Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε η Angular 4


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο εμένα μου βγάζει το καινούριο cli (1.1.0) ένα app.module.ts που κάνει import μόνο το BrowserModule και αφήνει απέξω το FormsModule και το HttpModule ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι εννοεις το αφηνει απεξω; Το πρωι εβαλα 1.1,0 και δεν εχω προβληματα.

 

Κανεις import forms και http και στο compile δεν τα βλεπει; Εισαι 100% σιγουρος οτι τα imports ειναι σωστα; Στο λεω γιατι καμμια φορα τρομπαρει το webstorm και δεν σφυραει error. Σβησε τα imports, κανει κλικ πανω στο forms και στο http module στη σειρα και πατα alt+enter στο καθε ενα ωστε να κανει αυτοματα το import (λογικα το ξερεις αυτο, for the record το λεω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι τα αφήνει απέξω όταν πρωτοδημιουργεί το app.module.ts ενώ παλιά τα έβαζε μόνο του.

Τώρα βλέπω βάζει μόνο του μόνο το BrowserModule.

Αν θέλεις δοκίμασε (με το 1.1.0 όμως) να κάνεις ένα angular cli project στο webstorm και πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια δε θυμαμαι αν τα εβαζε, απ οτι φαινεται ομως πια, το cli φτιαχνει barebones και μετα κοτσαρεις οτι θες.

 

Δεν ειμαι στο pc θα το κοιταξω μετα και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Predator : Πως κάνεις update ένα angular cli project χωρίς να κρασάρει μετά;

Χρησιμοποιώ το npm-check -u που κάνεις interactive updates και σου λεει ποια libraries είναι backwards compatible αλλά στο τελευταίο update με κρέμασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανω τσεκ, την κανω απ ευθειας την αναβαθμιση σβηνοντας εξ ολοκληρου τον φακελο node_modules πρωτα και μετα καθαρισμα του npm cache με την εντολη npm cache clean --force. Ελαχιστες φορες εχω κρασαρει, κυριως γιατι καποια modules κανουν breaking αλλαγες, σαν angular σχεδον ποτέ κρασαρισμα.

 

Βεβαια το project ειναι μικρο (~15.000 γραμμες), σε μεγαλυτερα project φανταζομαι κανουν νεο branch και πανω του κανουν ανανεωσεις, αν ολα καλα μετα merge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα καταφέρω με αυτό που λες;

Αφού τα καινούρια libraries αναφέρονται μέσα στο package.json οπότε θα ξαναδημιουργηθούν.

Ποιο το νόημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρακολουθησεις issues στο github θα δεις οτι πολλα προβληματα κατα το build (οχι στο runtime) λυνονται με διαγραφη του node_modules και εγκατασταση απο το 0.

 

Δεν ξαναδημιουργουνται αμα δεν σβησεις το node_modules, μονο αν κανει update αλλα παιζουν και τα dependencies να μην αναβαθμιζονται σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ οι τελευταίες πραγματικές versions (λόγω semver) της angular φαίνονται πλέον μόνο στο package-lock.json ή αν τρέξεις ng -v.

Εμένα τη βρωμοδουλειά την έκανε μάλλον το update σε 4.2.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...