Προς το περιεχόμενο

Κατασχεση λογαριασμου τραπεζης απο ΙΚΑ


azuli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ο φορέας οφείλει να απαντήσει εγγράφως σε εύλογο χρονικό διάστημα το οποίο δεν μπορεί να υπερβαίνει τις 50 μέρες και να διεκπεραιώνει τις διαδικασίες. Απάντηση καμιά και το χαβά τους.

Πριν καταλήξω σε δικηγόρο πήγα και στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης. Σε ερώτηση μου πόσα χρόνια πίσω μπορούν να ζητήσουν οφειλές και δεν ήξεραν να απαντήσουν. Δεν έκανα βέβαια γραπτώς αναφορά γιατί έτρεχαν οι ημερομηνίες και θα έβγαινα εκτός. Τα ίδια με το συνήγορο. Άλλος έλεγε 10 χρόνια άλλος έλεγε 20 αλλά όπως και να έχει κάποια έπρεπε να παραγράφουν. Τι να παραγράφουν δηλαδή η οφειλή που δεν υπήρξε ποτέ.

Γνωστοί λένε να πάω να κανονίσω δόσεις. Αλλά τι δόσεις να κανονίσω. Άσε που τον περισσότερο καιρό είμαι άνεργος αλλά και άνεργος να μην ήμουν αφού δεν τα έχουμε πάρει τους αυθαιρετους τόκους γιατί να τα δώσω. Όσο για αυτά που ισχυρίζονται νομίμως τα κατέβαλαν.

Τέτοια θέλουνε για να βάζουν και άλλα χαράτσια. Είναι όπως τον επαίτη της Ομόνοιας που σου λέει δώσε μου 50 λεπτά να πάρω ένα κουλούρι και όταν ανταποκρίνεσαι σου λέει. Μεγάλε έχεις και άλλα στην άλλη τσέπη ξηλώσου και σου βγάζει και μαχαίρι μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω ένα θέμα με  το ΕΦΚΑ για ένα υποτιθέμενο χρέος που μου ζητάνε.
Άρχισαν στην αρχή με τηλεφωνήματα όπως οι εισπρακτικές εταιρίες και η ηλικιωμένη μητέρα μου παρά λίγο να πάθει εγκεφαλικό. Οι κλήσεις γίνονταν από το ΙΚΑ και όχι από εταιρεία. Όταν έπαιρνες εσύ πίσω τηλέφωνο ποτέ δεν απαντούσαν και έπρεπε να στηθείς την επόμενη μέρα στη σειρά στο υποκατάστημα της Γλυφάδας από το βράδυ για προτεραιότητα.
Γενικότερα κανένα τηλέφωνο του ΕΦΚΑ πρώην ΙΚΑ δεν απαντάει όπως και στις περισσότερες δημόσιες υπηρεσίες. 
 
