Προς το περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό ή Εργασία;


jimisvog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι θα επιλέγατε από τα δύο αν είσαστε σε θέση να διαλέγατε; (με στρατιωτικές υποχρεώσεις μη εκπληρωμένες και αναβολή σε βάθος 4ετίας)

Αν θες να πάρεις χρήσιμη απάντηση ίσως θα ήταν καλύτερα αντί να ρωτήσεις "τι σας κάνει κούκου εσάς ώ τυχαίοι άνθρωποι στο internet" να ρωτήσεις "ο στόχοι μου σε βάθος χρόνου Χ είναι ΑΒΓ, θα τους πετύχω καλύτερα έτσι ή με γιουβέτσι;".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ λέω να βάλεις μια μεταπτυχιακό με έξτρα πατάτες τι λες; ψήνεσαι;

 

 

 

 

 

είμαι 100% σίγουρος ότι φταίνε τα σχολεία για την ανυπαρξία συνεννόησης σε αυτή την χώρα και δομής της σκέψης των παιδιών.... στρατιωτικές υποχρεώσεις εκπληρωμένες... ΚΑΙ αναβολή όμως.... άσε που δεν γίνεται να πάρεις επιπλέον αναβολή εκτός αν πας για διδακτορικό ή αν βγεις ι5 ... και δεν λέει τι θέλει, πόσο χρονών είναι, τι background έχει που βρίσκεται... και εγώ θέλω ένα πουκάμισο αν πάρω μια μαύρη μπλούζα θα μου ταιριάζει; εσας η μαύρη μπλούζα σας ταιριάζει;

 

 

 

Προσπερνάω το ειρωνικό υφάκι και εξηγώ τον τρόπο σκέψης μου προς αποφυγήν παρεξηγήσεων.

 

 

 

Αν θες να πάρεις χρήσιμη απάντηση ίσως θα ήταν καλύτερα αντί να ρωτήσεις "τι σας κάνει κούκου εσάς ώ τυχαίοι άνθρωποι στο internet" να ρωτήσεις "ο στόχοι μου σε βάθος χρόνου Χ είναι ΑΒΓ, θα τους πετύχω καλύτερα έτσι ή με γιουβέτσι;".

 

Καθημερινά προσπαθώ να τα ζυγίσω. Όμως δεν γνωρίζω τι ζητάει και τι απαιτεί ο χώρος εργασίας και τι θα ωφελήσει μακροπρόθεσμα. Προφανώς η επιλογή ΜΟΥ θα γινει με τα κριτήρια τα δικα ΜΟΥ. ΟΜΩΣ θα ήθελα να δω πως σκεφτεται κάποιος άλλος με τα δικα ΤΟΥ δεδομένα και σκέψεις προκειμένου να διευρύνω τον τρόπο που το κοιτάω. Αυτός ήταν και ο σκοπός της ερώτησης και δεν είπα "Πειτε μου τι να κανω, γιατι είμαι ενα άβουλο όν."

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΟΥΛΕΙΑ.

 

Και εξηγώ. Αν έχεις δουλειά, κάνεις και μεταπτυχιακό (αν το χρειάζεσαι για να ανελιχθείς-εξελιχθείς, ανάλογα και τη δουλειά που έχεις).

Αν έχεις μεταπτυχιακό χωρίς προυπηρεσία, δεν είναι ίδιο με το να έχεις δουλειά.

Οι σπουδές είναι εφόδιο, δεν είναι ο στόχος. Στόχος είναι ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ :-D ;)

 

Αν έχεις φράγκα και μπορείς να σπουδάσεις , κάνε το μεταπτυχιακό. Πάντα με γνώμονα ότι θα σου προσφέρει καλύτερη δουλειά και λεφτά, όχι έτσι για να το έχεις.
 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ, ο χώρος εργασίας απο νεούδια απαιτεί τα ακόλουθα:

 

1. Να πηγαίνουν στο γραφείο στην ώρα τους, καθαροί, ενδεδυμενοι κατάλληλα για το συγκεκριμένο χώρο εργασίας.

 

2. Να μην ειναι ισχυρογνώμονες μαλάκες.

 

3. Να ακολουθούν τις οδηγίες που έχουν.

 

4. Να ρωτούν μέχρι δυο φορές την ίδια ερώτηση.

 

5. Και να εκπληρώνουν ότι έχουν να κάνουν σε εύλογο χρονικό δίαστημα.

