Προς το περιεχόμενο

ελεγχος ικα


lalic13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΧΙ δεν ειναι. Ιδιαιτερα εαν υπογραψει - δηλωσει εγγραφως οτι απασχολειται στην επιχειρηση. Οι επιχειρησεις δεν ειναι οικογενειακες, αλλα ατομικες ή εταιρικες. Υπαρχουν δηλαδη επισημοι ιδιοκτητες κι εργαζομενοι. Οποιος αλλος απασχολειται παρανομα ή ειναι πελατης-επισκεπτης.

 

Να μην το αμελησει ο φιλος σου. Την Δευτερα στον λογιστη για αποσαφηνιση καθως οι ελεγκτες του ΙΚΑ ψαχνουν ακριβως για τετοιες περιπτωσεις για να μην σου πω οτι σε πολλες περιπτωσεις τις εκβιαζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγενης πρωτου βαθμου και συζηγος ειναι σιγουρο οτι δεν εισαι αναγκασμενος να τον δηλωσεις.το θεμα ειναι οτι μεσα στην εβδομαδα τα παιδια ειναι να πανε στο δημαρχειο για να ξεκηνησουνε τη διαδικασια για να παντρευτουνε.ο ελεγχος μπηκε εχθες γαμω τη γκαντεμια του.οι κοπελες απον ελεγχο γραψανε οτι ειναι συζηγος του.οποτε δεν υπαρχει λογος για προστιμο αποτι καταλαβαινω.και αν γινει κατι και δουνε οτι δεν ειναι συζηγος του ακομα,λογικα αν κανει eνστασ, και μετα παει το χαρτι οτι εχουν παντρευτει ,δεν θα σβηστει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τελευταια φορα κι αν θες καταλαβαινεις. Αυτα τα πραγματα ειναι σοβαρα και δεν χωρουν ουτε ερμηνειες κι ουτε ασκοπα ρισκα. ΙΚΑ, ΣΔΟΕ, περιπολο εφοριας και τυχον αγορανομιες και υπ. Αναπτυξης, εχουν σκοπο να στα παρουν και οχι να κατανοησουν το οποιο προβλημα σου.

 

Επικοινωνια με λογιστη την Δευτερα και ακολουθηση των οδηγιων του. Τιποτε αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δουλευει αλλου με ενσημα?

Χλωμο να ισχυει οτι δεν πληρωνουν εφκα.

Σκεψου να υπαρχου 3 μετοχοι ανα επιχειρηση και να δουλευουν μαζι με συζυγους ή παιδια :P

Οικογενειακες τετοιου τυπου ειναι οι περισσοτερες επιχειρησεις..

 

http://simposio.news/asfalisi-siggenikon-prosopon-sto-i-k-a-analoga-me-tin-nomiki-morfi-ton-epixeiriseon/

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δικαίωμα ένστασης αν θυμάμαι καλά. Πάει δικαστικά το θέμα και εκεί κοιτάς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Αν συζείτε ήδη και υπάρχουν λογαριασμοί στα ονόματα και των δύο σας με την ίδια διεύθυνση, θα σας φανούν χρήσιμα! Αν έχετε και κάποιο χαρτί που να φαίνεται ότι είχατε ξεκινήσει διαδικασία γάμου ΠΡΙΝ το συμβάν, ακόμα καλύτερα.

 

Πάντως δεν είναι τόσο εύκολο να σε πιστέψουν, ακριβως επειδή το προστιμο είναι μεγαλο. Κάποιος θα έκανε άνετα λευκό γάμο για να γλιτώσει 11.000

 

Μίλα με λογιστή αλλά και με δικηγόρο που να ασχολείται εξειδικευμένα(!) με εργασιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μοδα αυτη παντως..

Εχω και ενα φιλο απο επαρχια που εχει μια μικρη επιχειρηση και εβαλε την κοπελα του να δουλευει, και μετα εμαθα οτι εκαναν πολιτικο γαμο για να μην πληρωνουν τετοια που λετε ενσημα κλπ στη κοπελα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μοδα αυτη παντως..

Εχω και ενα φιλο απο επαρχια που εχει μια μικρη επιχειρηση και εβαλε την κοπελα του να δουλευει, και μετα εμαθα οτι εκαναν πολιτικο γαμο για να μην πληρωνουν τετοια που λετε ενσημα κλπ στη κοπελα του.

 

Και καλά κάνανε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ δεν ειναι. Ιδιαιτερα εαν υπογραψει - δηλωσει εγγραφως οτι απασχολειται στην επιχειρηση. Οι επιχειρησεις δεν ειναι οικογενειακες, αλλα ατομικες ή εταιρικες. Υπαρχουν δηλαδη επισημοι ιδιοκτητες κι εργαζομενοι. Οποιος αλλος απασχολειται παρανομα ή ειναι πελατης-επισκεπτης.

 

Να μην το αμελησει ο φιλος σου. Την Δευτερα στον λογιστη για αποσαφηνιση καθως οι ελεγκτες του ΙΚΑ ψαχνουν ακριβως για τετοιες περιπτωσεις για να μην σου πω οτι σε πολλες περιπτωσεις τις εκβιαζουν.

