS που "χώνομαι" στο τόπικ αλλά μια και βλέπω ότι είστε αρκετοί που έχετε ασχοληθεί με το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Πόσο πιο πολύπλοκη είναι η δημιουργία e-shop σε ένα ήδη υπάρχον φυσικό κατάστημα; Φαντάζομαι θα πρέπει να γίνει κάποιου είδους σύνδεση ώστε να ανανεώνεται αυτόματα με κάθε παραγγελία το απόθεμα κλπ.

 

Δες το Link στην υπογραφή μου για να πάρεις μία ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ ακολούθησα το παραδειγμα του "spacer" και με απλες γνώσεις σε web design δημιουργησα ενα e-shop με κόστος μολις 1 euro.

 

Το μονο αρνητικό που βρηκα ειναι ο χρονος που σπαταλησα για να το δημιουργησω και ισως να ειναι αποτρεπτικό για πολλούς. Ενω υπολογιζα να μου πάρει ενα μήνα τελικα το τελειωσα σε τρεις μήνες λογω αγνοιας σε θέματα SSL certificate κτλ.

 

Το 1 ευρώ ήταν το domain που αγορασα για ενα χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακολούθησα το παραδειγμα του "spacer" και με απλες γνώσεις σε web design δημιουργησα ενα e-shop με κόστος μολις 1 euro.

 

Το μονο αρνητικό που βρηκα ειναι ο χρονος που σπαταλησα για να το δημιουργησω και ισως να ειναι αποτρεπτικό για πολλούς. Ενω υπολογιζα να μου πάρει ενα μήνα τελικα το τελειωσα σε τρεις μήνες λογω αγνοιας σε θέματα SSL certificate κτλ.

 

Το 1 ευρώ ήταν το domain που αγορασα για ενα χρόνο. 

 

Χαίρομε που βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Θέλω να δημιουργήσω eshop για την οικογενειακή επιχείρηση που έχουμε. Ο αριθμός των προϊόντων είναι πολύ μικρός. 3 για την ακρίβεια. Οπότε το ζητούμενο είναι ένα πολύ όμορφο και γρήγορο eshop. Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω; Να απευθυνθώ σε κάποια εταιρεία (από ότι είδα υπάρχουν πολλές με ποικιλία τιμών) ή να το προσπαθήσω μόνος μου με έτοιμη πλατφόρμα τύπου opecart, prestashop; Έχω αρκετά καλές γνώσεις υπολογιστή αλλά προγραμματιστής δεν είμαι (μου αρέσει βέβαια να ψάχνομαι και δεν με φοβίζει η ιδέα να το κάνω). Το budget μου κυμαίνεται στα 400-500 ευρώ. Ξέρω είναι λίγα για επαγγελματική δουλειά αλλά και οι απαιτήσεις του eshop που θέλω να κάνω δεν είναι πολλές. Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το θέμα του eshop δεν αφορά μόνο το development θα ήθελα να τονίσω πόσο σημαντικό είναι να υπάρχει και σωστό design. 

 

Ένα έτοιμο template ή μια παραμετροποίηση ενός template (χρώματα, στυλ κτλ.) δεν είναι αρκετό για να σχεδιαστεί ένα eshop και να φέρει πωλήσεις. Καλό είναι κάθε φορά να συμβουλευόμαστε κάποιον UX ή UI Designer προκειμένου να μελετηθεί το περιεχόμενο του eshop και το πως ο χρήστης θα ακολουθήσει τα σωστά βήματα προκειμένου η διαδικασία εύρεσης και αγοράς προϊόντων να είναι ευχάριστη και εύκολη στην χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια βοήθεια; Για τοσα λιγα προιοντα που θα διαθετει το καταστημα μειωνεται το κοστος απο πλευρας εταιρειων ή δεν παιζει ρολο; Επισης θελω να ρωτησω ποια πλατφορμα ειναι πιο ευκολα παραμετροποιησιμη απο καποιον σαν εμενα, που εχει απλως πολυ καλες γνωσεις υπολογιστων. Να το τολμησω μονος μου ή να παω σε εταιρεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις να το κανεις για να παρεις απλα γνωση / εμπειρια προσπαθησε το μονος σου. Πωλησεις δεν θα δεις. Και αυτο γιατι ακομα και το πιο ομορφο eshop να εχεις, αν δεν γνωριζεις απο προωθηση ιστοσελιδας, remarketing και κυριως branding πως θα φερεις τον κοσμο και πως θα τον πεισεις να αγορασει το προιον σου;

