Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ή Εργασία;


jimisvog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι θα επιλέγατε από τα δύο αν είσαστε σε θέση να διαλέγατε; (με στρατιωτικές υποχρεώσεις μη εκπληρωμένες και αναβολή σε βάθος 4ετίας)

 

Θα επιλέγατε να πάτε σε ένα μεταπτυχιακό που σας ενδιαφέρει τώρα σε συνέχεια της σχολής σας ή θα διαλέγατε μια δουλειά πάνω στο αντικείμενό σας που σας συντηρεί επαρκώς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεταπτυχιακό, γιατί πολλοί έτσι λένε "να δουλέψω" και μετά δεν κάνουν ποτέ μεταπτυχιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο πολλους παραγοντες εμείς τι να σου πούμε δεν εχει καθολου νοημα.

Ξερω ατομα που δεν έχουν δουλέψει ποτέ τους εως τα 35+ και κανουν μεταπτυχιακό αλλά δε τους νοιάζει γιατι έχουν οικονομική βοηθεια απο γονείς μένουν μονοι τους κτλ.

Εξαρτάται απο τι θες στη ζωή σου, την οικονομική κατασταση, ηλικία και αλλους παραγοντες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με την basketballfan, αν πιάσεις δουλειά σιγά μην την αφήσεις.

 

Παρόλα αυτά, αν το πτυχίο που έχεις είναι δυνατό και σου εξασφαλίζει μια καλή δουλειά τότε Why not; Πήγαινε δούλεψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ γενικη ερωτηση σε σημειο καθε απαντηση να ειναι σωστη λαθος ταυτοχρονα. Τομεας? Βρισκεις δουλεια? Χρηματα? Το μεταπτυχιακο θα αυξησει ουσιαστικα το μισθο σου? Για που μιλαμε? Με χρηματα η χωρις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω οτι η ερωτηση αφορα εναν πτυχιουχο τριτοβαθμιας που μολις τελειωσε τη σχολη του και σκεφτεται το next step στη ζωη του. Οποτε:

Αν βρεις εργασια στο αντικειμενο σου, προφανως και εργασια, καθως η προυπηρεσια-εμπειρια στο αντικειμενο δεν ειναι συγκρισιμη με τιποτε αλλο, μιλωντας για τον τομεα της πληροφορικης παντα.

 

Αν με τον ορο εργασια εννοεις και σερβιτορος ή πωλητης, τοτε ισως ειναι πιο ωφελιμο να παρεις κι ενα μεταπτυχιακο στο αντικειμενο σου, αλλα να ξερεις οτι περα απο τα μορια που δινει στο δημοσιο, οι εργοδοτες δεν δινουν ιδιαιτερη βαση ουτε και στους μεταπτυχιακους τιτλους πλεον. Μην περιμενεις δηλαδη να παρεις πισω αυτα που θα δωσεις (ειτε σε λεφτα, ειτε σε προσωπικη προσπαθεια) για το μεταπτυχιακο. Ειναι δυσκολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι πανω στο αντικειμενο των σπουδων σου δουλεια με τα 1000, οπως σου ειπαν η προυπηρεσία ειναι αυτή που μετράει. Το μεταπτυχιακο αν δεν εχεις στοχο ακαδημαικη καριερα δεν θα σου προσφέρει τιποτα απολυτως περα απο το να σε βοηθησει να βρεις δουλεια. 

Αργότερα και αν δεις οτι χρειαζεσαι το κανεις παράλληλα, το 90% αυτων αλλωστε ειναι ευκολα να τα τελειώσεις αν σε ενδιαφέρει μονο ο τιτλος. 

 

Και αυτά τα λέω έχοντας κανει μεταπτυχιακό στην πληροφορική- επικοινωνίες.

Και 2ον πολλοι φοβουνται τη δουλεια και θελουν να μαζεψουν χαρτια για να ειναι πιο σιγουροι, μεγιστο λάθος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι αν αποφασισεις να δουλεψεις τελικα, δυσκολα θα θες κανεις μεταπτυχιακο μετα...

 

Ισχυει αλλα πολλους τους αναγκάζουν οι συνθηκες και μπορεί να πιέζονται απο την δουλεια να παρουν εξτρα καποιο τίτλο, αυτό φυσικά σε μεγάλες εταιρίες. Αλλα γενικότερα ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω κανω παραλληλα και τα 2! Μεταπτυχιακο χωρις παραλληλη εργασια ειναι δυσκολο στην εποχη μας και για οικονομικους λογους για παραδειγμα εγω στις σπουδες μου θα δωσω 6 χιλιαδες + ποσα αλλα σχεδιαζω για καποιες εξιδικεύσεις κλπ + καποιες αδειες ασκησεως που μου εφυγαν αλλα 1.800ε αν δεν δουλευα ΣΚΛΗΡΑ διαβάζοντας παραλλημα με σύνεση θα ηταν πρακτικά αδυνατο να κανω παραλληλα και τα 2! Βεβαια ειναι παρανοια στο 100% ειδικα αν δουλευεις πολλες ωρες την μερα υπαρχουν μερες που πρεπει να σηκωθω στις 4 το πρωι για να τα βγαλω περα και να κοιμηθω στις 12 το βραδυ την επομενη. Βεβαια οι ρυθμοι εξαρτουνται απο τι μεταπτυχιακο κανεις και σε ποια δουλεια δουλευεις! Δεν νομιζω οτι αν δουλευα χωρις να σπουδαζω στο μελλον θα ειχα ορεξη να το κανω νομιζω οτι η αρχη για μια καλυτερη καριερα ειναι το μεταπτυχιακο ειδικα σε μια εποχη που ανα πασα στιγμη μπορει να βρεθουμε σε μια αλλη χωρα  οποτε καλο ειναι να εχουμε προσόντα. Εν κατακλέιδι το να κανεις και τα δυο ταυτοχρονα, ασχετα αν χανεις την προσωπική σου ζωη, σε κανει υπερήφανο και χαρουμενο για την προσπάθεια σου και την επαγγελματικη αναγνωριση και βελτιωση σου,η σκληρη δουλεια ανταποδιδει παντα περισσοτερο απο μια χαλαρη προσεγγιση των πραγμάτων σε κανει δυνατοτερο ατομο με περισσοτερες δυνατοτητες  να φερεις περα σημαντικές δυσκολιες μονος σου.