Περιληπτικά. Ζητάνε πίσω από τους κληρονόμους του αποβιώσαντος  πατέρα μου μεταξύ αυτών εγώ τάχα οφειλές με τρελούς τόκους.
Μιλάω για επίδομα οικογενειακό που ισχυρίζονται ότι κακώς εισέπραττε τα τελευταία 15 χρόνια ή περισσότερο που ζούσε γιατί η μητέρα μου ήταν συνταξιούχος εξωτερικού. Για να έχετε μια εικόνα το ποσό της σύνταξης του αποθανόντα ήταν γύρω στα 500 ευρώ μηνιαίως, όλα συνολικά..
Και έτσι να το πάρουμε στα τόσα χρόνια το ποσό δεν είναι περισσότερο από 2200 ευρώ συνολικά αφού ήταν περίπου 12 ευρώ το μήνα.
Αν και τα πάντα είχαν δηλωθεί στο τότε ΙΚΑ ότι είναι παντρεμένος, έχει παιδιά, αυτά τα εισοδήματα κτλ. ήρθε χρεωστικό περίπου 7000 ευρώ.
Αλλά και τώρα το θυμήθηκαν αν πράγματι υπάρχει αυτό το χρέος; Μήπως υπάρχουν άλλες σκοπιμότητες;
Μου είπαν να κάνω υπόμνημα. Το έκανα δεν πήρα καμία απάντηση.
Ξαναστέλνουν την χρέωση και ζητάνε να κάνω ένσταση. Όλα αυτά σε συγκεκριμένες ημερομηνίες. Βάζω δικηγόρο και καταθέτω την ένσταση. Δεν παίρνω καμία απάντηση.
Χθες παραλαμβάνω συστημένο έγγραφο από το ΚΕΑΟ ότι αν δεν ταχτοποιήσω την οφειλή θα προβούν σε κατασχέσεις κτλ.
Φεύγω και πάω στο τοπικό υποκατάστημα ΕΦΚΑ να δω τι συμβαίνει και ρωτώ γιατί δεν πήρα απάντηση στο υπόμνημα και στην ένσταση όπως προβλέπεται σε εύλογο χρονικό διάστημα. Μου απάντησε ο αρμόδιος. Ότι δεν πήρα απάντηση λόγω φόρτου εργασίας.
Γιατί έφυγε το χρεωστικό  για το ΚΕΑΟ του λέω; Εκεί δεν υπήρχε φόρτος εργασίας;
Πήγαινε πλήρωσε ή ρύθμισε την οφειλή μου λέει και όταν έρθει η σειρά σου και γίνει η ένσταση και γίνει αποιδεκτή θα σου τα δώσουμε πίσω
Μιλάμε για μεγάλη απάτη. Απλά θέλουν με κάθε τρόπο να σε κάνουν να χρωστάς και ας μη χρωστάς.
Είμαι σε επαφή με το δικηγόρο για να δω πως θα ξεμπλέξω.
 
Άχσετο: Θα δείτε τι έχει να γίνει σε λίγο καιρό με τα 50άρια μηχανάκια που άλλα δεν υπάρχουν άλλα έχουν καταστραφεί, οι ιδιοκτήτες έχουν πεθάνει και θα ζητάνε τρελά ποσά για τέλη που δεν έχουν πληρωθεί στη τροχαία. 

 

Συμπληρώνω αν και δεν βλέπω ενδιαφέρον στο θέμα. Ότι μου είπε ο δικηγόρος σήμερα ότι δεν κατάλαβα καλά κάποια πράγματα.

Οι τύποι δεν έχουν το θεό τους.

Χρεώνουν από 6000 ευρώ στον καθένα από τους κληρονόμους  και δεν επιμερίζονται το υποτιθέμενο ποσό στα 3 άτομα δηλαδή από 2000Χ3 που αν υπήρχε κιόλα θα έπρεπε έτσι να γίνει. 

Άσε που και οι δυο έχουμε αποποιηθεί την κληρονομιά. Έχουν ενημερωθεί γραπτώς κιόλα.

Βοιδ@@ουτσα που χρειάζεται. Αυτά που τραβάω εγώ τώρα έστω και αν δικαιωθώ ποιος θα με αποζημιώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φίλο μου εγινε αρνητικός ο λογαριασμός στην εθνική.του έγραψε -110ευρο που εγινε απο την αρχή δημοσίων εσόδων.και δεν εχει αλλο λογαριασμό για να μπορει να κινηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mr.vox http://www.huffingtonpost.gr/anastasiamiliou/-_2021_b_8318942.html σύμφωνα με αυτό μέχρι 5 χρόνια πίσω μπορούν να ζητήσουν εφόσον δεν υπάρχει δόλος. Αν μάλιστα η επιστροφή έχει δυσμενείς επιπτώσεις σε εσένα τότε δεν τα επιστρέφεις. Αν είχαν δηλωθεί όλα κανονικά και το ΙΚΑ δε λειτούργησε ως όφειλε δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έχουν δηλωθεί κανονικά. Δεν απαντήθηκε το υπόμνημα, δεν απαντήθηκε η ένσταση που έπρεπε να απαντηθεί σε εύλογο χρονικό διάστημα. Τα καταθέσαμε αυτά για το δόλο που λες κτλ αλλά στα αρχ@δια τους. Συνεχίζουν ακάθεκτοι χωρίς να δίνουν απαντήσεις στο ΙΚΑ και το προώθησαν αλλού. Αυτά που λες τα έγραψε στην ένσταση ο δικηγόρος.

