Προς το περιεχόμενο

Editorial: Πώς το PS4 κέρδισε τη μάχη της τρέχουσας γενιάς με στρατηγική… Xbox


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως έχουν ξαναγράψει στο Insomnia (πάλι ο Ocelote λογικά) το παιχνίδι για τη MS χάθηκε στην αρχή. Απο τη στιγμη που το PS4 πήρε κεφάλι και ξεφυγε από το Xbox One, τέλος, ότι και να έκαναν μετά δεν υπηρχε περίπτωση να το έπιαναν.

 

Ίσως το Project Scorpio να είναι όντως εντυπωσιακό, ίσως να παίζει τα multiplatform και τα Xbox/PC only καλυτερα απ' ότι φανταζόμαστε, αλλά όταν θα κυκλοφορήσει, το PS4 θα είναι στα 60-65 εκατομμύρια πωλήσεις και το Xbox στα 35. Δεν γυρνάει με τίποτα όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βάσει στρατηγικής, η εταιρεία έχει εστιάσει περισσότερο στο hardware παρά στα παιχνίδια, κάτι που αποδεδειγμένα (δείτε την περίπτωση Saturn – PlayStation) δεν φέρνει πωλήσεις: ο καταναλωτής θέλει μια κονσόλα για να παίζει και να περνά καλά, όχι για καυχιέται ότι είναι η ισχυρότερη.

Βασικά σε εκεινη την γενια τον Playstation ηταν πιο δυνατό απο το saturn. Το Saturn ζοριζόταν αρκετά να τρεξει τα πρωτα 3D παιχνιδια γιαυτό και οι developers το εβαλαν στην ακρη. Ηταν περισσότερο μία αρκετά δυνατη 2D console

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή κουραστικά να ακούω μαλακίες γιά τα exclusives ας πω και εγώ κάτι. Σημασία έχει η ποιότητα και όχι η ποσότητα. Η Sony δεν έχει κανένα game που μπορεί να συγκριθεί με την αγία τριάδα (Halo, Forza, Gears of War). Απλά επειδή είμαστε Ελλάδα (Sony fanboys μία ζωή), δεν καταλαβαίνετε την αξία αυτών των games. Και φυσικά δεν είναι μόνο αυτά αλλά υπάρχουν και άλλα games όπως Sunset Overdrive, Quantum Break, Killer Instinct και άλλα πολλά. Οι περισσότεροι δεν ξέρετε αυτά τα games οπότε μην μιλάτε για exclusives χωρίς να ξέρετε.

 

Τώρα φυσικά αρκετοί από εσάς θα πείτε "Ναι αλλά εμείς έχουμε πραγματικά exclusives, τα δικά σας games είναι διαθέσιμα και στα Windows 10". Όντως συμφωνώ με αυτό άλλωστε όπως λέω και πιό πάνω θέλω να πάρω Windows 10 PC γιατί έτσι όπως έγιναν τα πράγματα τα Windows 10 είναι καλύτερη πλατφόρμα απο το Xbox One αλλά όπως και να έχει εσείς δεν μπορείτε να παίξετε αυτά τα games στο PS4.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις επιλογές των άλλων, ο καθένας αγοράζει ότι θέλει. Δεν μπορώ όμως να βλέπω τέτοιες μαλακίες και να μην αντιδράω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή κουραστικά να ακούω μαλακίες γιά τα exclusives ας πω και εγώ κάτι. Σημασία έχει η ποιότητα και όχι η ποσότητα. Η Sony δεν έχει κανένα game που μπορεί να συγκριθεί με την αγία τριάδα (Halo, Forza, Gears of War). Απλά επειδή είμαστε Ελλάδα (Sony fanboys μία ζωή), δεν καταλαβαίνετε την αξία αυτών των games. Και φυσικά δεν είναι μόνο αυτά αλλά υπάρχουν και άλλα games όπως Sunset Overdrive, Quantum Break, Killer Instinct και άλλα πολλά. Οι περισσότεροι δεν ξέρετε αυτά τα games οπότε μην μιλάτε για exclusives χωρίς να ξέρετε.

