Προς το περιεχόμενο

Μεγαλύτερη διαφάνεια στα στοιχεία που συγκεντρώνουν τα Windows 10, φέρνει το Creators Update


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η άλλη περίπτωση είναι περνάς Windows 10 Enterprise 2016 LTSB και τελος.........

File αλήθεια γιατί δεν το ξέρουν και άλλοι αυτό?
 
LTSB δημιουργήθηκαν ειδικά για system critical operations.
Δηλαδή πρέπει να είναι απολύτος σταθερά, χωρίς οτιδήποτε extra και ακόμη και τα security updates περνούν μετά από τα κανονικά Windows ώστε να είναι σίγουρο ότι δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα.
 
Τώρα το κακό τους είναι, βασικά δεν έχεις tpt extra και features από τα W10. Ούτε drivers σου κάνει install από WU ούτε τίποτε.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι φιλε μου. Τα πραγματα ειναι ακριβως ετσι. Η Microsoft ειναι ο ενοικιαστης που σου νοικαζει το λειτουργικο (σπιτι). Το λειτουργικο Windows (σπιτι) δεν σου ανοικει. Απλα το μισθωνεις (Αδεια χρησης). To software σου απαγορευει να προχωρησεις αν δεν αποδεχτεις τους ορους. Μολις τους αποδεχτεις (βαλλεις την υπογραφη στο μισθωτηριο) ειναι ενταξει απεναντι στον νομο.

 

ΑΝ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΕΣ ΟΣΑ ΛΕΕΙ ΣΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ, ΜΗΝ ΠΑΤΟΥΣΕΣ ΤΙΚ. Απο την στιγμη που κλικαρεις και αποδεχεσαι τελειωνει το πανηγυρι. Δεν υπαρχει δολος και στο δικαστηριο δεν μπορεις καν να πεις μα δεν ηξερα. Τα δικαστηρια δεν δεχονται την αγνοια νομου.

 

Οποτε η εγω ειμαι τρελος η απλα ειστε βαθια νυχτωμενοι.

 

Και οπως παντα η κλασσικη νοοτροπια του Ελληναρα που επειδη νομιζει πως δινει 2 ευρω, σπιτια, λειτουργικα, εταιριες, ειναι ολα κτημα του!

 

συνεχιζεις το παραληρημα δοσιλογισμου ενω παραπανω σου εχω απαντησει απλα ωραια κ κατανοητα

 

απο κει κ περα μια σακουλα εμετου στο 3 παρακαλω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλήρημα

 

Κρίμα που δεν σε είχε για υπεράσπιση.. https://www.theguardian.com/uk/2006/may/09/ukcrime.world με συμβόλαιο και τα πάντα ο καημένος.. Κρίμα.

 

Έτσι για πλάκα για βάλε φωτιά στο σπίτι σου να δούμε τι θα γίνει. Το δικό σου σπίτι ε, όχι αυτό που νοικιάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχιζεις το παραληρημα δοσιλογισμου ενω παραπανω σου εχω απαντησει απλα ωραια κ κατανοητα

 

απο κει κ περα μια σακουλα εμετου στο 3 παρακαλω

 

 

Κρίμα που δεν σε είχε για υπεράσπιση.. https://www.theguardian.com/uk/2006/may/09/ukcrime.world με συμβόλαιο και τα πάντα ο καημένος.. Κρίμα.

 

Έτσι για πλάκα για βάλε φωτιά στο σπίτι σου να δούμε τι θα γίνει. Το δικό σου σπίτι ε, όχι αυτό που νοικιάζεις.

 

Eνταξει. Εσεις τα ξερετε καλυτερα προφανως. Ειπαμε. Ολοι οι αλλοι ειναι γατακια. Δεν ξερουν. Μονο εσεις ειστε οι ξυπνιοι. Δεν ασχολουμαι αλλο. Ο καθενας ειναι αξιος της μοιρας του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ειπα και σε αλλο αρθρο με τις διαφημισεις στον File Manager. Θα το πω και αλλη μια φορα τωρα. Οταν πληρωνεις τα Windows, δεν αγοραζεις τα Windows. Αγοραζεις ενα κλειδι. Μια αδεια χρησης των Windows.

 

Το δικαιωμα να εγκαταστησεις το λειτουργικο της και τον δικο της κωδικα, στο δικο σου pc νομιμα χωρις να σου κοπανησει μηνυση που κανεις χρηση του δικου της κωδικα.

 

Aπο εκει και περα η Microsoft δινει ενα πακετο. Ειναι αυτο. Πληρωνεις 100-200 ευρω και δεν εχεις κανεναν ελεγχο στο pc σου παρα μονο οτι σε αφηνει αυτη. Ειναι κλειστου κωδικα, εχει τον κωδικα, αναπτυσει τον κωδικα, δικα της ειναι τα Windows, οτι θελει κανει στο προιον της.

