Προς το περιεχόμενο

Τι πιστοποίηση Αγγλικών να επιλέξω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Touva είπε

Καλησπερα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιου είδους πιστοποίησης αγγλικών χωρίς Έκθεση κ προφορικά, εκτός απο το toeic? 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιο, γιατί δεν θέλεις να δώσεις ΤΟΕΙC; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, Touva said:

Καλησπερα, θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε κάποιου είδους πιστοποίησης αγγλικών χωρίς Έκθεση κ προφορικά, εκτός απο το toeic? 

το ερωτημα όμως θα είναι τι αναγνώριση θα έχει μια πιστοποίηση που δεν εξετάζει δυο βασικά κομμάτια μιας γλώσσας, την γραπτή και προφορική παραγωγή λόγου. Δεν ξέρω για τι χρήση το θες βέβαια αλλά σκέψου το

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο TOEIC. Kατι αλλο δεν υπαρχει. Μεχρι Γ1 μπορεις να παρεις σε διεθνες επιπεδο. Εντος Ελλαδος για Δημοσιο ο ΑΣΕΠ αν εχεις αρκετους ποντους το μετραει και ως Γ2. Οχι εκτος συνορων ομως. Δεν ειναι ασχημο, το εκανα και με τους 790 ποντους που πετυχα (συνολο 990) για Δημοσιο μετραει ως Γ1 και για οπουδηποτε αλλού ως Β2.

Το οτι ειναι πολλαπλων επιλογων οι απαντησεις και listening δεν σημαινει πως ειναι και ευκολο τεστ παντως. Θελει προσοχη.
Και το Bulats καλα ειναι αμα σκοπευεις να δωσεις σε καναν διαγωνισμο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2018 στις 7:25 ΜΜ, Backpacker είπε

Αν είναι για δημόσιο με ένα Bulats είσαι τέλεια. Πανεύκολο και γρήγορο. 

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου..

Γνωρίζεις αν το bulats εχει speaking κ writing ?

 Καπου διάβασα, οτι είναι προαιρετικό και δε γνωρίζω, αν ισχύει ακόμη.. 

 

Στις 22/7/2018 στις 7:36 ΜΜ, Neoss είπε

Μονο TOEIC. Kατι αλλο δεν υπαρχει. Μεχρι Γ1 μπορεις να παρεις σε διεθνες επιπεδο. Εντος Ελλαδος για Δημοσιο ο ΑΣΕΠ αν εχεις αρκετους ποντους το μετραει και ως Γ2. Οχι εκτος συνορων ομως. Δεν ειναι ασχημο, το εκανα και με τους 790 ποντους που πετυχα (συνολο 990) για Δημοσιο μετραει ως Γ1 και για οπουδηποτε αλλού ως Β2.

Το οτι ειναι πολλαπλων επιλογων οι απαντησεις και listening δεν σημαινει πως ειναι και ευκολο τεστ παντως. Θελει προσοχη.
Και το Bulats καλα ειναι αμα σκοπευεις να δωσεις σε καναν διαγωνισμο....

Ευχαριστώ πολύ, γι αυτο ρωτώ, επειδή, εχω καιρό ν" ασχοληθώ με τ" Αγγλικά και ψάχνω κάτι τόσο για να δω σε ρι επίπεδο βρίσκομαι, οσο και για ν ` ασχοληθώ ξανά..

Το bulats , γνωρίζεις αν αναγνωρίζεται τοσο στην Ελλάδα ,οσο κ διεθνώς? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Touva είπε

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου..

Γνωρίζεις αν το bulats εχει speaking κ writing ?

 Καπου διάβασα, οτι είναι προαιρετικό και δε γνωρίζω, αν ισχύει ακόμη.. 

Ευχαριστώ πολύ, γι αυτο ρωτώ, επειδή, εχω καιρό ν" ασχοληθώ με τ" Αγγλικά και ψάχνω κάτι τόσο για να δω σε ρι επίπεδο βρίσκομαι, οσο και για ν ` ασχοληθώ ξανά..