 

Τώρα φυσικά αρκετοί από εσάς θα πείτε "Ναι αλλά εμείς έχουμε πραγματικά exclusives, τα δικά σας games είναι διαθέσιμα και στα Windows 10". Όντως συμφωνώ με αυτό άλλωστε όπως λέω και πιό πάνω θέλω να πάρω Windows 10 PC γιατί έτσι όπως έγιναν τα πράγματα τα Windows 10 είναι καλύτερη πλατφόρμα απο το Xbox One αλλά όπως και να έχει εσείς δεν μπορείτε να παίξετε αυτά τα games στο PS4.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις επιλογές των άλλων, ο καθένας αγοράζει ότι θέλει. Δεν μπορώ όμως να βλέπω τέτοιες μαλακίες και να μην αντιδράω!

FanBoy level 100000000000000

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή κουραστικά να ακούω μαλακίες γιά τα exclusives ας πω και εγώ κάτι. Σημασία έχει η ποιότητα και όχι η ποσότητα. Η Sony δεν έχει κανένα game που μπορεί να συγκριθεί με την αγία τριάδα (Halo, Forza, Gears of War). Απλά επειδή είμαστε Ελλάδα (Sony fanboys μία ζωή), δεν καταλαβαίνετε την αξία αυτών των games. Και φυσικά δεν είναι μόνο αυτά αλλά υπάρχουν και άλλα games όπως Sunset Overdrive, Quantum Break, Killer Instinct και άλλα πολλά. Οι περισσότεροι δεν ξέρετε αυτά τα games οπότε μην μιλάτε για exclusives χωρίς να ξέρετε.

 

Τώρα φυσικά αρκετοί από εσάς θα πείτε "Ναι αλλά εμείς έχουμε πραγματικά exclusives, τα δικά σας games είναι διαθέσιμα και στα Windows 10". Όντως συμφωνώ με αυτό άλλωστε όπως λέω και πιό πάνω θέλω να πάρω Windows 10 PC γιατί έτσι όπως έγιναν τα πράγματα τα Windows 10 είναι καλύτερη πλατφόρμα απο το Xbox One αλλά όπως και να έχει εσείς δεν μπορείτε να παίξετε αυτά τα games στο PS4.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις επιλογές των άλλων, ο καθένας αγοράζει ότι θέλει. Δεν μπορώ όμως να βλέπω τέτοιες μαλακίες και να μην αντιδράω!

:-D  :-D  :-D

 

Να σαι καλα γελασα! Quantum Break, Halo 5, Gears 4, Sunset Overdrive καλυτερα απο Uncharted, Last of Us, Nier, Horizon, Persona 5!!!!

 

Μονο για το Forza θα συμφωνησω.

 

Πρωην κατοχος Xone (και ειχα ΟΛΑ τα παιχνιδια που αναφερες οποτε ΤΑ ΞΕΡΩ) και νυν PC (οποτε δεν εχει νοημα να εχω xone) και PS4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή κουραστικά να ακούω μαλακίες γιά τα exclusives ας πω και εγώ κάτι. Σημασία έχει η ποιότητα και όχι η ποσότητα. Η Sony δεν έχει κανένα game που μπορεί να συγκριθεί με την αγία τριάδα (Halo, Forza, Gears of War). Απλά επειδή είμαστε Ελλάδα (Sony fanboys μία ζωή), δεν καταλαβαίνετε την αξία αυτών των games. Και φυσικά δεν είναι μόνο αυτά αλλά υπάρχουν και άλλα games όπως Sunset Overdrive, Quantum Break, Killer Instinct και άλλα πολλά. Οι περισσότεροι δεν ξέρετε αυτά τα games οπότε μην μιλάτε για exclusives χωρίς να ξέρετε.

 

Τώρα φυσικά αρκετοί από εσάς θα πείτε "Ναι αλλά εμείς έχουμε πραγματικά exclusives, τα δικά σας games είναι διαθέσιμα και στα Windows 10". Όντως συμφωνώ με αυτό άλλωστε όπως λέω και πιό πάνω θέλω να πάρω Windows 10 PC γιατί έτσι όπως έγιναν τα πράγματα τα Windows 10 είναι καλύτερη πλατφόρμα απο το Xbox One αλλά όπως και να έχει εσείς δεν μπορείτε να παίξετε αυτά τα games στο PS4.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις επιλογές των άλλων, ο καθένας αγοράζει ότι θέλει. Δεν μπορώ όμως να βλέπω τέτοιες μαλακίες και να μην αντιδράω!

