Προς το περιεχόμενο

Ο νέος επαγγελματικός επεξεργαστής της AMD, “Naples”, είναι ένα τέρας 32 πυρήνων


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει φίλε μου, εσυ ξέρεις καλύτερα :-). Όταν το test περιβάλλον ήδη σε VMs χρησιμοποιεί στο 100% το 75% αυτών των resources...

 

Μάλιστα. Δηλαδή μας λες ότι τρέχεις τουλάχιστον 10 παράλληλους sql ή PHP servers με workload άνω των 30.000 ταυτόχρονων χρηστών και pagefile που φτάνει τα 320GB RAM. Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά ποια είναι η εταιρία σου; O Κωτσόβολος, το Πλαίσιο ή το skroutz.gr; . (εντελώς φιλικά σε συμβουλεύω να διαλέξεις ένα μη-τεχνολογικό φόρουμ για τις ιστορίες σου, γιατι εδώ μιλάς με γνώστες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλιστα. Δηλαδή μας λες ότι τρέχεις τουλάχιστον 10 παράλληλους sql ή PHP servers με workload άνω των 30.000 ταυτόχρονων χρηστών και pagefile που φτάνει τα 320GB RAM. Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά ποια είναι η εταιρία σου; O Κωτσόβολος, το Πλαίσιο ή το skroutz.gr; . (εντελώς φιλικά σε συμβουλεύω να διαλέξεις ένα μη-τεχνολογικό φόρουμ για τις ιστορίες σου, γιατι εδώ μιλάς με γνώστες)

Φίλε μου, είμαι 20+ χρόνια στην IT αγορά και μου φαίνεται ότι χάνω το χρόνο μου να συζητάω με άτομα τα οποία νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα. Δεν θα σου πω το όνομα της εταιρείας μου, αλλά είναι μία πολυεθνική που παρέχει λύσεις για Τράπεζες. Ο πελάτης που ανέφερα είναι μια τράπεζα στο εξωτερικό και η λύση αφορά Treasury Front to Back & Risk Management (VaR) σύστημα με reatime position keeping & reporting. Αν είσαι σχετικός με τέτοια συστήματα, ευχαρίστως να συνεχίσω την κουβέντα μαζί σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bobo 2 στις 5 λέξεις λάθος. Καλύτερα ανέβαζε φωτογραφίες.

 

Off topic: Γιατί είναι ''λάθος'' ρε παιδιά δεν έχετε ακούσει

αυτό που λένε ιδιωματισμοί - ντοπιολαλιές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ροντέο και εδώ!

 

AMD vs Intel και εδώ!

 

Δεν κάνει για...και εδώ!

 

Πολύ ωραία.

Αν εννοείς τα σχόλιά μου, δεν έχω τέτοιο σκοπό - δεν είμαι υποστηρικτής κανενός ούτε έχω παρωπίδες. Απλά ακόμα η AMD χρειάζεται δουλειά για πολύ μεγάλες απαιτήσεις. Κάποτε θα μίλαγα για SPARC αλλά είτε μας αρέσει είτε όχι η Intel έχει ακόμη τα πρωτεία για multi processor deployments.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην χρειάζεσαι τόσα. Ελάχιστοι γνωρίζουν πραγματικά από virtualization και γενικά οι vendors εταιρικών εφαρμογών έχουν την τάση να απαιτούν πολύ περισσότερα physical cores ανά VM από όσα πραγματικά χρειάζονται για να σε υποστηρίξουν για 2 κυρίως λόγους: Πρωτον, πολλές από τις παλιότερες εφαρμογές δεν είναι VM certified (παράλο που το υπόσχονται) και δεύτερον επειδή το τεχνικό προσωπικό τους έχει αρχαιολογική εκπαίδευση και αγνοει το virtual resource allocation πάει στην "σιγουρη" λύση του 1-1 virtual/physical για μην μπλέκουν με δύσκολα σεταρίσματα. 

 

Δεν έχεις ιδέα από servers και την χρήση τους, μάσα τσίχλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με extreme ψύξη υγρού αζώτου, ο Ryzen 7 1800X έφτασε τα 5.360MHz και ξεπέρασε το παλιό ρεκόρ του Core i7 5960X στο Cinebench R15 ο οποίος είχε πραγματοποιήσει run στα 6GHz! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις ιδέα από servers και την χρήση τους, μάσα τσίχλα.

 

Η ευγενέστατη σου απάντηση με την τρομερά αναλυτική τεκμηρίωση με στοιχεία δείχνει άτομο με βαθιά γνώση του θέματος....  Είναι τιμή μου ως πτυχιούχος πληροφορικής να συνδιαλέγομαι σε τόσο υψηλό ακαδημαϊκό επίπεδο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα ειναι θα κολαει οταν ανοιγω το Facebook και ψαχνω στο google  με 40 tabs ανοιχτα?

