Προς το περιεχόμενο

Πολεμική τέχνη για νήπιο


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτσε ρε συ δηλαδή άμα τον βαράνε τι πρέπει να κάνει; Πέρα απ' το να σηκωθεί να φύγει ή να προσπαθήσει να τους μιλήσει (εδώ γελάνε) τι άλλο μπορεί να κάνει;

Να μαθει πολεμικες τεχνες αυτο να κανει! Να η λυση! Και ενα νιντζισου στην τσαντα για καμια μεγαλη συρραξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ξερεις ποιος χτυπαει πρωτος; Εχετε κανει συμβολαιο;

Βλέπω φίλε τι γίνεται δεν είμαι χαζός

Να μαθει πολεμικες τεχνες αυτο να κανει! Να η λυση! Και ενα νιντζισου στην τσαντα για καμια μεγαλη συρραξη

Εντάξει άμα είναι να κοροϊδεύουμε δεν έχει νόημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε τον σε ένα περιβάλλον με πειθαρχία (δάσκαλος, ιεραρχία, δεν κάνουμε ο,τι μας κατέβει, όχι καγκουριες) και λογικά θα στρώσει συν ότι θα καταλάβει καλύτερα τι σημαίνει να χτυπάς κάποιον πριν ανοίξει κάνα κεφάλι κατά λάθος 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε τον σε ένα περιβάλλον με πειθαρχία (δάσκαλος, ιεραρχία, δεν κάνουμε ο,τι μας κατέβει, όχι καγκουριες) και λογικά θα στρώσει συν ότι θα καταλάβει καλύτερα τι σημαίνει να χτυπάς κάποιον πριν ανοίξει κάνα κεφάλι κατά λάθος

Αυτό νομίζω είναι το καλύτερο, αλλά σε ποια τέχνη από όλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τώρα αυτό είναι αρκετά υποκειμενικό και εξαρτάται και πολύ από το δάσκαλο, γενικά για παιδιά για ξεκίνημα εμένα μου φαίνεται καλή ιδέα το judo 

 

επίσης οτιδήποτε ανήκει στη κατηγορία της πάλης σε δυναμώνει πολύ περισσότερο από άλλα είδη εκγύμνασης και δουλεύεις παράλληλα όλο σου το σώμα και σε δύναμη και αντοχή

 

και είναι και πιο εύκολο η πάλη που δεν έχει χτυπήματα να εφαρμοστεί σε μικρά παιδιά, ο,τι έχει χτυπήματα καλώς ή κακώς θα είναι χτυπήματα στον αέρα και "μπαλέτο" 

 

και ελληνορωμαϊκή είναι καλή ιδέα, απλά έχω μια περισσότερη προτίμηση σε ιάπωνες, dojo (κανόνες του dojo, σεβασμός στο χώρο, στους άλλους κτλ.)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά απο την στιγμή που ειναι σε τέτοια ηλικία πρέπει συνεχώς κάποιος να τον πηγαίνει στο μαθημα(απόσταση απο τη σχολή κλπ) ρώτησε τον ίδιο τι θα του άρεσε να μάθει ψάξε κάποιες σχολές τριγύρω μίλησε με τους δασκάλους του ρώτησε αν μπορεί να παρακολουθήσει η ακόμη και να συμμετάσχει σε ένα μαθημα να δει πως ειναι και αν όντως του αρέσει κλπ κλπ. Την απόφαση πρέπει να την παρεις εσυ και ο μικρός το να παίρνεις ιδέες απο έσω ειναι καλό αλλα την τελική απόφαση θα την παρεις εσυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά.. Να τονίσω ότι έχει θέμα με ισορροπία, άγνωστος ο λόγος πιθανόν ψυχολογικής φύσεως.

 

Του έχω πάρει ποδήλατο με βοηθητικές και την παλεύει αλλά δεν τον βλέπω ζωηρό.

 

Αυτό με την ισορροπία παίζει ρόλο στην πολεμική τέχνη;

Λυπάμαι,άργησες φίλος,είναι μεγάλη ηλικία και δεν θα μπορέσει να φτάσει τα ανώτερα επίπεδα του Butsugen.

 

1329933589_pai_mei_beard_flick.gif

Τι είναι αυτός;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μην ανησυχείς με τον αθλητισμό βελτιώνεται.

Στο λέω εγώ που μέχρι να ξεκινήσω μπάσκετ περίπου στα 8, έπεφτα συνεχώς :P

 

Χαρακτήρας από το kill bill ^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αθλήματα όπως το ταε κβον ντο ναι πιστεύω παιζει. Σε ενόργανη επίσης. Τωρα για ποδόσφαιρο κλπ βοηθάει η καλή ισορροπία αλλα δεν νομίζω να ειναι τόσο μεγάλο προτέρημα. Το να αρχίσει με κατι και έπειτα απο 1-2 μήνες να το βαρεθεί δεν ειναι κακο, μέχρι να βρει τι του αρέσει μπορεί να αλλάξει πολλά αθλήματα εχει και το περιθώριο με τον χρόνο. Καλό ειναι να ασχοληθεί με τον αθλητισμό απο μικρή ηλικία διαφορετικά στα 10-12 του θα ειναι τον περισσότερο χρόνο κατα πάσα περίπτωση μπροστά σε μια ηλεκτρονική οθόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά.. Να τονίσω ότι έχει θέμα με ισορροπία, άγνωστος ο λόγος πιθανόν ψυχολογικής φύσεως.

