Προς το περιεχόμενο

"εξασθενεί" η φωνή αν δεν τη χρησιμοποιείς;


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω παρατηρήσει κάτι γέρους και γριές που η φωνή τους είναι πολύ τρεμουλιαστή σαν να εχουν χαλάσει οι χορδές, ή πολύ αδύναμη, χαμηλή. Σχετίζεται με το ότι φθείρονται οι χορδές; Ή ότι δεν χρησιμοποιούνται;

Γιατί φοβάμαι ότι επειδή περνάω κάποιες μέρες που δε μιλάω με κανέναν εκτός από κατι 2λεπτα τηλεφωνήματα ή με τον περιπτερά όταν ψωνίζω, σαν να μένουν οι φωνητικές χπρδές αγύμναστες, όπως ένας μυς, και φοβάμαι μή γεράσει η φωνή μου πριν την ώρα της. Αντίθετα αν μιλάς πολύ ώρα ή τραγουδάς, η φωνή γίνεται μετά πιο ζεστή και πιο δυνατή.

Ξέρει κανένας από Ω-Ρι-Λα θέματα να μου πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλό και για κακό μπορείς να τραγουδάς (στο μπάνιο και όχι μόνο, ή μόνο στο μπάνιο αν έχεις φωνή που -κυριολεκτικά- τα σπάει) ή και να μιλάς ανά διαστήματα και μόνος σου, δεν θα σε πουν και τρελό (εφόσον είσαι μόνος σου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το τοπικ. Δεν ειμαι ωρλ θεωρω για να αρχιζει να εξασθενει πρεπει να μην μιλας για μηνες. Ή χρονια.

Και οταν λεω να μην μιλας, σημαινει καθολου. Τα 2 λεπτ τηλεφωνηματα ειναι ομιλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρατηρήσει κάτι γέρους και γριές που η φωνή τους είναι πολύ τρεμουλιαστή σαν να εχουν χαλάσει οι χορδές, ή πολύ αδύναμη, χαμηλή. Σχετίζεται με το ότι φθείρονται οι χορδές; Ή ότι δεν χρησιμοποιούνται;

Γιατί φοβάμαι ότι επειδή περνάω κάποιες μέρες που δε μιλάω με κανέναν εκτός από κατι 2λεπτα τηλεφωνήματα ή με τον περιπτερά όταν ψωνίζω, σαν να μένουν οι φωνητικές χπρδές αγύμναστες, όπως ένας μυς, και φοβάμαι μή γεράσει η φωνή μου πριν την ώρα της. Αντίθετα αν μιλάς πολύ ώρα ή τραγουδάς, η φωνή γίνεται μετά πιο ζεστή και πιο δυνατή.

Ξέρει κανένας από Ω-Ρι-Λα θέματα να μου πει;

Η φωνη αλλαζει και απο τον λαρυγγα και απο τους πνευμονες,δηλαδη δεν εχει να κανει μονο απο τις φωνητικες χορδες και στο τι κατασταση ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου και την περίπτωση ό,τι γράφεις στο ινσόμνια να το λες φωναχτά, δεν πρόκειται να εξασθενήσει εις τον αιώνα τον άπαντα... Προπόνα τη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου και την περίπτωση ό,τι γράφεις στο ινσόμνια να το λες φωναχτά, δεν πρόκειται να εξασθενήσει εις τον αιώνα τον άπαντα... Προπόνα τη!

Δεν είναι αστεία αυτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου και την περίπτωση ό,τι γράφεις στο ινσόμνια να το λες φωναχτά, δεν πρόκειται να εξασθενήσει εις τον αιώνα τον άπαντα... Προπόνα τη!

Την προπονάω καμιά φορά πριν απαντήσω τηλεφώνημα για να μη βγω σαν το Ψινάκη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παρατηρήσει κάτι γέρους και γριές που η φωνή τους είναι πολύ τρεμουλιαστή σαν να εχουν χαλάσει οι χορδές, ή πολύ αδύναμη, χαμηλή. Σχετίζεται με το ότι φθείρονται οι χορδές; Ή ότι δεν χρησιμοποιούνται;

Γιατί φοβάμαι ότι επειδή περνάω κάποιες μέρες που δε μιλάω με κανέναν εκτός από κατι 2λεπτα τηλεφωνήματα ή με τον περιπτερά όταν ψωνίζω, σαν να μένουν οι φωνητικές χπρδές αγύμναστες, όπως ένας μυς, και φοβάμαι μή γεράσει η φωνή μου πριν την ώρα της. Αντίθετα αν μιλάς πολύ ώρα ή τραγουδάς, η φωνή γίνεται μετά πιο ζεστή και πιο δυνατή.

Ξέρει κανένας από Ω-Ρι-Λα θέματα να μου πει;

Οχι αυτό για αυτο που περιγραφεις φταίει ότι είναι με το ένα ποδι μες στον τάφο. Αδύναμοι γενικά. Μπορεί και με νευρολογικά / άλλα προβλήματα. Μη σε αγχώνει

 

Myth busted!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πάντα εξασθενούν αν δεν τα χρησιμοποιείς έτσι λειτουργεί το DNA μακροσκοπικά και τα γονίδια μας μικροσκοπικά

Οι μύες το μυαλό η φωνή τα γενετικά όργανα όλα...

Επίσης το να τα χρησιμοποιείς τακτικά και μεθοδικά τα βελτιώνει δεν υπάρχει καταδίκη πχ στο να είσαι φάλτσος ή χαζός ή κοκαλιάρης κτλ  απλά ίσως να χρειάζεσαι περισσότερο εξάσκηση αυτό ειναι όλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...