Προς το περιεχόμενο

Τα σημαντικότερα μυστήρια του σύμπαντος


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς υπέπεσα στον πειρασμό και διάβασα τα σχόλια,ξέροντας πολύ καλά τι βγάζει το: Μέλη Insomnia + Επιστήμη.

Μέγα λάθος.

 

Πραγματικά ΕΛΕΟC και το χειρότερο είναι που πολλοί σχολιαστές εδώ έχουν και πανεπιστημιακό τίτλο.

 

Όσο για τα "ερωτήματα" του αρχικού άρθρου είναι τουλάχιστον γενικολογίες με αρκετές παραλείψεις και απλοποιήσεις.

Βέβαια από τότε που ο Μέρντοκ αγόρασε το brand name, το NG έγινε το νέο History Channel στα πρότυπα του Fox...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειναι πραγματικα απιστευτο πως ενας και μονο ανθρωπος καταφερε πριν εναν αιωνα με μηδαμινη τεχνολογια να επινοησει τοσες θεωριες και να αποδειξει τοσα πραγματα που ολη η ανθρωποτητα μαζι καταφερε να λυσει εναν αιωνα μετα με ολη την νεα τεχνολογια που εχουμε πλεον στα χερια μας.

 

Δούλευε σε γραφείο πατεντών ο τύπος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωραιο ειναι οτι δεν εχω διαβασει η΄ακουσει οτι,δηποτε απο Λιακοπουλο απο αυτα που λεω αλλα συνηθως τετοια αντιδραση θα ειχαν οσοι δεν ασχολουνται με καποια πραγματα και τα ακουνε πρωτη φορα...

Παρα πανω αυτο με τους σκελετους σας το επιβεβαιωνει κι αλλος... Επισης για την Γη και τον Ηλιο κτλ διαβαστε λιγο ιστορια και θα δειτε για Αρισταρχο κτλ.. Τωρα για Ατλαντες και Ολυμπιους ειναι πιο παλιο το πραγμα αρα και πιο "μυθολογικο" μπορουμε να πουμε αρα εχουμε καιρο  να μαθουμε κι αλλα, κι αν μαθουμε κιολας.... 

 

Επισης παιδια μην μπερδευεστε και βαζετε ταμπελες χωρις να σκεφτειται λιγο, και η Τροια μυθολογια ηταν,και η Ατλαντιδα ετσι λεγαν και παει λεγοντας... Κι επεισης αν ειναι να το παμε τοσο σκληρα και ψυχρα, τοτε και ο,τι αφορα στο διαστημα παρολο που ασχολουμαι και γουσταρω με 1000, στην ουσια ολα θεωριες ειναι καλως η΄κακως αφου δεν ξερουμε παρα ελαχιστα πραγματα... Τι ειναι πιο πιθανο λοιπον? Να πολεμησαν οι Ατλαντες με τους Ολυμπιους η΄ να υπαρχουν σκουλικοτρυπες και να κανουμε 2 λεπτα να αλλαξουμε γαλαξια, μην σου πω και συμπαν!

 

Για να τελειωνω, εχω  ενα φιλαρακι που δουλευει στην στοα του βιβλιου κι εχουν περασει απο εκει επιστημονες κι επιστημονες για διαφορες παρουσιασεις -συγκεντρωσεις-συνεδρια και  απο αυτον μαθαινω πολλα πραγματα που γινονται και λεγονται εκει...

 

Αρα ξεχαστε τον Λιακοπουλο που ειπατε να το παιξετε ανετοι και να τον πεταξετε κατευθειαν στο "κουλ" γραπτο σας... Οπως λεει και η διαφημηση, εχω πληροφοριες ...απο μεσα...Και να στε σιγουροι οτι οσες μπαρουφες και να λεει ο Λιακοπουλος, κατι απο αυτα θα ισχυει! Δεν γινεται να μην υπολογισουμε και τον νομο των πιθανοτητων!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, συγνώμη που είχα ξεχάσει πως όταν χρησιμοποιούμε εκφράσεις θα πρέπει και να κυριολεκτούμε, μιστερ άθεε του διαδικτύου. Μήπως αν έλεγα ένα "τσιζους", η "οου μαι γκοντ" θα φαινόμουν πιο κουλ;

 

