Προς το περιεχόμενο

Ο AMD Ryzen 7 1800X έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ στο Cinebench R15 στα 5,36GHz


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόνεσαν τα μάτια μου, που πάτε και τα βρίσκετε αυτά; 

 

 

Ποια εννοείς ? 

 

Η ASUS M3A ήταν η πρώτη μητρική που βγήκε παγκοσμίως στο 2007? για τους AMD X4 AGENA , με A780/SB600 chip.  

https://www.asus.com/Motherboards/M3A/

https://www.asus.com/Motherboards/M3A/HelpDesk_Download/

 

 

 

Description M3A BIOS 1206

Fix the issue that it may show abnormal CPU frequency in BIOS

File Size 582.69 KBytesupdate 2010/07/09 Download from Global
 

Version 1108

Description M3A BIOS 1108

Revise the value range for CPU vcore item in BIOS setup.

File Size 587.75 KBytesupdate 2009/10/10 Download from Global
 

Beta Version 1105

Description M3A BIOS 1105

Support new CPUs. Please refer to our website at: http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx

File Size 575.53 KBytesupdate 2009/08/03 Download from Global
 

Beta Version 1104

Description M3A BIOS 1104

Fix the problem that the CPU fan speed may not be able to decrease under Silent Mode.

File Size 575.19 KBytesupdate 2009/04/27 Download from Global
 

Beta Version 1102

Description M3A Beta BIOS 1102

01. Fix HDD device Boot priority will reset when change HDD device.

02. Support new CPUs. Please refer to our website at: http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx

File Size 574.9 KBytesupdate 2009/02/13 Download from Global
 

Version 1001

Description 1001 BIOS for M3A

Reduce resume time from S3

File Size 557.21 KBytesupdate 2008/07/11 Download from Global
 

Version 0902

Description 0902 BIOS for M3A

1.Resolve crashFree III function fail issue.

2.Adjust CPU temperature offset for certain CPUs.

File Size 557.04 KBytesupdate 2008/06/30 Download from Global
 

Beta Version 0901

Description M3A latest beta BIOS File Size 557.34 KBytesupdate 2008/05/28 Download from Global
 

Version 0805

Description 0805 BIOS

1. Support new CPUs, please refer to our CPU Support list for more details.

http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us

2. Added warning message during POST:

"Caution: Set the voltage higher than default value may cause device damage!

The system may need a better cooling system to work stably under higher voltage."

File Size 557.04 KBytesupdate 2008/04/28 Download from Global
 

Beta Version 0803

Description 0803 BIOS for M3A

fix the problem that USB 7 and USB 8 port is unable to work correctly after resume from S3.

File Size 580.93 KBytesupdate 2008/04/09 Download from Global
 

Version 0702

Description 0702 BIOS for M3A

1. Fixed AM2+ CPU ratio x.5 clock show error.

2. fixed some certain blue ray DVD can't be detected issue.

3. fixed the issue that the system freezing when using some certain VGA card.

File Size 582.13 KBytesupdate 2008/03/21 Download from Global
 

Version 0301

Description M3A BIOS 0301

Initial release.

File Size 577.48 KBytesupdate 2007/11/09 Download from Global

 

 

Η μητρική αυτή, ήταν ότι χειρότερο έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου. 

Με πάνω από 20 bios για να την συνεφέρουν, πάντα είχε πρόβλημα σε όλα τα επίπεδα.

 

ASUS P5K ,στο S775 .... της INTEL . Η μητρική ήταν ένα κακό ανέκδοτο. Εμπαινες στο στακατζίδικο του ΠΛΑΙΣΙΟΥ και μπορούσες να αγοράσεις μεταχειρισμένη με 8€ .....  Εκατοντάδες μητρικές που περίμεναν να παιδέψουν τους νέους τους κατόχους.

 

ΜSI και AM3/AM3+ ? 

Πάρε μια ιδέα ....

http://www.overclock.net/t/946407/amd-motherboards-vrm-info-database

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια εννοείς ? 

