Προς το περιεχόμενο

Λογοτεχνία του Φανταστικού


Gentleman88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Up Up..

Καμια πρόταση; 

Διαβασα το 1ο απο Short stories του Witcher και τα 3 πρωτα της σειρας αλλά μου φανηκαν μετρια και αυτό με επιείκεια. Κακοι χαρακτήρες πλην εξαιρέσεων,  χαρακτήρες ποτ συναντιούνται ή εξαφανίζονται αναλογα το τι βολευει τον συγγραφέα, αργή εξέλιξη κλπ.. Περίμενα περισσότερα. 

Από εκει και περα μου έχουν αρέσει πολυ το First Law του Abercrombie και θα περιμένω αλλα 2 χρονια για το 2ο μερος της τριλογίας (αν και αυτή εκτυλίσσεται χωρις να εχει βασικους πρωταγωνιστές αυτους που γνωρίσαμε στην 1η) .  Οτιδηποτε Τολκιν, έχω διαβάσει Kay, Herbert. Δεν μου αρεσε το The Sword of Shannara.

Εχω υποψιν το Wheel of Time αν και μου φαινεται τεράστιο να το αρχίσω και Stormlight archive αλλά και εδω μενουν 2 βιβλία για να ολοκληρωθεί η πρώτη πενταλογία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 8/3/2020 στις 9:55 ΜΜ, Chrisxxx είπε

Up Up..

Καμια πρόταση; 

Διαβασα το 1ο απο Short stories του Witcher και τα 3 πρωτα της σειρας αλλά μου φανηκαν μετρια και αυτό με επιείκεια. Κακοι χαρακτήρες πλην εξαιρέσεων,  χαρακτήρες ποτ συναντιούνται ή εξαφανίζονται αναλογα το τι βολευει τον συγγραφέα, αργή εξέλιξη κλπ.. Περίμενα περισσότερα. 

Από εκει και περα μου έχουν αρέσει πολυ το First Law του Abercrombie και θα περιμένω αλλα 2 χρονια για το 2ο μερος της τριλογίας (αν και αυτή εκτυλίσσεται χωρις να εχει βασικους πρωταγωνιστές αυτους που γνωρίσαμε στην 1η) .  Οτιδηποτε Τολκιν, έχω διαβάσει Kay, Herbert. Δεν μου αρεσε το The Sword of Shannara.

Εχω υποψιν το Wheel of Time αν και μου φαινεται τεράστιο να το αρχίσω και Stormlight archive αλλά και εδω μενουν 2 βιβλία για να ολοκληρωθεί η πρώτη πενταλογία. 

Το witcher είναι ολίγο overhyped. Ο μόνος που ξεφεύγει από την μετριότητα γενικά είναι ο gerald, ως ποιο σκοτεινός Elric. 

|

Για τον αμπερκόμπις δεν θα συμφωνήσω. Το first law ξεκινά δυνατά, αλλά πέφτει γρήγορα στα άλλα βιβλία. 

|

Wheel of time διάβασε εάν θέλεις:

  • Να μάθεις κάθε ηλίθια λεπτομέρεια για έναν μέτριο κόσμο-σούπα (π.χ. παράγραφοι για τον τάδε που είναι τσανγκάρης, ζει εκεί και κάνει αυτό. Ο οποίος δεν θα εμφανιστεί ποτέ ξανά στην ιστορία ούτε είχε καμία σχέση με την πλοκή...)
  • Να διαβάσεις τις περιπέτειες kittywhipped υποτακτικών ηρώων που κάνουν όλη την δουλειά, αλλά πάλι τους κράζουν οι γυναίκες. Γιατί έτσι...
  • Τις εκφράσεις: smooth her skirt & tagged her braids, θα τις δεις ad nauseum. Μέχρι να πεις το μπιραλάχ που λεν και στο Παρίσι.
  • Να διαβάζεις βιβλία επί βιβλίων δίχως νόημα γενικά, επειδή ο κακός είναι σαν τον Γκαργκαμέλ. Το επόμενο επεισόδιο (βιβλίο) θα είναι πάλι κοντά μας

|

Θα πρότεινα τα εξής:

- Liveship traders (τριλογία) = Ίσως οι καλύτεροι χαρακτήρες σε φάνταζι που έχω δει. Όλοι είναι ρεαλιστικοί, με σκοπούς, σκέψεις και αλλαγές ανάλογα με τα γεγονότα. Όχι αχυράνθρωποι που είναι εκεί για να προχωρήσει η πλοκή. Λίγο κάνει κοιλιά σε μερικά σημεία, αλλά τίποτα συνταρακτικό.