 

Αν οποιοσδήποτε εργοδότης απαιτεί οτιδήποτε παραπάνω απο αυτά απο τον οποιοδήποτε απόφοιτο, ειναι απλά άσχετος.

 

Σε αυτό που λέει ο kfyros, διαφωνώ. Οι σπουδές ειναι για να αναπτύξεις το πνεύμα σου και μέσω της γνώσης να αποκτήσεις κάποια χαρακτηριστικά που θα σου επιτρέψουν να δουλέψεις σε κάποιον τομέα και να συνεχίσεις να αναπτύσσεσαι πνευματικά.

 

Ειδικά αν ο σκοπός σου ειναι να κάνεις λεφτά. Ψάξε να δεις ποιοι προσλαμβάνονται και ποιοι ανελίσσονται στις συμβουλευτικές: οι χαμαιλέοντες*, αυτοί που θα τα κάνουν όλα, θα κρατήσουν τις ιδέες τους και τις προσωπικότητες τους έξω απο το κάθε πρότζεκτ και σε 3-4 μήνες, θα δουλεύουν σε νέο πρότζεκτ, σε διαφορετικό τομέα και θα παρουσιάζονται ως ειδικοί που ο πελάτης θέλει να πληρώσει.

 

 

*υπάρχει μία εξαίρεση σε αυτό: άνθρωποι που έχουν εξειδικευτεί σε κάτι για 2-3 δεκαετιές και απλά θα πάνε απο εταιρεία σε εταιρεία για τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα επιλέγατε από τα δύο αν είσαστε σε θέση να διαλέγατε; (με στρατιωτικές υποχρεώσεις μη εκπληρωμένες και αναβολή σε βάθος 4ετίας)

 

Θα επιλέγατε να πάτε σε ένα μεταπτυχιακό που σας ενδιαφέρει τώρα σε συνέχεια της σχολής σας ή θα διαλέγατε μια δουλειά πάνω στο αντικείμενό σας που σας συντηρεί επαρκώς;

 

Σαφέστατα δουλειά κοντά στο αντικείμενο πλέον και ας είναι και με λεφτά απλά να συντηρείσαι. \

 

Το μεταπτυχιακό πλέον δεν σου εξασφαλίζει επαγγελματική αποκατάσταση απαραίτητα μιας και οι περισσότεροι εργοδότες δεν δίνουν ιδiαίτερη βαρύτητα για να μη σου πω καθόλου. 

 

Επομένως να το κάνεις μόνο αν το θες πραγματικά ή αν πελαγώσεις με την κατάσταση στην αγορά εργασίας και δεις ότι σε παίρνει χρονικά να συνεχίσεις τις σπουδές απο το να καθεσαι να περιμενεις να σε καλέσουν σε κανα interview.

 

Επίσης σπάνια σήμερα βρίσκεις μεταπτυχιακά που να πληρώνεσαι πλέον από κονδύλια για έρευνα.

 

Αν είχαμε την ίδια συζήτηση 10 χρόνια πριν θα σου έλεγα τα ακριβώς αντίθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα φίλε μου είναι απίστευτα απλά.

 

Έχει γεμίσει ο τόπος με σκουπίδια που έχουν ένα πτυχίο και έχουν την απαίτηση να βρουν μια καλή θέση εργασίας. Έχει γεμίσει ο τόπος με πτυχιούχους του 6 που μοστράρονται στο facebook όλη την ώρα...

 

Η πραγματικότητα? τα πτυχία χαρίζονται... και αυτό έχει προκαλέσει μεγάλη ζημιά στην αγορά εργασίας.

 

Το μεταπτυχιακό ουσιαστικά θα λειτουργήσει ως ένα φίλτρο και θα σου δώσει κάποια μπόνους. ΠΡΕΠΕΙ να το κάνεις. ΑΛΛΑ

  • Να είναι σχετικό με αυτό που θα κάνεις. Δεν μπορεί να θες προγραμματιστής και να κάνεις μεταπτυχιακό στα οικονομικά

Δυστυχώς όμως και τα μεταπτυχιακά πάνε κατά διαόλου... μαζεύεται πολύ σαπίλα. Λόγω κρίσης είναι λίγες οι αιτήσεις και τα τμήματα κοιτάνε πως να μαζέψουν κόσμο/χρήματα και τους περνάνε έτσι... 

 

Δεν σημαίνει όμως ότι δεν πρέπει να δουλεύεις. Το σωστό είναι να κάνεις το μεταπτυχιακό σου παράλληλα με την δουλειά. Πολλά μεταπτυχιακά γίνονται απόγευμα για να διευκολύνουν αυτούς που εργάζονται. Άρα δεν σε αποτρέπει κανείς να τα κάνεις παράλληλα.

