Προς το περιεχόμενο

Razer Keyboards: Ornata Chroma - Blackwidow Chroma V2


erasmia394

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η εταιρία Razer, έχοντας εμπειρία αρκετών ετών στο χώρο των περιφερειακών, μας παρουσιάζει δύο πληκτρολόγια. Το μεν πρώτο, είναι το πιο οικονομικό και ονομάζεται Ornata Chroma. Το συγκεκριμένο φέρει τους αποκλειστικούς διακόπτες Razer™ Mecha-Membrane.

Το δε δεύτερο πληκτρολόγιο, ονομάζεται Blackwidow Chroma V2 και εμπεριέχει τους μηχανικούς Razer διακόπτες. Το Blackwidow Chroma V2, κυκλοφορεί σε τρεις εκδόσεις, με διαφορετικούς διακόπτες. Αυτό που θα εξετάσουμε στο παρακάτω άρθρο, φέρει τους πράσινους (διακόπτες).

 

Στη σημερινή αγορά περιφερειακών, κυκλοφορούν διαφόρων ειδών αλλά και τιμών πληκτρολόγια. Έτσι, μπορεί κανείς να επιλέξει πληκτρολόγια για καθημερινή χρήση, ή να επιλέξει πιο εκλεπτυσμένα πληκτρολόγια, τα οποία προσδίδουν άλλη αίγλη καθώς και υπεροχή, τόσο στην καθημερινή χρήση αλλά και στο εκάστοτε παιχνίδι.

 

Οι διαφορές είναι πολλές και κυρίως οικονομικής φύσεως. Κάθε μία προσθήκη στο πληκτρολόγιο ή απαίτηση ενός χρήστη από αυτό, όπως η ταχύτερη ανταπόκριση των πλήκτρων, η αίσθηση τους, το αν είναι μηχανικοί οι διακόπτες, καθώς και άλλα χαρακτηριστικά, προσδίδουν κάθε φορά στο κόστος του πληκτρολογίου.

 

Link.png Site: Razer Keyboards: Ornata Chroma - Blackwidow Chroma V2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μας ημέρα και καλή μας εβδομάδα.

Καλές και ποιοτικές επιλογές αλλά δυστυχώς η συγκεκριμένη εταιρεία έχει λιγάκι τσιμπημενες τιμές.

Off topic Γνωρίζει κάνεις αν υπάρχει mech keyb εργονομικού σχεδιασμού σαν το MS natural ergonomic keyboard 4000.

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(προσωπική εμπειρία)

 

μακρυά απ'οτιδίποτε razer... χάλια software και υπερτιμημένα προιόντα. Έχω πάρει ακουστικά και mouse και τα 2 μου βγήκαν άχρηστα.. το mouse απο τη πρώτη στιγμή κιόλας αφού νεκρώνει randomly οταν τρέχω το software της razer στο background, εννοείται πως δεν έχουν δώσει fix ούτε firmware update. Στα ακουστικά δε,  βγήκε off το κεντρικό κανάλι ήχου στα 2 χρόνια χρήσης (80 ευρό ακουστικά ...) Just my 2 cents.

 

γενικά μου δημιουργούν την αίσθηση ότι τη μισή τιμή την πληρώνεις επείδή έχει επάνω το razer logo και ακόμα ακριβότερα αν το logo έχει και φωτάκι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλό το ornata, o φωτισμός, το feedback, ο ήχος, ακόμα και το software με τις επιλογές που έχει και αλληλοεπιδράει στα παιχνίδια (αναβοσβήνει όλο το keyboard όταν έχεις Ulty ξέρω γω και αλλά πολλά).. το έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος μαζι με το deathadder mouse, είχα cooler master trigger z black switch, cooler master με brown και της razer το death stalker τα τελευταία 5 χρόνια.

Επεξ/σία από syban
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως μια χαρά το βρήκα το ornata και σκέφτομαι να αλλάξω αυτό που έχω με το συγκεκριμένο, για ένα διάστημα τουλάχιστον μιας και αλλάζω keyboards σχεδόν κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοχος Razer Lycosa keyboard και Lachesis mouse 4000 εδω και 7 χρονια. Απροβληματιστη λειτουργια.

 

Το επομενο μου keyboard σιγουρα θα ναι παλι Razer και τολμω να πω οτι το Ornata ειναι το 1ο πραγματικα που με ψηνει για να αλλαξω το Lycosa μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αψογα, καλυτερη τιμη να ειχανε κιολας καλα θα ηταν.

Παρολα αυτα ενα blackwidow chroma και ενα Mouse που εχω 1 χρονο, εχουν βγει αστερι, δεν τα αλλαζω με τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω εχω το v2 και ειναι ενταξη μεχρι στιγμης ...

Εγω απλα θελω να πω οτι επιδη ενα προΐον στο παρελθον ειζε προβλημα δεν σημενει οτι και τωρα η δευτερη εκδοση θα ειναι τα ιδια με την πρωτη .αντιθετως πιστευω οτι η razer προσπαθει να διωρθωσει τα πραγματα λαμβανοντας υποψην τα σχολια για βελτιωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω εχω το v2 και ειναι ενταξη μεχρι στιγμης ...

Εγω απλα θελω να πω οτι επιδη ενα προΐον στο παρελθον ειζε προβλημα δεν σημενει οτι και τωρα η δευτερη εκδοση θα ειναι τα ιδια με την πρωτη .αντιθετως πιστευω οτι η razer προσπαθει να διωρθωσει τα πραγματα λαμβανοντας υποψην τα σχολια για βελτιωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μας ημέρα και καλή μας εβδομάδα.

Καλές και ποιοτικές επιλογές αλλά δυστυχώς η συγκεκριμένη εταιρεία έχει λιγάκι τσιμπημενες τιμές.

Off topic Γνωρίζει κάνεις αν υπάρχει mech keyb εργονομικού σχεδιασμού σαν το MS natural ergonomic keyboard 4000.

Ευχαριστώ.

 

Υπάρχουν της Kinesis αν και είναι ακριβά, κάνουν σοβαρή δουλειά. 

 

kb605-side-hands-f-520x390.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν διαβαζω μερικους εδω μεσα που θαβουν τη ραζερ αναρωτιεμαι αν εχουν αγορασει ποτε κατι δικο της

μας φαγανε τα αυτια κατι ζωα εδω μεσα οτι δεν εινια καλα και οτι εινια καλο πληκτρολογιο το κ70 εδωσα το μπλακγουιντιου μου και πηρα αυτη τη μαπα

και η πλακα ειναι οτι στις αγγελιες χαμος γινεται ολοι να τα πουλησουν θελουν

ελεος με τα ελληναρια εδω μεσα πολυ επεσε το επιπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στο ελληναριο μονο, στο εξωτερικο στα ψαγμενα και μη φορουμ παραμιλανε με την τρομερη ποιοτητα και το vfm των RazerRGB CHROMA MechanicalKeyboards™ ... not  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...