Ούτε νόμους ούτε τίποτα δεν σέβονται και δεν χαμπαριάζουν. Κάποιοι θα πούνε ότι τα παραλέω αλλά άμα σου τύχει λες άλλα μετά.

Μέχρι 20 χρόνια μπορούν να ζητήσουν. Έχω και την σχετική νομοθεσία που την τροποποίησαν αλλά έστω και έτσι. .Αντί να καταμερίσουν το όφελος στα 3 άτομα που δεν θα έπρεπε κιόλας γιατί τα δυο αποποιήθηκαν τη κληρονομιά το έβαλαν το ποσό και επί τρία.

Χθες έκανα αναφορά στον επιθεωρητή δημόσιας διοίκησης αλλά και στη σελίδα καθημερινότητα του πολίτη εδώ

Οι ημέρες τρέχουν όμως τώρα.

Με κάποιο τρόπο πρέπει να αποζημιωθούμε και εμείς που ταλαιπωρούμαστε με αυτά που γίνονται.

Και βέβαια έχει επιπτώσεις αφού είμαι άνεργος και ο αδερφός μου επίσης με προβλήματα υγείας που το επικαλεσθήκαμε. Τη βγάζουμε με την σύνταξη εξωτερικοί της μάνας μου.που και αυτή είναι στα 400 με 500 ευρώ άσε που την φορολογούν και αυτή. Εισόδημα εξωτερικού.

Δεν παίζονται με τίποτα. Θέλουν να  σου πάρουν ότι έχεις και δεν έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναπτυξη δεν θελατε;ολα μεσω τραπεζων δεν θελατε;παρτε τα......αν εγινε αποποιηση απο ολους,τι χολοσκατε;να τα παρουν απο τον θανοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε από τους δύο η αποποίηση Μένει ο ένας. Με τη δικηγόρο που έχει γράψει το άρθρο παραπάνω έχω μιλήσει. Το θέμα είναι μην αρχίσουν και βάζουν χέρι σε τίποτα λογαριασμούς. Μετά άντε να τα πάρεις πίσω. Το ακατάσχετο εντάξει θα το αφήσουν τα υπόλοιπα όχι ή το αυτοκίνητο μου πχ. Δίκιο έχεις σου λέει αλλά τρέχα γυρευε. Αύριο μεθαύριο μιλάμε τι δικηγόρο πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλουν να αρπάξουν λεφτά απ όπου μπορούνε οι κατσαπλιάδες.

αυτό το πράγμα πάντως... πλήρωσε τώρα αυτά που σου ζητάμε (όσα, ό,τι και να είναι) κι αν έχει γίνει λάθος θααααααααααααα τα πάρεις πίσω,

το έχω ακούσει και σε άλλες περιπτώσεις. είναι πραγματικά γελοίο.

κι έτσι να γίνει, λεφτά δε πρόκειται να πάρεις πίσω. θα στα κρατάνε για 10 χρόνια περιμένοντας να τα συμψηφίσουν με ΕΝΦΙΑ, φόρο εισοδήματος..... ώστε να μη πάρεις τίποτα.