καλά όλα τα παραπάνω που λες αλλά το quantum break είναι μάπα :lol:

 

εγώ πάντως δε διαφωνώ μαζί σου για την αξία των παραπάνω τίτλων, απλά έχει νόημα μόνο σε μία console war κουβέντα

 

και του ps4 τα exclusive όμως έχουν αξία και ποικιλία και δεν είναι και λίγα πλέον

 

τεσπά όπως έγραψα και πιο πίσω όπως έχει τώρα το πράγμα καλό είναι να παίζεις κυρίως σε pc και σαν συμπληρωματικό να έχεις ένα ps4 

 

αν μπορείς να πάρεις και xbox ή και switch καλώς να τα πάρεις, αλλά το xbox από μόνο του νομίζω περνάει σιγά σιγά σε τρίτη μοίρα και ελπίζω η ms να μην αλλάξει τη νοοτροπία της προς τα pc που έχει τον τελευταίο καιρό για να στηρίξει το one ή το scorpio 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D  :-D  :-D

 

Να σαι καλα γελασα! Quantum Break, Halo 5, Gears 4, Sunset Overdrive καλυτερα απο Uncharted, Last of Us, Nier, Horizon, Persona 5!!!!

 

Μονο για το Forza θα συμφωνησω.

 

Πρωην κατοχος Xone (και ειχα ΟΛΑ τα παιχνιδια που αναφερες οποτε ΤΑ ΞΕΡΩ) και νυν PC (οποτε δεν εχει νοημα να εχω xone) και PS4.

είναι και θέμα γούστου

 

πάντως από προσωπική εμπειρία τα gears και forza προσφέρουν άπειρες ώρες Gameplay (υποθέτω και το halo)

 

πράγμα που σίγουρα δεν κάνει το nier, uncharted. last of us που μπορεί να είναι αριστουργήματα στη κατηγορία τους αλλά είναι για ένα πέρασμα 

 

μετά έχουμε και τα exclusive fighting της κάθε πλατφόρμας (ki, sfv) που αν και το sfv είναι καλύτερο το ki προσφέρει πιο σωστή εμπειρία γιατί το online της ms ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΕΙΑ 

 

παιχνίδι online σε server της sony δεν έχω δοκιμάσει (δεν ξέρω αν υπάρχει κιόλας) , αλλά της ms που παίζω συνέχεια η εμπειρία είναι άψογη 

 

από την άλλη βέβαια μου ζήτησε η ms για να παίζω gears 100αδες ώρες πολλά λεφτά

θα μου πεις το παιχνίδι βγάζει τα λεφτά του και ισχύει 

 

αλλά αν ήθελα απλά να παίξω το campaign θα έσκαγα 70αρι ή σε -σπάνια- έκπτωση 45αρι? όχι είναι πολλά

 

η sony από την άλλη μου έχει τώρα το uncharted 4 18-19€ και το last of us 15αρι (μιλάω digital να συγκρίνουμε μήλα με μήλα) 

 

οπότε αν μπορείς να δεις από όλα όσα προσφέρει η αγορά  κυρίως τα θετικά που μπορείς να πάρεις και οι δύο πλατφόρμες έχουν πράγματα να σου δώσουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι και θέμα γούστου

 

πάντως από προσωπική εμπειρία τα gears και forza προσφέρουν άπειρες ώρες Gameplay (υποθέτω και το halo)

 

πράγμα που σίγουρα δεν κάνει το nier, uncharted. last of us που μπορεί να είναι αριστουργήματα στη κατηγορία τους αλλά είναι για ένα πέρασμα 

 

μετά έχουμε και τα exclusive fighting της κάθε πλατφόρμας (ki, sfv) που αν και το sfv είναι καλύτερο το ki προσφέρει πιο σωστή εμπειρία γιατί το online της ms ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΕΙΑ 

 

παιχνίδι online σε server της sony δεν έχω δοκιμάσει (δεν ξέρω αν υπάρχει κιόλας) , αλλά της ms που παίζω συνέχεια η εμπειρία είναι άψογη 

 

από την άλλη βέβαια μου ζήτησε η ms για να παίζω gears 100αδες ώρες πολλά λεφτά

θα μου πεις το παιχνίδι βγάζει τα λεφτά του και ισχύει 

 

αλλά αν ήθελα απλά να παίξω το campaign θα έσκαγα 70αρι ή σε -σπάνια- έκπτωση 45αρι? όχι είναι πολλά

 

η sony από την άλλη μου έχει τώρα το uncharted 4 18-19€ και το last of us 15αρι (μιλάω digital να συγκρίνουμε μήλα με μήλα) 

 

οπότε αν μπορείς να δεις από όλα όσα προσφέρει η αγορά  κυρίως τα θετικά που μπορείς να πάρεις και οι δύο πλατφόρμες έχουν πράγματα να σου δώσουν 

Δεν διαφωνω περι του υποκειμενικου. Καποιος μπορει να προτιμα το Gears απο οτιδηποτε αλλο. Και εγω το θεωρω εξαιρετικο. Αλλα ο κοσμος εχει ψιλοκουραστει και απο μονο sequels. Η Sony βγαζει και νεα IPs.

