Προς το περιεχόμενο

Κατασχεση λογαριασμου τραπεζης απο ΙΚΑ


azuli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα χωρις ειδοποιηση ειδα ενα ποσο να λειπει απο τον λογαριασμο μου χωρις καμια καταχωρηση αιτιολογιας στο i-bank.Πηγα στην τραπεζα και μου ειπαν οτι εχει γινει κατασχεση απο το ΙΚΑ για χρεη.

 

Εγω ''χρωσταω'' οντως ενα μικρο ποσο στο ΙΚΑ (γυρω στα 200ε,τα οποια και αμφισβητω επισημα προς το ΙΚΑ,αλλα αυτο ειναι αλλη μεγαλη ιστορια δημοσιο-υπαλληλικης τρελας) αλλα η ερωτηση μου ειναι αν με το να δηλωσεις εναν λογαριασμο ως ακατασχετο στο taxisnet αν αυτο το ακατασχετο ισχυει και για το ΙΚΑ η μονο για την εφορια.

 

Να σημειωσω οτι ευτυχως ετυχε και ο λογαριασμος ηταν αδειος,ειχε 9 ευρω μονο καθως δεν ειχα πληρωθει ακομα,απο τα οποια πηραν πρωτα το 50% και μετα απ οτι εμεινε στο καπακι πηραν αλλο 50%,δηλαδη συνολο 75% (που αν δεν κανω λαθος επιτρεπεται μονο το 50% να παρουν).

 

Αν ξερει καποιος ας απαντησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει δηλωθεί ακατάσχετο δεν μπορούν να κάνουν κατάσχεση ποσού μέχρι 1250 ευρώ. Αν δεν έχει δηλωθεί τότε να το κάνετε άμεσα διότι αν κατατεθούν χρήματα θα τραβήξουν μέχρι το ποσό που χρωστάτε. Επίσης, για καλό και για κακό ελέγξτε όλους τους λογαριασμούς στους οποίους είστε συνδικαιούχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει δηλωθεί ακατάσχετο δεν μπορούν να κάνουν κατάσχεση ποσού μέχρι 1250 ευρώ. Αν δεν έχει δηλωθεί τότε να το κάνετε άμεσα διότι αν κατατεθούν χρήματα θα τραβήξουν μέχρι το ποσό που χρωστάτε. Επίσης, για καλό και για κακό ελέγξτε όλους τους λογαριασμούς στους οποίους είστε συνδικαιούχος.

το εκανα ηδη σημερα,αλλα ακουσα οτι ισχυει μονο για την εφορια και οτι το ικα μπορει παλι να τραβηξει λεφτα.Αυτο ηθελα να ρωτησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα ηδη σημερα,αλλα ακουσα οτι ισχυει μονο για την εφορια και οτι το ικα μπορει παλι να τραβηξει λεφτα.Αυτο ηθελα να ρωτησω

για το δημόσιο γενικά ισχύει.

 

τα χρέη των ταμείων πάνε στην ηδικα λογικά και από εκεί γίνονται οι διαταγές πληρωμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειωσω οτι ευτυχως ετυχε και ο λογαριασμος ηταν αδειος,ειχε 9 ευρω μονο καθως δεν ειχα πληρωθει ακομα,απο τα οποια πηραν πρωτα το 50% και μετα απ οτι εμεινε στο καπακι πηραν αλλο 50%,δηλαδη συνολο 75% (που αν δεν κανω λαθος επιτρεπεται μονο το 50% να παρουν).

 

Υπάρχει συνδικαιούχος στον λογαριασμό; Μήπως έγινε κατάσχεση και για αυτόν; Έτσι δικαιολογείται το δεύτερο 50% που πήραν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει συνδικαιούχος στον λογαριασμό; Μήπως έγινε κατάσχεση και για αυτόν; Έτσι δικαιολογείται το δεύτερο 50% που πήραν.

 

ναι υπαρχει και χρωσταει και αυτος κατι λιγα σαν εμενα.Εχεις δικιο.Οποτε η ερωτηση τωρα ειναι αν βεβαιωθει ο λογαριασμος αυτος απο μενα σαν ακατασχετος,θα μπορουν να τραβηξουν λεφτα για τον αλλον παρολα αυτα?Ο αλλος εχει ηδη εναν λογαριασμο ακατασχετο δηλωμενο.

Το ΚΕΑΟ δεν πέρνει χρήματα για 200€. Για ψαξτο λίγο.

ισχυει,στο κεαο πανε χρεη πανω απο 5000.Εδω στα 200ε,ειναι ακομα στο ικα το χρεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι υπαρχει και χρωσταει και αυτος κατι λιγα σαν εμενα.Εχεις δικιο.Οποτε η ερωτηση τωρα ειναι αν βεβαιωθει ο λογαριασμος αυτος απο μενα σαν ακατασχετος,θα μπορουν να τραβηξουν λεφτα για τον αλλον παρολα αυτα?Ο αλλος εχει ηδη εναν λογαριασμο ακατασχετο δηλωμενο.

 

ισχυει,στο κεαο πανε χρεη πανω απο 5000.Εδω στα 200ε,ειναι ακομα στο ικα το χρεος

Και όμως πλέον τα στέλνει το ΙΚΑ στο ΚΕΑΟ αν είναι περιφερειακό υποκατάστημα που δεν έχει το αντίστοιχο τμήμα εσωτερικά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Έχω ένα θέμα με  το ΕΦΚΑ για ένα υποτιθέμενο χρέος που μου ζητάνε.