 

οχι αν τρεχεις τον Servo της Mozilla στο μελλον.

https://www.youtube.com/watch?v=u0hYIRQRiws

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ευγενέστατη σου απάντηση με την τρομερά αναλυτική τεκμηρίωση με στοιχεία δείχνει άτομο με βαθιά γνώση του θέματος....  Είναι τιμή μου ως πτυχιούχος πληροφορικής να συνδιαλέγομαι σε τόσο υψηλό ακαδημαϊκό επίπεδο

 

Πτυχιούχος πληροφορικής; :whistle: Μεγάλο κατόρθωμα, εσύ και 2-3 άλλοι στην Ελλάδα.  :-D  :-D

 

Όσο για το βάθος της γνώσης, όσον αφορά servers, τρελά loads και scalability, γείτονάς μου είναι ο Cthulhu.  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου. Δεν μιλάμε για PC αλλά για μεγάλους servers που σηκώνουν VMs, Grid computing, κλπ. Για παράδειγμα χθες είχα συζήτηση με μια τράπεζα για ένα σύστημα της εταιρείας μου που απαιτεί μόνο για ένα περιβάλλον, το παραγωγικό 10 VMs με 16 cores & 32 GB RAM το καθένα...

 

Κοίτα φίλε, παραγωγικό core banking που να τρέχει σε τόσες πολλές VM σε ENAN server δεν έχω δει τόσα χρόνια. Αν εννοείς πολλά παραγωγικα ενός πελάτη για διαφορετικούς λόγους δηλ. 5+ nodes βάση για Core banking, 1-2 reporting , 3-4 application server κλπ. τότε αυτό μπορεί να σπάσει σε πολλά φυσικά μηχανήματα που τρέχουν τις VM όπως και είναι σε όλες τις τράπεζες στα βαλκάνια και Ιταλία και στον κόσμο όλο (Υπαρχουν και clusters γέροντα...).

Αν δεν φτάνουν 5 servers θα πάρουν 7. Τι μας λες δηλαδή, ότι θα πάρουν ΕΝΑΝ server που να έχει 300 cores??? μας δουλεύεις και έχεις και 20+ χρόνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό είναι φωτογραφία φίλου ....

post-201276-0-93293300-1489333071_thumb.jpg

 

Ον τοπικ, θα δούμε την πορεία της AMD εν καιρώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα φίλε, παραγωγικό core banking που να τρέχει σε τόσες πολλές VM σε ENAN server δεν έχω δει τόσα χρόνια. Αν εννοείς πολλά παραγωγικα ενός πελάτη για διαφορετικούς λόγους δηλ. 5+ nodes βάση για Core banking, 1-2 reporting , 3-4 application server κλπ. τότε αυτό μπορεί να σπάσει σε πολλά φυσικά μηχανήματα που τρέχουν τις VM όπως και είναι σε όλες τις τράπεζες στα βαλκάνια και Ιταλία και στον κόσμο όλο (Υπαρχουν και clusters γέροντα...).

Αν δεν φτάνουν 5 servers θα πάρουν 7. Τι μας λες δηλαδή, ότι θα πάρουν ΕΝΑΝ server που να έχει 300 cores??? μας δουλεύεις και έχεις και 20+ χρόνια?

Μου φαίνεται ότι κοιτάτε το δέντρο και χάνετε το δάσος. Μίλησα εγώ για Core Banking, άσε που αυτά είναι πολλά ακόμη σε AS400; Μίλησα εγώ για 1 φυσική μηχανή που να σηκώσει όλα τα VMs; Αυτό θα ήταν τραγικό λάθος. Αυτό που λέω είναι ότι οι απαιτήσεις πολλών εταιρειών, τραπεζών εν προκειμένω, είναι για πάρα πολλά cores και ότι τα 2 Processor deployments που προσφέρει η AMD είναι λίγα για τέτοιες ανάγκες. Ξεκολλήστε...

Σχόλια δε του τύπου γέροντα ή για την εμπειρία μου τα προσπερνώ γιατί δεν αξίζει να ασχοληθώ άλλο με το επίπεδό σας. Αντε γεια και ανοίξτε τα μάτια, τα αυτιά σας και το μυαλό σας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι κοιτάτε το δέντρο και χάνετε το δάσος. Μίλησα εγώ για Core Banking, άσε που αυτά είναι πολλά ακόμη σε AS400; Μίλησα εγώ για 1 φυσική μηχανή που να σηκώσει όλα τα VMs; Αυτό θα ήταν τραγικό λάθος. Αυτό που λέω είναι ότι οι απαιτήσεις πολλών εταιρειών, τραπεζών εν προκειμένω, είναι για πάρα πολλά cores και ότι τα 2 Processor deployments που προσφέρει η AMD είναι λίγα για τέτοιες ανάγκες. Ξεκολλήστε...

Σχόλια δε του τύπου γέροντα ή για την εμπειρία μου τα προσπερνώ γιατί δεν αξίζει να ασχοληθώ άλλο με το επίπεδό σας. Αντε γεια και ανοίξτε τα μάτια, τα αυτιά σας και το μυαλό σας! 

Και όμως μίλησες... και εξακολουθείς και λες ότι οι τράπεζες μπορούν μονο με συγκεκριμένες πλατφόρμες και δεν μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους αν πάνε σε άλλες πλατφόρμες. Γιατί?????.  Αναφορικά με την εμπειρία σου, να μην την έβαζες στο τραπέζι για να μην έτρωγες το σχόλιο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...