Προς το περιεχόμενο

Εργασία στην Interamerican...


michael18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι ασφαλιστης 5 χρόνια αλλα ανεξάρτητος( συνεργαζομαι με πανω απο 10 εταιρειες).

 

Αυτο που μπορω να σου πω ειναι τα εξης:

 

1. Δεν ειναι επάγγελμα που πληρώνεσαι απο τον πρώτο μηνα

 

2. Αντι να επενδύσεις 30.000€ να ανοιξεις ένα καφέ επενδύεις 2-3 χρόνια ώστε να φτιάξεις ενα καλο πελατολόγιο.

 

3. Δεν σε ενημερώνουν στις εταιρείες για τα standar έξοδα οπως ΟΑΕΕ, συμβόλαιο αστικής ευθύνης και την βαρύτατη φορολογία(οι ασφαλιστες δεν μπορουν να κρύψουν ούτε ένα ευρω)

 

4. Να σου αρέσουν οι πωλήσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

3. Δεν σε ενημερώνουν στις εταιρείες για τα standar έξοδα οπως ΟΑΕΕ, συμβόλαιο αστικής ευθύνης και την βαρύτατη φορολογία(οι ασφαλιστες δεν μπορουν να κρύψουν ούτε ένα ευρω)

 

αυτό είναι πολύ άδικο και όντως δε γίνεται να κρύψουν τίποτα. δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε πάνε σα μισθωτοί τουλάχιστον αυτοί που συνεργάζονται μόνο με 1-3 εταιρείες, κάποιες φορές μάλιστα υποχρεωτικά πρέπει να συνεργάζονται με μία οπότε το επόμενο και λογικό θα ήταν να φορολογούνται όπως οι υπόλοιποι μισθωτοί 

 

όσοι έχουν γραφείο και στην ουσία είναι εε οκ δεκτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μου είχαν στείλει να συμπληρώσω ένα τεστ..! Και σε αυτές είχε ερωτήσεις όπως αν θα έβαζα την οικογένεια μου να έκαναν ασφάλεια και τον φιλικό μου περιβάλλον.. Το οποίο μου φάνηκε κουλό. Σαν τι; με θέλουν να ασφαλήσω σε αυτούς όλους μου τους ανθρώπους που ξέρω;;

Πιστεύετε ότι αξίζει να πάω και να ασχοληθώ;;; Και αυτά τα 80€ αξίζουν να τα δώσω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, οι εταιρειες θελουν να κερδισουν απο τους ασφαλιστες γιαυτο το κανουν. Ουσιαστικα αυτοι δεν χανουν τιποτα λιγο χρονο και οποιος αντεξει..

 

Δεν αξιζει εκτος και εχεις εναν κυκλο σιγουρο να σε στηριξει (συγγενεις, φιλοι κλπ) δηλ να κανει αμεσα συμβολαια με σενα. Βεβαια αν αποκτησεις πελατολογιο μετα θα εισπρατεις απο τις ανανεωσεις ευκολα χρηματα αλλα στο σημερινο οικονομικο περιβαλλον αυτο ειναι δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική των εταιρειών είναι, αν μαζέψω 500 νέους ασφαλιστές θα συνεχίσουν στον επάγγελμα περίπου οι 50, οι υπόλοιπο 450 στο δίμηνο τρίμηνο που θα κάτσουν θα καταφέρουν σίγουρα να ασφαλίσουν 10 άτομα από την οικογένεια τους και μετά θα σταματήσουν.
 

Ένα μέσο ασφάλιστρο 600 ευρω από τον καθέ μέλος της οικογένειας μιλάμε για μία παραγωγή 6.000ευρώ. 

Άρα 450 άτομα με 6.000 ευρώ μαζεύεται μία πολύ ωραία παραγωγή!

Μπορείς να τους ρωτήσεις πόσα συμβόλαια και με τι ποσοστό προμήθειας χρειάζονται για να σου μείνει ας πούμε ένα χιλιάρικο καθαρό! ( Πληρωμένο ΤΕΒΕ και Εφορία)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμαθα! Απλά πληρώνεσαι με τις πωλήσεις που κάνεις.. Δεν έχει σταθερό μισθό.. 1 αίτηση ολοκληρωμένη 300€. Δύσκολο βέβαια σε αυτη την κοινωνία που ζούμε καθώς δεν υπάρχουν τα χρήματα για να πραγματοποιηθούν ασφαλίσεις..

Συγγνώμη βάζεις μόνο σου ΤΕΒΕ;;; 200€ το μήνα περίπου που είναι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κοσμος δεν εχει να φαει πλεον αλλα καποιοι περιμενουν να προωθησουν ασφαλιστικες πωλησεις... Παρανοια!

