Προς το περιεχόμενο

Πέφτει η ασφάλεια στο σπιτι ! Απόψεις για την επίλυση του προβλήματος..


MontzOlee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιηλεκτροπληξιακό μπορείς να βρεις από €25-35 - https://www.technomat-shop.com/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BE%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%83-fh202ac-4003-28317

 

Ασφάλεια  , πολύ πιο φθηνή - https://www.technomat-shop.com/%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%83-sh201l-c10-28037

 

 

Επειδή όμως από την φωτό που έχεις δε καταλαβαίνω πόσα αμπέρ είναι ο γενικός , καλά θα ήταν να το δει πρώτα ο ηλεκτρολόγος σου γιατί ο ΔΔΕ που σου δείχνω είναι 40Α. Αν έχεις μικρότερης ικανότητας γενικό διακόπτη θα πρεπει ή να πάρεις κατάλληλο ΔΔΕ ή να βάλεις έξτρα ασφάλεια στην επιθυμητή τιμή πριν τον 40Α ΔΔΕ.

 

Εdit για τα πιθανά προβλήματα με τον ΔΔΕ - αν στο σπίτι δεν υπάρχει σωστή γείωση  ή έχουν γίνει ταρζανιές στον πίνακα και έχουν μπερδέψει ουδετέρους με γειώσεις ο ΔΔΕ θα πέφτει ή δεν θα δουλεύει όπως πρέπει. Ο ηλεκτρολόγος που θα φέρεις θα δει τον πίνακα και αν υπάρχει θέμα φαντάζομαι θα σου το πει. Επίσης παλιές συσκευές με φθαρμένα καλώδια , ελλιπή γείωση πχ παλιά πλυντήρια ενδέχεται να δημιουργήσουν πρόβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΔΔΕ (Διακόπτης Διαροής Έντασης) πρέπει να είναι η επίσημη ονομασία του ρελέ διαφυγής/αντιηλεκτροπληξιακύ ρελέ, αν δεν κάνω λάθος...

 

Απαράδεκτο να μην υπάρχει σε πίνακα από το 1990 και μετά...

 Προφανως και ειναι απαραδεκτο αν ειναι οπως τα αναφερετε ! Το θεμα ειναι οτι παλι απο την τσεπη μου θα μπουν αυτα οπως φαινεται , σιγα μην το κανει καλα ο ιδιοκτητης!

Αντιηλεκτροπληξιακό μπορείς να βρεις από €25-35 - https://www.technomat-shop.com/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BE%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%83-fh202ac-4003-28317

 

Ασφάλεια  , πολύ πιο φθηνή - https://www.technomat-shop.com/%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%83-sh201l-c10-28037

 

 

Επειδή όμως από την φωτό που έχεις δε καταλαβαίνω πόσα αμπέρ είναι ο γενικός , καλά θα ήταν να το δει πρώτα ο ηλεκτρολόγος σου γιατί ο ΔΔΕ που σου δείχνω είναι 40Α. Αν έχεις μικρότερης ικανότητας γενικό διακόπτη θα πρεπει ή να πάρεις κατάλληλο ΔΔΕ ή να βάλεις έξτρα ασφάλεια στην επιθυμητή τιμή πριν τον 40Α ΔΔΕ.

 

Ευχαριστω που ασχοληθηκες φιλε και βρηκες αυτα που χρειαζομαι αρχικα.

Να σε ρωτησω επειδη οπως το βλεπω και το εγραψα και πιο πανω το βλεπω να τα βαζω απο την τσεπη μου , αμα αρχικα βαλω μονο την ασφαλεια που το ποσο ειναι μικρο , υπαρχει περιπτωση μονο με αυτο να λυθει το θεμα μου?

Επισης πως μπορω να δω ποσα αμπερ ειναι ο γενικος μου για να ξερω τι ακριβως ψαχνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιηλεκτροπληξιακό μπορείς να βρεις από €25-35 - https://www.technomat-shop.com/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BE%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%83-fh202ac-4003-28317

 

Ασφάλεια  , πολύ πιο φθηνή - https://www.technomat-shop.com/%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%83-sh201l-c10-28037

 

 

Επειδή όμως από την φωτό που έχεις δε καταλαβαίνω πόσα αμπέρ είναι ο γενικός , καλά θα ήταν να το δει πρώτα ο ηλεκτρολόγος σου γιατί ο ΔΔΕ που σου δείχνω είναι 40Α. Αν έχεις μικρότερης ικανότητας γενικό διακόπτη θα πρεπει ή να πάρεις κατάλληλο ΔΔΕ ή να βάλεις έξτρα ασφάλεια στην επιθυμητή τιμή πριν τον 40Α ΔΔΕ.