πιθανώς ναι! y4mMZBMO7N0-H6J-4uNWk65mVPWVgchuQJe1BmoYy4mMZBMO7N0-H6J-4uNWk65mVPWVgchuQJe1BmoYy4mMZBMO7N0-H6J-4uNWk65mVPWVgchuQJe1BmoYy4mMZBMO7N0-H6J-4uNWk65mVPWVgchuQJe1BmoYy4mMZBMO7N0-H6J-4uNWk65mVPWVgchuQJe1BmoYy4mMZBMO7N0-H6J-4uNWk65mVPWVgchuQJe1BmoY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να τελειωνω, εχω  ενα φιλαρακι που δουλευει στην στοα του βιβλιου κι εχουν περασει απο εκει επιστημονες κι επιστημονες για διαφορες παρουσιασεις -συγκεντρωσεις-συνεδρια και  απο αυτον μαθαινω πολλα πραγματα που γινονται και λεγονται εκει...

 

 

 

Είναι απ' το χωριο, δεν τον ξερετε :D

 

Εγω προτείνω να κοψεις τα παραισθησιογόνα.

Σοβαρά, μπορει να καεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωραιο ειναι οτι δεν εχω διαβασει η΄ακουσει οτι,δηποτε απο Λιακοπουλο απο αυτα που λεω αλλα συνηθως τετοια αντιδραση θα ειχαν οσοι δεν ασχολουνται με καποια πραγματα και τα ακουνε πρωτη φορα...

Παρα πανω αυτο με τους σκελετους σας το επιβεβαιωνει κι αλλος... Επισης για την Γη και τον Ηλιο κτλ διαβαστε λιγο ιστορια και θα δειτε για Αρισταρχο κτλ.. Τωρα για Ατλαντες και Ολυμπιους ειναι πιο παλιο το πραγμα αρα και πιο "μυθολογικο" μπορουμε να πουμε αρα εχουμε καιρο  να μαθουμε κι αλλα, κι αν μαθουμε κιολας.... 

 

Επισης παιδια μην μπερδευεστε και βαζετε ταμπελες χωρις να σκεφτειται λιγο, και η Τροια μυθολογια ηταν,και η Ατλαντιδα ετσι λεγαν και παει λεγοντας... Κι επεισης αν ειναι να το παμε τοσο σκληρα και ψυχρα, τοτε και ο,τι αφορα στο διαστημα παρολο που ασχολουμαι και γουσταρω με 1000, στην ουσια ολα θεωριες ειναι καλως η΄κακως αφου δεν ξερουμε παρα ελαχιστα πραγματα... Τι ειναι πιο πιθανο λοιπον? Να πολεμησαν οι Ατλαντες με τους Ολυμπιους η΄ να υπαρχουν σκουλικοτρυπες και να κανουμε 2 λεπτα να αλλαξουμε γαλαξια, μην σου πω και συμπαν!

 

Για να τελειωνω, εχω  ενα φιλαρακι που δουλευει στην στοα του βιβλιου κι εχουν περασει απο εκει επιστημονες κι επιστημονες για διαφορες παρουσιασεις -συγκεντρωσεις-συνεδρια και  απο αυτον μαθαινω πολλα πραγματα που γινονται και λεγονται εκει...

 

Αρα ξεχαστε τον Λιακοπουλο που ειπατε να το παιξετε ανετοι και να τον πεταξετε κατευθειαν στο "κουλ" γραπτο σας... Οπως λεει και η διαφημηση, εχω πληροφοριες ...απο μεσα...Και να στε σιγουροι οτι οσες μπαρουφες και να λεει ο Λιακοπουλος, κατι απο αυτα θα ισχυει! Δεν γινεται να μην υπολογισουμε και τον νομο των πιθανοτητων!

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες,σήμερα δεν ανοίγουν κανένα βιβλίο για να διαβάσου,βλέπουν τα πάντα στο ίντερνετ και νομίζουν ότι όλα είναι φάρσες και βλακείες,θυμάμαι στην ιστορία στην τετάρτη δημοτικού στην μάχη του Μαραθώνα αναφερόταν ο εχετλαιος που έβγαζε ένα δυνατό φως από την εχετλη που κρατούσε,θυμάμαι που έλεγε ότι πέρασε μέσα από τους στρατιώτες για να πάει στους ελληνες που ήταν στριμωγμένοι και έτσι όπως ξαφνικά εμφανίστηκε,έτσι εξαφανίστηκε,4 χρόνια μετά,όταν ο αδερφός μου ήταν στην τετάρτη δημοτικού,μάντεψε,το βγάλανε μέσα από το βιβλίο της ιστορίας.

