Προς το περιεχόμενο

Στις 11 Απριλίου ξεκινάει η διάθεση του Windows 10 Creators Update


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι άλλο κάρβουνο ,πλέον το lag είναι ανυπόφορο...

Καμία σχέση με τις πρώτες εκδόσεις....

Πίσω στα 7άρια (δυστυχώς) και dual με Linux-άκια....

 

Σε ποιό lag αναφέρεσαι; Δεν εχω παρατηρήσει τίποτα στο σχεδόν αρχαίο pc μου (Q6600, nvidia 9600gt, 4gb ddr2).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην περιμένω μέχρι τον Απρίλιο. Εγώ χθες εγκατέστησα το Service Pack 3 στα Windows XP μου και ο υπολογιστής πηγαίνει σφαίρα, μάλιστα με τον Internet Explorer για περιηγητή ανοίγω τις σελίδες σε κλάσματα δευτερολέπτου. Όσο για τα Creator feature, άχρηστα είναι τα ίδια κάνω εδώ και χρόνια με την ζωγραφική, λίγο παραπάνω χρόνο να διαθέσει κανείς όλα γίΚαι

Και με 3.11 σφαιρα παει, μη σου πω Dos και ξερο ψωμι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολλάτε πια, τα Windows περίμεναν για να σας παρακολουθήσουν, δεν έχουν άλλους τρόπους.

Προφανώς και είσαι μπερδεμένος.

Για να σε βοηθησω λοιπόν σχολιάζω ένα άρθρο που περιέχει μπαρούφες. Δεν χρησιμοποιώ windows.

 

Προστασία ιδιωτικότητας, το άρθρο το λέει όχι εγώ.

Ας πούνε πως ακριβώς το πετυχαίνουν αυτό. κλεινουν την τηλεμετρία;

 

Να ξεκόλλησω τι εννοείς ακριβώς; ότι τους trollάρει και η κουτσή Μαρία;

Πες μας και άλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μην περιμένω μέχρι τον Απρίλιο. Εγώ χθες εγκατέστησα το Service Pack 3 στα Windows XP μου και ο υπολογιστής πηγαίνει σφαίρα, μάλιστα με τον Internet Explorer για περιηγητή ανοίγω τις σελίδες σε κλάσματα δευτερολέπτου. Όσο για τα Creator feature, άχρηστα είναι τα ίδια κάνω εδώ και χρόνια με την ζωγραφική, λίγο παραπάνω χρόνο να διαθέσει κανείς όλα γίνονται.

και που λες χτες μου φερανε ρευμα στη σπηλια μου, αλλα δεν μου αρεσε και λεω να ξηλωσω τα καλωδια...δεν το θελω πως το λενε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όχι άλλο κάρβουνο ,πλέον το lag είναι ανυπόφορο...

Καμία σχέση με τις πρώτες εκδόσεις....

Πίσω στα 7άρια (δυστυχώς) και dual με Linux-άκια....

 

Εγώ προσωπικά δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα: δουλειά, σπίτι, αδερφός, πατέρας, κολλητός που τους έχω βάλει 10 άρια πάνε σφαίρα (από laptop με i3 -πενταετίας- μέχρι σταθερούς με i7).

 

*** Να σημειώσω πως με τις πρώτες εκδόσεις κιόλας είχα θέμα σε 2 εκ των laptop με lag που εξόργιζε και Κινέζο Zen/Buddhist, αλλά μετά το Anniversary ουδεμία ενόχληση ξανά.

 

"Τα νέα Windows θα διαθέτουν βελτιωμένη ασφάλεια και προστασία της ιδιωτικότητας.."

 

Εντάξει εδώ γελάμε. Απενεργοποιεί τηλεμετρία;

Προστασία ιδιωτικότητας, πως;

 

Πρώτον δεν είναι ούτε οι πρώτοι, ούτε οι τελευταίοι που σε παρακολουθούν (βλ, MS, Google, Apple, Amazon, Samsung κ.α μέσο cache, cookies, μικροφώνων, καμερών και ότι χωράει ο νους σου) και δεν περίμεναν την τηλεμετρία για να το κάνουν, κάθε τι που κάνεις σε ηλεκτρονικό σύστημα από την στιγμή που χρησιμοποιείς το ίντερνετ αφήνει πίσω σου σημάδια (όσο δεν είσαι στοχοποιημένος από κάποια κρατική υπηρεσία όμως δεν χρησιμοποιείται εναντίον σου, ούτε φτάνει τους βαθμούς που νομίζει ο καθένας ότι φτάνει). Η τηλεμετρία είναι ένας πλήρως αποδεκτός και ευεργετικός για μια εταιρία τρόπος να μαζέψει data για συγκρίσεις ώστε να προσφέρει δελαστηκότερες προσφορές στα προϊόντα της. Αν δεν ρυθμίσεις την τηλεμετρία των windows στο MAX δεν πάνε αρχεία του συστήματος σου στην MS, αλλά το πόσο χρησιμοποιείς κάποιο πρόγραμμα, πόσες φορές κράσαρε ο υπολογιστής τι το προκάλεσε και άλλα τέτοια.