 

Απλά δίνω ένα βάρος 60% στο μεταπτυχιακό και 40 στην δουλειά. (δλδ αν σου πει κάποιος ή μεταπτυχιακό ή δουλειά, θα επέλεγα μεταπτυχιακό και ας μην είχα πολλά χρήματα και είχα ίσα ίσα για να ζήσω και να βγάλω το μεταπτυχιακό)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθημερινά προσπαθώ να τα ζυγίσω. Όμως δεν γνωρίζω τι ζητάει και τι απαιτεί ο χώρος εργασίας και τι θα ωφελήσει μακροπρόθεσμα. Προφανώς η επιλογή ΜΟΥ θα γινει με τα κριτήρια τα δικα ΜΟΥ. ΟΜΩΣ θα ήθελα να δω πως σκεφτεται κάποιος άλλος με τα δικα ΤΟΥ δεδομένα και σκέψεις προκειμένου να διευρύνω τον τρόπο που το κοιτάω. Αυτός ήταν και ο σκοπός της ερώτησης και δεν είπα "Πειτε μου τι να κανω, γιατι είμαι ενα άβουλο όν."

 

Ωραία, αλλά έχει μεγάλη σημασία ποιός είναι ο τομέας. Και πώς βλέπεις το μέλλον σου φυσικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως Φίλτρο, το μεταπτυχιακό στην Ελλάδα, λειτουργεί σε σπάνιες περιπτώσεις δεν νομίζω ότι το δίνει και κανείς σημασία κοιτάνε την εργασιακή εμπειρία και στο κάτω κάτω ως μισθοτος τα ίδια λεφτά θα πάρεις! Αν θέλεις να ασχοληθείς ακαδημαϊκά σε κολλέγια ΙΕΚ ακόμα και στο δημόσιο φυσικά όμως αποτελεί κριτήριο και αυτό και ένα ενδεχόμενο PHD και εκεί ίσως η εργασιακή εμπειρία μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. Ακόμα και στις ακαδημαϊκές θέσεις όμως οι μισθοί έχουν πέσει σημαντικά τις 38-45 χιλιάδες λυρες που δίνουν οι Αγγλοι στους ακαδημαϊκούς εδώ δεν θα τις δεις. Επιμένω ότι το μάστερ αλλάζει τον τρόπο σκέψης άρδην και ακόμα και ελεύθερος επαγγελματίας να είσαι θα σε βοηθήσει σρκετα.

 

Πάμε για ακόμη μία φορά να μεταφέρω την ως τώρα εμπειρία μου από το ψάξιμο που έχω κάνει στο εξωτερικό τόσο σε Αγγλία όσο και σε emirates. Το master με μία σχετική εμπειρία 2-3 χρόνια θα σου δώσει τον χρόνο 6-7 χιλιάδες περισσότερες για αρχή και το μεγαλύτερο πλέονεκτημα είναι ότι αν είσαι "καριεριστας" δηλαδή πας για να δουλέψεις σοβαρά και πολλά χρόνια σου ανοίγει τον δρόμο για θέσεις ανώτερες σε επίπεδο management leadership ουσιαστικά να πας λίγο παραπάνω από senior αυτό τι σημαίνει ότι στα 5-6 χρόνια θα φτάσεις σε μισθούς grade 8 δηλαδή έως και ,60.000 gbp στόχος πρακτικά ως υπάλληλος απιαστος στην Ελλάδα + ότι έχεις την ευχαρίστηση της εξέλιξης. Επιμένω εδώ και πολλά χρόνια ότι τεράστιο πρόβλημα στην Ελλάδα χωρίς να θέλω να προσβαλω κάποιον αποτελεί η γενιά που τώρα και 40-60 που πήραν ένα πτυχίο έχουν εργασιακή εμπειρία δεν έκαναν καμμια μετεκπαίδευση και κατέχουν θέσεις τύπου senior στην αγορά χωρίς καμμία εξειδίκευση ή προσόν έναντι ενός νέου που δουλεύει και κάνει μεταπτυχιακά με τους εργοδότες να αγνοούν εντελώς την σημασία της μετεκπαίδευσης συνεπώς αν δεν έχει την φιλοσοφία ο "αφεντικος" πως να την έχει και ο υπάλληλος.

