Προς το περιεχόμενο

ECDL 390 ευρώ ακριβο ή οχι?


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To ECDL μου το ειχα παρει απο μια επιδοτηση/εσπα που καλυπτε σε φοιτητες ολα τα εξοδα για τις βασικες εννοτητες.

Το τι ειχε γινει με τα φροντηστηρια δε περιγραφεται, χειροτερα και απο τα προγραμματα 25+ οαεδ για πρακτικες! Μονο στο δρομο δεν ειχαν στηθει και να σου λενε "ελα ελα περνα μεσα! Σημερα το μενου εχει excel, word , photoshop" σαν τους ταβερνιαρηδες στα τουριστικα νησια.

 

Για την ιστορια μαθαμε πολυ λιγα, η καθηγητρια δεν ηξερε την τυφλα της αλλα το κορυφαιο ηταν κατι αλλο. Ενω συμφωνα με τον νομο επρεπε τα μαθηματα να ηταν 2ωρα-3ωρα , μεσα στο 40λεπτο τελειωνε το μαθημα και μας εβαζε να υπογραψουμε ενα χαρτι οτι καναμε 3ωρο. Φοιτητουδια και αμυαλοι εμεις ετοιμοι να παμε για το φρεντοτσινο μας ουτε που μας ενοιαζε, οποτε ολα καλα.

 

Το κερασακι στην τουρτα? Την ημερα της ενοτητας 1-2 ωρες πριν παμε να δωσουμε μας ειπαν τα θεματα που θα πεσουν. Επισης την ωρα που διναμε το μαθημα ηταν πρακτικα αδυνατον να κανεις κατι λαθος επειδη ηταν σε ενα ενα προσωμειωμενο περιβαλλον πχ στο excel με πολλες επιλογες γκριζαρισμενες.

 

Και δε μιλαω τωρα για κανενα παρακμιακο φροντιστηριο της πλακας αλλα για γνωστη αλυσιδα που δε θυμαμαι το ονομα τωρα.

 

 

Το ecdl το εβαζα στο βιογραφικο μου για καμποσο καιρο σαν οτι ηταν κατι το γυρευε τι ειναι μεχρι που αρχισα να ντρεπομαι και τελικα το αφαιρεσα εντελως. Νοιωθεις σαν την 50αρα νοικοκυρα με τα 4 παιδια που θα γραψει "βασικες γνωσεις ηλεκτρονικου υπολογιστη" και ξερεις πως εννοει οτι γνωριζει πως να ψαχνει για συνταγες μαγειρικης απο τον "γκουγκλ" που της εχουν βαλει τα παιδια της στην επιφανεια εργασιας.

 

 

Οποτε 390 ευρω για αυτο το χάλι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κ γω σκεφτομαι να πάρω το κωλοχαρτο αυτο. Ειμαι με πτυχιο κ μεταπτυχιακο και γλυκοκοιταζα τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ. Προφανως δεν μου προσφερει καμια γνωση, προφανως και ειναι πεταμενα λεφτα αλλα ειναι απαραιτητο για να αποδειξεις γνωσεις χειρισμου Η/Υ.

 

Υπαρχει καποιο αλλο χαρτι που να αποδεικνύει το ιδιο με λιγοτερα χρηματα ή στα λεφτά αυτα να σου  μαθαίνει κατι πραγματικα χρησιμο ( η πιστοποίηση ειναι το 1ο ζητουμενο).   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αν έχεις παρακολουθήσει κάποια μαθήματα συγκεκριμένης κατεύθυνσης παίρνεις πιστοποίηση για δημόσιο που αντιστοιχεί σε κάποιες ενότητες του ecdl ή σε ecdl.. κάτι τέτοιο.. 

 

είχα πάρει κι εγώ τη σχετική βεβαίωση, κάπου την έχω πεταμένη 

 

αλλά δεν το έχουν όλες οι σχολές αυτό το "perk" και αυτές που το έχουν σε πολλές περιπτώσεις πρέπει να επιλέξεις και συγκεκριμένες επιλογές έτσι ώστε να συμπληρώσεις τα μαθήματα που θες, σε μας δηλαδή θα μπορούσες και να μη τη πάρεις αν δεν έπαιρνες κάνα δυο επιλογές στοχευμένα που άνηκαν στα μαθήματα που σου δίνουν τη πιστοποίηση

 

τα υποχρεωτικά μαθήματα από μόνα τους δεν αρκούσαν 

 