 

Η ASUS M3A ήταν η πρώτη μητρική που βγήκε παγκοσμίως στο 2007? για τους AMD X4 AGENA , με A780/SB600 chip.  

https://www.asus.com/Motherboards/M3A/

https://www.asus.com/Motherboards/M3A/HelpDesk_Download/

 

 

 

Η μητρική αυτή, ήταν ότι χειρότερο έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου. 

Με πάνω από 20 bios για να την συνεφέρουν, πάντα είχε πρόβλημα σε όλα τα επίπεδα.

 

ASUS P5K ,στο S775 .... της INTEL . Η μητρική ήταν ένα κακό ανέκδοτο. Εμπαινες στο στακατζίδικο του ΠΛΑΙΣΙΟΥ και μπορούσες να αγοράσεις μεταχειρισμένη με 8€ .....  Εκατοντάδες μητρικές που περίμεναν να παιδέψουν τους νέους τους κατόχους.

 

ΜSI και AM3/AM3+ ? 

Πάρε μια ιδέα ....

http://www.overclock.net/t/946407/amd-motherboards-vrm-info-database

 

Με amd δεν ασχολήθηκα ποτέ σε επίπεδο προσωπικής χρήσης και δεν ξέρω, την P5K όμως την είχα και επειδή το μηχάνημα το έχω δώσει σε φίλη δουλεύει ακόμα απροβλημάτιστα χωρίς το παραμικρό κουσούρι (μιλάμε για μηχάνημα σχεδόν 10 χρόνων). Το ότι την είχε στο στοκ του Πλαισίου δεν σημαίνει κάτι ειδικά σε μια εποχή που τα κομπιουτεράδικα στοκάρανε την μάνα και τον πατέρα τους στις αποθήκες μόνο και μόνο για να εξυπηρετούν άμεσα τους πελάτες τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με amd δεν ασχολήθηκα ποτέ σε επίπεδο προσωπικής χρήσης και δεν ξέρω, την P5K όμως την είχα και επειδή το μηχάνημα το έχω δώσει σε φίλη δουλεύει ακόμα απροβλημάτιστα χωρίς το παραμικρό κουσούρι (μιλάμε για μηχάνημα σχεδόν 10 χρόνων). Το ότι την είχε στο στοκ του Πλαισίου δεν σημαίνει κάτι ειδικά σε μια εποχή που τα κομπιουτεράδικα στοκάρανε την μάνα και τον πατέρα τους στις αποθήκες μόνο και μόνο για να εξυπηρετούν άμεσα τους πελάτες τους. 

 

 

Την έχω την μητρική σε ένα τελευταίο σύστημα με E6600 .... ενώ είχα και πολλές άλλες ίδιες... 

Θες να σου πω εντυπώσεις και προβλήματα ?

 

Να βγάλω και μια φώτο στα γρήγορα? 

 

Μήπως εννοείς την P5KC  ή την P5K DELUXE ? 

Αλλες μητρικές αυτές. 

 

Το θέμα είναι πως για το 99% των θεμάτων σε ένα σύστημα, δεν ευθύνεται το CPU , ούτε καν η δομή της πλατφόρμας .

Οι κατασκευαστές μητρικών και καρτών γραφικών φταίνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά κρίμα που σε πραγματικές συνθήκες δεν μπορείς να ξεπεράσεις ρεαλιστικά τα 4 με 4,1.

Νομιζω οτι σε αυτες τις συχνοτητες εισαι πολυ καλα.

 

Το λαπτοπ που σου γραφω τωρα, ειναι στο 1,7 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γελαω με τους περισοτερους που λενε να ριξει της τιμες η ιντελ για να παρουν ιντελ  τωρα που εβγαλε πολυ καλο επεξεργαστη η amd 

ειναι για πολλα γελια

δηλαδη παρολο που ειναι πιο καλως απο ιντελ θα ξαναπαρουμε ιντελ

Αν θελεις επαγγελματικη χρηση και 100% συμβατοτητα πας Intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα προβληματα που ειχα με ενα amd cpu που ειχα πριν πολλα χρονια δεν ηταν στην ταχυτητα.Αυτες οι τυχαιες <<μπλε οθονες>> δια μαγειας εξαφανιστηκαν οταν εδωσα το cpu.