Υποθετω οτι η ερωτηση αφορα εναν πτυχιουχο τριτοβαθμιας που μολις τελειωσε τη σχολη του και σκεφτεται το next step στη ζωη του. Οποτε:

Αν βρεις εργασια στο αντικειμενο σου, προφανως και εργασια, καθως η προυπηρεσια-εμπειρια στο αντικειμενο δεν ειναι συγκρισιμη με τιποτε αλλο, μιλωντας για τον τομεα της πληροφορικης παντα.

 

Αν με τον ορο εργασια εννοεις και σερβιτορος ή πωλητης, τοτε ισως ειναι πιο ωφελιμο να παρεις κι ενα μεταπτυχιακο στο αντικειμενο σου, αλλα να ξερεις οτι περα απο τα μορια που δινει στο δημοσιο, οι εργοδοτες δεν δινουν ιδιαιτερη βαση ουτε και στους μεταπτυχιακους τιτλους πλεον. Μην περιμενεις δηλαδη να παρεις πισω αυτα που θα δωσεις (ειτε σε λεφτα, ειτε σε προσωπικη προσπαθεια) για το μεταπτυχιακο. Ειναι δυσκολο.

στην ελλαδα δεν θα το παρεις πισω ΠΟΤΕ. Στο εξωτερικο θα το παρεις πισω σιγουρα. Τωρα αν στην ελλαδα εισαι ελευθερος επαγγελματιας θα σε βοηθησει αρκετα στον τροπο σκεψης λογω της αναπτυξης της κριτικης αναλυσης που ειναι και το σημαντικοτερο που μπορει να κερδισει καποιος σε εναν μεταπτυχιακο τιτλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ λέω να βάλεις μια μεταπτυχιακό με έξτρα πατάτες τι λες; ψήνεσαι;
 
 
 
 

είμαι 100% σίγουρος ότι φταίνε τα σχολεία για την ανυπαρξία συνεννόησης σε αυτή την χώρα και δομής της σκέψης των παιδιών.... στρατιωτικές υποχρεώσεις εκπληρωμένες... ΚΑΙ αναβολή όμως.... άσε που δεν γίνεται να πάρεις επιπλέον αναβολή εκτός αν πας για διδακτορικό ή αν βγεις ι5 ... και δεν λέει τι θέλει, πόσο χρονών είναι, τι background έχει που βρίσκεται... και εγώ θέλω ένα πουκάμισο αν πάρω μια μαύρη μπλούζα θα μου ταιριάζει; εσας η μαύρη μπλούζα σας ταιριάζει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ λέω να βάλεις μια μεταπτυχιακό με έξτρα πατάτες τι λες; ψήνεσαι;

 

 

 

 

 

είμαι 100% σίγουρος ότι φταίνε τα σχολεία για την ανυπαρξία συνεννόησης σε αυτή την χώρα και δομής της σκέψης των παιδιών.... στρατιωτικές υποχρεώσεις εκπληρωμένες... ΚΑΙ αναβολή όμως.... άσε που δεν γίνεται να πάρεις επιπλέον αναβολή εκτός αν πας για διδακτορικό ή αν βγεις ι5 ... και δεν λέει τι θέλει, πόσο χρονών είναι, τι background έχει που βρίσκεται... και εγώ θέλω ένα πουκάμισο αν πάρω μια μαύρη μπλούζα θα μου ταιριάζει; εσας η μαύρη μπλούζα σας ταιριάζει;

 

 

νομιζω οτι αν δω τον ευατο μου πριν 2 χρονια καπως ετσι και εγω εθετα τετοια ερωτήματα! Μην ξέχνατε οτι το 99% του πληθυσμου λυνουν θεματα με την λογικη του black or white ειτε αυτο ειναι στην δουλεια τους ειτε ειναι μια πολιτικη κουβεντα με τον φιλο τους. Ας μεταφέρει ο καθε ενας (Σχετικος) την αποψη του με βαση την δικη του εμπερια ισως ετσι τον βοηθησουμε να αναπτύξει την δικια του αποφαση μεσα απο τα δικα μας βιωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...