 

Δεν έχω κατασταλάξει ακόμα αν κάποιος νεος με προσόντα αλλά και μία σχετικά καλή δουλειά εδώ αξίζει να φύγει σε μία προεγμενη χώρα του εξωτερικόυ. Αν τουλάχιστον νέοι με προσόντα κατέχουν μία καλύτερη θέση εκτός από απλή υπάλληλοι στο επάγγελμα που κάνουν καριέρα τότε και με λιγότερα λεφτά πιστεύω πολλοί θα αποφύγουν την μετανάστευση. Δεν το κάνουμε όλοι για τα λεφτά και στόχος δεν είναι τα φράγκα όπως γράφει ένας από πάνω εφόσον επιλέγει κάποιος να δουλεύει 8-10 ώρες και παραπάνω πρέπει να το κάνει για ευχαρίστηση δουλειά που γίνεται μόνο για τα λεφτά αργά ή γρήγορα θα οδηγήσει το άτομο σε "εργασιακή κατάθλιψη καταπίεση" η όπως αλλιώς γίνεται. Άποψη μου....

*η όπως αλλιώς λέγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα επιλέγατε από τα δύο αν είσαστε σε θέση να διαλέγατε; (με στρατιωτικές υποχρεώσεις μη εκπληρωμένες και αναβολή σε βάθος 4ετίας)

Οσο εινα ο στρατος στην μεση αγαπητε,σκουρα τα πραγματα για δουλεια(ειναι που ειναι γενικα σκουρα τα πραγματα στην αγορα)΄.

ΑΛΛΑ

  • Να είναι σχετικό με αυτό που θα κάνεις. Δεν μπορεί να θες προγραμματιστής και να κάνεις μεταπτυχιακό στα οικονομικα

Αυτο ειναι στην κριση του καθενος. Αρκετοι ειναι αυτοι που επιλεγουν διαφορετικη ειδικοτητα στο μεταπτυχιακο σε σχεση με το πτυχιο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο εινα ο στρατος στην μεση αγαπητε,σκουρα τα πραγματα για δουλεια(ειναι που ειναι γενικα σκουρα τα πραγματα στην αγορα)΄.

Αυτο ειναι στην κριση του καθενος. Αρκετοι ειναι αυτοι που επιλεγουν διαφορετικη ειδικοτητα στο μεταπτυχιακο σε σχεση με το πτυχιο τους.

Το να κάνεις πάντως πληροφορική με μετεκπαίδευση στα οικονομικά δεν φαίνεται και κακή ιδέα χαχαχα. Όσον αφορά τον στρατό δεν βλέπω να αποτελεί και κανένα υπερτεραστιο πρόβλημα στο να βρείς δουλειά έτσι και αλλιώς ο ίδιος ο "αφεντικος" δεν ξέρει αν υπάρχει σε 3-4 χρόνια ο στρατός ο δικός σου θα τον απασχολεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κάνεις πάντως πληροφορική με μετεκπαίδευση στα οικονομικά δεν φαίνεται και κακή ιδέα χαχαχα. Όσον αφορά τον στρατό δεν βλέπω να αποτελεί και κανένα υπερτεραστιο πρόβλημα στο να βρείς δουλειά έτσι και αλλιώς ο ίδιος ο "αφεντικος" δεν ξέρει αν υπάρχει σε 3-4 χρόνια ο στρατός ο δικός σου θα τον απασχολεί....

Στις περισσοτερες δουλειες ομως απο τα πρωτα πραγματα που αναφερουν ειναι να εχεις τελειωσει το στρατο,ακομα και στα Goodies πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις περισσοτερες δουλειες ομως απο τα πρωτα πραγματα που αναφερουν ειναι να εχεις τελειωσει το στρατο,ακομα και στα Goodies πχ.

Στον χώρο της υγείας κανείς δεν το ζητάει και το εννοώ αναφέρομαι σε νοσοκομεία, κέντρα αποκατάστασης, ιατρεία ή εργαστήρια. Πόσο μάλλον αν κάνεις μεταπτυχιακό με την προοπτική διδακτορικού που μπορείς να το φρενάρεις περαιτέρω και αν το τελειώσεις να πληρώσεις και την θητεία σου. Για άλλες δουλειές δεν ξέρω στον ιατρικό και παραιατρικο χώρο αυτή είναι η κατάσταση όσον αφορά το εξωτερικό δεν ξέρω καν αν γνωρίζουν ότι πάμε στρατό (Αγγλοι)

Αδερφέ, ο χώρος εργασίας απο νεούδια απαιτεί τα ακόλουθα:

1. Να πηγαίνουν στο γραφείο στην ώρα τους, καθαροί, ενδεδυμενοι κατάλληλα για το συγκεκριμένο χώρο εργασίας.