 

Τα πραγματα ειναι τοσο απλα. Το ξερεις. Η το δεχεσαι και πορευεσαι με τα δικα της δεδομενα η αλλαζεις λειτουργικο.

 

Επισεις δεν μπορεις να απαιτησεις να αφαιρεσουν απο το συγκεκριμενο λαπτοπ που θελεις να αγορασεις τα windows και να σου μειωσουν την τιμη. Ετσι ερχεται απο το εργοστασιο. Εχει γινει deal εκατομμυριων αναμεσα στον κατασκευαστη του Laptop και στην Microsoft για να ερθει με τα Windows προεγκατεστημενα και την αδεια χρησης (κλειδι) κολλημενο απο κατω.

 

Τωρα θα βγουνε 10 και θα αρχισουν να λενε μα δεν ειναι ετσι, μα ειναι παρανομο, αντισυνταγματικο, τα Windows ειναι δικα μου, τα πληρωνω και μου ανηκουν.

 

Μαλλον δεν εχουν καταλαβει τι εστι Microsoft και τι δισεκατομμυρια παιζουν απο πισω. Nομιζεται οτι μιλατε για το μαγαζακι του Θυμιου απεναντι.

 

microsoft--621x414.jpg

Τα ξέρω και τα καταλαβαίνω αυτά φίλε μου απλά έπρεπε να γκρινιάξω. Σωστός πάντως και το post για τα κλειδιά που αναφέρεις το είχα διαβάσει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση πως ολη η συζητηση εχει εκτροχιαστει...

Εκανα την την αναβαθμηση χρησιμοποιωντας το εργαλειο που εδωσε ο panagiotis, αν και πηγαν σχεδον ολα καλα, παρατηρησα δυο ανομαλιες: οι ειδοποιησεις και το ξεκαρφιτσωμα απο την γρηγορη εκκινηση δεν λειτουργουν!

Οποτε αναγκαστηκα να επιστρεψω στην προηγουμενη εκδοση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία χαζή. Αν ο George έχει δίκιο γιατί η MS προχώρησε σε αυτή τη κίνηση; Αφού είναι δικό της, είναι επίσης κολοσσός μεγαλύτερη κ από χώρες, γιατί; Αν νομικά κ φυσικά λόγω μεγέθους έχει νομιμοποίηση γιατί έκανε βηματάκι πίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία χαζή. Αν ο George έχει δίκιο γιατί η MS προχώρησε σε αυτή τη κίνηση; Αφού είναι δικό της, είναι επίσης κολοσσός μεγαλύτερη κ από χώρες, γιατί; Αν νομικά κ φυσικά λόγω μεγέθους έχει νομιμοποίηση γιατί έκανε βηματάκι πίσω;

Γιατι λεγεται φημη. Ολοι ξερουμε λιγο πολυ πως τα Windows δεν ειναι και τοσο αθωα αλλα γιατι να μην σου πεταξει λιγο τυρακι να σε γλυκανει? Δεν την συμφερει (και ειναι απολυτα λογικο) να ειναι η κακια Microsoft με τα Windows 10 τιγκα στο spyware. Εχει επενδυσει πολλα στα windows 10 και δεν θα τα αφησει να βγαλλουν αυτο το ονομα. Ηδη απο τα comments εδω μεσα αν διαβασεις καταλαβαινεις πως βλεπουν οι χρηστες τα Windows 10 στο θεμα ασφαλειας και ιδιωτηκοτητας. Ομολογουμενος δεν ειναι και τα ποιο κολλακευτηκα.

 

Καμια εταιρια που θελει τα λεφτα σου, δεν θελει να την μισεις. Και οταν παιζει παιχνιδια πισω απο την πλατη σου πρεπει να σου πεταει και λιγο αγαπη να σε παραπλανει. Ξερεις ποτε η γυναικα καταλαβαινει πως ο αντρας της της τα φοραει? Οταν ξαφνικα αρχιζει να της κανει δωρακια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση πως ολη η συζητηση εχει εκτροχιαστει...

Εκανα την την αναβαθμηση χρησιμοποιωντας το εργαλειο που εδωσε ο panagiotis, αν και πηγαν σχεδον ολα καλα, παρατηρησα δυο ανομαλιες: οι ειδοποιησεις και το ξεκαρφιτσωμα απο την γρηγορη εκκινηση δεν λειτουργουν!

Οποτε αναγκαστηκα να επιστρεψω στην προηγουμενη εκδοση....

Επεστρεψα στην προηγουμενη εκδοση και αναβαθμισα παλι και τελικα πηγαν ολα καλα! Κατι δεν εκατσε την πρωτη φορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

George.Ember πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω.