και σε κάποιες άλλες σχολές όλο το πρόγραμμά τους έχει 2-3 μαθήματα το πολύ, οπότε δε σου εξασφαλίζεται η βεβαίωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που έμαθε το PowerPoint, access κλπ από βιντεάκια στο Ίντερνετ που κατά 99% θα είναι στα Αγγλικά; τι σκατα; και εδώ στο φόρουμ όλοι ΝΑΣΑ δουλεύεται κ έχετε τέτοιο επίπεδο;

 

Στο ερώτημα του φίλου πριν πολλά χρόνια του είχα κάνει φοιτητής με χρήματα από υπουργείο η κάτι τέτοιο πληρώνοντας ένα 10% νομίζω. Αν μπορείς να το βρεις κάνε το έτσι.

Βίδεο στο ιντερνετς για τα βασικά του Office στα αγγλικά(που 99% θα είναι βασικά αγγλικά,όχι τίποτα με ιδιαίτερη ορολογία) == ΝΑΣΑ;  :blink:

 

Άντε και δεν σκαμπάζεις από εγγλέζικα αρκετά καλά ώστε να μην καταλάβεις τι σε λέει το βίδεο, αλλά από βιβλίο με λεξικό δεν νομίζω να μην υπάρχει κάποιος που δεν μπορεί να το κάνει.

Όχι τίποτα άλλο, αλλά εν έτη 2017 να μην δίνει πεταμένα λεφτά για...ECDL φροντιστήριο. Ο ορισμός των γαμησιάτικων...

 

 

Για τον φίλο, είναι πολλά, πάρα πολλά τα λεφτά. Δεν γίνεται να δώσεις-πληρώσεις μόνο τις εξετάσεις; 

Διότι το ECDL είναι μια γελοία εφεύρεση για να βγάζουν χρήματα από τους έχοντες ανάγκη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αν έχεις παρακολουθήσει κάποια μαθήματα συγκεκριμένης κατεύθυνσης παίρνεις πιστοποίηση για δημόσιο που αντιστοιχεί σε κάποιες ενότητες του ecdl ή σε ecdl.. κάτι τέτοιο.. 

 

είχα πάρει κι εγώ τη σχετική βεβαίωση, κάπου την έχω πεταμένη 

 

αλλά δεν το έχουν όλες οι σχολές αυτό το "perk" και αυτές που το έχουν σε πολλές περιπτώσεις πρέπει να επιλέξεις και συγκεκριμένες επιλογές έτσι ώστε να συμπληρώσεις τα μαθήματα που θες, σε μας δηλαδή θα μπορούσες και να μη τη πάρεις αν δεν έπαιρνες κάνα δυο επιλογές στοχευμένα που άνηκαν στα μαθήματα που σου δίνουν τη πιστοποίηση

 

τα υποχρεωτικά μαθήματα από μόνα τους δεν αρκούσαν 

 

και σε κάποιες άλλες σχολές όλο το πρόγραμμά τους έχει 2-3 μαθήματα το πολύ, οπότε δε σου εξασφαλίζεται η βεβαίωση 

 

ακριβως, θελει συνδυασμό μαθημάτων. σε εμενα ειχε τυχει και τα ειχα παρει όλα (δεν υπηρχε εκεινη την εποχη το χαρτι αυτό ως εννοια) και καποια στιγμή που ζητησα αντιγραφο αναλυτικης στο μελλον μου ειπαν να μου στείλουν και αυτη τη βεβαίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως συμφοιτήτριά μου είχε πάει τότε που επιδοτούσαν και πήρε και το κανονικό γιατί νομίζω μου έλεγε ότι αυτή η βεβαίωση δεν είναι σα να έχεις περάσει όλες τις ενότητες

 

εγώ δεν ασχολήθηκα ποτέ με το θέμα, πάντα είχα την απαραίτητη (και βάλε) εξοικείωση με τους υπολογιστές ώστε να με ενδιαφέρει να μάθω χαζομάρες και ποτέ δε με ενδιέφερε το δημόσιο, με εξαίρεση μόνο όταν είχαν ανοίξει θέσεις που ήθελαν ακριβώς το πτυχίο μου και τις σπουδές μου, αλλά δεν είχα τελειώσει ακόμα το μεταπτυχιακό μου που το ζητούσαν επίσης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ECDL μου το ειχα παρει απο μια επιδοτηση/εσπα που καλυπτε σε φοιτητες ολα τα εξοδα για τις βασικες εννοτητες.