2. Να μην ειναι ισχυρογνώμονες μαλάκες.

3. Να ακολουθούν τις οδηγίες που έχουν.

4. Να ρωτούν μέχρι δυο φορές την ίδια ερώτηση.

5. Και να εκπληρώνουν ότι έχουν να κάνουν σε εύλογο χρονικό δίαστημα.

Αν οποιοσδήποτε εργοδότης απαιτεί οτιδήποτε παραπάνω απο αυτά απο τον οποιοδήποτε απόφοιτο, ειναι απλά άσχετος.

Σε αυτό που λέει ο kfyros, διαφωνώ. Οι σπουδές ειναι για να αναπτύξεις το πνεύμα σου και μέσω της γνώσης να αποκτήσεις κάποια χαρακτηριστικά που θα σου επιτρέψουν να δουλέψεις σε κάποιον τομέα και να συνεχίσεις να αναπτύσσεσαι πνευματικά.

Ειδικά αν ο σκοπός σου ειναι να κάνεις λεφτά. Ψάξε να δεις ποιοι προσλαμβάνονται και ποιοι ανελίσσονται στις συμβουλευτικές: οι χαμαιλέοντες*, αυτοί που θα τα κάνουν όλα, θα κρατήσουν τις ιδέες τους και τις προσωπικότητες τους έξω απο το κάθε πρότζεκτ και σε 3-4 μήνες, θα δουλεύουν σε νέο πρότζεκτ, σε διαφορετικό τομέα και θα παρουσιάζονται ως ειδικοί που ο πελάτης θέλει να πληρώσει.

*υπάρχει μία εξαίρεση σε αυτό: άνθρωποι που έχουν εξειδικευτεί σε κάτι για 2-3 δεκαετιές και απλά θα πάνε απο εταιρεία σε εταιρεία για τα χρήματα.

 

Συμφωνώ μαζί σου τα λεφτά αποτελούν μέσω συναλλαγής και αναγκαίο κακό το μεταπτυχιακό σε αρκετές περιπτώσεις θεωρώ και το έχω αναφέρει πολλαπλός ότι σου αλλάζει την σκέψη και συνεπώς μπορεί να σε οδηγήσει να βγάλεις περισσότερα λεφτά. Κολαμε στα λεφτά χάνουμε την ουσία η ζωή είναι μικρή για να ασχολούμαστε μόνο για αυτά αν έρθουν καλός αν δεν έρθουν δεν θα χαθεί η γη κάτω από τα πόδια σου αν είσαι τουλάχιστον τακτοποιημένος στον τρόπο ζωής σου.

Αδερφέ, ο χώρος εργασίας απο νεούδια απαιτεί τα ακόλουθα:

1. Να πηγαίνουν στο γραφείο στην ώρα τους, καθαροί, ενδεδυμενοι κατάλληλα για το συγκεκριμένο χώρο εργασίας.

2. Να μην ειναι ισχυρογνώμονες μαλάκες.

3. Να ακολουθούν τις οδηγίες που έχουν.

4. Να ρωτούν μέχρι δυο φορές την ίδια ερώτηση.

5. Και να εκπληρώνουν ότι έχουν να κάνουν σε εύλογο χρονικό δίαστημα.

Αν οποιοσδήποτε εργοδότης απαιτεί οτιδήποτε παραπάνω απο αυτά απο τον οποιοδήποτε απόφοιτο, ειναι απλά άσχετος.

Σε αυτό που λέει ο kfyros, διαφωνώ. Οι σπουδές ειναι για να αναπτύξεις το πνεύμα σου και μέσω της γνώσης να αποκτήσεις κάποια χαρακτηριστικά που θα σου επιτρέψουν να δουλέψεις σε κάποιον τομέα και να συνεχίσεις να αναπτύσσεσαι πνευματικά.

Ειδικά αν ο σκοπός σου ειναι να κάνεις λεφτά. Ψάξε να δεις ποιοι προσλαμβάνονται και ποιοι ανελίσσονται στις συμβουλευτικές: οι χαμαιλέοντες*, αυτοί που θα τα κάνουν όλα, θα κρατήσουν τις ιδέες τους και τις προσωπικότητες τους έξω απο το κάθε πρότζεκτ και σε 3-4 μήνες, θα δουλεύουν σε νέο πρότζεκτ, σε διαφορετικό τομέα και θα παρουσιάζονται ως ειδικοί που ο πελάτης θέλει να πληρώσει.