Άρχισαν στην αρχή με τηλεφωνήματα όπως οι εισπρακτικές εταιρίες και η ηλικιωμένη μητέρα μου παρά λίγο να πάθει εγκεφαλικό. Οι κλήσεις γίνονταν από το ΙΚΑ και όχι από εταιρεία. Όταν έπαιρνες εσύ πίσω τηλέφωνο ποτέ δεν απαντούσαν και έπρεπε να στηθείς την επόμενη μέρα στη σειρά στο υποκατάστημα της Γλυφάδας από το βράδυ για προτεραιότητα.

Γενικότερα κανένα τηλέφωνο του ΕΦΚΑ πρώην ΙΚΑ δεν απαντάει όπως και στις περισσότερες δημόσιες υπηρεσίες. 

 

Περιληπτικά. Ζητάνε πίσω από τους κληρονόμους του αποβιώσαντος  πατέρα μου μεταξύ αυτών εγώ τάχα οφειλές με τρελούς τόκους.

Μιλάω για επίδομα οικογενειακό που ισχυρίζονται ότι κακώς εισέπραττε τα τελευταία 15 χρόνια ή περισσότερο που ζούσε γιατί η μητέρα μου ήταν συνταξιούχος εξωτερικού. Για να έχετε μια εικόνα το ποσό της σύνταξης του αποθανόντα ήταν γύρω στα 500 ευρώ μηνιαίως, όλα συνολικά..

Και έτσι να το πάρουμε στα τόσα χρόνια το ποσό δεν είναι περισσότερο από 2200 ευρώ συνολικά αφού ήταν περίπου 12 ευρώ το μήνα.

Αν και τα πάντα είχαν δηλωθεί στο τότε ΙΚΑ ότι είναι παντρεμένος, έχει παιδιά, αυτά τα εισοδήματα κτλ. ήρθε χρεωστικό περίπου 7000 ευρώ.

Αλλά και τώρα το θυμήθηκαν αν πράγματι υπάρχει αυτό το χρέος; Μήπως υπάρχουν άλλες σκοπιμότητες;

Μου είπαν να κάνω υπόμνημα. Το έκανα δεν πήρα καμία απάντηση.

Ξαναστέλνουν την χρέωση και ζητάνε να κάνω ένσταση. Όλα αυτά σε συγκεκριμένες ημερομηνίες. Βάζω δικηγόρο και καταθέτω την ένσταση. Δεν παίρνω καμία απάντηση.

Χθες παραλαμβάνω συστημένο έγγραφο από το ΚΕΑΟ ότι αν δεν ταχτοποιήσω την οφειλή θα προβούν σε κατασχέσεις κτλ.

Φεύγω και πάω στο τοπικό υποκατάστημα ΕΦΚΑ να δω τι συμβαίνει και ρωτώ γιατί δεν πήρα απάντηση στο υπόμνημα και στην ένσταση όπως προβλέπεται σε εύλογο χρονικό διάστημα. Μου απάντησε ο αρμόδιος. Ότι δεν πήρα απάντηση λόγω φόρτου εργασίας.

Γιατί έφυγε το χρεωστικό  για το ΚΕΑΟ του λέω; Εκεί δεν υπήρχε φόρτος εργασίας;

Πήγαινε πλήρωσε ή ρύθμισε την οφειλή μου λέει και όταν έρθει η σειρά σου και γίνει η ένσταση και γίνει αποιδεκτή θα σου τα δώσουμε πίσω

Μιλάμε για μεγάλη απάτη. Απλά θέλουν με κάθε τρόπο να σε κάνουν να χρωστάς και ας μη χρωστάς.

Είμαι σε επαφή με το δικηγόρο για να δω πως θα ξεμπλέξω.

 

Άχσετο: Θα δείτε τι έχει να γίνει σε λίγο καιρό με τα 50άρια μηχανάκια που άλλα δεν υπάρχουν άλλα έχουν καταστραφεί, οι ιδιοκτήτες έχουν πεθάνει και θα ζητάνε τρελά ποσά για τέλη που δεν έχουν πληρωθεί στη τροχαία. 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο δικαστικα οτι κανεις και αν θυμαμαι καλα μπορει να καταφερεις να κερδισεις τοκους και προστιμα εφοσον αποδειχθει οτι η καταβολη των επιδοματων ηταν υπαιτιοτητα του ικα ΚΑΙ ΟΧΙ λογω σφαλματος του αποθανώντος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εκεί πάμε. Δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω παντως γιατί αυτοί δεν σταματάνε. Μάλιστα σε κάποιο από τα έγγραφα είχαν βάλει και λάθος όνομα της συζήγου του πατέρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλουν να αρπάξουν λεφτά απ όπου μπορούνε οι κατσαπλιάδες.

αυτό το πράγμα πάντως... πλήρωσε τώρα αυτά που σου ζητάμε (όσα, ό,τι και να είναι) κι αν έχει γίνει λάθος θααααααααααααα τα πάρεις πίσω,

το έχω ακούσει και σε άλλες περιπτώσεις. είναι πραγματικά γελοίο.

κι έτσι να γίνει, λεφτά δε πρόκειται να πάρεις πίσω. θα στα κρατάνε για 10 χρόνια περιμένοντας να τα συμψηφίσουν με ΕΝΦΙΑ, φόρο εισοδήματος..... ώστε να μη πάρεις τίποτα.

 

κι έτσι δημιουργείται το γνωστό σε όλους πλεόνασμα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...