Το τι ειχε γινει με τα φροντηστηρια δε περιγραφεται, χειροτερα και απο τα προγραμματα 25+ οαεδ για πρακτικες! Μονο στο δρομο δεν ειχαν στηθει και να σου λενε "ελα ελα περνα μεσα! Σημερα το μενου εχει excel, word , photoshop" σαν τους ταβερνιαρηδες στα τουριστικα νησια.

 

Για την ιστορια μαθαμε πολυ λιγα, η καθηγητρια δεν ηξερε την τυφλα της αλλα το κορυφαιο ηταν κατι αλλο. Ενω συμφωνα με τον νομο επρεπε τα μαθηματα να ηταν 2ωρα-3ωρα , μεσα στο 40λεπτο τελειωνε το μαθημα και μας εβαζε να υπογραψουμε ενα χαρτι οτι καναμε 3ωρο. Φοιτητουδια και αμυαλοι εμεις ετοιμοι να παμε για το φρεντοτσινο μας ουτε που μας ενοιαζε, οποτε ολα καλα.

 

Το κερασακι στην τουρτα? Την ημερα της ενοτητας 1-2 ωρες πριν παμε να δωσουμε μας ειπαν τα θεματα που θα πεσουν. Επισης την ωρα που διναμε το μαθημα ηταν πρακτικα αδυνατον να κανεις κατι λαθος επειδη ηταν σε ενα ενα προσωμειωμενο περιβαλλον πχ στο excel με πολλες επιλογες γκριζαρισμενες.

 

Και δε μιλαω τωρα για κανενα παρακμιακο φροντιστηριο της πλακας αλλα για γνωστη αλυσιδα που δε θυμαμαι το ονομα τωρα.

 

 

Το ecdl το εβαζα στο βιογραφικο μου για καμποσο καιρο σαν οτι ηταν κατι το γυρευε τι ειναι μεχρι που αρχισα να ντρεπομαι και τελικα το αφαιρεσα εντελως. Νοιωθεις σαν την 50αρα νοικοκυρα με τα 4 παιδια που θα γραψει "βασικες γνωσεις ηλεκτρονικου υπολογιστη" και ξερεις πως εννοει οτι γνωριζει πως να ψαχνει για συνταγες μαγειρικης απο τον "γκουγκλ" που της εχουν βαλει τα παιδια της στην επιφανεια εργασιας.

 

 

Οποτε 390 ευρω για αυτο το χάλι?

χαχαχα. Παιζει να πηγαίναμε στην ιδια αλυσιδα φροντιστηρίων! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια εδω στα Χανια που ειμαι οηγα στην Ερευνα να ρωτησω για το Ecdl και μου ειπαν 390 ευρώ.

 

6 ενοτητες συνολικα απο 50 ευρω συν 90 η καρτελα νομιζω.

 

Τζάμπα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μου απαντησει καποιος...παρομοιο θεμα ανοιχτηκε προ ολιγων ημερων 

 

τι γινεται ξαφνικα με το κεφαλαιο ECDL αναβιωσε υστερα απο μια δεκαετια που ειχε πεσει σε ληθαργο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω για το δικό μου: βγήκαν κάτι θέσεις ΣΟΧ, τις έστειλα στον αδερφό μου, λέει δεν έχει πιστοποίηση Η/Υ κι έτσι ρώτησα.

Η βασική διαφορά των δύο θεμάτων είναι πως εμένα μου φάνηκαν πολλά τα 120 που ζητάνε ενώ εδώ βλέπεις απορία για το αν είναι καλή τιμή τα 390.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μου απαντησει καποιος...παρομοιο θεμα ανοιχτηκε προ ολιγων ημερων 

 

τι γινεται ξαφνικα με το κεφαλαιο ECDL αναβιωσε υστερα απο μια δεκαετια που ειχε πεσει σε ληθαργο??

επισης ανοιγουν θεσεις μόνιμες μεσω ΑΣΕΠ που θεωρειται βασικο προσόν και χωρις αυτό δεν πας πουθενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ανοιγουν θεσεις μόνιμες μεσω ΑΣΕΠ που θεωρειται βασικο προσόν και χωρις αυτό δεν πας πουθενα...

αστο με κατατοπισες...τσαμπα θα το βγαζα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...