Προς το περιεχόμενο

Το Google Analytics δεν δουλεύει με AdBlockers.


Cyberdemon87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Θα είμαι σύντομος.

Μετά από δοκιμές είδα πως το Google Analytics δεν καταγράφει τίποτα αν χρησιμοποιώ κάποιο adblocker. Συγκεκριμένα δοκίμασα με το uBlock Origin σε Firefox/Chrome/Opera.

 

Έχετε βρει εσείς κάποιο τρόπο που να το παρακάμπτει;

 

Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο διασημα AdBlockers δεν μπλοκαρουνε το Google Analytics, αλλα το εχουνε σαν δυνατοτητα. Οποτε ειναι καθαρα στην κριση του χρηστη αν θελει να μπλοκαρει τα Analytics ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το adblock plus που είναι από τα πιο δημοφιλή νομίζω είναι ψιλοάχρηστο πλέον μιας και έχει σταματήσει εδώ και καιρό να μπλοκάρει αρκετές διαφημίσεις. Οπότε νομίζω πως οι χρήστες πια προτιμούν άλλες, πιο aggressive λύσεις σε στυλ uBlock Origin.

Δεν με πειράζει να μπλοκάρονται οι διαφημίσεις, το κατανοώ.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν υπάρχει τρόπος να γίνουν bypassed τα adblockers μόνο για το Google Analytics για να ξέρεις τι σου γίνεται βρε αδερφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ σαν webmaster δεν μπορεις να κανεις κατι απτη μερια σου. Ειναι καθαρα στο χερι α) των δημιουργων των adblocker αν θα δωσουνε την επιλογη στους χρηστες τους να το κανουνε block το analytics και β) στον καθε χρηστη αν θα επιλεξει το συγκεκριμενο block.

 

Κατα 90% δεν γινεται αυτοματα το block στα analytics που αυτο ειναι καλο. Απτην αλλη ομως πολλοι χρηστες "το ψαχνουν" και οταν δουνε "Block Google Analytics Remarketing" λενε ας κανω κλικ στο checkbox!

 

Εσυ απλα προσευχεσαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα οι περισσότεροι θα σταματήσουν να χρησιμοποιούν adblock plus σε λίγο καιρό αν δεν το έχουν κάνει ήδη, αφού δεν κόβει σχεδόν τίποτα πια, και νομίζω πως αντικαστάτης του είναι το uBlock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

 

Θα είμαι σύντομος.

Μετά από δοκιμές είδα πως το Google Analytics δεν καταγράφει τίποτα αν χρησιμοποιώ κάποιο adblocker. Συγκεκριμένα δοκίμασα με το uBlock Origin σε Firefox/Chrome/Opera.

 

Έχετε βρει εσείς κάποιο τρόπο που να το παρακάμπτει;

 

Σας ευχαριστώ!

 

Απλα το μπλοκαρεις. Εμπα εδω https://www.investing.com/ με adblocker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η μόνη λύση είναι να φτιάξεις δικό σου analytics πρόγραμμα ή να αγοράσεις κάποιο εμπορικό που δεν κόβεται από blockers. Το Google Analytics το κόβουν γιατί κάνει profiling τους χρήστες, όπως και όλα τα domains της Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μια χαρά μου μπλοκάρει εμένα τις διαφημίσεις στο investing.com το uBlock.

 

elorant, έχεις να προτείνεις κάποιο που δεν επηρεάζεται;

Απλά πράγματα θέλω, να βλέπω τους "καθαρούς" χρήστες / humans για να ξέρω όντως πιο είναι το πραγματικό νούμερο επισκεψιμότητας, δηλαδή όχι bots/crawlers/spammers, και να έχει και real-time.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...