Δεν έκανες καν τον κόπο να ψάξεις την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα και συνεχίζεις να λες οοοοοοοτι μπούρδα σου κατέβει.

Μιλάς και για ελληναρες, τι να πω.

 

Φυσικά και αναφέρομαι στο παράδειγμα που αφού πάτησες accept κάνει ο άλλος ότι θέλει και όχι αν τελικά η Microsoft μπορεί να κάνει ότι κάνει.

 

Τεσπα, όλα αυτά είναι εκτός θέματος, μείνε εκεί που είσαι, μια χαρά τα πας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

George.Ember πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω.

Δεν έκανες καν τον κόπο να ψάξεις την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα και συνεχίζεις να λες οοοοοοοτι μπούρδα σου κατέβει.

Μιλάς και για ελληναρες, τι να πω.

 

Φυσικά και αναφέρομαι στο παράδειγμα που αφού πάτησες accept κάνει ο άλλος ότι θέλει και όχι αν τελικά η Microsoft μπορεί να κάνει ότι κάνει.

 

Τεσπα, όλα αυτά είναι εκτός θέματος, μείνε εκεί που είσαι, μια χαρά τα πας!

 

Ξαναπαμε απο την αρχη. Οπως σε καθε software ετσι και η Microsoft στο δικο της εχει τους αντιστοιχους ορους χρησης. Δεν τους εχω διαβασει αλλα επειδη εχουμε δει ορους χρησης στην ζωη μας φανταζονται θα ειναι σε φαση:

 

Το παρων προϊον ειναι προϊον της Microsoft. Ο χρηστης εχει το δικαιωμα χρησης του λειτουργικου. Καθε περαιτερω επεμβαση η τροποποιηση στο λειτουργικο απο την πλευρα του χρηστη ειναι παρανομη και η Microsoft δεν φερει καμια ευθυνη. Και θα τελειωνει σε φαση με επιφυλαξη καθε νομιμου δικαιωματος.

 

ΟΣΟ αθωο και αν φαινεται αυτο. (Aν δεν λεει αυτο θα λεει κατι αλλο παρεμφερες)

 

1) Το 90% τα εχει σπασμενα. Αρα δεν εισαι νομιμος (Εχεις βγεει off πριν καν ξεκινησεις)

 

2) Εχεις δωσει στον δικηγορο της Microsoft το πατημα να υποστηριξει πως εχεις παρανομως τροποποιησει ως χρηστης το λειτουργικο φεροντας crack αγνωστου προελευσης και συμφωνα με τα παραπανω στα οποια συμφωνησες(!) η Microsoft δεν φερει καμια ευθυνη

 

3) Αν εισαι νομιμος ως προς το λειτουργικο, θα βρει να πει για το crack που εβαλες για το photoshop και πως αυτο ειναι αγνωστου προελευσης και πως επεμβενει αρνητικα στο λειτουργικο και πως για να εισαι νομιμος θα επρεπε να εχεις αγορασει νομιμα και το photoshop. Αν δεν ειναι το photoshop, ολο και κατι αλλο θα βρει να πει

 

4) Μετα θα τα ριξει στο crack. Δεν κατασκοπευει το λειτουργικο τον χρηστη αλλα το crack που ειναι αγνωστου προελευσης και εχει μεσα ιο ο οποιος επεμβενει στο λειτουργικο στελνοντας τα δεδομενα του χρηστη.

 

5) Φυσικα για ολα αυτα, η Microsoft θα απαιτησει απο το δικαστηριο να γινει εξονυχιστικη εξεταση του σκληρου σου δισκου και αν δεν της αρεσει το πορισμα των εμπειρογνομονων, θα καλεσει δικους της αντιστοιχα εμπειρογνομονες. Αν οι δικοι της εμπειρογνομωνες βγαλλουν κατι διαφορετικο απο τους εμπειρογνομονες του κρατους, οι δικηγοροι θα πατησουν πανω, να βγαλλουν τους εμπειρογνομονες τους κρατους λαθος. Οτι και καλα κοιταχτε. Ο δισκος του χρηστη τελικα δεν ειναι τοσο αθωος. Οι δικοι μας εμπειρογνωμονες καταφεραν και βρηκαν πως πριν 2 χρονια ο χρηστης ειχε μετονομασει το services.dll σε services2.dll που ειναι αρχειο του συστηματος και αυτο δειχνει μια εμφυτη ταση ως προς την τροποποιηση του λειτουργικου(!) απο την πλευρα του χρηστη (Καλως ηλθες στο πως λειτουργουν τα δικαστηρια)

 

Τι νομιζες? Οτι θα παρεις τον δικηγορο, θα μπειτε στην αιθουσα, θα πεις 2 νομους για ιδιωτικη ζωη και θα βγεις εξω νικητης εχοντας παρει τα βρακια της Microsoft?