Μην λες οτι να'ναι. Ατομα 1ου βαθμου συγγενεια με τον ιδιοκτητη μπορουν να δουλευουν. Εστιατοριο εχουμε εμεις και ολοι μας, εκτος του μαπμπα μου (ιδιοκτητης), εχουμε μονο την αδεια εργασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δικαίωμα ένστασης αν θυμάμαι καλά. Πάει δικαστικά το θέμα και εκεί κοιτάς να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Αν συζείτε ήδη και υπάρχουν λογαριασμοί στα ονόματα και των δύο σας με την ίδια διεύθυνση, θα σας φανούν χρήσιμα! Αν έχετε και κάποιο χαρτί που να φαίνεται ότι είχατε ξεκινήσει διαδικασία γάμου ΠΡΙΝ το συμβάν, ακόμα καλύτερα.

 

Πάντως δεν είναι τόσο εύκολο να σε πιστέψουν, ακριβως επειδή το προστιμο είναι μεγαλο. Κάποιος θα έκανε άνετα λευκό γάμο για να γλιτώσει 11.000

 

Μίλα με λογιστή αλλά και με δικηγόρο που να ασχολείται εξειδικευμένα(!) με εργασιακά.

δεν υπάρχει ένσταση για αυτό, 11 χιλιάρικα ή μείον 30% αν το πληρώσει σε 10 μέρες αφού του στείλουν τη λυπητερή (θα του έρθει συστημένο) και μετά πάει σε δικηγόρο να κινήσει τις διαδικασίες για δικαστήριο

 

μπορεί μέχρι να γίνει το δικαστήριο να σταματήσει το ποσό να παίρνει προσαυξήσεις ή να προχωρήσουν σε κατάσχεση, αλλά αυτό είναι δουλειά δικηγόρου όχι λογιστή, ο λογιστής δε μπορεί να κάνει τίποτα

 

το θέμα είναι κατά πόσο κερδίζεται τέτοιο δικαστήριο.. το ικα θα κάνει αυτό που είναι να κάνει το βεβαιώνουν πολύ σύντομα το συγκεκριμένο πρόστιμο

Μην λες οτι να'ναι. Ατομα 1ου βαθμου συγγενεια με τον ιδιοκτητη μπορουν να δουλευουν. Εστιατοριο εχουμε εμεις και ολοι μας, εκτος του μαπμπα μου (ιδιοκτητης), εχουμε μονο την αδεια εργασιας.

σε ατομικές επιχειρήσεις υπάρχει ο συγγενής, σε εταιρείες έστω και προσωπικές (οε, εε ) πέφτει πρόστιμο και ας είσαι συγγενής εταίρου  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λες οτι να'ναι. Ατομα 1ου βαθμου συγγενεια με τον ιδιοκτητη μπορουν να δουλευουν. Εστιατοριο εχουμε εμεις και ολοι μας, εκτος του μαπμπα μου (ιδιοκτητης), εχουμε μονο την αδεια εργασιας.

 

Κι ομως, σε ελεγχο του ΙΚΑ, πηραν υπογραφη της αδελφης του ιδιοκτητη ( ανυπανδρος χωρις αλλη οικογενεια ) οτι δουλευει εκει και χωρις ενσημα, και τους τρεχανε. Με τα χιλια ζορια μπορεσαν και την πηραν πισω - την υπογραφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μοδα αυτη παντως..

Εχω και ενα φιλο απο επαρχια που εχει μια μικρη επιχειρηση και εβαλε την κοπελα του να δουλευει, και μετα εμαθα οτι εκαναν πολιτικο γαμο για να μην πληρωνουν τετοια που λετε ενσημα κλπ στη κοπελα του.

 

και ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ κανανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μοδα αυτη παντως..

Εχω και ενα φιλο απο επαρχια που εχει μια μικρη επιχειρηση και εβαλε την κοπελα του να δουλευει, και μετα εμαθα οτι εκαναν πολιτικο γαμο για να μην πληρωνουν τετοια που λετε ενσημα κλπ στη κοπελα του.

.

ελα πες την αληθεια,ο καρανικας εισαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι πρώτου βαθμού συγγενής δεν είναι καλυμμένος;

1oυ βαθμού συγγένεια, εισαι καλυμμένος. Ετσι έχω τον πατέρα μου στο φορτηγό οδηγό, έτσι με είχε παλιότερα αυτός, μπορώ να έχω τη γυναίκα μου στο γραφείο και πάει λέγοντας.

 

Για ατομική επιχείρηση μιλάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφονται ανακρίβειες που κοστίζουν 10.500 σε πρόστιμο και αμφιβάλλω αν θα τα πληρώσει κανείς από αυτούς που τις γράφουν.

 

Μόνο η εξ' αίματος πρώτου βαθμού συγγένεια δικαιολογείται πλέον στις ατομικές. Ο/Η σύζυγος δεν θεωρούνται εξ' αίματος συγγενείς.

 

Ρωτήστε το λογιστή σας.Εγώ σε ατομική, δεν μπορώ να έχω τη γυναίκα μου στη γραμματεία. Τη μητέρα μου όμως, κανονικά, με μια διαδικασία πολύ απλή και σχεδόν ανέξοδη.

 

http://krs.gr/blog/item/19-asfalisi-sigkenikwn-proswpwn-se-atomiki-epixeirisi/19-asfalisi-sigkenikwn-proswpwn-se-atomiki-epixeirisi 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...