Προς το περιεχόμενο

Κατάσχεση από λογαριασμό; Η έγινε λάθος;;;


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου κάνει εντυπωση παντως. Αν χρωστάς μπορεί να συμφέρει να τα εχεις σε στρώμα αλλά έχει αυτο κίνδυνο να στα πάρουν και να μεινεις με το π* στο χερι

το να φυλάς λεφτά στο σπίτι είναι μεγάλο ρίσκο, κάθε τόσο ακούμε για ληστείες σε σπίτια που έκρυβαν μεγάλα ποσά μέσα. Στις τράπεζες τυπικά ο λογαριασμός προστατεύεται σε περίπτωση κουρέματος μέχρι τα 100 χιλιάρικά, και αυτό μπορούν να το τροποποιήσουν οποιαδήποτε στιγμή, αλλά από την εφορία δεν γλυτώνεις πλέον. Και αυτές οι κάρτες εξωτερικού που βλέπουμε να διαφημίζονται στο facebook δεν ξέρω πόσο σίγουρες είναι , μπορεί όσα υπόσχονται να είναι παραπλανητικά, αφού οποιαδήποτε χρηματική συναλλαγή υπόκειται στους κανονισμούς της Τράπεζας της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως δε ξέρω αν ισχύει αλλα δε μπορούν ολοι να κανουν ακατασχετο λογαριασμό

ΜΠΟΡΟΥΝ μια χαρα, ΔΕΝ μπορουν στην περιπτωση που τα λεφτα ειναι απο Επιδοματα η ταμειο ανεργιας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να διευκρινιστουν καποια θεματα:

-Ακατασχετο λογαριασμό δικαιούται να δηλώσει κάποιος μόνο σε μια τράπεζα (απο όλες τις ελληνικές) και μόνο σε ένα λογαριασμό ΙΒΑΝ (αν πχ εχει 2-3 στην ιδια τραπεζα).

-Οταν δώσει εντολή η εφορία ή το ΕΦΚΑ κατασχονται/δεσμευονται όλα τα ποσά του θύματος σε όλες τις τραπεζες και σε ολους τους λογαριασμους.

-1ο σεναριο: ΔΕΝ εχω κανει/δηλωσει τοσο καιρο ακατασχετο λογαριασμο. Την πατησες. Η εφορία δεν δεχεται λογαριασμό που εχει δεσμευτει από την ιδια, να τον δηλώσεις ως ακατασχετο. Η τραπεζα θα δεχτει τη δηλωση αλλά δεν θα λειτουργησει στην πραξη.

-2ο σεναριο: Εχω δηλώσει παλαιοτερα εναν λογαριασμο ως ακατασχετο. Σε αυτη την περιπτωση, θα δεσμευτουν ολα σου τα χρηματα σε ολες τις τραπεζες, αλλά θα σου αφησουν 1250 ευρω στον λογαριασμο του ακατασχετου.

 

- Δηλωση ακατασχετου λογαριασμου δεν επιφερει αποδεσμευση του λογαριασμου αν γινει ΜΕΤΑ την κατασχεση. Οποιος δηλ. προλαβε και εκανε απο πριν ,ειναι τυχερος.
- Ενταξη των χρεων στις 12 δοσεις, δεν επιφερει αρση των δεσμευμενων λογαριασμων.
- Η εντολη δεσμευσης των λογαριασμων αιρεται μονο οταν γινει ΟΛΙΚΗ εξοφληση του ποσου. Αφού εξοφληθεί η οφειλή, ο φορολογούμενος πρεπει να ζητήσει βεβαίωση αποδέσμευσης από το δικαστικό τμήμα της Δ.Ο.Υ προκειμένου να την μεταφέρει ο ίδιος στην τράπεζα για να ξεμπλοκαρουν οι λογαριασμοι.
- Η δεσμευση των λογαριασμων είναι μονιμη για οσο καιρο ειναι ανεξοφλητο "ληξιπροθεσμο" το χρεος, νεο ή παλιο. Η δεσμευση ειναι αυτοματη και ακαριαια, χωρις να υπαρχει χρονικο κενο ωστε να πατε να κανετε αναληψη αν καποιος σας βαλει χρηματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

- Ενταξη των χρεων στις 12 δοσεις, δεν επιφερει αρση των δεσμευμενων λογαριασμων. 

 

στην εφορία όχι, αλλά στο ικα ναι (μιας και μου έτυχε και θα πάω αύριο κεαο να ξεμπλοκάρω λογαρισμο με πληρωμένη την 1η της 12αρας) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία,αν έχεις 2 λογαριασμούς συνδεδεμένους σε κάρτα και είσαι στον ένα συνδικαιουχος υπάρχει περίπτωση να σου τραβήξουν λεφτά από τον άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία,αν έχεις 2 λογαριασμούς συνδεδεμένους σε κάρτα και είσαι στον ένα συνδικαιουχος υπάρχει περίπτωση να σου τραβήξουν λεφτά από τον άλλο;

Σε εμένα το έκαναν... :) 293 ευρώ εξαφανίστηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η δέσμευση αφορούσε οφειλή στο ΙΚΑ και έχουν δεσμεύσει όλους τους λογαριασμούς και όχι μόνο τον ατομικό μου για το ίδιο ποσό σε όλες τις τράπεζες ...

 

 

Περιμένω να γίνει άρση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η δέσμευση αφορούσε οφειλή στο ΙΚΑ και έχουν δεσμεύσει όλους τους λογαριασμούς και όχι μόνο τον ατομικό μου για το ίδιο ποσό σε όλες τις τράπεζες ...

 

 

Περιμένω να γίνει άρση 

οταν λες ΟΛΟΥΣ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

και λογιστή έχω και δεν χρωστάω. κάτι πιο έξυπνο έχεις να μας πεις ?

Όχι και τόσο καλή ενημέρωση από τον λογιστή πάντως. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...