Προς το περιεχόμενο

Λογοτεχνία του Φανταστικού


Gentleman88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τι ακριβώς θα τον βοηθήσει εάν διαβάσει "κακομεταφρασμένα" βιβλία;

Χειρότερο θα τα κάνει.

 

Είναι και το θέμα ότι οι φαν-μεταφράσεις που έπεσαν στα χέρια μου είναι ικανοποιητικότατες, τουλάχιστον εγώ δεν είχα δει κάποιο τέτοιο πρόβλημα.

Είναι αυτό που λες. Δεν διαθέτει φρασεολογία ακαδημαϊκού επιπέδου αλλά αντιθέτως είναι μεταφρασμένα από fans οπότε η απόδοση είναι πιο απλοποιημένη και ευκολόπεπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας, Μπορεί κανείς να μου προτείνει κάποιο fantasy βιβλίο στα αγγλικά για εξάσκηση των αγγλικών παράλληλα με το να διαβάσω κάτι που μου αρέσει. να έχει σχετικά εύκολη ανάγνωση δηλαδή. 

 

Εγω θα σου πρότεινα το πρώτο fantasy που διάβασα και εγώ στα αγγλικά και το βρήκα σχετικά εύκολο στην ανάγνωση και είναι και απο τις πολύ ωραίες σειρές. Το The Name of the Wind, είναι εύκολο στην ανάγνωση διότι ουσιαστικά είναι μία αφήγηση από τον πρωταγωνιστή σε πρώτο πρόσωπο, δεν έχει πολλές περιοχές, περιγραφές και οι διάλογοι είναι απλοί. Δεν πρόκειται βέβαια για παιδικό ή young adult οπως το Harry Poter. Το Harry Poter δεν θα σου το πρότεινα αν είσαι άνω τον 18. Ο Patrick Rothfuss έχει εξαιρετική γραφή γιαυτό και τον γουστάρει πολύς κόσμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dresden Files δεν θα προτείνει κανένας? Προσωπικά δεν το  βρήκα δύσκολο αλλα διαβάζω στα αγγλικά από 13. Πάντως η σειρά αξίζει.

Γενικός και εγώ είμαι τις φαντασίας, eragon, dragonriders of pern, wheel of time, sword of truth, earhsea... 

Κλασικά όπως harry potter και tolkien δεν χρειάζεται να αναφέρουμε.

Αυτό είναι Urban Fantasy ; Δεν είμαι φίλος του συγκεκριμένου είδους.

BTW μία λίστα με όλες ή τις πιο γνωστές υποκατηγορίες του Fantasy (Heroic,Dark,Epic,Urban,High) μπορούμε να συνθέσουμε ; Στα Ελληνικά καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να τελειώσω την σειρά Gentleman Bastard πριν πιάσω κάτι άλλο. Μόλις ξεκίνησα το 2ο από τα 4. Σχετικά με τον Misborn έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια, ίσως καλύτερα από όσα για το The Kings Way. Ισχύει ότι είναι και τα 2 στον ίδιο κόσμο με άλλο story? Νομίζω ότι ο κόσμος του Sanderson πάρα είναι μαγικός για τα γούστα μου. Στην ώρα του θα πιάσω και αυτό πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mistborn ειναι πολυ ωραιο, ειδικά το πρώτο βιβλιο.

 

Το the way of kings το έχω αρχίσει, είμαι σ.250+ κατι τώρα, αλλά δεν έχω καταλάβει γιατί υπάρχει τόσο πολύ praise. Ίσως αργότερα να γίνεται καλύτερο. To mistborn πάντως μου άρεσε περισσότερο.

 

Δεν γνωρίζω αν είναι στον ίδιο κόσμο. Νομίζω πως όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα το The Red Knight (M.Cameron) και θα έλεγα ότι είναι καλύτερο του Cook(Black Company)και σίγουρα το καλύτερο Military fantasy που έχω διαβάσει μέχρι τώρα. 

Γκουμούτσα ολκής, καμία χιλιάδα σελίδες στο e-reader, και μια μεγάλη κοιλιά στην μέση, αλλά γενικά ο τύπος ξέρει πάρα πολλά για εξοπλισμό και τακτικές του μεσαίωνα. Είναι απλά ο καλύτερος στο συγκεκριμένο θέμα με ελάχιστους δεύτερους. 

Η πλοκή μοιάζει με μεσαιωνικό ποίημα-μύθο και λειτουργεί καλά, αν και ο κόσμος του δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο(εναλλακτική Αγγλία του μεσαίωνα με το Τείχος του Αδριανού να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο με το A song of ice and fire).Οι χαρακτήρες συμπαθητικοί, δεν είναι και Τολστόι, αλλά δεν είναι και χαρτόκουτα όπως σε πολλά άλλα φάντασι(βλέπε Sanderson-Rothfuss-Αμπερκόμπις κ.ο.κ).

 

Κατά τα άλλα θα το συστήσω ανεπιφύλακτα και ελπίζω και τα υπόλοιπα βιβλία να είναι τόσο καλά.

