Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες μόνο χέρι με χέρι.


VampireKiSS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο εμένα με ενοχλεί όταν σκαλώνουν στην απόσταση οι πωλητές/αγοραστές ή το παθαίνετε κι εσείς;

Δηλαδή βάζουμε μια αγγελία σε ένα φορουμ που απευθύνεται σε όλο το πανελλήνιο και αποκλείουμε την μισή ή το 90% της Ελλάδας από το να το αποκτήσει; Ε βάλτο στα Λαμιώτικα νέα τότε ρε αδερφέ να βρεις από την πόλη σου (τυχαίο το παράδειγμα), γιατι να φορτώνουμε το φορουμ με αγγελίες που δεν απευθύνονται σε όλα τα μέλη;

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης μπορεί να πέσει ξύλο και κλοπή από κοντά.

Δεν υπάρχει ασφαλέστερος τρόπος από την αγορά καινούριου από κανονικό κατάστημα. Εδώ έχουμε αξιολογήσεις και στα 10 χρόνια που είμαι μέλος μια υποδειγματική κοινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγότερες οι πιθανότητες ξύλου απο το ξύλο που ρίχνουν στα δέματα οι μεταφορικές. Προφανώς έχεις νεύρα με κάποιον και γράφεις άκυρα παραδείγματα.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας πουλαει και αγοραζει με οτι ορους τον βολευουν. Ειδικα για εμενα ο πωλητης εχει προτεραιοτητα. Στο χερι του αγοραστη ειναι αν θα αγορασει η θα παει παρακατω.

 

Για παραδειγμα οταν πουλαω ζηταω συναντηση στην περιοχη μου. Οταν αγοραζω πηγαινω εγω στην περιοχη του πωλητη, εκτος και αν κανει εξυπηρετηση και ερθει αυτος (χωρις ομως καμια πιεση).

 

Οχι παζαρια, οχι ανταλλαγες (εκτος αν το επιτρεπει ο πωλητης) σε θαλασσες και ακτες! :)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε νεύρα έχω ούτε άκυρα είναι τα παραδείγματα. Έχουν συμβεί αυτά τα πράγματα σε αγοραπωλησία μέσω φορουμ που παρακολουθούσα.

Αν θέλεις να το προσωποποιήσουμε, άκυρο είναι να νομίζεις ότι υπάρχουν μόνο τα ελτά και ότι το να δεις πχ μια μητρική στο κουτί της σημαίνει ότι λειτουργεί κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιδευουμε το θεμα χωρις λογο.οι αγγελιες ειναι ανοιχτες και ο καθενας πουλαει σε οποιον θελει αν θελει.δεν ειναι ebay που βαζει κανονες οτι πχ μονο εκει.αν εγω δεν θελω να το δωσω σε σενα επειδη μενεις επαρχια επειδη δεν μαρεσει πως μιλας επειδη δεν μαρεσει το profile σου ειναι επιλογη μου.κατα τα αλλα και εγω πχ αποφευγω τις αντικαταβολες οσο μπορω γιατι α.μπορει να μην φτασει ποτε εκει ή να φτασει σε κομματια ή να μην χρειαζεται να παω ταχυδρομειο μια φορα να το δωσω μια φορα να πληρωθω.αν ειναι για κατι μικρης αξιας το εχω στειλει και χωρις αντικαταβολη.καποιος αλλος μπορει να σου πει οτι ξερεις τι θελω να δω την μητρικη να δουλευει πριν την βγαλεις μια που ειπες για μητρικη.ο καθενας ζηταει αυτο που θελει.με ποιον θα συμφωνησεις εσυ ειναι επιλογη σου.

  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα για έλεγχο προϊόντος. Όχι μια ματιά. Ειδικά σε hardware απαιτώ να δω οτι λειτουργεί και όταν πουλάω πιέζω τον αγοραστή να έρθει να το τσεκάρει για να μην έχουμε ιστορίες μετά. Όσον αφορά τα ελτά που λες, μου έχει έρθει χτυπημένο δέμα με 3 ιδιωτικές courrier. Το ίδιο μου κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας πουλαει και αγοραζει με οτι ορους τον βολευουν. Ειδικα για εμενα ο πωλητης εχει προτεραιοτητα. Στο χερι του αγοραστη ειναι αν θα αγορασει η θα παει παρακατω.