 

Το αν θα εχει μεσα 1 προιον ή 1000 δεν παιζει ρολο στην τιμη μιας και αυτο εξαρταται απο την συμφωνια που θα εκανες αν συνεργαζοσουν με μια εταιρεια. Το κοστος κατασκευης ειναι x και το κοστος για το data entry ειναι y. Δεν ειναι οτι θα ειναι πιο φθηνο, ειναι πως δεν θα πληρωσεις για data entry, αν και συνηθως (μιας και χρησιμοποιουνε ολοι CMS) το data entry το αναλαμβανει ο πελατης για να γλιτωσει τα εξοδα εισαγωγης προιοντων.

 

Για μενα, αν πραγματικα σκοπος σου ειναι να φερεις εσοδα και οχι να μαθεις, συνεργασου με μια εταιρεια. Το οτι γνωριζεις απο υπολογιστες ειναι σα να θελει ενας οδοντιατρος να κανει σε καποιον εγχειριση ανοιχτης καρδιας. Ναι μεν και οι 2 γιατροι αλλα ο ενας τομεας ασχετος με τον αλλον.

 

Οποτε επενδυσε σε αυτο το budget που εχεις αλλα να θυμασαι πως δεν ειναι μονο η ιστοσελιδα που σε απασχολει. Γι αυτο και δεν σε συμβουλευω να το κανεις μονος σου. Γιατι για μια ιστοσελιδα (ποσο μαλλον για ενα eshop) χρειαζεσαι μια ολοκληρη ομαδα ανρθωπων οι οποιοι θα κανουν o καθενας αυτο που ειδικευεται. Designer, Developer, Content creator, τμημα marketing, κλπ. Οποτε ειναι λογικο μια δουλεια one-man να μην εχει τα ιδια αποτελεσματα με ενα team, ειδικα οταν δεν εχεις καν τη γνωση αλλα και την εμπειρια να το αναλαβεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται πως δεν θελω να το κανω για την γνωση αλλα για να λειτουργησει και να εχω πωλησεις. Οποτε ξεχναω την επιλογη να το κανω μονος. Αν εξαιρεσουμε το domain και to hosting (αλλο budget για εκει), υπαρχει περιπτωση στα 400-500 ευρω να αναλαβει εταιρεια τον σχεδιασμο και κατασκευη του eshop; Αν ναι τι ειναι αυτο που θα πρεπει να κανω μονος μου μετα; Η καταχωρηση των προιοντων (φωτογραφιες, περιγραγη κτλ); Την προωθηση google ποιος την αναλαμβανει, τουλαχιστον στην αρχη; Συγγνωμη αλλα δεν εχω ιδεα πως κινουνται για αυτο ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εξοδα ειναι κυριως τα εξης:

 

Pre-production (εξοδα κατασκευης ιστοσελιδας)
Post-production (εξοδα προωθησης ιστοσελιδας)

 

Τα εξοδα domain + hosting ειναι παγια, τα πληρωνεις λογικα καθε χρονο.

 

Με 400-500€ δεν ξερω κατα ποσο θα εχεις ενα ωραιο αποτελεσμα. Το ποσο κοστολογει ο καθενας τη δουλεια του ειναι σχετικο. Σου προτεινω να κανεις παρα πολυ καλη ερευνα, να δεις δουλειες που εχει κανει το καθε agency και στο τελος να αποφασισεις. Βεβαια με τετοιο budget δε ξερω και κατα ποσο θα δεχτουν να σε αναλαβουν.

 

Οσον αφορα την διαφημιση, μπορεις να συνεργαστεις με τους ιδιους που θα κατασκευασουνε το eshop (αν εχουν το καταλληλο τμημα ενδοεταιρικα) ή να συνεργαστεις με διαφορετικο agency που ειδικευεται πανω στο κομματι της διαφημισης. Αλλιως μπορεις να μαθεις πειραματιζοντας πανω στο live site σου. Μπορεις να δωσεις (αν εχεις το περιθωριο) περιπου 1 ετος αναμονης πριν να δεις καθαρα εσοδα, οπου στοχος θα ειναι ολο σου το κερδος να πηγαινει σε διαφημισεις.

 

Επισης, καλο θα ηταν να κανεις new thread στο forum, θα εχεις μεγαλυτερο feedback.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...