 

*** Στην περίπτωση των MAX settings (που δεν είναι η προεπιλογή) όταν και αν ο υπολογιστής κρασάρει με BSOD τότε τα δεδομένα που βρίσκονται στην RAM πάνε για ανάλυση στην MS μέσο της τηλεμετρίας, τότε και μόνο τότε. Αν λοιπόν εκείνη την ώρα είχες ανοίξει κάποιο Document και κράσαρε ο υπολογιστής ενώ έχεις ρυθμίσει την τηλεμετρία στο MAX, τότε και μόνο υπό αυτήν την προϋπόθεση θα πάει στην MS το document αυτό καθότι ήταν φορτωμένο στην RAM.

 

*** Η τηλεμετρία είναι μια τεχνική που χρησιμοποιείται από σχεδόν όλες τις μεγάλες εταιρίας σήμερα, απλά το κάνουν πιο silent.

 

*** Μόνο που έχεις mail βάση του agreement ακόμη και σε mail providers όπως η protonmail που είναι τέρμα secured, αν ζητηθεί πρόσβαση από κρατική εταιρία γιατί θεωρείσαι ύποπτος σοβαρής υπόθεσης, αυτό ήταν. Φαντάσου τι γίνεται με όλους τους άλλους, πως νομίζεις πως η x,y,z εταιρία βγάζει συγκριτική μελέτη σχετικά με το πλήθος των εφαρμογών που έχεις εγκατεστημένες ένας χρήστης στο κινητό του, το πόσες από αυτές αξιοποιεί και για πόση ώρα? Πάει ο καιρός των gallop στους δρόμους, οι μαμά εταιρίες μαζεύουν τέτοιου είδους δεδομένα μέσο τηλεμετρικών διεργασιών και τα αξιοποιούν ή τα μεταπωλούν σε τρίτους για κέρδος.

 

*** Η ιδιωτικότητα σου με την σοβαρή χρήση μιας εταιρίες που ψάχνει τρόπους βελτίωσης του προϊόντος για να υπάρξει βελτίωση κέρδους, ουδεμία σχέση έχουν μεταξύ τους.

 

*** If you want to be mad about privacy κάνε το με τα σωστά μέσα και για τους σωστούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ναι αυτό γίνεται ήδη.. (και το anywhere δεν είναι πρόγραμμα αλλά δυνατότητα) 

 

όσο για το game mode, θα δουλεύει μόνο στα παιχνίδια της ms ή θα αντιλαμβάνεται γενικά ότι παίζουμε παιχνίδια όταν παίζουμε και από άλλες πλατφόρμες (steam. origin..) ? 

 

Όπως και τώρα όταν ανοίγεις ένα παιχνίδια και σου βγάζει την gamebar γιατί αντιλαμβάνεται πως τρέχεις κάποιο παιχνίδι, έτσι και με το game mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@argipent

Φίλε μου καταλαβαινόμαστε η όχι;

 

Γνωρίζω επακριβώς τι σημαίνει cache, session-stores, logs, search history,cookies, traces, /tmp, audio packet traces, tcp, ip, rtpdump traces και πολλά αλλά.

 

Δεν θέλω κάποιον να μου εξηγήσει πως παρακολουθούν η όχι.

 

Προστασία ιδιωτικότητας λέει το άρθρο. Πως το πετυχαίνει η creators update;

Γιατί δεν ανοίγει των κώδικα της; (όσον αφορά την ιδιωτικότητα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πρόσβαση στον κώδικα έχουν μόνο κυβερνητικοί οργανισμοί στις ΗΠΑ και στην Ευρώπη στα transparency centers και ίσως ορισμένοι μεγάλοι εταιρικοί πελάτες. Οι υπόλοιποι δεν δείχνουν μεγάλα κομμάτια του κώδικα ούτε καν σε αυτούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@argipent

Φίλε μου καταλαβαινόμαστε η όχι;

 

Γνωρίζω επακριβώς τι σημαίνει cache, session-stores, logs, search history,cookies, traces, /tmp, audio packet traces, tcp, ip, rtpdump traces και πολλά αλλά.

