Προς το περιεχόμενο

Αγγελίες μόνο χέρι με χέρι.


VampireKiSS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ένας από αυτούς που σε κάθε του αγγελία γράφει με κεφαλαία γράμματα "ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΖΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ".

 

Κάποτε δεν ήμουν ένας από αυτούς. Ότι πουλούσα απευθυνότανε σε όλους, είμαι μάλιστα πάρα πολλά χρόνια πωλητής στο ebay και δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις εξ'αποστάσεως συναλλαγές. Η ασυνέπεια όμως πολλών μελών εδώ μέσα με έκανε να αναθεωρήσω το κοινό στο οποίο απευθύνομαι.

 

Είναι πραγματικά κουραστικό να βάζεις προϊοντα που μεταχειρισμένα έχουν πχ 100 ευρω και εσύ τα δίνεις στα 50 και να σου στελνουν για να κοψεις 20αρικο επειδή ξεχασες να βάλεις "ΧΩΡΙΣ ΠΑΖΑΡΙΑ". Είναι κουραστικό να πλακωνουν 10 μηνυματα ολα για ανταλλαγές στα οποία σου προτείνουν ότι σαβούρα υπάρχει από την αποθήκη (ακόμα και δωροεπιταγές από ότι μίνι / σουπερ μάρκετ υπάρχει) επειδη ξεχασες να βάλεις "ΟΧΙ ΑΝΤΑΛΛΑΓΕΣ". Είναι κουραστικό να στέλνεις ένα δέμα το οποίο ο αλλος δεν πάει να παραλάβει ποτέ.

 

Και μην παραβλέπεις το γεγονός πως πολλά άτομα όταν πουλάνε κάτι το κάνουν επειδή χρειάζονται λεφτά άμεσα και όχι να τα λαβουν μετά από μερικές μερες. Προφανώς και αν ο αγοραστής μπορεί πρώτα να πληρώσει κανένας δεν θα είχε πρόβλημα να κάνει αποστολή οπουδήποτε. Όμως αυτό δεν είναι εφικτό για τους λόγους τους οποίους όλοι καταλαβαίνουμε και ούτε και ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να περιμένει μερικές ημέρες για να πιάσει τα λεφτά στα χέρια του, ειδικά όταν ενώ θα έχει ταχυδρομήσει το προϊον του θα αρχισει να παιρνει μηνυματα από αγοραστες στην περιοχη του και θα το έχει μετανιώσει που επέλεξε άτομο από άλλη πόλη.

 

Εν κατακλείδι όχι μόνο αποκλειστικά από την περιοχή μου χωρίς ανταλλαγές και παζάρια, αλλά με βλέπω σύντομα να το κάνω και αποκλειστικά για όποιον μου στείλει για άμεση συνάντηση. Οι περισσότεροι στις αγγελίες απλά δεν ξέρουν τι θέλουν και στέλνουν μαζικά σε 10 πωλητες πως ενδιαφέρονται ώστε να τους κλεισουν και να μην κάνουν αυτοί συναλλαγές με άλλον μέχρι να ωριμάσει η σκέψη μέσα τους και τελικά καταλάβουν ότι δεν θέλουν κανέναν από τους 10 και στείλουν σε έναν ενδεκατο.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνφορουμίτες, κανείς δεν "σας" εβαλε το μαχαίρι στο λαιμό...απλά σαν επαρχιώτες, το πόνο μας λέμε.

 

Γενικά, επειδή το 80% των αγγελιών ειναι Αθήνα, λογικό εινια να βρίσκουμε εμεις κατι που ευρίσκεται εκει κατω. ΟΤαν λοιπόν αποκλειόμαστε απ'την αγορά του, ξενερώνουμε.

