Προς το περιεχόμενο

Τι πιστοποίηση Αγγλικών να επιλέξω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, θέλω μέχρι τέλη Σεπτεμβριου να πάρω πιστοποίηση Αγγλικών επιπέδου Advanced. Είμαι ανάμεσα σε Toeic και bulats. Ποιο από τα δύο να επιλέξω? επίσης θελω αρχικα τον πρώτο μηνα να κανω λιγο μονος για αρχη και αν βρω καπου δυσκολιες να απυθυνθω σε καθηγητη. οποτε που μπορω να βρω τα σωστα βιβλια για το καθε ενα απο αυτα? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το θεμα ειναι σε δυσκολια ποιο ειναι πιο δυσκολο....θελω να δωσω το πιο ευκολο μιας και το βιαζομαι και μιας και δεν εχω και τρελη γνωση των αγγλικων και εχω και κενα...και επισης επειδη θελω να αρχισω μονος για αρχη ποια βιβλια παιρνω για το καθε ενα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωσε το πιο φτηνο , ψαξου λιγακι γτ απο οτι ξερω σε αυτα μεχρι και τα θεματα αγοραζεις κανονικοτατα. Οποτε δες το μπας και βρεις κανα γνωστο γνωστου σε φροντιστηρια. (ΥΓ Προτεινω σε γενικοτερα να το συνεχισεις το θεμα των αγγλικω. μιλαμε δε για graduate student )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να το συνεχισω το θεμα τον αγγλικων  αργοτερα και μονος με εξασκηση...το θεμα ειναι οτι θελω την πιστοποιηση τον Σεππτεμβρη. τωρα αυτο που λες να βρω γνωστο και να βρω θεματα μου φενεται χλωμο και απιθανο...απο κει και περα, το toeic ειναι μονο με multiple choice απαντησεις? ενω το bulats εχει και άλλου τυπου ασκησεις? οπως συμπληρωση κενων κλπ? γενικα τα πολλαπλης επιλογης δεν ειναι κατι πιο ''ευκολο'' με την εννοια οτι και να μην ξερεις κατι το βαζεις στην τυχη...γιαυτο ρωταω πιο να επιλεξω, διοτι αν το bulats εχει πιο δυσκολες ασκησεις να μην το παρω (αν δεν κανω λαθος το bulats ειναι πιο φθηνο σε θεμα εξετασης) για βιβλια δεν ξερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες όμως το επίπεδό σου για να σου πούμε και με ποιά βιβλία να αρχίσεις. Αν είσαι πχ σε επίπεδο B1 θα είναι δύσκολο να ανέβεις γρήγορα σε C1 [και να σιγουρέψεις ότι θα το πάρεις το πιστοποιητικό].

 

Για αρχή, κάνε το test και πες μας το αποτέλεσμα: http://leveltest.cambridgeinstitute.net/index.php/en/en-test-ingles

 

Μερικές διαφορές στο format των 2 πιστοποιητικών που ανέφερες:

~Το BULATS έχει Reading, Listening, Speaking, and Writing.
~Στο BULATS εκτός από multiple choice έχει και gapped sentences και open cloze [αν είχες δώσει κάποτε FCE τότε θα κατάλαβες το στυλ που περιγράφω].

~Στο BULATS, στο Writing σου δίνει 45' για να απαντήσεις σε 2 tasks: στο 1ο task [50-60 words] και να γράψεις και ένα 2ο [εκεί διαλέγεις ανάμεσα σε 2 θέματα και γράφεις 180-200 words].
~Στο BULATS έχει και Speaking [15'].
~Η εξέταση του BULATS γίνεται online σε PC.
~Στο TOEIC έχει Listening & Reading μόνο [αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πιο εύκολο].

~Στο TOEIC το Listening διαρκεί 45' και το Reading 75' [στο Reading έχει ποικιλία από κείμενα με λεξιλόγιο που σχετίζεται με εργασιακό κυρίως περιβάλλον: letters, emails, short articles, announcements, reports, memos, bulletins, menus, advertisements κλπ.].