Πολλα προβλημα με ασταθεια και μικρες ασυμβατοτητες με το εκαστοτε hardware.Ελπιζω να εχουν λυθει.

8 χρονια τωρα με amd, παιζει να εχω φαει κανα 3αρι μπλε οθονες συνολο και αυτο λογω προβληματικης ram. Σε εμενα τουλαχιστον μια χαρα σταθεροι μου φενονται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις επαγγελματικη χρηση και 100% συμβατοτητα πας Intel

 

 

Συμβατότητα σε τι? 

Οι επεξεργαστές είναι X86_64 αρχιτεκτονικής και από την στιγμή που υποστηρίζουν τα ίδια σετ εντολών, δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει συμβατότητα .... 

Όλοι το ίδιο συμβατοί είναι .

Τώρα αν μια εφαρμογή είναι τουικαρισμένη για μια συγκεκριμένη αρχιτεκτονική, δεν λέει κάτι, μιας ακόμα και να πάρεις από τον ίδιο κατασκευαστή νεότερο επεξεργαστή, αυτός θα είναι άλλης αρχιτεκτονικής .... οπότε το τουικάρισμα πάει περίπατο ....

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι σε αυτες τις συχνοτητες εισαι πολυ καλα.

 

Το λαπτοπ που σου γραφω τωρα, ειναι στο 1,7 :D

 

Εξαρτάται πάντα από το τι θες να κάνεις. Μιλάμε για μια σειρά επεξεργαστών που θα μπορούσαν να πατήσουν την Intel κάτω στα πάντα, αλλά οι περιορισμένες συχνότητες που πιάνουν τους κρατάνε λίγο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το 6,0 ghz tou i7 ειναι normal ? και δεν θες υγρο αζωτο νομιζεις ;

Δεν το πάω Intel vs AMD απλά είμαι κατά αυτών του είδους των ρεκόρ.

Για μένα θα ήταν ρεκόρ αν τα κατάφερναν με προϊόντα που μπορεί να βρει ο αγοραστής στα καταστήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τώρα που μάθαμε ότι για τα χάλια της amd φταίνε οι μητρικές και όλοι οι άλλοι εκτός της amd, περιμένει κανένας να πάρουμε στα σοβαρά τα ρεκόρ που κάνανε? Αν είναι να δουλέψω έναν amd και να ψάχνω για μητρική, καλύτερα άστο πάω σε Intel και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Το πρώτο πράγμα που κοιτάω σε έναν υπολογιστή είναι η μητρική και το τροφοδοτικό. Μετά έρχεται ο επξεργαστης και η κάρτα γραφικών αν χρειάζεται.

Δεν ξέρω πως το έκανε το ρεκόρ αλλά βλέποντας τις καταναλώσεις που έχει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής το θεωρώ φυσιολογικό. Επιτέλους και μια φορά που η amd δίνει πίσω ότι παίρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τώρα που μάθαμε ότι για τα χάλια της amd φταίνε οι μητρικές και όλοι οι άλλοι εκτός της amd, περιμένει κανένας να πάρουμε στα σοβαρά τα ρεκόρ που κάνανε? Αν είναι να δουλέψω έναν amd και να ψάχνω για μητρική, καλύτερα άστο πάω σε Intel και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Το πρώτο πράγμα που κοιτάω σε έναν υπολογιστή είναι η μητρική και το τροφοδοτικό. Μετά έρχεται ο επξεργαστης και η κάρτα γραφικών αν χρειάζεται.

Δεν ξέρω πως το έκανε το ρεκόρ αλλά βλέποντας τις καταναλώσεις που έχει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής το θεωρώ φυσιολογικό. Επιτέλους και μια φορά που η amd δίνει πίσω ότι παίρνει.

define χάλια?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιοι οι ryzen αλλα μετα απο τρακοσια χρονια που αξιωθηκε η amd να βγαλει κατι αξιολογο οι μπλε εχουν στοκαρει τοσο χρημα απο το αρμεγμα που μας εχουν ριξει που ειναι σε μια γωνια και γελανε με κατι που ειχαν και το χρονο και το χρημα να αναπτυξουν και να διαθεσουν την καταλληλη στιγμη...εικαζω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...