Προς το περιεχόμενο

Οι MediaTek και TSMC εργάζονται πάνω σε ένα 12-core SoC στα 7nm


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το PS3 βέβαια κλείνει 11 χρόνια φέτος.

Επίσης για πόση ώρα έχουν αυτή την απόδοση πριν ανεβάσουν θερμοκρασία όλα αυτά τα κινητά?

Ο snapdragon 820 δεν έχει θέμα. Ο 810 είχε και το πήρε το μάθημα της η Qualcomm. Εγώ με snapdragon 800 τρέχω μια χαρά παιχνίδια όπως stranger wrath aralon bard's tale με πολύ καλά γραφικά. Βέβαια μιλάμε για μόνο 130gflops. Οι νέες gpu adreno 530 και 540 είναι πολύ δυνατές ισάξιες με αυτές του iPhone που είναι powervr.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φάση είναι ότι μέρα παρά μέρα αυτά μας φαίνονται ψιλοαδιάφορα και καθόμαστε και τσακωνόμαστε για τα εμπορικά τρικ με τους πυρήνες κλπ κλπ. Για φανταστείτε να κοιμόσασταν (δεν θα πάω μακριά) το 2007 και να ξυπνούσατε σήμερα. Πόσο διαφορετικά είναι όλα από τότε.

 

Θυμάμαι το 2007 πήρα τον πρώτο μου core2quad κι ένιωθα ημίθεος. Ότι έχω την απίστευτη αξιοζήλευτη τεχνολογία. 10 χρόνια μετά σκέφτομαι πόσο outdated είναι ο 8320 που έχω εδώ και 4 χρόνια και ότι πρέπει να αναβαθμίσω ασάπ.

Θα συμφωνήσω, με εξαίρεση το τελευταίο, αφού ο 920 μου, ελαφρά τσιμπημένος (επιδόσεις ~8320) που κυκλοφόρησε φθινόπωρο 2008, δεν καταλαβαίνει ακόμα τίποτα... (πχ νέα games)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω, με εξαίρεση το τελευταίο, αφού ο 920 μου, ελαφρά τσιμπημένος (επιδόσεις ~8320) που κυκλοφόρησε φθινόπωρο 2008, δεν καταλαβαίνει ακόμα τίποτα... (πχ νέα games)

Ούτε κι εμένα ρε συ, δεν επίγει να τον αλλάξω και ό,τι θέλω το τρέχει. Απλά ξέρεις τον συγκρίνω με τους μοντέρνους i3 (!!) και βλέπω ότι μένω πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έχει ίδιο single thread performance με skylake η θα τρώει πάλι ξύλο από quads?

Aμα είναι να μην αναβαθμίσω. Jk

Ακόμα με core2quad είμαι και παίζω όλα τα games σε ultra(waiting on andromeda). Αυτό σου κάνει το marketing, νομίζεις ότι χρειάζεσαι κάτι που δεν χρειάζεσαι, απαξιώνοντας αυτά που έχεις ήδη. Εάν δεν έκανα τόσο encode σε h265 θα αργούσα αρκετά να πάρω καινούργιο CPU. Άλα 12 ώρες ένα επεισόδιο 720p 23 λεπτών πάει πολύ. Που να έβαζα και καμιά ταινία...

 

Μπα, το μέλλον είναι η γρηγορη φόρτιση. Πόσος τους νοιάζει για το εάν  σου κλείσει με 5 λεπτά τηλεφώνημα. Θα το φόρτισης λέει σε 2...

Ti games παιζεις φιλε? Στο fb εννοεις φαντάζομαι. Για βάλε κανένα σοβαρό πχ Battlefield 4 και πάνω και πες μας μετά πόσο καλά τα πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τι έπεται? Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο στον ορίζοντα?

Θα πάμε σε κβαντικούς υπολογιστές? Δεν γνωρίζω πάντως τα 3 είναι το ταβάνι για να πας σε 1 η 2 δεν νομίζω να μπορεί να γίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πα να βγάλει η Mediatech και 20πύρηνους. Δεν θα πιάσει ποτέ την Qualcomm. Δοκιμάζω αυτές τις μέρες το Redmi Pro με τον 10πύρηνο Helio x25. Δεν μπορεί να τρέξει το Asphalt 8 σε FHD χωρίς σπασίματα εκεί που ο 6πύρηνος Snap 650 πήγαινε σφαίρα! Σαπάκι με 10 πυρήνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πα να βγάλει η Mediatech και 20πύρηνους. Δεν θα πιάσει ποτέ την Qualcomm. Δοκιμάζω αυτές τις μέρες το Redmi Pro με τον 10πύρηνο Helio x25. Δεν μπορεί να τρέξει το Asphalt 8 σε FHD χωρίς σπασίματα εκεί που ο 6πύρηνος Snap 650 πήγαινε σφαίρα! Σαπάκι με 10 πυρήνες!

Μεγάλη αλήθεια δυστυχώς για την mediatek. Οι snapdragon ξεσκίζουν όπως και οι custom του iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάμε σε κβαντικούς υπολογιστές? Δεν γνωρίζω πάντως τα 3 είναι το ταβάνι για να πας σε 1 η 2 δεν νομίζω να μπορεί να γίνει.

μέχρι τώρα οι κβαντικοί cpus δεν λεν και πολλά πράγματα για τον απλό πολίτη. Είναι υπερδυνατοι στο να κάνουν υπολογισμούς αλλα αυτό δεν αρκεί στα PC.
Λένε για dual-system, με ένα cpu όπως τους τωρινούς, και ένα κβαντικό να κάνει ότι κάνει καλύτερα.
Λένε και για αλλαγή βάσης, που φαίνεται το πιο πιθανό, δλδ πάμε στην grafene.
Λένε και για 3D cpus. 
 
Όπως και να έχει λέγονται πολλά. Το θέμα είναι, ποσο εύκολα μπορούν οι εταιρίες να αλλάξουν τα εργοστάσια τους για να τους παράγουν (αφού πρώτο μέλημα είναι τα κέρδη), και δεύτερο, ποσο συμβατοί θα είναι. Διότι μπορεί να σου δώσω ένα CPU που να 1000000000x πιο γρήγορο, αλλα να πρέπει να ξαναγράψεις από την αρχή τα πάντα όλα για να το λειτουργήσεις, από OS, applications, drivers, hardware MBs, RAMs, buses, να χρησιμοποιά κάτι άλλο από x86 η ARM etc.etc.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μπορεί να δώσει πολλούς πηρύνες και να αναδείξει την μεσαία κατηγορία σε φορητές συσκευές που μετράει για το μέλλον. Ωστόσο το θέμα είναι κατά πόσον βαραίνουν...και τα λειτουργικά συστήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...