 

 

Γενικευεις! Η ασφάλιση ειναι κάτι που χρειάζεται σε πολλές  δραστηριοτητες της ζωης μας και πάντα θα χρειάζεται για να σε γλυτώσει απο χειροτερες κακοτοπιες. Πελάτες παντα θα υπάρχουν. Δεν απευθυνονται σε αυτον που δεν εχει να φάει προφανως... απευθυνονται ομως πχ... σε εναν ανεργο/ανασφαλιστο που η οικογενεια του μπορει να του τσοντάρει 500 ευρώ τον χρονο να εχει μια ιατροφαρμακευτικη κάλυψη ή σε καποιον που βγάζει χρήματα και θελει να συμπληρώσει κατιτις για την ωρα της σύνταξης (αφου απ το κράτος θα παρει κατι μακρύτερο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικευεις! Η ασφάλιση ειναι κάτι που χρειάζεται σε πολλές  δραστηριοτητες της ζωης μας και πάντα θα χρειάζεται για να σε γλυτώσει απο χειροτερες κακοτοπιες. Πελάτες παντα θα υπάρχουν. Δεν απευθυνονται σε αυτον που δεν εχει να φάει προφανως... απευθυνονται ομως πχ... σε εναν ανεργο/ανασφαλιστο που η οικογενεια του μπορει να του τσοντάρει 500 ευρώ τον χρονο να εχει μια ιατροφαρμακευτικη κάλυψη ή σε καποιον που βγάζει χρήματα και θελει να συμπληρώσει κατιτις για την ωρα της σύνταξης (αφου απ το κράτος θα παρει κατι μακρύτερο)

 

Αν είναι ετσι θα εχεις πολλους πελατες...

Με 500€ το χρονο τι συμπλήρωμα συνταξης θα παρεις? πενταροδεκαρες. Απλα ένα εφαπαξ ποσο λιγο πιο πανω απο αυτά που εδωσες. Προσωπικα ολοκληρωσα προσφατα ένα τετοιο πολυετες συμβολαιο. Ακομα και εξοδα διαχειρισης φακελου μου κρατάγανε κάθε μηνα.

Οσο για ιατροφαρμακευτικη καλυψη, υπαρχουν και οι καρτες που τελευταια ειναι της μοδας, με 150€ λεει εξασφαλίζεις όλα τα ιατρικα εξοδα της χρονιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
 

 

 απευθυνονται ομως πχ... σε εναν ανεργο/ανασφαλιστο που η οικογενεια του μπορει να του τσοντάρει 500 ευρώ τον χρονο να εχει μια ιατροφαρμακευτικη κάλυψη ή σε καποιον που βγάζει χρήματα και θελει να συμπληρώσει κατιτις για την ωρα της σύνταξης (αφου απ το κράτος θα παρει κατι μακρύτερο)

 

[OFF]

Αν η οικογένειά του έχει χρήματα για να:

 

1. Συντηρήσει ένα νέο-νέα των 25-30 ετών άνεργο με όλα τα έξοδα του (προφανώς δε μένει κλεισμένος σε σπηλιά) και

2. Να του πληρώνει έξτρα ιατροφαρμακευτική κάλυψη μην τυχόν πάθει κάτι

 

προφανώς θα είχε ήδη κονέ για δουλειά ή θα είχε φύγει εξωτερικό.

 

Πλέον δεν υπάρχουν τέτοιου είδου οικογένειες:  ή θα "πεινούν" ή θα είναι χαλαροί. Τέλος το ενδιάμεσο.

 

[/OFF]

 

Γνώμη μου για το θέμα τώρα : Μην ασχοληθείς. Έχω παραδείγματα που εγκατέλειψαν λόγω της δυσκολίας εύρεσης πελατών, αν είναι για πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δε μπορούν όλοι να βρουν δουλειά στα παιδιά τους και ας έχουν χρήματα οι ίδιοι μη τρελαθούμε κιόλας 

 

σε πολλές οικογένειες παίζει αυτό που λέει ο accountant 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και πολλοί που χρωστούν και δουλεύουν μαύρα για να μην φαίνεται ότι έχουν εισοδήματα και κάνουν ιδιωτικές ασφαλίσεις για να έχουν νοσοκομειακή περίθαλψη (δεν φτάνει που χρωστάν τα μαλλιοκέφαλά τους, σνομπάρουν και τα δημόσια νοσοκομεία).

Γνωρίζω 2-3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δε μπορούν όλοι να βρουν δουλειά στα παιδιά τους και ας έχουν χρήματα οι ίδιοι μη τρελαθούμε κιόλας 

 

σε πολλές οικογένειες παίζει αυτό που λέει ο accountant 

 

Βγάζουν από το κομπόδεμα και κάνουν ένα μεταπτυχιακό έξω και παράλληλα χτίζουν το εργασιακό τους μέλλον. Εδώ δε μένουν πάντως αυτοί (εκτός και αν μιλάμε για τρελλά φράγκα).

Ήταν ένας τέτοιος στη δουλειά. Μολις έμεινε άνεργος, έφυγε για Αγγλία, μεταπτυχιακό και δουλειά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλά δεν πάνε όλοι έξω, αν πήγαιναν δε θα είχαμε και τόσους ανέργους 

 

γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι άτομα με περισσότερη οικονομική άνεση πάνε κατά κύριο λόγο έξω (γιατί συνήθως έχουν τυπικά προσόντα αφού είχαν την ευχέρεια από την οικογένειά τους να σπουδάσουν με την ησυχία τους και γιατί περιφρονούν τις κακοπληρωμένες δουλείες που έχει αυτή τη στιγμή η ελλάδα) , αλλά δεν είναι και ο κανόνας 

 

αν έχεις κάποιες ανέσεις εδώ πέρα δε τις θυσιάζεις εύκολα για έξω, το θέμα βέβαια  είναι για πόσο θα τις έχεις χωρίς δουλειά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...