 

Δεν θέλω κάποιον να μου εξηγήσει πως παρακολουθούν η όχι.

 

Προστασία ιδιωτικότητας λέει το άρθρο. Πως το πετυχαίνει η creators update;

Γιατί δεν ανοίγει των κώδικα της; (όσον αφορά την ιδιωτικότητα).

 

Αν googl-άρεις "Creators Update Privacy" σχεδόν όλα τα άρθρα της πρώτης σελίδας αναφέρονται στο τι ακριβώς εννοούν. Στην ουσία τμηματοποίησαν τα crucial parts κατά τα οποία αν κάποιος τρίτος έχει πρόσβαση χωρίς την συγκατάθεση του κατόχου/χρήστη παρεμβαίνει στην ιδιωτικότητα του. Δηλαδή Location/Speech Recognition/Diagnostics/Tailored Experiences with Diagnostic Data καθώς και Relevant Ads, αποκτούν πλέον ένα master switch με το οποίο μπορείς να απενεργοποιήσεις το καθένα ολοκληρωτικά για το σύστημα και τις εφαρμογές του. Από την άλλη καταργεί τα 3 tires του telemetry (basic, full, enhanced) και αφήνει μόνο τα δύο πρώτα, ελαφρύνοντας το πρώτο και βαρύνοντας το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν googl-άρεις "Creators Update Privacy" σχεδόν όλα τα άρθρα της πρώτης σελίδας αναφέρονται στο τι ακριβώς εννοούν. Στην ουσία τμηματοποίησαν τα crucial parts κατά τα οποία αν κάποιος τρίτος έχει πρόσβαση χωρίς την συγκατάθεση του κατόχου/χρήστη παρεμβαίνει στην ιδιωτικότητα του. Δηλαδή Location/Speech Recognition/Diagnostics/Tailored Experiences with Diagnostic Data καθώς και Relevant Ads, αποκτούν πλέον ένα master switch με το οποίο μπορείς να απενεργοποιήσεις το καθένα ολοκληρωτικά για το σύστημα και τις εφαρμογές του. Από την άλλη καταργεί τα 3 tires του telemetry (basic, full, enhanced) και αφήνει μόνο τα δύο πρώτα, ελαφρύνοντας το πρώτο και βαρύνοντας το δεύτερο.

Με λίγα λόγια, αν τα απενεργοποιησω όλα και δω κίνηση δικτύου, θα ναι μούγκα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με λίγα λόγια, αν τα απενεργοποιησω όλα και δω κίνηση δικτύου, θα ναι μούγκα;

 

Μα και όλα τα απενεργοποίησεις, το basic tier της τηλεμετρίας παραμένει ανοιχτό, θα δεις κίνηση στο δίκτυο, κάποια KB, όταν κλείνεις των edge για παράδειγμα (=στατιστικά "Χρήσης διαδικτύου"), όταν κάνεις εγκατάσταση μια εφαρμογή (=στατιστικά "Πλήθος Εφαρμογών") κ.ο.κ   

Και γι' αυτούς που εξακολουθούν αν μην καταλαβαίνουν την διαφορά μεταξύ της τηλεμετρίας με την κατασκοπία, της ιδιωτικότητας με την στατιστική συλλογή ανώνυμων δεδομένων και έχουν μπερδέψει την βούρτσα με την ........, ορίστε https://www.oo-software.com/en/shutup10 & http://www.ghacks.net/2015/08/14/comparison-of-windows-10-privacy-tools/

 

Στην τελική όταν "αγοράζεις" τα windows, στην ουσία αγοράζεις την "άδεια να τα χρησιμοποιήσεις στον υπολογιστή σου", δεν αγοράζεις τον κώδικα. Η εταιρία έχει σπαταλήσει άπειρα λευτά σε R&D, σε εκγαταστάσεις, σε δυναμικό προσωπικό, σε καμπάνιες προώθησης, σε servers, σε keynotes κ.α. H τηλεμετρία της προσφέρει δωρεάν, εμπεριστατωμένες λύσεις σε απορίες και διλήμματα που απασχολούν την κάθε της κίνηση ως προς την κατάκτηση της εκάστοτε αγοράς με την καλυτέρευση του προϊόντος. Υπάρχουν και άλλα λειτουργικά αν δεν μπορείτε να το κατανοήσετε αυτό, όπως και επιλογή "pull the plug" από το internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...