 

Εγώ το καταννοώ. Αλλωστε αν πουλαω κατι και το ζητήσει σαλονικιος, προτιμώ να πεταχτώ/ει με τ'αμαξι για να γινει η συναλλαγη αμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, εγώ πάντως στέλνω παντού αν κάνει κατάθεση ο άλλος, και περιμένω (και ευτυχώς κατα 99% γίνεται) το ίδιο όταν είμαι αγοραστής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο αγοραστης η πωλητης απο επαρχια ειναι θετικος,συννενοησιμος και ευγενικος,σχεδον παντα και εγω στελνω επαρχια,ασχετα αν λεω στην αγγελια μου προτιμοτερο απο ''Αθηνα-Πειραια.'' Ενας εντιμος και λογικος αγοραστης απο επαρχια ομως,δεν θα πρεπει να εχει προβλημα να κανει καταθεση στον πωλητη και το αντιστροφο.Δεν μπορει απο την μια να θελεις να αγορασεις κατι που προφανως για να το θελεις απο ατομο απο αλλη,μακρινη πολη σε ενδιαφερει σοβαρα και θεωρεις οτι η τιμη του ειναι λογικη,(αλλιως δεν θα εκδηλωνες ενδιαφερον)και απο την αλλη να θελεις να γινει η διαδικασια με τους δικους σου ορους. Μερικοι τα θελουν ολα δικα τους.

 

Για απλο παραδειγμα,τυχαιο,θελεις εναν επεξεργαστη γιατι ο δικος σου καηκε και επειγεσαι.Δεν μπορει να θελεις να τον λαβεις ας πουμε εσυ με κουριερ σε 1-2 ημερες και να μην σε νοιαζει αν ο αλλος παρει τα λεφτα του σε 6 εργασιμες που λενε οι κουριερ,το οποιο σημαινει πρακτικα σε 2 εβδομαδες.Κανε την καταθεση να λαβει και ο αλλος τα χρηματα του γρηγορα οπως θελεις να εξυπηρετηθεις και εσυ.

 

Για αυτο λεω αν ο αλλος ειναι καλοπροαιρετος,παντα βρισκεται λυση και μερικες φορες εχω κανει συναλλαγη με παιδια απο επαρχια που ηταν αριστα και τιμη και ευχαριστηση μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κανένας δεν έχει αναφέρει το πιο κοινό : Για συναλλαγές με αντικαταβολή (για να μην πει κανείς δε με πλήρωσες / δεν παρέλαβα κλπ.), ενώ παραλαμβάνει ο άλλος σχετικά άμεσα, τα λεφτά τα βλέπεις του αγίου ανήμερα... Σε λοιπά Courier περιμένεις γύρω στον 1,5 μήνα - minimum. Στα ΕΛΤΑ παίζει και τρίμηνο...

σε acs αν θυμαμαι καλα μπηκαν σε λογαριασμο μετα απο 10 ημερες.σε απλο ελτα μετα απο 15 τα ειχα παρει.

Κοίτα, εγώ πάντως στέλνω παντού αν κάνει κατάθεση ο άλλος, και περιμένω (και ευτυχώς κατα 99% γίνεται) το ίδιο όταν είμαι αγοραστής.

αν στα κανει καταθεση ειναι μια χαρα γιατι μετα πρεπει να παει να το παραλαβει και δεν μπορει να το ακυρωσει.αλλα δεν κανουν ολοι καταθεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι, σαν αγοραστής, αγοράζω αποκλειστικά απο Αθήνα. Με φοβίζει το μεταφορικό , όχι σαν κόστος, αλλά σα φθορά.
Σαν πωλητής, είμαι ξεκαθαρος. Μόνο αν προηγηθεί κατάθεση. Είχα φάει 2-3 αγγούρια, και από τότε, είμαι απόλυτος σε αυτό.

Αλλά και πάλι , έχω άγχος, αν αυτό που πούλησα, και που γνωρίζω ότι είναι τέλειο όταν το πουλησα, θα φτασει σε αριστη κατασταση.

Ως τώρα, δεν είχα πρόβλημα με καμία κούριερ ή με ελτά, ευτυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικως θελει καλη συσκευασια αλλιως αμα παθει κατι αντε να βγαλεις ακρη μετα και με τον αγοραστη αλλα και με την μεταφορικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικως θελει καλη συσκευασια αλλιως αμα παθει κατι αντε να βγαλεις ακρη μετα και με τον αγοραστη αλλα και με την μεταφορικη.