Βρίσκεις online ένα test απ'το καθένα, δοκιμάζεις και βλέπεις ποιό σου ταιριάζει/ποιό σου φαίνεται εσένα πιο εύκολο.

Test books βγάζει και η Cambridge και η HAU και διάφοροι εκδοτικοί οικοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες όμως το επίπεδό σου για να σου πούμε και με ποιά βιβλία να αρχίσεις. Αν είσαι πχ σε επίπεδο B1 θα είναι δύσκολο να ανέβεις γρήγορα σε C1 [και να σιγουρέψεις ότι θα το πάρεις το πιστοποιητικό].

 

Για αρχή, κάνε το test και πες μας το αποτέλεσμα: http://leveltest.cambridgeinstitute.net/index.php/en/en-test-ingles

 

Μερικές διαφορές στο format των 2 πιστοποιητικών που ανέφερες:

~Το BULATS έχει Reading, Listening, Speaking, and Writing.

~Στο BULATS εκτός από multiple choice έχει και gapped sentences και open cloze [αν είχες δώσει κάποτε FCE τότε θα κατάλαβες το στυλ που περιγράφω].

~Στο BULATS, στο Writing σου δίνει 45' για να απαντήσεις σε 2 tasks: στο 1ο task [50-60 words] και να γράψεις και ένα 2ο [εκεί διαλέγεις ανάμεσα σε 2 θέματα και γράφεις 180-200 words].

~Στο BULATS έχει και Speaking [15'].

~Η εξέταση του BULATS γίνεται online σε PC.

~Στο TOEIC έχει Listening & Reading μόνο [αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι πιο εύκολο].

~Στο TOEIC το Listening διαρκεί 45' και το Reading 75' [στο Reading έχει ποικιλία από κείμενα με λεξιλόγιο που σχετίζεται με εργασιακό κυρίως περιβάλλον: letters, emails, short articles, announcements, reports, memos, bulletins, menus, advertisements κλπ.].

Βρίσκεις online ένα test απ'το καθένα, δοκιμάζεις και βλέπεις ποιό σου ταιριάζει/ποιό σου φαίνεται εσένα πιο εύκολο.

Test books βγάζει και η Cambridge και η HAU και διάφοροι εκδοτικοί οικοι.

Β1 με εβγαλε αυτο το τεστ (μαλλον θελω δουλεια μιας και το εχω αφησει χρονια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπόλικη δουλειά, θέληση και αφοσίωση.

Από B1 σε C1 μιλάμε για μεγάλη διαφορά επιπέδου και αυτό θα το νιώσεις όχι μόνο στο λεξιλόγιο που θα χρειαστεί να διαβάσεις αλλά και στα γραμματικά φαινόμενα που πρέπει απαραίτητα να μάθεις να παίζεις στα δάχτυλα [από Reported Speech μέχρι Inversion].

Φαντάζομαι θα το είδες και στο test που έκανες: κάποιες ερωτήσεις θα σου φάνηκαν ακαταλαβίστικες, ε αυτές ήταν C1/C2.

 

Το 'θα κάνω/διαβάσω μόνος μου', άποψή μου, δουλεύει σε άτομα με φουλ πειθαρχία, αποφασιστικότητα, υπομονή, μεθοδικότητα, οργάνωση στο διάβασμα, αγάπη προς την γλώσσα κλπ. Γι'αυτό που θες να πετύχεις [δύσκολος στόχος αλλά όχι ανέφικτος], πρέπει να βρεις καθηγητή, να σου δείξει πού είναι τα κενά σου, να τα καλύψετε πλήρως και μετά να κάνεις το βήμα να πας προς B2 και μετά C1 ύλη. Και εννοείται θα γίνουν εντατικά μαθήματα ΚΑΙ το καλοκαίρι [άντε να ξεκουραστείς λίγο τον Αύγουστο]. Και μέχρι να δώσεις εξετάσεις για το πιστοποιητικό που σε ενδιαφέρει, να έχεις κάνει τουλάχιστον μια 10αριά practice tests να δεις Μ.Ο. τί ποσοστά πιάνεις, σε τί ποσοστό περνάς τα tests.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπόλικη δουλειά, θέληση και αφοσίωση.