 

κι έτσι δημιουργείται το γνωστό σε όλους πλεόνασμα

Όταν έκαναν τις απεργίες τα φαρμακεία πλήρωνα κάποια φάρμακα της μητέρας μου από την τσέπη μας και κατέθεσα χαρτιά για να τα πάρω πίσω πέρασαν 13 μήνες και τα λεφτά δεν είχαν μπει μετά από λίγο καιρό η μητέρα μου πέθανε και όταν πήγα να δω για τα λεφτά μου λένε τώρα πρέπει να κάνεις την διαδικασία ξανά από την αρχή σαν κληρονόμος :mad:

 

Το ίδιο έγινε και με την γιαγιά μου εκεί μπήκε το δώρο Χριστουγέννων και επειδή η γιαγιά μετά από λίγο πέθανε το πήραν πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οπως απαντησα και σε αλλο παρομοιο θεμα να προσεχετε τι ψηφιζετε....

 

Θα πρέπει να είσαι πολύ μικρός σε ηλικία ή ενταγμένος σε κόμμα για να πιστεύεις ότι όποιος και να κέρδιζε τις εκλογές, δε θα έκανε τα ίδια που κάνει τώρα η κυβέρνηση. Ακόμα δεν κατάλαβαν κάποιοι, ότι πέσαμε στο λάκκο με τα λιοντάρια.

 

Πάντως πιστευω ότι η φοροεπιδρομή θα συνεχιστεί, μέχρι να πουληθεί ότι έχει αξία στην Ελλάδα. Και για μένα, είναι σίγουρο ότι το ακατάσχετο κάποια στιγμή θα γίνει υπό όρους, πχ να είσαι άνεργος,ανάπηρος κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να χρωστάει καποιος καλα ειναι.πλεον ερχεται και αρνητικός λογαριασμός στην τράπεζα -200ευρο πχ.φιλος μου πηρε τηλ την εθνική παρασκευη απόγευμα και δεν γνώριζαν.μετα απο πολλα έμαθε η αρχή εσόδων ειναι η μονη που κανει οτι θελει.τι ειναι αυτη η αρχή που κανει οτι θελει κανεις δεν ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως η αρχη εσοδων ειναι ανεξαρτητη απο το κρατος,ψηφιστηκε σε καποιο απο τα λατρεμενα μνημονια.Ακριβως οπως λεει ο φιλος παραπανω,κανει οτι γουσταρει και δεν δινει λογαριασμο σε κανεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο η λιστα Λαγκαρντ,ειναι και αλλες οπως η λιστα Παναμα κτλ. Οταν μεσα σε τετοιες λιστες υπαρχουν ονοματα οπως του πρωην πρωθυπουργου που το ονομα του ξεκιναει απο Α και τελειωνει σε ντωνης Σαμαρας τοτε εσυ πιστευεις πως θα γινει κατι?Οι μεσαιοι (που δεν υπαρχουν πια) και οι φτωχοι πληρωσαν και πληρωνουν την κριση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω βρει όλα τα ΦΕΚ που αφορούν την υπόθεση μου σε κάθε ένα από αυτά υπογράφουν είτε υπουργός της τάδε κυβέρνησης είτε υπουργός της άλλης ή και της τωρινής. Όλοι έχουν βάλει το χεράκι τους σε αυτό που γίνεται σήμερα οπότε μια από τα ίδια είναι όλοι τους.

Είπαμε δεν χρωστάω πουθενά. Θέλουν να μας κάνουν να χρωστάμε όλοι.

Οι πολιτικάντηδες μαζί τα τρώνε και μαζί τα πίνουν και πάντα πρώτα κάνουν αφαίμαξη από τους πιο αδύναμους και ανήμπορους.

Τα άλλα όλα είναι λόγια να αγαπιόμαστε.

Στα τσακίδια όλοι!

Πότε διαγράφονται τα χρέη προς τον φορέα.

 

Και εδώ με τι τρόπους εκβιαστικούς προσπαθεί το κράτος να σου τα πάρει ακόμα και δίκιο να έχεις.

https://www.lawspot.gr/nomika-blogs/natmil/atomiki-eidopoiisi-ofeilon-i-arhi-tis-anagkastikis-ektelesis-toy-dimosioy-pos-na

 

Αυτή η σαπίλα δεν έχει τέλος!

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...