 

Του έχω πάρει ποδήλατο με βοηθητικές και την παλεύει αλλά δεν τον βλέπω ζωηρό.

 

Αυτό με την ισορροπία παίζει ρόλο στην πολεμική τέχνη;

 

 

νομίζω ότι γενικά θα τον βοηθήσει αν κάνει κάτι, δεν είναι προαπαιτούμενο ταλέντο αλλά κάτι που μπορεί να εξασκήσει/αναπτύξει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αθλήματα όπως το ταε κβον ντο ναι πιστεύω παιζει. Σε ενόργανη επίσης. Τωρα για ποδόσφαιρο κλπ βοηθάει η καλή ισορροπία αλλα δεν νομίζω να ειναι τόσο μεγάλο προτέρημα. Το να αρχίσει με κατι και έπειτα απο 1-2 μήνες να το βαρεθεί δεν ειναι κακο, μέχρι να βρει τι του αρέσει μπορεί να αλλάξει πολλά αθλήματα εχει και το περιθώριο με τον χρόνο. Καλό ειναι να ασχοληθεί με τον αθλητισμό απο μικρή ηλικία διαφορετικά στα 10-12 του θα ειναι τον περισσότερο χρόνο κατα πάσα περίπτωση μπροστά σε μια ηλεκτρονική οθόνη

Συμφωνώ για την οθόνη... Εμάς έτσι μας είχαν οι γονείς μετά τα 10 δυστυχώς..

 

Ο δάσκαλος θα μας πει αν έχει ταλέντο η δεν θα ασχοληθεί καν λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοείς ταλέντο; όλα θέμα εξάσκησης είναι στις περισσότερες των περιπτώσεων

 

το ταλέντο σε βοηθάει να εξελιχθείς πιο εύκολα, αλλά σε σχέση με κάποιον που εξασκείται διαρκώς το ταλέντο από μόνο του δε σημαίνει τίποτα..

 

(πράγμα που ισχύει στα πάντα άλλωστε, όχι μόνο σε ο,τι έχει να κάνει με σωματικές ικανότητες) 

 

 

το να πέφτει πάντως μικρός δε σημαίνει τίποτα, κι εγώ μικρός (νήπιο) έσκαγα συνέχεια με τη μούρη κάτω (έχω ράψει 3 φορές σαγόνι και σε όλες τις φωτογραφίες μου είχα γρατζουνισμένα χέρια όταν έμαθα να τα βάζω μπροστα και να μη πέφτω απευθείας με τα μούτρα ) αλλά πλέον σε διαβεβαιώ ότι έχω αρκετά καλή ισορροπία :lol:

 

και ποδήλατο έμαθα να κάνω πέφτοντας πάρα πολλές φορές (οι βοηθητικές δε με εξυπηρετούσαν  ίσα ίσα με μπέρδευαν, καθόμουν ένα ολόκληρο χειμώνα στην αυλή στα 5 μου δοκιμάζοντας trial & error φάση και μόλις ήρθε η άνοιξη και βγήκα στο δρόμο ξαφνικά μπορούσα) 

 

δε γεννιούνται όλοι με ταλέντα ούτε μαθημένοι, πρέπει απλά να το εξασκείς. με εξάσκηση μπορείς να γίνεις τα πάντα αρκεί να το θες 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ταλέντο δεν είναι κάτι που φαίνεται εύκολα σε τέτοια μικρή ηλικία, εκτός και αν μιλάμε για εξαιρετική περίπτωση. Και πάλι εξαρτάται από το άθλημα. Επίσης, έχε υπόψη ότι μπορεί να θεωρείσαι ταλέντο ως μικρός και σε μεγαλύτερη ηλικία να είσαι απλώς μέτριος ή καλός.

Η συνεχής εξάσκηση με σκοπό την βελτίωση είναι το μόνο πράγμα που διασφαλίζει την επιτυχία.

Ακόμα, μην γράψεις το παιδί σου με σκοπό τον πρωταθλητισμό. Αν έρθει καλώς.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταλέντο δεν είναι κάτι που φαίνεται εύκολα σε τέτοια μικρή ηλικία, εκτός και αν μιλάμε για εξαιρετική περίπτωση. Επίσης, έχε υπόψη ότι μπορεί να θεωρούσε ταλέντο ως μικρός και σε μεγαλύτερη ηλικία να είσαι απλώς μέτριος ή καλός.

Η συνεχής εξάσκηση με σκοπό την βελτίωση είναι το μόνο πράγμα που διασφαλίζει την επιτυχία.

Ακόμα, μην γράψεις το παιδί σου με σκοπό τον πρωταθλητισμό. Αν έρθει καλώς.

Με ενδιαφέρει πιο πολύ να ηρεμήσει..

Αυτός θα αποφασίσει αργότερα τι θα κάνει στη ζωή του, μακάρι να του αρέσει οποιαδήποτε άθλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...