ο ΔΔΕ στο link δεν κάνει για προστασία ανθρώπων. Τι πρόβλημα υπάρχει αν ο γενικός διακόπτης είναι μικρότερης ικανότητας από τον ΔΔΕ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ασφάλεια θα λύσεις το θέμα που έχεις με το ότι πέφτει η ασφάλεια με το που ανοίγεις το τροφοδοτικό. Ο ΔΔΕ είναι για τη δική σου ασφάλεια και μόνο.

 Ο γενικός γράφει πάνω του κάποιο νούμερο 25 ή 40Α ή και παραπάνω.


ο ΔΔΕ στο link δεν κάνει για προστασία ανθρώπων. Τι πρόβλημα υπάρχει αν ο γενικός διακόπτης είναι μικρότερης ικανότητας από τον ΔΔΕ;

 

 Έχεις δίκιο , θα πρέπει το Idn να είναι 30mA. Δεν το πρόσεξα.

Κάτι τέτοιο - https://www.technomat-shop.com/%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B5-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%81%CF%81%CE%BF%CE%B7%CF%83-30ma-2x40a-cda242h-cda242h

Ενδεικτικές είναι οι προτάσεις και οι τιμές παίζουν από κατάστημα σε κατάστημα. Πάντως στα όρια που είπα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ίδιο με αυτό δεν είναι? https://www.skroutz.gr/c/1195/asfaleies.html?keyphrase=hager+30ma

 

Πολλά δεν είναι τα σχεδόν 47.5 euro? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά είναι έξοδα του ιδιοκτήτη...

KANONIKA ναι αλλα οταν μπλεκεις με ιδιοκτητη που ερχεται μονο 10 του μηνα για το ενοικιο ειναι εξοδα ενοικιαστη :P

 

 

Με την ασφάλεια θα λύσεις το θέμα που έχεις με το ότι πέφτει η ασφάλεια με το που ανοίγεις το τροφοδοτικό. Ο ΔΔΕ είναι για τη δική σου ασφάλεια και μόνο.

 Ο γενικός γράφει πάνω του κάποιο νούμερο 25 ή 40Α ή και παραπάνω.

 

 Έχεις δίκιο , θα πρέπει το Idn να είναι 30mA. Δεν το πρόσεξα.

Κάτι τέτοιο - https://www.technomat-shop.com/%CF%81%CE%B5%CE%BB%CE%B5-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%81%CF%81%CE%BF%CE%B7%CF%83-30ma-2x40a-cda242h-cda242h

Ενδεικτικές είναι οι προτάσεις και οι τιμές παίζουν από κατάστημα σε κατάστημα. Πάντως στα όρια που είπα παραπάνω.

 

O γενικος μου πανω γραφει 40Α οποτε το βρηκαμε προφανως ποσα αμπερ ειναι.

Οποτε η ασφαλεια που μου προτεινατε πιο πανω κανει την δουλεια του για να λυσω αρχικα το πρωτο θεμα με την ασφαλεια που πεφτει? καταφευγω οπως καταλαβαινετε την φθηνη λυση και αμα ο ιδιοκτητης το παρει πανω του να λυσω και το αλλο θεμα..

 

 

Οσο για τον ΔΔΕ σε τι καταστασεις ειναι για την δικια μου ασφαλεια επειδη δεν γνωριζω? 

Οταν πεσει το ρευμα ή για να μην μας χτυπησει το ρευμα , χτυπα ξυλο?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

KANONIKA ναι αλλα οταν μπλεκεις με ιδιοκτητη που ερχεται μονο 10 του μηνα για το ενοικιο ειναι εξοδα ενοικιαστη :P

Πες το του κι αν πει όχι τότε κράτα το από το ενοίκιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O γενικος μου πανω γραφει 40Α οποτε το βρηκαμε προφανως ποσα αμπερ ειναι.

Οποτε η ασφαλεια που μου προτεινατε πιο πανω κανει την δουλεια του για να λυσω αρχικα το πρωτο θεμα με την ασφαλεια που πεφτει?

 

Ναι , θα λύσεις το αρχκό σου πρόβλημα.

 

 

 

Οσο για τον ΔΔΕ σε τι καταστασεις ειναι για την δικια μου ασφαλεια επειδη δεν γνωριζω? 

Οταν πεσει το ρευμα ή για να μην μας χτυπησει το ρευμα , χτυπα ξυλο?!?!

 

Είναι μόνο για προστασία από ηλεκτροπληξία σε περίπτωση διαρροής ρεύματος.

 Ο ΔΔΕ επιτηρεί το ρεύμα που περνά από την φάση και επιστρέφει από τον ουδέτερο. Αν υπάρχει διαφορά μεγαλύτερη των 30mA , που σημαίνει ότι κάπου υπάρχει διαφυγή ρεύματος (τόσο μικρή που μια κοινή ασφάλεια δεν μπορεί να ανιχνεύσει) , τότε πέφτει. Η τιμή των 30mA καθορίστηκε με βάση την αντίσταση σώματος ενός ενήλικα και όριο ασφαλείας τα 50V. Αν θέλουμε να συμπεριλάβουμε και μικρά παιδιά στο φάσμα προστασίας του ΔΔΕ αυτός θα πρέπει να είναι πιο ευαίσθητος πχ Ιdn=10mA λόγω μικρότερης αντίστασης σώματος των παιδιών.