Συμφωνώ, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Εχει τύχει σε φίλο μου , να το συσκευάσει τέλεια, και να φτασει χτυπημένο ένα laptop. 

 

Δεν εβγαλε ποτέ άκρη με τη μεταφορική φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο καλη συσκευασια και αν γινει αν ο αλλος βαλει 20 πραγματα απο πανω η καρφωθει τιποτα πανω ναι θα εχεις θεμα.δεν ξερω πως θα το αποδειξεις οτι το εσπασαν αυτοι και τι δικαιουσαι σαν αποζημιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι δε δικαιούσαι αποζημίωση, εκτός αν το έχεις ασφαλίσει, ή αν ειναι ΕΛΤΑ, αν ειναι "συστημένο" και έχεις δηλώσει το περιεχομενο.

Και ναι, έχεις δίκιο, γιαυτό γενικά τις φοβάμαι τις αποστάσεις και εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως παίδες, εγώ εχω κάνει πάμπολλες συναλλαγές με αθήνα.

 

Ποτέ δεν ετυχε να δώ δέμα χτυπημένο ή να φτάσει χάλια κτλ. Ακόμη και με ΕΛΤΑ.

 

Εναν φακό που αγόρασα πρόσφατα, (καλά ειχε και 2-3 ενδείξεις fragile επάνω) ήρθε το κουτι και νόμιζες οτι το μετεφεραν με πουπουλα, ούτε γρατζουνιά.

 

ΙΣως ετυχε, τι να πώ...γενικά δε βλέπω και πολύ κόσμο να παραπονιέται.

 

Και για τις αντικαταβολές που ειπώθηκε. Η Γενική κανει, 4-5 εργάσιμες απ'τη παραλαβή, έχει μόνο Alpha και σου χρεώνει το έμβασμα.

Η ACS παλι συνεργάζεται με όλες τις τράπεζες, οπότε δεν εχει έξοδα. Συνήθως κανουν κατάθεση καθε 2η Παρασκευή, αλλα μου χει τύχει να τα πάρω και τη Παρασκευή της τρέχουσας εβδομάδας μετά την παράδοση.

 

Για ΕΛΤΑ δε γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα να πουλουσα αποκλειστικα και μονο Αθηνα, μου συνεβη ενα περιστατικο οπου εδωσα εξαρτημα ολοκαινουργιο που ειχα στην κουτα του πανω απο ενα χρονο, εκτος εγγυησης και χωρις αποδειξη, ευτηχως ο αγοραστης ζητησε να δει οτι δουλευει και του εδειξα, συμφωνησαμε και οι δυο οτι ειναι οκ και προχωρησε η πωληση. Μετα απο 10 ημερες με περνει τηλεφωνο να μου πει οι καθυστερησε να το δουλεψει και πλεον δεν δουλευει καθολου. Ο ανθρωπος ηταν λογικος και μονος του ειπε οτι το ειδαμε να δουλευει, συμβαινουν αυτα. Δεν ζητησε χρηματα πισω και για να πω την αληθεια αισθανθηκα πολυ ασχημα, γιατι ηταν πολυ καλο παιδι και δεν ηξερα τι να κανω, να το φαω εγω η να μην πω τιποτα;

 

Φαντασου ολο αυτο να ειχε γινει σε αποστολη δεματος καπου μακρια, αντε να βγαλεις ακρη μετα.

 

 

Γιατί κανένας δεν έχει αναφέρει το πιο κοινό : Για συναλλαγές με αντικαταβολή (για να μην πει κανείς δε με πλήρωσες / δεν παρέλαβα κλπ.), ενώ παραλαμβάνει ο άλλος σχετικά άμεσα, τα λεφτά τα βλέπεις του αγίου ανήμερα... Σε λοιπά Courier περιμένεις γύρω στον 1,5 μήνα - minimum. Στα ΕΛΤΑ παίζει και τρίμηνο...

