Προς το περιεχόμενο

ελεγχος ικα


lalic13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γράφονται ανακρίβειες που κοστίζουν 10.500 σε πρόστιμο και αμφιβάλλω αν θα τα πληρώσει κανείς από αυτούς που τις γράφουν.

 

Μόνο η εξ' αίματος πρώτου βαθμού συγγένεια δικαιολογείται πλέον στις ατομικές. Ο/Η σύζυγος δεν θεωρούνται εξ' αίματος συγγενείς.

 

Ρωτήστε το λογιστή σας.Εγώ σε ατομική, δεν μπορώ να έχω τη γυναίκα μου στη γραμματεία. Τη μητέρα μου όμως, κανονικά, με μια διαδικασία πολύ απλή και σχεδόν ανέξοδη.

 

http://krs.gr/blog/item/19-asfalisi-sigkenikwn-proswpwn-se-atomiki-epixeirisi/19-asfalisi-sigkenikwn-proswpwn-se-atomiki-epixeirisi 

 

Sωστα.

 

ΑΝ ομως, επαναλαμβανω ΕΑΝ εχει κανει καποιος τη διαδικασια.. Κι αν γνωριζει προφανως τι παιζει γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Sωστα.

 

ΑΝ ομως, επαναλαμβανω ΕΑΝ εχει κανει καποιος τη διαδικασια.. Κι αν γνωριζει προφανως τι παιζει γενικοτερα.

Αν δεν γνωρίζει, θα βρεθεί προ εκπλήξεως. Δυστυχώς. Όλα είναι θέμα λογιστή.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πλέον σε ελέγχους, γράφουν κανονικά αν βρουν σύζυγο μέσα στη δουλειά. Βασικά γράφουν τα πάντα όλα. Έχω ελεγθεί καμιά 20ρια φορές και ξέρω. Και τους ρωτάω κιόλας όταν μπαίνουν, σχετικά με το τι πραγματικά ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφονται ανακρίβειες που κοστίζουν 10.500 σε πρόστιμο και αμφιβάλλω αν θα τα πληρώσει κανείς από αυτούς που τις γράφουν.

 

Μόνο η εξ' αίματος πρώτου βαθμού συγγένεια δικαιολογείται πλέον στις ατομικές. Ο/Η σύζυγος δεν θεωρούνται εξ' αίματος συγγενείς.

 

 

Λες, "πλέον". Συνεπώς, κάποτε ίσχυε. Διότι αυτό γνώριζα κι εγώ προ ετών...

 

Οπότε 1ου βαθμού μόνο.  Πάντως μου φαίνεται (ασχέτως που ειναι νομιμο) να ρθει το ΙΚΑ και να γράψει τη/το σύζυγο. Αλλα εφόσον λες, πως ειναι παράνομο, έχουν κάθε δικαίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες, "πλέον". Συνεπώς, κάποτε ίσχυε. Διότι αυτό γνώριζα κι εγώ προ ετών...

 

Οπότε 1ου βαθμού μόνο.  Πάντως μου φαίνεται (ασχέτως που ειναι νομιμο) να ρθει το ΙΚΑ και να γράψει τη/το σύζυγο. Αλλα εφόσον λες, πως ειναι παράνομο, έχουν κάθε δικαίωμα.

 

Η λέξη πλέον χρησιμοποιήθηκε με την έννοια ότι παλιά αν έβρισκαν τον άντρα ή τη γυναίκα σου μέσα, το κάλυπτες. Τώρα γράφουν για τα πάντα. Θα σου πω χαρακτηριστικά ότι για τρεις 50δες πλαστικά ποτηράκια και δύο ρολά χαρτιού κουζίνας για τα οποία ντράπηκε να ζητήσει τιμολόγιο για 5-6 ευρώ και είχε σκέτη απόδειξη, συνάδελφος με φροντιστήριο, έφαγε πρόστιμο 300 περίπου ευρώ. Το ίδιο γίνεται και με το ΙΚΑ και την επιθεώρηση. Γράφουν για τα πάντα, ανελέητα και οι έλεγχοι πλέον ειδικά στην παροχή υπηρεσιών και σε χώρους συνάθροισης κοινού πέφτουν βροχή. Αττική και Κυκλάδες που ξέρω σίγουρα. Δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν και να μη σε γράψουν για κάτι. Έτσι απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν και να μη σε γράψουν για κάτι. Έτσι απλά.