Από B1 σε C1 μιλάμε για μεγάλη διαφορά επιπέδου και αυτό θα το νιώσεις όχι μόνο στο λεξιλόγιο που θα χρειαστεί να διαβάσεις αλλά και στα γραμματικά φαινόμενα που πρέπει απαραίτητα να μάθεις να παίζεις στα δάχτυλα [από Reported Speech μέχρι Inversion].

Φαντάζομαι θα το είδες και στο test που έκανες: κάποιες ερωτήσεις θα σου φάνηκαν ακαταλαβίστικες, ε αυτές ήταν C1/C2.

 

Το 'θα κάνω/διαβάσω μόνος μου', άποψή μου, δουλεύει σε άτομα με φουλ πειθαρχία, αποφασιστικότητα, υπομονή, μεθοδικότητα, οργάνωση στο διάβασμα, αγάπη προς την γλώσσα κλπ. Γι'αυτό που θες να πετύχεις [δύσκολος στόχος αλλά όχι ανέφικτος], πρέπει να βρεις καθηγητή, να σου δείξει πού είναι τα κενά σου, να τα καλύψετε πλήρως και μετά να κάνεις το βήμα να πας προς B2 και μετά C1 ύλη. Και εννοείται θα γίνουν εντατικά μαθήματα ΚΑΙ το καλοκαίρι [άντε να ξεκουραστείς λίγο τον Αύγουστο]. Και μέχρι να δώσεις εξετάσεις για το πιστοποιητικό που σε ενδιαφέρει, να έχεις κάνει τουλάχιστον μια 10αριά practice tests να δεις Μ.Ο. τί ποσοστά πιάνεις, σε τί ποσοστό περνάς τα tests.

μαλλον για φροντιστηριο με βλεπω...θα γινει δουλεια σε φροντιστηριο σε συντομο διαστημα ομως? γιατι ακουω οτι στα φροντιστηρια εχουν αργους ρυθμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ανάλογα. Μπορεί να κάνεις εντατικά, αλλά το κόστος θα είναι υψηλό και θα έχεις πολύ διάβασμα γιατί ο ρυθμός θα είναι πολύ γρήγορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν φροντιστήρια με εντατικά τμήματα για ενήλικες. Κάνε μια έρευνα αγοράς, πες τους σε τί επίπεδο είσαι και ποιός ο στόχος σου και μάθε αν υπάρχει σχετικό τμήμα προετοιμασίας, ποιό το κόστος κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαλέξεις σωστό φροντιστήριο, φυσικά θα γίνει δουλειά. Αλλά δεν θα την κάνει το φροντιστήριο για σένα. Πέρα από το θέμα πτυχίο έχεις ανάγκη από γνώσεις. Δεν θα τα βγάλεις με αποκλειστικά αγγλική βιβλιογραφία στο μεταπτυχιακό σου αν δεν ξέρεις αγγλικά, αν σου ζητηθεί ένα paper, πώς θα το γράψεις; Δεν στο ζητάνε έτσι το πτυχίο, θα σου χρειαστεί η γλώσσα.

 

Δεν σε αποθαρρύνω, στο αντίθετο ακριβώς θέλω να καταλήξω. Ότι καλό θα ήταν να ενισχύσεις τις γνώσεις σου όσο μπορείς από τώρα, να δώσεις το πιο εύκολο πτυχίο που υπάρχει για τη δουλειά που θέλεις το Σεπτέμβρη κι έχοντας εντοπίσει κενά να συνεχίσεις είτε μόνος να μελετάς είτε με καθοδήγηση έστω μια φορά την εβδομάδα. 

 

Δεν μιλάω έξω από το χορό, πήρα FCE στα 14 και το Μάιο δίνω C2(PTE) το οποίο το παίρνω αέρα από το πρώτο τεστ που έκανα γιατί έχω εργαστεί και στο πανεπιστήμιο με Αγγλικά και τα μιλούσα αρκετά, ωστόσο κάνω κανονικά μαθήματα για εξάσκηση, δεν επαναπαύομαι στο ότι τα ξέρω, μαθαίνω λεξιλόγιο π.χ. που είναι ανεξάντλητο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...