-Tamir triad(τριλογία) = όπως το πάνω, εξαιρετικοί χαρακτήρες και πλοκή. 

-Challion series(τριλογία) = Άλλη μια εξαιρετική σειρά με μοναδικούς και ίσως "περίεργους" ήρωες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος. Για το Witcher συμφωνω και επαυξάνω. 

Για First Law θα συμφωνήσω οτι μετα το 1ο πεφτει αν και το 2ο ειχε επίσης ενδιαφέρον και οτι το 3ο κουράζει καπως, ειχε ομως πολυ ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Ειδικά ο Glokta, θεούλης. Βλακεία του που δεν τον κρατησε πρωταγωνιστή και στη συνεχεια των βιβλιων. 

H Hobbs ειναι πολύ γνωστή στο χωρο την θυμαμαι απο anubis εποχες ακομα :-D Από γλώσσα πως πανε; Τα ακουω στα αγγλικα στο πηγαινε-ελα στη δουλεια και ειναι ευκολο να χαθείς. Χωρις να με εψησε καποιο στορυ πολυ λεω να δοκιμασω το Liveship Traders.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@LongTom

Έλα ρε, μου το χάλασες με το Wheel of Time. Ήθελα να το ξεκινήσω γιατί παντού διαβάζω τι ωραίο είναι και έχουν και τραγούδια οι Blind Guardian κλπ αλλά με γείωσες. Τόσο χάλια είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Chrisxxx είπε

Ωραιος. Για το Witcher συμφωνω και επαυξάνω. 

Για First Law θα συμφωνήσω οτι μετα το 1ο πεφτει αν και το 2ο ειχε επίσης ενδιαφέρον και οτι το 3ο κουράζει καπως, ειχε ομως πολυ ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Ειδικά ο Glokta, θεούλης. Βλακεία του που δεν τον κρατησε πρωταγωνιστή και στη συνεχεια των βιβλιων. 

H Hobbs ειναι πολύ γνωστή στο χωρο την θυμαμαι απο anubis εποχες ακομα :-D Από γλώσσα πως πανε; Τα ακουω στα αγγλικα στο πηγαινε-ελα στη δουλεια και ειναι ευκολο να χαθείς. Χωρις να με εψησε καποιο στορυ πολυ λεω να δοκιμασω το Liveship Traders.

Από γλώσσα δεν ξέρω, επειδή διαβάζω αποκλειστικά Αγγλικά δεν είδα δυσκολία (π.χ. όπως κάτι ιστορικά του 18-19ου αιώνα). Με λίγη επιμονή θα τα καταφέρεις.

Τα φάνταζι που πρότεινα είναι λίγο...διαφορετικά από τα mainstream.

Είναι βασισμένα σε στιβαρή πλοκή, χαρακτήρες και καταστάσεις δίχως πολλά χράτς χρούτς / μπαμ μπουμ. Ολίγο καταθλιπτικά αλά Παπαδιαμάντη/Ρώσικα μυθιστορήματα μερικές φορές, αλλά πάντα καλή ποιότητα δίχως υπερβολές (γενικά).

Κάτι που βλέπω ότι δεν είναι τόσο εύκολο να δεις σε φάνταζι, που συνήθως μένουν στα papie mache για χαρακτήρες, ρηχή πλοκή και αβέρτα κσύλο με μερικές οκάδες grimdark για να συμβαδίζουν με την εποχή.

