Προς το περιεχόμενο

Εργασία στην Interamerican...


michael18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έστειλα βιογραφικό σε μια αγγελία της Interamerican σε τοπική εφημερίδα που αναφέρει

"Ο Όμιλος Interamerican αναζητά 8 απόφοιτους ΑΕΙ-ΤΕΙ, ηλικίας από 25-35 ετών, για τη στελέχωση νέου τμήματος."

Με πήραν τηλ για να πάω την Τρίτη να με δουν. Γενικά για Interamerican και εργασία τι εικόνα έχουμε?

 

Πολλά ερωτήματα αφήνει η αγγελία και δεν μου αρέσει, τζάμπα χαρά και κόπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικότερο είναι αν είσαι υπάλληλος με μισθό και ασφάλεια ή εξωτερικός συνεργάτης που πληρώνει μόνος του ασφάλεια και πληρώνεται ανάλογα με τα συμβόλαια. Αν είναι το δεύτερο θα μπαίνεις μέσα το πιθανότερο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"εξωτερικός συνεργάτης που πληρώνει μόνος του ασφάλεια και πληρώνεται ανάλογα με τα συμβόλαια" 

Σε αυτό αναφερόμουν γράφοντας  τζάμπα χαρά και κόπος  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είχα δει το συγκεκριμένο πριν λίγο καιρό θα δείξει! 


Έχω διαβάσει τόσο αρνητικά βέβαια για αυτή την εταιρεία που δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "στελεχωση νεου τμηματος" της ιντεραμερικαν μυριζει μουφα. Δεν κοινοποιουν αυτες οι εταιρειες τετοιες πληροφοριες, γιατι απλουστατα δεν χρειαζεται να τις κοινοποιησουν.

Απο κει και περα και legit να ειναι η αγγελια, τα "προσοντα" που ζηταει μονο θεση τηλεφωνητη ή ασφαλιστικου συμβουλου μπορουν να καλυψουν.

 

Θεωρω ομως πως δεν ειναι καν legit οπως την περιγραφεις, γιαυτο προσεχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 99% για πωλήσεις είναι. Με είχανε καλέσει για συνέντευξη από κεντρικά τους (χωρίς να με πουν για τι θέση επρόκειτο) αν και δεν τους είχα στείλει ποτέ (άμεσα) CV και πήγα καθώς είχα free χρόνο. Ουσιαστικά δεν ήταν συνέντευξη αλλά παρουσίαση σε 7-8 άτομα που ήμασταν (μας ξεκόψανε από την αρχή ότι αφορά μόνο πωλήσεις και ότι αν κάποιος περίμενε κάτι άλλο να έφευγε) εκεί για το πόσο καλή και προσοδοφόρα είναι η δουλειά του ασφαλιστικού συμβούλου.....

Με καλέσανε και για την εκπαίδευση αλλά είπα όχι ευχαριστώ. Δεν έχω ξαναδεί σε "συνέντευξη" να παινεύουν τόσο πολύ την εταιρία και την δουλειά τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δουλέψεις ως μισθωτός σε ασφαλιστική θες συγκεκριμένα πτυχία/μεταπτυχιακά, όσοι δεν έχετε τέτοια  (που αν είχατε θα ξέρατε τι ζητάει ο κλάδος) μην αναρωτιέστε καν για πωλήσεις είναι 

 

που και οι πωλήσεις μπορούν βέβαια μετά από κάποιο χτίσιμο πελατολογίου (που θα πάρει κάποια χρόνια) να αποφέρουν ένα πολύ καλό εισόδημα, αλλά είναι κυρίως θέμα προσωπικότητας το πόσο σου κάνει η συγκεκριμένη δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει σε κάποιες ειδικότητες ίσως και όχι (underwriting ας πούμε), αλλά αυτή τη στιγμή που υπάρχει υπερπροσφορά προσοντούχων γιατί όχι 

 

και επίσης αν σε βάλουν όπως μια φίλη μου να "συντηρείς" ένα μοντέλο δε νομίζεις ότι πρέπει να έχεις το ανάλογο μαθηματικό/στατιστικό υπόβαθρό και κάποιες βασικές προγραμματιστικές γνώσεις; 

 

το να είσαι πχ αριστούχος οικονομικών μπορεί και να είναι άσχετο για κάποιες δουλειές 

 

αυτό που θέλω να πω είναι στη συγκεκριμένη αγορά συνήθως ψάχνονται συγκεκριμένα άτομα, αλλά για ασφαλιστές από τη στιγμή που δεν είναι έμμισθοι και αμοίβονται με προμήθεια δεν τους ενδιαφέρει τι και πώς. όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά. το ίδιο τους κάνει αν είσαι από τει ανθοκομίας το ίδιο και αν είσαι από πολυτεχνείο.

 

βέβαια επειδή και αυτό το κομμάτι μπορεί όπως είπα να σου δίνει πολύ καλά λεφτά (μετά από κόπο βέβαια) δεν είναι λίγοι και αυτοί που θέλουν να ασχολούνται μόνο με τις πωλήσεις και απορρίπτουν οποιαδήποτε έμμισθη θέση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε τις συγκεκριμένες θέσεις.

Μίλησες γενικά και αυτό δεν ισχύει.

Υπάρχουν πολλοί που δουλεύουν σε ασφαλιστικές εταιρείες ως μισθωτοί χωρίς πτυχία.

Προφανώς και αν σε θέλουν για θέση λογιστή ή να υπολογίζεις στατιστικά μοντέλα θα θέλουν και τα ανάλογα προσόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω τελειώσει σχολή επαγγελμάτων υγείας (Τ.Ε.Ι.).Τις προάλλες έστελνα βιογραφικά γενικά. Προχθές μου είπαν να πάω για συνέντευξη στην Interamerican (Aθήνα κέντρο) και απόρρησα γιατί δεν είχα στείλει (άμεσα) σε αυτούς CV. Πήγα παρόλο ταύτα μόνο για την εμπειρία και για να δω τι θα μου πουν. Μου είπαν ότι θα με βάλουν για αφάλειες ζωής, υγείας που έχουν κάτι προγράμματα και ότι πέρνουν άτομα αφού δώσουν εξετάσεις. Οι εξετάσεις γίνονται αρχές Ιουνίου. ΟΜΩΣ πρέπει να πληρώσω εγώ η ίδια ένα παράβολο 80€!!!!!!!!!!!!!!! Γιατί οι εξετάσεις γίνονται από την τράπεζα της Ελλάδος. (;;;;;) Και τώρα απορώ....... Γιατί να πληρώσω εγώ χρηματα;;; Σας παρακαλώ ενημερώστε με έγκυρα γιατί κάτι δεν μου κολλάει....
Για μισθούς και όλα αυτά θα με ενημερώσει ο Διευθυντής στην επόμενη συνέντεξη. Αλλά φαντάζομαι βασικό και bonus...

HELP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα, σου ζητησαν να παρεις το πιστοποιητικο ασφαλιστικου διαμεσολαβητη.

Οντως τις εξετασεις για την πιστοποιηση αυτη τις διενεργει η τραπεζα της Ελλαδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...