 

Για παραδειγμα οταν πουλαω ζηταω συναντηση στην περιοχη μου. Οταν αγοραζω πηγαινω εγω στην περιοχη του πωλητη, εκτος και αν κανει εξυπηρετηση και ερθει αυτος (χωρις ομως καμια πιεση).

 

Οχι παζαρια, οχι ανταλλαγες (εκτος αν το επιτρεπει ο πωλητης) σε θαλασσες και ακτες! :)

Και ναι και όχι. Στο paypal για παράδειγμα προτεραιότητα έχει να διασφαλίζεται ο αγοραστής. Από νέα μέλη εδώ χωρίς εμπειρία αγοραπωλησιών περιμένεις να είναι επιφυλακτικά αλλά από παλιότερα τι να πω. Έχουμε ένα εργαλείο (τις αξιολογήσεις) και έχουμε μιλήσει για όλους τους τρόπους διασφάλισης -στο βαθμό που μπορεί να διασφαλιστεί- η αγορά από ιδιώτη.

Ο καθενας πουλαει και αγοραζει με οτι ορους τον βολευουν. Ειδικα για εμενα ο πωλητης εχει προτεραιοτητα. Στο χερι του αγοραστη ειναι αν θα αγορασει η θα παει παρακατω.

 

Για παραδειγμα οταν πουλαω ζηταω συναντηση στην περιοχη μου. Οταν αγοραζω πηγαινω εγω στην περιοχη του πωλητη, εκτος και αν κανει εξυπηρετηση και ερθει αυτος (χωρις ομως καμια πιεση).

 

Οχι παζαρια, οχι ανταλλαγες (εκτος αν το επιτρεπει ο πωλητης) σε θαλασσες και ακτες! :)

Και ναι και όχι. Στο paypal για παράδειγμα προτεραιότητα έχει να διασφαλίζεται ο αγοραστής. Από νέα μέλη εδώ χωρίς εμπειρία αγοραπωλησιών περιμένεις να είναι επιφυλακτικά αλλά από παλιότερα τι να πω. Έχουμε ένα εργαλείο (τις αξιολογήσεις) και έχουμε μιλήσει για όλους τους τρόπους διασφάλισης -στο βαθμό που μπορεί να διασφαλιστεί- η αγορά από ιδιώτη.

Μίλησα για έλεγχο προϊόντος. Όχι μια ματιά. Ειδικά σε hardware απαιτώ να δω οτι λειτουργεί και όταν πουλάω πιέζω τον αγοραστή να έρθει να το τσεκάρει για να μην έχουμε ιστορίες μετά. Όσον αφορά τα ελτά που λες, μου έχει έρθει χτυπημένο δέμα με 3 ιδιωτικές courrier. Το ίδιο μου κάνει.

Για όλα υπάρχει λύση καλέ μου φίλε, αρκεί να υπάρχει θέληση για συνεργασία. Έχω κάνει επίδειξη με βιντεοκλήση και ξαναλέω, έχουμε τις αξιολογήσεις εδώ μέσα που είναι βαρόμετρο για την έκβαση μιας συναλλαγής.

Όσο για την μεταφορά, πάλι σε ταχυδρομία αναφέρεσαι. Σαν τα κτελ, δεν έχει! Ειδικά για συναλλαγές μεταξύ αστικών κέντρων. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ναι και όχι. Στο paypal για παράδειγμα προτεραιότητα έχει να διασφαλίζεται ο αγοραστής. Από νέα μέλη εδώ χωρίς εμπειρία αγοραπωλησιών περιμένεις να είναι επιφυλακτικά αλλά από παλιότερα τι να πω. Έχουμε ένα εργαλείο (τις αξιολογήσεις) και έχουμε μιλήσει για όλους τους τρόπους διασφάλισης -στο βαθμό που μπορεί να διασφαλιστεί- η αγορά από ιδιώτη.