Ε εντάξει αυτό είναι υπερβολή

 

Είναι trigger happy, αλλά αν δε βρουν κάτι να γράψουν δε σε γράφουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε εντάξει αυτό είναι υπερβολή

 

Είναι trigger happy, αλλά αν δε βρουν κάτι να γράψουν δε σε γράφουν

 

Φίλε μου, αφού είσαι λογιστής, θα έπρεπε να ξέρεις ότι από την πρωτοχρονιά και μετά γράφουν για τα πάντα. Για Αττική μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά το ξέρω και σε δικούς μου μπαίνουν μέσα αβερτα, αλλά αν τους έγραφαν με το παραμικρό ή δίχως λόγο εμένα τουλάχιστον θα με είχαν απολύσει

 

Όσες φορές τους έχουν γράψει είναι γιατί έκαναν κάποια μαλακία πίσω από τη δική μας πλάτη ή χωρίς να μας δώσουν αναφορά (αδηλωτος υπάλληλος πχ)

 

Αλλά όσο έχουμε τα πάντα σωστά δε λένε τίποτα

 

Φυσικά έχει τύχει να γράψουν και βλακείες χωρίς βάση (πχ μουτσουρα σε πορτοκαλί βιβλίο όταν ίσχυε το πορτοκαλί) αλλά στη συνέχεια ακυρώθηκαν

 

4-5 πραγματακια είναι το ζήτημα του προσωπικού, τα κάνεις και είσαι άρχοντας

 

Σε φορολογικό έλεγχο είναι άλλο θέμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά το ξέρω και σε δικούς μου μπαίνουν μέσα αβερτα, αλλά αν τους έγραφαν με το παραμικρό ή δίχως λόγο εμένα τουλάχιστον θα με είχαν απολύσει

 

Όσες φορές τους έχουν γράψει είναι γιατί έκαναν κάποια μαλακία πίσω από τη δική μας πλάτη ή χωρίς να μας δώσουν αναφορά (αδηλωτος υπάλληλος πχ)

 

Αλλά όσο έχουμε τα πάντα σωστά δε λένε τίποτα

 

Φυσικά έχει τύχει να γράψουν και βλακείες χωρίς βάση (πχ μουτσουρα σε πορτοκαλί βιβλίο όταν ίσχυε το πορτοκαλί) αλλά στη συνέχεια ακυρώθηκαν

 

4-5 πραγματακια είναι το ζήτημα του προσωπικού, τα κάνεις και είσαι άρχοντας

 

Σε φορολογικό έλεγχο είναι άλλο θέμα

 

Τα φροντιστήρια πάντως, και τους χώρους συνάθροισης κοινού (καφε, κλπ), τα έχουν γονατίσει σε ελέγχους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως παίδες, οπως τα λεει ο συνφορουμίτης...

 

Καταστήματα εστίασης, κυρίως καφετέριες (πιο πολλα τραπεζάκια), ΣΔΟΕ τα χουν σκίσει... και εν γένει ΙΚΑ ελέγχους σε οικοδομικά και εργατικά.