Το bulats , γνωρίζεις αν αναγνωρίζεται τοσο στην Ελλάδα ,οσο κ διεθνώς? 

Speaking και writing ναι προαιρετικο ειναι απ οσο ξερω. Λεπτομέρειες ομως αναλυτικά δεν γνωριζω (δηλαδη κατα πόσον δυσκολευει το τεστ ή οχι αν δεν τα επιλεξεις, λογικα καποια επιπτωση θαχει).

Σε τι επιπεδο εισαι περιπου? Πως βλεπεις τον εαυτο σου δηλαδη? Για συγκριση θα παραθεσω το δικο μου παραδειγμα. Το 2015 εδωσα το TOEIC. Προσωπικα θεωρουσα πως βρισκομαι σε επιπεδο αγγλικων περιπου στο lower και ηθελα κατι να το πιστοποιησω αλλα και ταυτοχρονα κατι που να μην μου παρει κανα ετος ολοκληρο. Κατεληξα επομενως στο συγκεκριμενο πτυχιο. Πηγα λοιπον σε κεντρο ξενης γλωσσας γιατι οσο ναναι μονος μου τοσο αναλυτικα δεν θα ασχολουμουν, εκαναν ενα τεστ σε μενα να δουν που βρισκομαι και βγηκε πως ημουν στο Β1+. Ειπα στο εαυτο μου, 4 μηνες θα κανω και θα δωσω. Τελικα αντι για τον 4ο, αποφασισα να δωσω στον 5ο μηνα αφου πρωτα συμφωνησαν και στο φροντιστηριο καθως θεωρουσαν πως τουλαχιστον Β2 θα πιασω. Για παραπανω μου ειπαν εχεις ελπιδες αλλα ετσι και ετσι. Τελικα επιασα παραπανω.

Γενικα πιστευω αμα εχεις μια ιδεα, και αμα δωσεις το δικό μου ή μπουλατς, πανω απο 6μηνο δεν θα σου παρει! Απο χρονους εξετασης το δικο μου 2 ωρες και μπυλατς 90 λεπτα.
Το μπουλατς στην Ελλαδα αναγνωριζται καταρχας στο Δημοσιο και στα πανεπιστημια. Παρομοιως και ιδιωτικο τομεα απλως ιιιισως καποιοι εργοδοτες να μην το πολυεχουν ακουστά κιολας. Για εξωτερικο, κοιτα θεωρητικα ναι. Επι του πρακτεου δεν ξερω. Για σπουδες εκει ναι. Οσον αφορα τον εργασιακο τομεα αγνωστο....μαλλον μετραει και πανω σε ποιον να πεσεις....κατι συγκεκριμενο υπευθυνα δεν μπορω να πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/7/2018 στις 7:36 ΜΜ, Neoss είπε

Μονο TOEIC. Kατι αλλο δεν υπαρχει. Μεχρι Γ1 μπορεις να παρεις σε διεθνες επιπεδο. Εντος Ελλαδος για Δημοσιο ο ΑΣΕΠ αν εχεις αρκετους ποντους το μετραει και ως Γ2. Οχι εκτος συνορων ομως. Δεν ειναι ασχημο, το εκανα και με τους 790 ποντους που πετυχα (συνολο 990) για Δημοσιο μετραει ως Γ1 και για οπουδηποτε αλλού ως Β2.

Το οτι ειναι πολλαπλων επιλογων οι απαντησεις και listening δεν σημαινει πως ειναι και ευκολο τεστ παντως. Θελει προσοχη.
Και το Bulats καλα ειναι αμα σκοπευεις να δωσεις σε καναν διαγωνισμο....

Μόνο σαν C1 αναγνωρίζεται το toeic στο δημόσιο. Έχω c2 στο toeic (παρά 2-3 ερωτήσεις νομίζω δεν έχω το 100%, edit : το σιγούρεψα, 975 έκανα) και ρώτησα και στον ΑΣΕΠ και μου είπαν ότι είναι μόνο σαν C1 χωρίς εξαιρέσεις.