Και ναι και όχι. Στο paypal για παράδειγμα προτεραιότητα έχει να διασφαλίζεται ο αγοραστής. Από νέα μέλη εδώ χωρίς εμπειρία αγοραπωλησιών περιμένεις να είναι επιφυλακτικά αλλά από παλιότερα τι να πω. Έχουμε ένα εργαλείο (τις αξιολογήσεις) και έχουμε μιλήσει για όλους τους τρόπους διασφάλισης -στο βαθμό που μπορεί να διασφαλιστεί- η αγορά από ιδιώτη.

Φιλε μου να εξηγησω τι εννοω. Πουλαω ενα PS4 για παραδειγμα. Σαν πωλητης δεν θελω να μπλεξω με ταχυδρομεια, courier, χιλομετρα αποστασης. Δεν ειναι θεμα εμπιστοσυνης, αλλα ξεβολεματος.

 

Βαζω λοιπον (οπως και κανω στις αγγελιες μου) συναντηση ΜΟΝΟ ταδε Μετρο. Εεε εσυ που ψαχνεις να αγορασεις απο επαρχια με αντικαταβολη, η ο διπλα που σαν αγοραστης μενει στην αλλη ακρη της Αττικης και δεν θελει να ερθει απο την περιοχη μου δεν του κανει η αγγελια μου. Θα κοιταξει αλλου.

 

Αυτο εννοω με το ο πωλητης (σε ενα forum σαν ιδιωτης) βαζει τους κανονες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παιδευουμε το θεμα χωρις λογο.οι αγγελιες ειναι ανοιχτες και ο καθενας πουλαει σε οποιον θελει αν θελει.δεν ειναι ebay που βαζει κανονες οτι πχ μονο εκει.αν εγω δεν θελω να το δωσω σε σενα επειδη μενεις επαρχια επειδη δεν μαρεσει πως μιλας επειδη δεν μαρεσει το profile σου ειναι επιλογη μου.κατα τα αλλα και εγω πχ αποφευγω τις αντικαταβολες οσο μπορω γιατι α.μπορει να μην φτασει ποτε εκει ή να φτασει σε κομματια ή να μην χρειαζεται να παω ταχυδρομειο μια φορα να το δωσω μια φορα να πληρωθω.αν ειναι για κατι μικρης αξιας το εχω στειλει και χωρις αντικαταβολη.καποιος αλλος μπορει να σου πει οτι ξερεις τι θελω να δω την μητρικη να δουλευει πριν την βγαλεις μια που ειπες για μητρικη.ο καθενας ζηταει αυτο που θελει.με ποιον θα συμφωνησεις εσυ ειναι επιλογη σου.

Χωρίς λόγο είναι για εσένα poulinos που είσαι Αθήνα και δεν το λέω σαν μομφή αλλά δεν μπορείς να καταλάβεις την αδικία που υφίστανται οι υπόλοιποι.

Μαζί πάντως είχαμε άψογη συναλλαγή του epson scanner προ αμνημονευτων ετων και έφτασε ατσαλάκωτο με ελτα παρ όλο που λόγω τζαμιού θα μπορούσε να είχε γίνει θρύψαλα και εκανες και αντικαταβολή παρ' όλο που ήμουν νουμπάς ακόμα.

Όλα γίνονται και δυστυχώς άλλοι είναι οι λόγοι που πλέον όλο και περισσότεροι προτιμούν χέρι με χέρι και περιγράφονται στο πιο κάτω μήνυμα του vste.

 

Δεν ειναι θεμα εμπιστοσυνης, αλλα ξεβολεματος.

 

Τα είπες όλα.