Η γυναίκα (δούλευε στο ΙΚΑ) μου τα λεγε. Τωρα ειναι σε λογιστικό, και μαγαζιά νύχτας που χουν πελάτες, ταβέρνες, κλαμπ κάνουν πρόσληψη (ωρομίσθιο προφανως;) μια μέρα, 2 μέρες κτλ για ναναι καλυμμένοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καπου εδω κολαει το κλασσικο "Μνημονια μεχρι να σβησει ο ηλιος".Οι ελεγκτες της καθε δημοσιας υπηρεσιας γραφουν για τα "παντα "και τους "παντες" γιατι αγαπητοι "επιχειρηματιες" κλεβετε απο παντου π.χ. ανασφαλιστοι υπαλληλοι,ανυπαρκτες αποδειξεις,παρατυπιες σε τιμολογια και πολλα αλλα.Αν δεν θελετε να σας γραψουν να ειστε σωστοι και να μην τους δινετε το δικαιωμα να σας γραψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καπου εδω κολαει το κλασσικο "Μνημονια μεχρι να σβησει ο ηλιος".Οι ελεγκτες της καθε δημοσιας υπηρεσιας γραφουν για τα "παντα "και τους "παντες" γιατι αγαπητοι "επιχειρηματιες" κλεβετε απο παντου π.χ. ανασφαλιστοι υπαλληλοι,ανυπαρκτες αποδειξεις,παρατυπιες σε τιμολογια και πολλα αλλα.Αν δεν θελετε να σας γραψουν να ειστε σωστοι και να μην τους δινετε το δικαιωμα να σας γραψουν.

 

Σωραίος. Τσουβάλιασμα όλων και στερεότυπα. Δεν ξέρω τι λες, πάντως εγώ είμαι σωστός και πάντα ήμουν. Έλα να κάτσεις στη θέση μου να δεις τη γλύκα, στο χάος της Ελλάδας. Τι δουλειά κάνεις, είπαμε; Τι παράγεις/τι παρέχεις ως υπηρεσία;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε ο σολτον κοιμάται τον ύπνο του δικαίου.

 

Σε ένα κράτος όπου ο σουβλατζής, ο καστανάς το κατακλέβουν, ο Χ ιδιοκτήτης μπουζουκΊων (προσφατη ειδηση) ειχε να αποδώσει 1.2 εκ ΦΠΑ 1 χρόνο τωρα, δεν ειχε κανει φορολογική δήλωση και "χτες" θυμήθηκαν να πάνε για έλεγχο.

 

Ο άλλος συνταξιούχος ηλεκτρολόγος με 700ε σύνταξη και 2 μύρια καταθέσεις, σίγουρα απ'τη δουλειά τα μάζεψε.

 

Μιλάμε για ένα κράτος που τον μεγάλο, το τρανταχτό φοροφυγά τον αφήνει στο απυρόβλητο και τον μικρό ΕΕ τον σκίζει απο παντού.

 

Σίγουρα για το νόμο, όλοι είμαστε παράνομοι, αλλά δεν είναι ίδιο να κλέψω τη τράπεζα με το να τη ληστέψω με απειλή οπλου, σκοτώνοντας και 2-3...

 

Και φυσικα η κουβέντα ΔΕ θα οδηγήσει πουθενά, γιατι ο φιλος θα ναι Η δημόσιος υπήλληλος , Η ιδιωτικός με τη κλασσικη πιπίλα "όλοι κλέβετε, εμένα μου κόβουν απο παντού και φταίτε σείς".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως, σε ελεγχο του ΙΚΑ, πηραν υπογραφη της αδελφης του ιδιοκτητη ( ανυπανδρος χωρις αλλη οικογενεια ) οτι δουλευει εκει και χωρις ενσημα, και τους τρεχανε. Με τα χιλια ζορια μπορεσαν και την πηραν πισω - την υπογραφη.

τα αδέρφια εχουν β' βαθμού συγγένεια γιαυτό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα αδέρφια εχουν β' βαθμού συγγένεια γιαυτό.

λαθος κανεις. ακομη και τα πεθερικα ειναι α΄ βαθμου εξ αγχιστειας.

δεν ξερω ομως αν καλυπτωνται εργοδοτικα σς σχεση με το ικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Solton τα μαγαζακια κλεβουν το κρατος η η το κρατος τα μαγαζακια;εχουν καταφερει κ τους νομιμους να τους αναγκαζουν να γινουν παρανομοι για να μπορουν να επιβιωσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...