Ανοίγοντας ένα παλιό βιβλίο μαθαίνεις πολλά.

Επίσης ένα σίγουρο είναι ότι αν δεν υπήρχε ο χρηστιανισμος σήμερα θα ζούσαμε και σε άλλον γαλαξία (μπορεί να είμαι λίγο υπερβολικός) και αυτό γιατί μέσα στο πέρασμα της ιστορίας,οτιδήποτε είχε σχέση με επιστήμη το θεωρούσαν σατανικό και καίγανε/αποκεφάλιζαν τον κάθε άνθρωπο που ανακάλυπτε κάτι,μάγους και μάγισσες του φωνάζανε,σατανιστές του λέγανε,και όλα αυτά στο όνομα του χρηστιανισμου.

Ανοιχτε ένα βιβλίο και διαβάστε,δεν βλάπτει σε τίποτα να επεκτείνετε τους ορίζοντες της γνώσης,το facebook/intagram και κάθε άλλη χαζομάρα είναι εκεί δεν θα φύγουν μετά από 2-3 ωριτσες.

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια. 

Και σε σχεση με του σκελετους που λεει ο φιλος,ειμουν μάρτυρας σε μια εκταφή που έγινε στο βελεστινο του βολου,σκαβανε για θεμελια σε ενα οικοπεδο και πεσαν πανω σε 4 ταφους,οταν του ανοιξανε,ειμασταν γυρω στα 15 ατομα μαζι με τους εργατες,ειδαμε σκελετους που ηταν γυρω στα 2,5-3 μετρα,τα "φερετρα" ηταν πετρινα.

Αφου ηρθε η αρχαιολογικη υπηρεσια και τα ειδε,την επομενη μερα δεν υπηρχε τιποτα,ουτε καν τα φερετρα,και το θεμα δεν αναφερθηκε πουθενα. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για την σχετικότητα και στον αισταιν αναφέρθηκα όλα τα άλλα είναι ξερολιες του καφενείου κύριοι ξερολες

 

Πάντως με το να μου στέλνεις προσωπικά μηνύματα σε απειλητικό ύφος ζητώντας μου να διαγράψω τα σχόλια μου απλώς γελοιοποιείς τον εαυτό σου, να ξες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RANDOM παρατηρησεις:

1) Η επιστημονικη Θεωρια δεν ειναι το ιδιο με τον ορο θεωρια της Φιλοσοφιας.Μην μπερδευεστε. :)

2) Το γιατι σταματησαν να πηγαινουν στο φεγγαρι το εξηγουν σε ντοκυμαντερ ,ψαξτε το στο youtube. 

3) Προσοχη στα logical fallacies, βρηκα αρκετα...

4) Οι Vikings πηγαν στην Β.Αμερικη οποτε ισως και οι Ελληνες να πηγαν στη Ν. Αμερικη.So what.

 

5)O Kαραθεωδορη ηταν ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ.Ο Αινσταιν φυσικος. Ηταν απολυτος λογικο να ζητησει βοηθεια για την μαθηματικη αποδειξη ΦΥΣΙΚΟΣ απο ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟ. Ο Αινσταιν τα σκεφτηκε ,απλα δε μπορουσε να τα αποδειξει μαθηματικα ωστε να τα παρουσιασει. Αυτο.
Οσο για το υφος του γραμματος, δεδομενου της εποχης, ηταν επισης λογικο να του μιλαει οπως του μιλησε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απ' το χωριο, δεν τον ξερετε :D

 

Εγω προτείνω να κοψεις τα παραισθησιογόνα.

Σοβαρά, μπορει να καεις.