 

 

2 λεπτά πριν, Kercyn είπε

@LongTom

Έλα ρε, μου το χάλασες με το Wheel of Time. Ήθελα να το ξεκινήσω γιατί παντού διαβάζω τι ωραίο είναι και έχουν και τραγούδια οι Blind Guardian κλπ αλλά με γείωσες. Τόσο χάλια είναι;

Γούστα είναι αυτά. Άλλοι τα θεωρούν πολύ καλά βιβλία.

Προσωπικά και να με πληρώσουν δεν θα τα συνεχίσω (τα παράτησα στο έκτο βιβλίο).

Αυτά που επισήμανα τα γράφουν οι περισσότεροι, απλά κάποιους δεν τους πειράζει πολύ διότι θεωρούν πολύ καλή την πλοκή/κοσμοπλασία/χαρακτήρες (διαφωνώ κάθετα, αλλά τεσπα).

Επίσης πολλοί είναι φανατικοί του τρίχα του Sanderson και έτσι τα αγαπούν από "δεύτερο χέρι".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H.P. Lovecraft κανεις? Λογοτεχνια του..Κθουλικου! 😉
https://en.wikipedia.org/wiki/H._P._Lovecraft

Ξαναξεφυλλισα, μετα απο (πολλαααα) χρονια, αυτο:
https://www.politeianet.gr/books/9789605210052-lovecraft-howard-phillips-aiolos-epistoles-111384
😈
Ειναι μια μικρη-'κλεφτη' ματια στις σκεψεις του -και μια ιδιοτυπη χρονομηχανη: καθως το πρωτο κειμενο Γεναρη 1915
και η τελευταια εκει επιστολη Φλεβαρη 1937- δεν συστηνεται για εισαγωγη, η πρωτη γνωριμια με τον Lovecraft, οχι! 😛

Μα αν εχετε ηδη εμπλακει με τα υπολοιπα του, παρτε το!

epistoles-9789605212834-1000-1291344.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/H._P._Lovecraft

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνήσω για το Liveship Traders. Φανταστικοί χαρακτήρες, περνάς πολλές σελίδες μέσα στο μυαλό τους. Ανυπομονώ να συνεχίσω την τριλογία.

Όσο για το Wheel of Time, διαβάζω το πρώτο βιβλίο και είμαι λίγο διχασμένος. Το στυλ γραφής το βρήκα υπερβολικά απλό και ταυτόχρονα κουραστικό λόγω των πολλών περιγραφών, ειδικά στα πρώτα κεφάλαια. Οι χαρακτήρες μέχρι στιγμής είναι τελείως φλατ, οι σχέσεις μεταξύ τους ασαφείς προς το παρόν (είμαι στις 240 σελίδες από τις 900 ακόμα, αλλά και πάλι). Επίσης, η πλοκή είναι εμφανώς εμπνευσμένη απ'τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, αν και ακούω ότι τα επόμενα βιβλία προσδίδουν στην σειρά τον δικό της χαρακτήρα. Στα θετικά του βιβλίου είναι ότι το είναι ευχάριστη παρέα: είναι το γνωστό στόρυ με τα χωριατόπουλα που ξεκινάνε μια επική περιπέτεια και βγαίνουν για πρώτη φορά απ'το χωριό τους στο The Shire... εεε εννοώ The Two Rivers. Ο κόσμος χτίζεται ομαλά και έχω μια περιέργεια να δω πού θα τους οδηγήσει το ταξίδι τους. Δεν ξέρω αν θα συνεχίσω την σειρά μετά το πρώτο βιβλίο, θα εξαρτηθεί απ'την εικόνα που θα μου αφήσει στο τέλος. Μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου βεβαια, να πιάνω ανα διαστήματα τα επόμενα βιβλία της σειράς, και να βουτάω πάλι στον γνώριμο αυτόν κόσμο. Θα δείξει.

Διάβασα και εγω το The Last Wish τον χειμώνα και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον, αν και λίγο μπερδεμένο στο πώς παρουσιάζει τον κόσμο του. Θέλω να πιάσω το Sword of Destiny κάποια στιγμή, ενώ είμαι επίσης περίεργος πώς είναι τα επόμενα βιβλία, που έχουν μορφή κανονικού μυθιστορήματος.