Θα ήθελα να τελειώσω την σειρά Gentleman Bastard πριν πιάσω κάτι άλλο. Μόλις ξεκίνησα το 2ο από τα 4. Σχετικά με τον Misborn έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια, ίσως καλύτερα από όσα για το The Kings Way. Ισχύει ότι είναι και τα 2 στον ίδιο κόσμο με άλλο story? Νομίζω ότι ο κόσμος του Sanderson πάρα είναι μαγικός για τα γούστα μου. Στην ώρα του θα πιάσω και αυτό πάντως.

Ο Sanderson είναι τρίχας. Δεν γράφει καλό high fantasy και περισσότερο παίζει hype,παρά ποιότητα που κυμαίνεται στο μέτριο σε όλα του τα βιβλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνυπογράφω για τα MIstborn εχω διαβασει και τα 6 και δεν μπορω να τα βγαλω απ το μυαλο μ.

 

Ευκολακι βιβλιο με γρηγορο στορυ και αλανακι πρωταγωνιστη στα αγγλικα για εξασκηση θα προτεινα το "shadow prowler" του Alex Pehov. ( ειναι τριλογια). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τελειώσω την σειρά Gentleman Bastard έλεγα να διαβάσω το The Blade Itself. Έχει ασχοληθεί με αυτή την σειρά κανείς ;


B.T.W. Δεν έχει φοβερά εξώφυλλα η σειρά του Scott Lynch ;

 

f92822429407986575b55c881846fd4d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν τελειώσω την σειρά Gentleman Bastard έλεγα να διαβάσω το The Blade Itself. Έχει ασχοληθεί με αυτή την σειρά κανείς ;

B.T.W. Δεν έχει φοβερά εξώφυλλα η σειρά του Scott Lynch ;

 

f92822429407986575b55c881846fd4d.jpg

Πως θα τελειώσεις την σειρά; 

Αφού δεν έχει εκδοθεί μέχρι τέλους.

 

Η εν λόγω σειρά του Αμπερκόμπις ξεκινάει πολύ δυνατά, αλλά σταδιακά το χέζει μέχρι το τρίτο βιβλίο(που είναι κάτι λιγότερο από sub-par).Τουλάχιστον αυτό πιστεύω. 

Ο τύπος πάσχει από το κλασσικό φάνταζι ιό,"τραβάω από τα μαλλιά μια ιδέα για να έχω να εκδίδω".

Το βιβλίο The Heroes,είναι πιστεύω το καλύτερο του, διότι ακριβώς είχε μια καλή ιδέα και το κράτησε ως ένα και αυτοτελές βιβλίο.

Από την άλλη τα λοιπά βιβλία του, που είναι και αυτά αυτοτελή, είναι μετριότητες με κλισέ και χάρτινους χαρακτήρες.

Δεν ξέρω, είναι hit-or-miss ο τύπος.

To sword of truth είναι αρκετά νεανικό ή όχι;

Δεν το έχω ακούσει, αλλά αυτό το "is a series of seventeen epic fantasy novels", δεν μου κάνει κάτι ποιοτικό.

Ούτε εγκυκλοπαίδεια να ήταν με 17 τόμους.

Ο μόνος άλλος που έχει τέτοια μεγέθη είναι ο Σαλβατόρες με τα FR βιβλία του, και αυτό κάτι σημαίνει για το πόσο σούπα θα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως θα τελειώσεις την σειρά; 

Αφού δεν έχει εκδοθεί μέχρι τέλους.

 

Η εν λόγω σειρά του Αμπερκόμπις ξεκινάει πολύ δυνατά, αλλά σταδιακά το χέζει μέχρι το τρίτο βιβλίο(που είναι κάτι λιγότερο από sub-par).Τουλάχιστον αυτό πιστεύω. 

Ο τύπος πάσχει από το κλασσικό φάνταζι ιό,"τραβάω από τα μαλλιά μια ιδέα για να έχω να εκδίδω".

Το βιβλίο The Heroes,είναι πιστεύω το καλύτερο του, διότι ακριβώς είχε μια καλή ιδέα και το κράτησε ως ένα και αυτοτελές βιβλίο.

Από την άλλη τα λοιπά βιβλία του, που είναι και αυτά αυτοτελή, είναι μετριότητες με κλισέ και χάρτινους χαρακτήρες.

Δεν ξέρω, είναι hit-or-miss ο τύπος.

Δεν το έχω ακούσει, αλλά αυτό το "is a series of seventeen epic fantasy novels", δεν μου κάνει κάτι ποιοτικό.

Ούτε εγκυκλοπαίδεια να ήταν με 17 τόμους.

Ο μόνος άλλος που έχει τέτοια μεγέθη είναι ο Σαλβατόρες με τα FR βιβλία του, και αυτό κάτι σημαίνει για το πόσο σούπα θα είναι...

 

Ναι το ξέρω. Το 4ο αναμένεται να βγει τώρα κοντά και είναι νομίζω στο σύνολο 7. Λέω όταν τελειώσω αυτά που έχουν βγει.

 

Το Blade it self θελω να διαβάσω διότι απο ότι έχουν ακούσει δεν ειναι πολύ high fantasy και έχει καλό story . Για τον συγγραφέα έχω ακούσει καλά λόγια αλλά αυτο είναι και υποκειμενικό.

Επίσης βρήκα δωρεάν στο kindle το Assassin's Apprentice της Robin Hobb αλλά δεν έχω ιδέα για την σειρά ούτε την συγγραφέας.

Επεξ/σία από Gentleman88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...