 

Το θεμα ειναι οτι απο την εποχη Gears/Forza η MS δεν εχει ανακοινωσει τιποτα σε αξιολογο exclusive. Η Sony απο την αλλη εχει βγαλει ηδη πολλα και αναμενονται πολυ περισσοτερα. 

 

Οκ να υποθεσω οτι το Scorpio θα κανει 500 (υποθετικο) και θα εχει επιδοσεις PC που κανει 1000, ωστε να το προτιμησεις εκει το παιχνιδι. Αν ομως δεν ισχυει αυτο ποιος ειναι ο λογος να παρεις scorpio απο την στιγμη που τα exclusives θα παιζουν και σε PC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε νομίζω ότι θα παίζει όπως ένα pc που κάνει τα διπλάσια λεφτά, αυτό δε γίνεται

 

να παίζει σαν ένα pc που έκανε 1000 πριν κάποια χρόνια ίσως, αλλά εκείνη τη στιγμή να προσφέρει τέτοιο vfm το κόβω πολύ χλωμό 

 

όσο για τα exclusive της, προσωπικά το βρίσκω πολύ θετικό που βγαίνουν και σε pc έστω και αν είναι μόνο σε win10 ή για να προωθήσουν τα win 10

 

θα ήταν χαζομάρα τους να σκέφτονται τόσο κοντόφθαλμα και να τηρήσουν αυτή τη πολιτική μόνο αυτή τη περίοδο και να μη τη συνεχίσουν κάνοντας στη τελική και τις κονσόλες τους ενοποιημένη πλατφόρμα με τα pc πλήρως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή κουραστικά να ακούω μαλακίες γιά τα exclusives ας πω και εγώ κάτι. Σημασία έχει η ποιότητα και όχι η ποσότητα. Η Sony δεν έχει κανένα game που μπορεί να συγκριθεί με την αγία τριάδα (Halo, Forza, Gears of War). Απλά επειδή είμαστε Ελλάδα (Sony fanboys μία ζωή), δεν καταλαβαίνετε την αξία αυτών των games. Και φυσικά δεν είναι μόνο αυτά αλλά υπάρχουν και άλλα games όπως Sunset Overdrive, Quantum Break, Killer Instinct και άλλα πολλά. Οι περισσότεροι δεν ξέρετε αυτά τα games οπότε μην μιλάτε για exclusives χωρίς να ξέρετε.

 

Τώρα φυσικά αρκετοί από εσάς θα πείτε "Ναι αλλά εμείς έχουμε πραγματικά exclusives, τα δικά σας games είναι διαθέσιμα και στα Windows 10". Όντως συμφωνώ με αυτό άλλωστε όπως λέω και πιό πάνω θέλω να πάρω Windows 10 PC γιατί έτσι όπως έγιναν τα πράγματα τα Windows 10 είναι καλύτερη πλατφόρμα απο το Xbox One αλλά όπως και να έχει εσείς δεν μπορείτε να παίξετε αυτά τα games στο PS4.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις επιλογές των άλλων, ο καθένας αγοράζει ότι θέλει. Δεν μπορώ όμως να βλέπω τέτοιες μαλακίες και να μην αντιδράω!

 

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και με 'σένα. Διότι πιθανότατα δεν καταλαβαίνεις την αξία παιχνιδιών όπως το Journey, το Flower, το No Man's Sky, το Star Ocean ή το Persona.

 

Επίσης, με την ίδια αβάσταχτη ευκολία που εσύ βαφτίζεις «Αγία Τριάδα» τα Halo-Gears-Forza, μπορεί ο οποιοσδήποτε να κάνει το ίδιο με τα God of War-Uncharted-X, όπου "X" οποιοδήποτε από τα LittleBigPlanet, Gran Turismo (με τη μία κυκλοφορία την πενταετία), Last of Us κλπ.