 

Αλλά δεν μου απαντά κανείς αν θεωρεί σωστό να αποκλείονται τα μισά μέλη του φορουμ ή το μεγαλύτερο μέρος από τέτοιες αγγελίες. Δεν μιλάμε ούτε για καναπέδες ούτε για πράγματα που λόγω φυσικού μεγέθους είναι εως και αδύνατο να γινει αλλιώς η συναλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ο εκάστοτε πωλητής να μην επιθυμεί να μπλέξει με courier, ταχυδρομεία κλπ όπως γράφει και πιο πάνω ο φίλος vste. Επίσης η συναλλαγή με μετρητά χέρι με χέρι είναι μεγάλη διευκόλυνση στις μέρες μας, νομίζω κάνεις δεν θέλει να μπλέκει με καταθέσεις σε λογαριασμούς ή με αντικαταβολες ειδικά για μεγάλα ποσά. Δυστυχώς είναι επόμενο να μην έχουν πρόσβαση σε πολλές αγγελίες όσοι δεν μένουν σε μεγάλες αστικές πόλεις. Υπάρχουν και υπηρεσίες όπως το λεφτά στο λεπτό της Πειραιώς που διευκολύνουν πολύ τέτοιου είδους συναλλαγές από απόσταση αρκεί να υπάρχει πάντα καλή διάθεση για συνεργασία και από τις 2 πλευρές.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα φίλε μου Βάγγο καταλήγουμε λίγο πολύ όλοι στο ίδιο συμπέρασμα. Όλα γίνονται αλλά βαριόμαστε και εφευρίσκουμε δικαιολογίες.

Αφορμή για το μήνυμά μου εξ' αρχής δεν ήταν ότι εκνευρίστηκα επειδή δεν μου έκατσε όχι μια αλλά τρεις συναλλαγές σερί που δεν εγραφαν για χερι χερι εξ αρχης, αλλά γιατί απογοητεύτηκα που γίνεται όλο και συχνότερο αυτό το φαινόμενο, παρ' όλο που οι συναλλαγές εξ' αποστάσεως γίνονται όλο και ευκολότερες!

Ξαναλέω παιδιά να το ξέρετε, είναι μεγάλη αδικία. Όπου υπάρχει δυνατότητα μην αποκλείετε κάποιον επειδή είναι από άλλη πόλη. Ούτε καν η βαρεμάρα δεν είναι δικαιολογία στις μέρες μας, έρχονται από το σπίτι και τα παραλαμβάνουν αν θες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια, βέβαια καταλαβαίνω όσους δεν έχουν την διάθεση να υποστηρίξουν μια συναλλαγή από απόσταση. Απαιτεί καλύτερη επικοινωνία και συνεχής ενημέρωση αλλά το βασικότερο περισσότερη υπευθυνότητα από την πλευρά του πωλητή για την σωστή έκβαση της.

 

Θα διαφωνήσω στο ότι συναλλαγές εξ'αποστάσεως γίνονται ευκολότερες, μόνο στο κομμάτι της μεταφοράς των προϊόντων γίνονται ευκολότερες, στο κομμάτι της χρηματική συναλλαγής από απόσταση στην Ελλάδα έχουμε πάει 20 χρόνια πίσω τα τελευταία 2 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα φίλε μου Βάγγο καταλήγουμε λίγο πολύ όλοι στο ίδιο συμπέρασμα. Όλα γίνονται αλλά βαριόμαστε και εφευρίσκουμε δικαιολογίες.

Αφορμή για το μήνυμά μου εξ' αρχής δεν ήταν ότι εκνευρίστηκα επειδή δεν μου έκατσε όχι μια αλλά τρεις συναλλαγές σερί που δεν εγραφαν για χερι χερι εξ αρχης, αλλά γιατί απογοητεύτηκα που γίνεται όλο και συχνότερο αυτό το φαινόμενο, παρ' όλο που οι συναλλαγές εξ' αποστάσεως γίνονται όλο και ευκολότερες!

Ξαναλέω παιδιά να το ξέρετε, είναι μεγάλη αδικία. Όπου υπάρχει δυνατότητα μην αποκλείετε κάποιον επειδή είναι από άλλη πόλη. Ούτε καν η βαρεμάρα δεν είναι δικαιολογία στις μέρες μας, έρχονται από το σπίτι και τα παραλαμβάνουν αν θες.

οτι θελει κανει ο καθενας ειτε σωστο ειναι αυτο ειτε λαθος.κανονες των συναλλαγων δε παραβιαζει οποτε τσαμπα οι φωνες :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...