Επεξ/σία από Ola150
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2018 στις 7:25 ΜΜ, Backpacker είπε

Αν είναι για δημόσιο με ένα Bulats είσαι τέλεια. Πανεύκολο και γρήγορο. 

Ευχαριστω! 

Μήπως έχεις να μου προτείνεις κάποια βιβλια για το bulats? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ola150 είπε

Μόνο σαν C1 αναγνωρίζεται το toeic στο δημόσιο. Έχω c2 στο toeic (παρά 2-3 ερωτήσεις νομίζω δεν έχω το 100%, edit : το σιγούρεψα, 975 έκανα) και ρώτησα και στον ΑΣΕΠ και μου είπαν ότι είναι μόνο σαν C1 χωρίς εξαιρέσεις.

Ναι σωστα, μπερδευτηκα. Ισχυει. Τωρα πχ κοιταξα μια προσφατη προκρξη του ασεπ για 46 υπαλληλους στο Υπουργειο Μεταναστ. Πολιτικης και στις ξενες γλωσσες στα αγγλικα στο επιπεδο Γ2 δεν τοχει αυτο, εχει το μπουλατς μεταξυ αλλων. Στο Γ1 το εχει το toeic (αμα εχεις 785 ως 990 ποντους...εγω εχω 790 χαχα για μια ερωτηση μπηκα στο Γ1).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδιά θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζεται αυτό το πτυχίο το TIE αυτό είναι του υπουργείου;  έχει λένε μόνο writting και speaking  όπως είχα ξανά πει έδωσα πριν 7 χρόνια και κόπηκα 2 φορές michigan και esb τώρα αυτό το πτυχίο για εδώ Ελλάδα κάνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

παιδια δεν ξερω για το lrn αλλα το toeic το οποιο αναγνωριζετε απο τον ασεπ μεχρι και σαν αντβανσ ειναι αρκετα ευκολο, τουλαχιστον το b1 kai to β2 ειναι ψιλοτζαμπα αν σκεφτεις και οτι στην τυχη να κυκλωνεις θα παρεις μοναδες, επισης δεν θελει πολυ ωρα για προετοιμασια πας δινεις μονο το κλασικο τοικ αυτο που εχει μονο reading k listening και εισαι κομπλε, 150ευρω εξεταση την οποια την κανεις και μονος σου και περιπου σε 2βδομαδες σου βγαζουν και αποτελεσματα.

τωρα για μεταπτυχιακα στην ελλαδα κακα τα ψεματα τουλαχιστον για θετικες επιστημες δεν τα πολυ μετρανε μην σας πω και καθολου φυσικα εξαρταται παντα και απο το καθε μεταπτυχιακο αλλα σε γενικες γραμμες με ενα λοουερ εισαι πολυ κομπλε, στο data science της ασοε θελουν κατι παραπανω, το πολυ πολυ στην συνεντευξη τους λες ναι ξερω απλα δεν εδωσα το επομενο διπλωμα λογω χρονου ή δεν ξερω και γω τι, εν τελει ομως να ξερετε πως στην ζωη σας πρεπει να ξερετε αγγλικα γιατι πλεον για αγορα εργασιας ζητανε ακομα και προφισενσι χωρις λογο απλα και μονο επειδη περιμενουν και αλλοι στην ουρα να παρουν την θεση εργασιας που θες και δεν ξερουν πως να φιλτραρουν τους υποψιφιους.

 

υποενθυμιζω οτι για το τοικ το αν αναγνωριζεται ως λοουερ ή αντβανσ και τα λοιπα εξαρταται μονο απο τον βαθμο που πηρες και απο την χωρα σου, εδω στην ελλαδα παιζει να εχουμε την χαμηλοτερη βαση για λοουερ στο 505 την στιγμη που σε αλλες χωρες ειναι το 785.

για ελλαδα β1=405-500 σκορ

β2=505-780

και απο 785 και πανω παιρνεις c1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...