 

Γιατί πρέπει σώνει και ντε όποιος δεν συμφωνεί μαζί σου να λέει απαραίτητα «μαλακίες»; Εγώ πάλι πιστεύω ότι στο τέλος εσύ είσαι αυτός που γελοιοποιείται κατά τον χειρότερο και γραφικότερο δυνατό τρόπο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony δεν έχει κανένα game που μπορεί να συγκριθεί με την αγία τριάδα (Halo, Forza, Gears of War). Απλά επειδή είμαστε Ελλάδα (Sony fanboys μία ζωή), δεν καταλαβαίνετε την αξία αυτών των games

Μπραβο που μονο τα παιχνιδια της MS εχουν αξια...

 

Τώρα φυσικά αρκετοί από εσάς θα πείτε "Ναι αλλά εμείς έχουμε πραγματικά exclusives, τα δικά σας games είναι διαθέσιμα και στα Windows 10" εσείς δεν μπορείτε να παίξετε αυτά τα games στο PS4.

Οι κατοχοι xbox μπορουν να παιξουν τα exclusives του ps4?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά όλα τα παραπάνω που λες αλλά το quantum break είναι μάπα :lol:

 

εγώ πάντως δε διαφωνώ μαζί σου για την αξία των παραπάνω τίτλων, απλά έχει νόημα μόνο σε μία console war κουβέντα

 

και του ps4 τα exclusive όμως έχουν αξία και ποικιλία και δεν είναι και λίγα πλέον

 

τεσπά όπως έγραψα και πιο πίσω όπως έχει τώρα το πράγμα καλό είναι να παίζεις κυρίως σε pc και σαν συμπληρωματικό να έχεις ένα ps4 

 

αν μπορείς να πάρεις και xbox ή και switch καλώς να τα πάρεις, αλλά το xbox από μόνο του νομίζω περνάει σιγά σιγά σε τρίτη μοίρα και ελπίζω η ms να μην αλλάξει τη νοοτροπία της προς τα pc που έχει τον τελευταίο καιρό για να στηρίξει το one ή το scorpio

 

Καταρχάς το Quantum Break και εγώ δεν το βρήκα πολύ ενδιαφέρον αλλά σε κάποιους άρεσε πολύ οπότε δεν μπορούμε να πούμε εμείς ότι δεν είναι καλό. Ο καθένας έχεις τα γούστα του.

 

Επίσης εγώ δεν λέω ότι τα exclusives του PS4 είναι χάλια απλώς ενοχλούμε γιατί κάποιοι λένε ότι τα exclusives του PS4 είναι καλύτερα απο του Xbox One και όχι ότι τους αρέσουν πιό πολύ. Άλλο "Αυτό είναι καλύτερο" και άλλο "Αυτό μου αρέσει εμένα".

 

Ίσως το σχόλιο μου να πείραξε κάποιους και λυπάμαι γι'αυτό, δεν θέλω να νευριάσω κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο ισχύει και με 'σένα. Διότι πιθανότατα δεν καταλαβαίνεις την αξία παιχνιδιών όπως το Journey, το Flower, το No Man's Sky, το Star Ocean ή το Persona.

 

Επίσης, με την ίδια αβάσταχτη ευκολία που εσύ βαφτίζεις «Αγία Τριάδα» τα Halo-Gears-Forza, μπορεί ο οποιοσδήποτε να κάνει το ίδιο με τα God of War-Uncharted-X, όπου "X" οποιοδήποτε από τα LittleBigPlanet, Gran Turismo (με τη μία κυκλοφορία την πενταετία), Last of Us κλπ.

 

Γιατί πρέπει σώνει και ντε όποιος δεν συμφωνεί μαζί σου να λέει απαραίτητα «μαλακίες»; Εγώ πάλι πιστεύω ότι στο τέλος εσύ είσαι αυτός που γελοιοποιείται κατά τον χειρότερο και γραφικότερο δυνατό τρόπο...

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο αλλά εγώ δεν είπα ποτέ ότι δεν μου αρέσουν τα games της Sony. Και στό κάτω κάτω άμα κάποιος λέει ότι προτιμά τα exclusives του PS4 τότε δεν έχω πρόβλημα αλλά δεν είναι σωστό να λέει ότι τα games του PS4 είναι καλύτερα. Το ίδιο ισχύει και για μένα και για αυτούς που έχουν Xbox One.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...