Δεν είμαι μεγάλος φαν του The First Law. Ναι, οι χαρακτήρες έχουν ενδιαφέρον, αλλά η πλοκή δεν με κράτησε να διαβάσω το δεύτερο βιβλίο. Το 1ο βιβλίο είναι καθαρό set-up. Η γραφή λίγο ερασιτεχνική, αν και δικαιολογείται ίσως, αφού είναι το ντεμπούτο του συγγραφέα.

Επεξ/σία από Koromaru
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Witcher εχω διαβασει το The Last Wish απο το οποίο μου άρεσαν οι ιστοριούλες που είχαν να πουν κάποιοι χαρακτήρες, το Sword of Destiny είναι λίγο εισαγωγικό στην σειρά αλλά εμένα δεν μου άφησε καλή αίσθηση. Τώρα στην σειρά που ξεκινάει το 3ο βιβλίο, Blood of the Elves αλλάζει το πράγμα και φεύγουμε απο τις ιστοριούλες και πάμε σε πλοκή. Αν δεν τα διαβάσω όλο δεν μπορω να εκφέρω άποψη αλλά φαίνονται να το πάνε κάπου. Αν δεν σου άρεσε το Last Wish μην ασχοληθείς καθόλου παρακάτω.

Wheel of Time δεν εχω ακουμπήσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει μεγάλη υπομονή για να διαβάσεις το wheel of time... Σε σχεδόν όλα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω συμφωνώ, πχ για το πως ο RJ περιγράφει ένα εκατομμύριο φορές πως η τέταρτοπέμπτη πρωταγωνιστρια στρώνει τις φούστες της, τι χρώμα, σχήμα και μέγεθος έχουν οι φούστες της κ.ο.κ. Επίσης για κάποιο λόγο στα συγκεκριμένα βιβλία οι ηρωίδες ξεκατινιαζονται με κάθε ευκαιρία, είναι μικροπρεπείς, αφελείς μέχρι αηδίας ορισμένες φορές και γενικότερα κακογραμμενες σαν χαρακτήρες, με ελάχιστες εξαιρέσεις. Από την άλλη έχω διαβάσει από δύο φορές κάθε κεφάλαιο που είχε να κάνει με τις 'περιπέτειες' των χωριατοπαιδων και ήταν από τις ελάχιστες σειρές βιβλίων που έπιανα τον εαυτό μου να αλλάζει αγαπημένο χαρακτήρα παραπάνω από μια φορά κατά τη διάρκεια τους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να πιάσω Moorcock, ξερω ντροπή που δεν το έχω κάνει ακόμα. Το ερώτημα είναι να τον διαβάσω στα Αγγλικά ή Ελληνικά ; Γενικά ότι διαβάζω είναι στα Αγγλικά αλλά 8/10 τα ακούω σε audiobook. Δεν εχω βρει σε audiobook τον Elric οπότε θα παίξω old school όποτε βρω χρόνο. Ο μόνος λόγος να τον διαβάσω στα Αγγλικά είναι θέμα τρόπου γραφής, μην ειναι πολύ κουραστικό στα αγγλικά και για θέμα ταχύτητας και άνεσης με τα Ελληνικά. Υπάρχουν όμως καλές μεταφράσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Gentleman88 Πριν από χρόνια που είχα διαβάσει τα μεταφρασμένα απ τις εκδόσεις ΑΙΟΛΟΣ μου είχαν φανεί αξιοπρεπείς οι μεταφράσεις... από την άλλη όπως είπα, πάνε πολλάαααα χρόνια οπότε ίσως τα θυμάμαι λίγο πιο ωραιοποιημένα, μιας και μου είχε αρέσει πολύ το σύμπαν του Μούροκ. Πλάκα πλάκα ίσως τα ξανακατεβάσω απ το ράφι :D 

Επεξ/σία από Nak3re
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • 4 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...