*υπάρχει μία εξαίρεση σε αυτό: άνθρωποι που έχουν εξειδικευτεί σε κάτι για 2-3 δεκαετιές και απλά θα πάνε απο εταιρεία σε εταιρεία για τα χρήματα.

Στον χώρο της υγείας κανείς δεν το ζητάει και το εννοώ αναφέρομαι σε νοσοκομεία, κέντρα αποκατάστασης, ιατρεία ή εργαστήρια. Πόσο μάλλον αν κάνεις μεταπτυχιακό με την προοπτική διδακτορικού που μπορείς να το φρενάρεις περαιτέρω και αν το τελειώσεις να πληρώσεις και την θητεία σου. Για άλλες δουλειές δεν ξέρω στον ιατρικό και παραιατρικο χώρο αυτή είναι η κατάσταση όσον αφορά το εξωτερικό δεν ξέρω καν αν γνωρίζουν ότι πάμε στρατό (Αγγλοι)

 

Συμφωνώ μαζί σου τα λεφτά αποτελούν μέσω συναλλαγής και αναγκαίο κακό το μεταπτυχιακό σε αρκετές περιπτώσεις θεωρώ και το έχω αναφέρει πολλαπλός ότι σου αλλάζει την σκέψη και συνεπώς μπορεί να σε οδηγήσει να βγάλεις περισσότερα λεφτά. Κολαμε στα λεφτά χάνουμε την ουσία η ζωή είναι μικρή για να ασχολούμαστε μόνο για αυτά αν έρθουν καλός αν δεν έρθουν δεν θα χαθεί η γη κάτω από τα πόδια σου αν είσαι τουλάχιστον τακτοποιημένος στον τρόπο ζωής σου. Από εκεί και πέρα αν σκοπός την ζωής σου είναι να είσαι ο pablo escobar η tony montana της γειτονιάς σου ο φραγκατος της παρέας με καμπριολέ εργαλείο και τα σχετικά τότε η δουλειά δεν είναι μέρος την ζωής σου αλλά αποκλειστικά μέρος της μεταιοδοξιας σου του διθενισμου σου κάτι που απλά συμπληρώνει τον κενό χαρακτήρα σου αυτή είναι η άποψή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να πάρεις χρήσιμη απάντηση ίσως θα ήταν καλύτερα αντί να ρωτήσεις "τι σας κάνει κούκου εσάς ώ τυχαίοι άνθρωποι στο internet" να ρωτήσεις "ο στόχοι μου σε βάθος χρόνου Χ είναι ΑΒΓ, θα τους πετύχω καλύτερα έτσι ή με γιουβέτσι;".

 

χαχά η πιο ορθή απάντηση

 

έτσι είναι, γιατί ρωτάς τον κάθε άγνωστο;

 

Εξαρτάται απο τι θες εσύ. Εάν σου αρέσει η γνώση (και η επιστημη σου) και θέλεις να την διευρύνεις τότε κάνε μεταπτυχιακο, εάν το μεταπτυχιακό απαιτείται για συγκεκριμένες θεσεις εργασίας οι οποιες σε ενδιαφέρουν, τοτε κάντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεταπτυχιακό ουσιαστικά θα λειτουργήσει ως ένα φίλτρο και θα σου δώσει κάποια μπόνους.

 

 

 

Ισχυει και για πολλα μεταπτυχιακα επισης. Αστο.

 

Που ξερει ο εργοδοτης αν εσυ στο μεταπτυχιακο ασχολιοσουν σοβαρα η αν αντεγραφες?

Αν δουλευες 2 χρονια στον ιδιωτικο τομεα δειχνει οτι εισαι εργατικος, ξερεις να κανεις

καποια δουλεια μπλα μπλα μπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιλέγατε να πάτε σε ένα μεταπτυχιακό που σας ενδιαφέρει τώρα σε συνέχεια της σχολής σας ή θα διαλέγατε μια δουλειά πάνω στο αντικείμενό σας που σας συντηρεί επαρκώς;

 

Αν η εργασία είναι σχετική με τις σπουδές σου, υποφερτά ενδιαφέρουσα και δεν είναι του τύπου 250 ευρώ ημιαπασχόληση δε το συζητώ ... εργασία. Μετά από λίγο καιρό θα ξέρεις και καλύτερα τι μεταπτυχιακό θα θέλεις/χρειάζεται/αξίζει νακάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...