Να σου πω γιατι κανεις δεν εχει αναφερει κατι τετοιο; ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ

Εχω στειλει πραγματα, αναγκαστικα, σε επαρχια και με ACS και με ΕΛΤΑ. Απο ACS και Γενικη μου λενε οτι θελουν λογαριασμο τραπεζα και καταθετουν μετα απο 10 εργασιμες (πειτε μου για το αργο δημοσιο και πσοο γρηγορος ειναι ο ιδιωτικος τομεας) ενω τα ΕΛΤΑ σου φερνουν τα χρηματα μετρητα σπιτι σε καμια εβδομαδα.

Παραδοξος οι ιδιωτικες εταιριες εχουν γραφειοκρατια και καθυστερουν πολυ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ελτα βασικα τιποτα απο οσα εχετε πει δεν ισχυει απο την εμπειρια μου. Την επομενη εργασιμη της παραδοσης ηρθε ειδοποιητηριο για την επιταγη, δηλαδη τριτη παρελαβε ο αγοραστης, πεμπτη ειχα τα λεφτα στα χερια μου. Και γενικα δεν μπορω να καταλαβω γιατι αντικειμενα αξιας μικροποσων να τα στειλει κανεις με courier..Τα ελτα και γρηγορα ειναι και 5-10 φορες πιο φτηνα. Μονο επιχειρημα κατα ειναι οτι περιμενεις 10 γερους να πληρωσουν λογαριασμους οταν πρεπει να πας νωρις(το δικο μου μετα τις 12μιση περιπου αδειαζει). Αλλα ναι, 2 μερες μετα ειχα τα λεφτα απο αντικαταβολη ελτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σχετικα με κατι που ειπωθηκε πιο πανω οτι ειναι υποχρεωση του πωλητη να το συσκευασει σωστα και ειναι δικαιολογιες οτι φοβαται. Ειναι αναλογα το προΪον. Πριν μερικα χρονια ειχαμε αγορασει τηλεοραση απο μεγαλο καταστημα ηλεκτρονικων με τα αφρολεξ του, με τα ολα του μεσα το πακετο και η οθονη της θρυψαλα. Εγω δεν θα πωλουσα ποτε κατι τετοιο με αντικαταβολη. Αμα ειναι οτιδηποτε αλλο στυλ καρτα γραφικων, ρουτερ, και ο,τι αλλο παρομοιο, με προστατευτικα και σωστα συσκευασμενο οκ να το δεχτω. Για αυτους που ειναι επαρχια ειναι οντως σπασιμο, αλλα και οι δυο μεριες εχουν τα δίκια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι εγω φοβαμαι να στειλω οχι αντικαταβολη που δεν στελνω με τιποτα αλλα ακομα και με καταθεση.

Αν με παιρνει κανεις απο Επαρχια τον ρωταω "εχεις κανεναν εδω να τον αγγαρεψεις" αν εχει καλως να ερθει να το δει να το δουλεψει να κανει οτι θελει να μου το πληρωσει και να το στειλει στον ανθρωπο που ειναι Επαρχια.

 

Αν εγω στειλω ενα κινητο και παει χαλασμενο η με σπασμενη οθονη που ξερει ο αγοραστης αν εγω λογω κρισης και επειδη ηθελα να βγαλω ενα μεροκαματο δεν του το εστειλα σπασμενο;

Εγω πως ξερω αν το κινητο που το εστειλα σωστο αν το εσπασαν στην μεταφορα η ο αγοραστης ειχε ενα ιδιο με σπασμενη οθονη και παει εμεσα να βγαλει τζαμπα την ζημια του;

 

Σε μια τετοια περιπτωση πως μπορω εγω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας και ο αλλος να αποδειξει οτι δεν ειναι γαϊδαρος;

 

Ασχετα που μερικες φορες που ειπα αντε να κανω την καλη να το στειλω οταν ελεγα για καταθεση μου ελεγαν σιγα μην εμπιστευτω εσενα με τις 250 θετικες θα μου το στειλεις με αντικαταβολη γιατι εχω 0 θετικες.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...