 

 

Να υποθεσω οτι εισαι αυτος που δεν βγηκε καθολου απο το σπηλαιο του Πλατωνα ε....??? Κανε κουμαντο στον εαυτο σου αδελφε! Οπως εγω δεν απευθυνομαι σε καποιον ετσι κι εσυ ο,τι διαβαζεις, αμα δεν σου αρεσει προσπερασε το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες,σήμερα δεν ανοίγουν κανένα βιβλίο για να διαβάσου,βλέπουν τα πάντα στο ίντερνετ και νομίζουν ότι όλα είναι φάρσες και βλακείες,θυμάμαι στην ιστορία στην τετάρτη δημοτικού στην μάχη του Μαραθώνα αναφερόταν ο εχετλαιος που έβγαζε ένα δυνατό φως από την εχετλη που κρατούσε,θυμάμαι που έλεγε ότι πέρασε μέσα από τους στρατιώτες για να πάει στους ελληνες που ήταν στριμωγμένοι και έτσι όπως ξαφνικά εμφανίστηκε,έτσι εξαφανίστηκε,4 χρόνια μετά,όταν ο αδερφός μου ήταν στην τετάρτη δημοτικού,μάντεψε,το βγάλανε μέσα από το βιβλίο της ιστορίας.

Ανοίγοντας ένα παλιό βιβλίο μαθαίνεις πολλά.

Επίσης ένα σίγουρο είναι ότι αν δεν υπήρχε ο χρηστιανισμος σήμερα θα ζούσαμε και σε άλλον γαλαξία (μπορεί να είμαι λίγο υπερβολικός) και αυτό γιατί μέσα στο πέρασμα της ιστορίας,οτιδήποτε είχε σχέση με επιστήμη το θεωρούσαν σατανικό και καίγανε/αποκεφάλιζαν τον κάθε άνθρωπο που ανακάλυπτε κάτι,μάγους και μάγισσες του φωνάζανε,σατανιστές του λέγανε,και όλα αυτά στο όνομα του χρηστιανισμου.

Ανοιχτε ένα βιβλίο και διαβάστε,δεν βλάπτει σε τίποτα να επεκτείνετε τους ορίζοντες της γνώσης,το facebook/intagram και κάθε άλλη χαζομάρα είναι εκεί δεν θα φύγουν μετά από 2-3 ωριτσες.

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια. 

Και σε σχεση με του σκελετους που λεει ο φιλος,ειμουν μάρτυρας σε μια εκταφή που έγινε στο βελεστινο του βολου,σκαβανε για θεμελια σε ενα οικοπεδο και πεσαν πανω σε 4 ταφους,οταν του ανοιξανε,ειμασταν γυρω στα 15 ατομα μαζι με τους εργατες,ειδαμε σκελετους που ηταν γυρω στα 2,5-3 μετρα,τα "φερετρα" ηταν πετρινα.

Αφου ηρθε η αρχαιολογικη υπηρεσια και τα ειδε,την επομενη μερα δεν υπηρχε τιποτα,ουτε καν τα φερετρα,και το θεμα δεν αναφερθηκε πουθενα. 

 

 

Ηρθε ο Σαουλ τοτε και αρχισε να σκοτωνει για να διαδωσει το δογμα του Ισραηλ, και να διαλυει καθε Ελληνικο στοιχειο και ναο της εποχης.

 

Κλαιει ο Σωκρατης και ο Αριστοτελης, τριζουν τα κοκκαλα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθεσω οτι εισαι αυτος που δεν βγηκε καθολου απο το σπηλαιο του Πλατωνα ε....??? Κανε κουμαντο στον εαυτο σου αδελφε! Οπως εγω δεν απευθυνομαι σε καποιον ετσι κι εσυ ο,τι διαβαζεις, αμα δεν σου αρεσει προσπερασε το...

 

Σορι αλλά εσύ το άρχισες.

 

Το τόπικ μιλάει για επιστήμη και εσύ ποστάρεις αρλουμπολογίες της ανωτάτης ψεκαστικής. Οποιο νέο μιλάει για επιστήμη ή θα το  ξεσκίσετε εσεις  ή κανένας θρησκόληπτος.

 

Θα μπορούσες να πας στο σάιτ των φίλων του Σωρρα να τα ποστάρεις αυτα, να σου λένε και μπράβο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω αυτό που λέει ο Zelemoth για Μετρό στην Αθήνα από πατέρα φίλου μου που δούλευε εκεί ότι βράδυ είχαν βρει τέτοιους σκελετούς και το πρωί τους είχαν εξαφανίσει.

Εγό επιβεβεόνο ότι ΟΛΑ όσα γράφοντε σε blogs ΜΕ ΚΕΦΑΛΕΑ ΓΡΑΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΙΘΙΕΣ!!!!!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...