Προς το περιεχόμενο

Ο νέος επαγγελματικός επεξεργαστής της AMD, “Naples”, είναι ένα τέρας 32 πυρήνων


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε παιδιά τί γίνεται; Γιατί δεν έχει ακόμα πεταχτεί κανένα απο τα τρομερά fanboys της Ιντελ να πεί τα καταπληκτικά επιχειρήματα "ναι αλλά ο ιντελ έχει καλύτερο single core performance" ή "εχει καλύτερα IPC benchmarks", "κλοκάρει υψηλότερα" και "βγάζει περισσότερα frames στο pacman"

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η κίνηση της AMD αλλά η σύγκριση γίνεται με 2P Processor της Intel γιατί μέχρι τόσο μπορεί να υποστηρίξει η AMD. Θα ήθελα να δω σύγκριση με Xeon E7-8894 v4 που υποστηρίζει μέχρι 8 CPU x 24 Cores x 2 Threads = 384 threads, 3TB RAM

 

Καλός αλλά λίγος για μεγάλα server farms...

 

http://ark.intel.com/products/96900/Intel-Xeon-Processor-E7-8894-v4-60M-Cache-2_40-GHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η κίνηση της AMD αλλά η σύγκριση γίνεται με 2P Processor της Intel γιατί μέχρι τόσο μπορεί να υποστηρίξει η AMD. Θα ήθελα να δω σύγκριση με Xeon E7-8894 v4 που υποστηρίζει μέχρι 8 CPU x 24 Cores x 2 Threads = 384 threads, 3TB RAM

 

Καλός αλλά λίγος για μεγάλα server farms...

 

http://ark.intel.com/products/96900/Intel-Xeon-Processor-E7-8894-v4-60M-Cache-2_40-GHz

έχεις δει πολλές motherboard με 8 CPU?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δει πολλές motherboard με 8 CPU?

Ναι φίλε μου. Δεν μιλάμε για PC αλλά για μεγάλους servers που σηκώνουν VMs, Grid computing, κλπ. Για παράδειγμα χθες είχα συζήτηση με μια τράπεζα για ένα σύστημα της εταιρείας μου που απαιτεί μόνο για ένα περιβάλλον, το παραγωγικό 10 VMs με 16 cores & 32 GB RAM το καθένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου. Δεν μιλάμε για PC αλλά για μεγάλους servers που σηκώνουν VMs, Grid computing, κλπ. Για παράδειγμα χθες είχα συζήτηση με μια τράπεζα για ένα σύστημα της εταιρείας μου που απαιτεί μόνο για ένα περιβάλλον, το παραγωγικό 10 VMs με 16 cores & 32 GB RAM το καθένα...

 

Σιγά μην χρειάζεσαι τόσα. Ελάχιστοι γνωρίζουν πραγματικά από virtualization και γενικά οι vendors εταιρικών εφαρμογών έχουν την τάση να απαιτούν πολύ περισσότερα physical cores ανά VM από όσα πραγματικά χρειάζονται για να σε υποστηρίξουν για 2 κυρίως λόγους: Πρωτον, πολλές από τις παλιότερες εφαρμογές δεν είναι VM certified (παράλο που το υπόσχονται) και δεύτερον επειδή το τεχνικό προσωπικό τους έχει αρχαιολογική εκπαίδευση και αγνοει το virtual resource allocation πάει στην "σιγουρη" λύση του 1-1 virtual/physical για μην μπλέκουν με δύσκολα σεταρίσματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει φίλε μου, εσυ ξέρεις καλύτερα :-). Όταν το test περιβάλλον ήδη σε VMs χρησιμοποιεί στο 100% το 75% αυτών των resources...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Linus Tech Tips περιμενουμε με ανυπομονησια build με δυο ή τέσσερις επεξεργαστες εαν υπαρχει υποστηριξη.Επιπλεον στο build αυτο θέλω να δω 4 titan x pascal ή 4 gtx 1080tiσε περιπτοση που γινει build με τέσσερις επεξεργαστες Θέλω να δω 8 καρτες γραφικων.Ενα budget συστημα για τις καθημερινες αναγκες των νικοκιριων!!!

Αν και με μονο 1 μηνυμα, θα ασχοληθω.

 

Θελω να ξαναδιαβασεις τον τιτλο. Περιεχει μια μαγικη λεξη κλειδι, ξεκιναει απο "ε" και τελειωνει σε "παγγελματικος". Οποτε ΔΕΝ ειναι για τις καθημερινες αναγκες των νοικοκυριων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οικονομία στο keyboard κ mouse Cheonweb?

Είπα να συγκρατηθώ λίγο  :)  (Δεν είχε κι άλλες επιλογές αλλά αν μου κάνει 0,5% έκπτωση, θα δεις ποντίκια και πληκτρολόγια που θα πάρω!) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...