Θα σου τα πει και ο ηλεκτρολόγος σου αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , θα λύσεις το αρχκό σου πρόβλημα.

 

 

 

Είναι μόνο για προστασία από ηλεκτροπληξία σε περίπτωση διαρροής ρεύματος.

 Ο ΔΔΕ επιτηρεί το ρεύμα που περνά από την φάση και επιστρέφει από τον ουδέτερο. Αν υπάρχει διαφορά μεγαλύτερη των 30mA , που σημαίνει ότι κάπου υπάρχει διαφυγή ρεύματος (τόσο μικρή που μια κοινή ασφάλεια δεν μπορεί να ανιχνεύσει) , τότε πέφτει. Η τιμή των 30mA καθορίστηκε με βάση την αντίσταση σώματος ενός ενήλικα και όριο ασφαλείας τα 50V. Αν θέλουμε να συμπεριλάβουμε και μικρά παιδιά στο φάσμα προστασίας του ΔΔΕ αυτός θα πρέπει να είναι πιο ευαίσθητος πχ Ιdn=10mA λόγω μικρότερης αντίστασης σώματος των παιδιών.

Θα σου τα πει και ο ηλεκτρολόγος σου αυτά.

φιλε μου σε υπερ ευχαριστω για την βοηθεια και την αναλυτικη εξηγηση πανω στο θεμα μου οπως και ΟΛΟΥΣ σας οσους βοηθησατε!

Οπως ειπα ειμαι λιγο ασχετος με αυτα και η βοηθεια σας ειναι το λιγοτερο πολυτιμη ..

Οποτε αρχικα θα φτιαξω την ασφαλεια και βλεπουμε .. καλος ο ΔΔΕ αλλα οχι να τον βαλω και απο την τσεπη μου παλι :S

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΔΔΕ (Διακόπτης Διαροής Έντασης) πρέπει να είναι η επίσημη ονομασία του ρελέ διαφυγής/αντιηλεκτροπληξιακύ ρελέ, αν δεν κάνω λάθος...

 

Απαράδεκτο να μην υπάρχει σε πίνακα από το 1990 και μετά...

 

οχι μονο απαραδεκτο αλλα και φουλ αναποδα με τους κανονισμους αφου ειναι υποχρεωτικός για όλες τις οικιακες εγκαταστάσεις συμφωνα με τους κανονισμους. 

 

 ο θεος που εφτιαξε τον πινακα πρεπει νατανε νουμπάς ή να βαριότανε απιστευτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι μονο απαραδεκτο αλλα και φουλ αναποδα με τους κανονισμους αφου ειναι υποχρεωτικός για όλες τις οικιακες εγκαταστάσεις συμφωνα με τους κανονισμους. 

 

 ο θεος που εφτιαξε τον πινακα πρεπει νατανε νουμπάς ή να βαριότανε απιστευτα. 

 

Το πιο αστείο είναι αν μπορεί να βρεθεί το πιστοποιητικό ηλεκτροδότησης που βγήκε όταν κατασκευάστηκε η εγκατάσταση και να ελεγχθεί αν εκεί αναφέρεται ο ΔΔΕ. Πιθανόν να αναφέρεται και να μην τον έβαλαν στην εγκατάσταση, κλασσική πρακτική που γινόταν σε αρκετά κτίρια για να μην πληρώνουν οι εργολάβοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες το του κι αν πει όχι τότε κράτα το από το ενοίκιο...

 

πλάκα πλάκα το σπίτι που είναι το '60 και έχει. ... αλλά, η ύπαρξη ΔΔΕ είναι υποχρεωτική? (δεν έχω ιδέα) ...

 

Αν όχι, όχι μόνο δεν έχει δικαίωμα να κρατήσει λεφτά από το ενοίκιο αλλά ούτε και να αλλάξει την εγκατάσταση του σπιτιού (που έτσι κι ελλιώς θα πρέπει να γίνει από ηλεκτρολόγο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο αστείο είναι αν μπορεί να βρεθεί το πιστοποιητικό ηλεκτροδότησης που βγήκε όταν κατασκευάστηκε η εγκατάσταση και να ελεγχθεί αν εκεί αναφέρεται ο ΔΔΕ. Πιθανόν να αναφέρεται και να μην τον έβαλαν στην εγκατάσταση, κλασσική πρακτική που γινόταν σε αρκετά κτίρια για να μην πληρώνουν οι εργολάβοι.

γιατί να αναφέρεται, ήταν υποχρεωτική η τοποθέτησή του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...