 

Σου ειπα. Οι δικηγοροι ψαχνουν παραθυρακια να πατησουν πανω. Oι δικαστες δεν ειναι χακεραδες να ξερουν. Πολλοι απο αυτους τις αποφασεις ακομα εν ετη 2017 τις γραφουν στο χερι (!). Η καθε τετοια εταιρια κολλοσος δεν εχει 1 η 2 δικηγορους αλλα καμια 10αρια. Και οχι εμενα και σενα και τον απεναντι. Τους best of the best που δεν χανουν ποτε δικες.

 

Κοινως και δικιο να εχεις, απο πανω θα βγει. Απο εδω θα το παει, απο εκει θα το φερει, θα πας να την κατηγορησεις οτι σε παρακολουθει και θα σε βγαλλει και φταιχτη. Ξερεις πως το κανει αλλα παντα θα ειναι νομιμη γιατι παντα θα βρει ενα παραθυρακι να πατησει. Η Microsoft δεν ειναι χτεσινη. Εχει μαθει να φυλαει τον κωλο της. Δεν υπαρχει τελειος χρηστης που πληρωνει καθε προγραμμα που βαζει στον υπολογιστη του και καθε τραγουδι και καθε ταινια και καθε παιχνιδι και η Microsoft το ξερει καλυτερα απο σενα.

 

Το εχω πει πολλες φορες. Δεν ειμαι υπερ των εταιριων. Ειμαι το κολλημενο κομπλεξικο ατομο που δεν εκανα ποτε Facebook και δεν χρησιμοποιω Windows. Δεν καταγορω εσενα και τον απεναντι που εχετε Windows. Απλα σας λεω μην τα εχετε ολα τοσο ομορφα και ωραια.

 

Προφανως και η ιδιωτικη ζωη ειναι ανθρωπινο δικαιωμα αλλα οταν ξερεις πως γινεται καταχρηση αυτης αλλαζεις λειτουργικο. Δεν χρυσωνεις το χαπι, δεν προσπαθεις να αλλαξεις την Microsoft ουτε να βγαλλεις εμενα λαθος. Οτι εγω τωρα και καλα τι? Εχω κερδος που τα λεω ολα αυτα? Με πληρωνει η Apple ξερω γω?

 

Το να μου λετε "μα υπαρχουν ανθρωπινο δικαιωμα" και να μου λετε "η ιδιωτικη ζωη ειναι ανθρωπινο δικαιωμα" ναι ρε ανθρωπε. Το ξερω. Μην το λες σε μενα. Στο Facebook πες το και στα παιδια στην Αφρικη. Και σε αυτα υπαρχουν τα ανθρωπινα δικαιωμα απλα ακομα στον δρομο ειναι και ερχονται.

 

Αν εγω απο μια προταση "Καθε περαιτερω επεμβαση η τροποποιηση στο λειτουργικο απο την πλευρα του χρηστη ειναι παρανομη και η Microsoft δεν φερει καμια ευθυνη" καταφερα και σου εβγαλα τοσσα, φαντασου τι θα βγαλλουν οι δικηγοροι σε ενα δικαστηριο απο τους ορους χρησης! Τους οποιους φυσικα δεν εγραψαν παιδακια του δημοτικου. Και η τελεια εκει, ειναι μετρημενη στο να προφυλαξει την εταιρια απο προβληματα.

 

Αν δεν το καταλαβαινετε αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

File αλήθεια γιατί δεν το ξέρουν και άλλοι αυτό?
 
LTSB δημιουργήθηκαν ειδικά για system critical operations.
Δηλαδή πρέπει να είναι απολύτος σταθερά, χωρίς οτιδήποτε extra και ακόμη και τα security updates περνούν μετά από τα κανονικά Windows ώστε να είναι σίγουρο ότι δεν θα δημιουργήσουν πρόβλημα.
 
Τώρα το κακό τους είναι, βασικά δεν έχεις tpt extra και features από τα W10. Ούτε drivers σου κάνει install από WU ούτε τίποτε.

 

 

ναι αυτό είναι ένα θέμα που δεν το ξέρει ο κόσμος..... πάντως τα δούλεψα ένα μήνα είναι ότι ποιο σταθερό υπάρχει χωρίς πολλά πολλά........ και δεν τους λείπει και τπτ... το μόνο που θα λείψει σε απλό χρήστη είναι το marketplace το οποίο to περνάς με ένα κλικ (κυριολεκτικά καθώς κυκλοφορεί πακέτο) + auto drivers install που γίνεται enable με ενα registry tweak (οχι ότι χρειάζονται αλλα οκ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε παρακατω. Βαζεις σε ολο το σπιτι ΣΟΥ  καμερες. Εισαι παρανομος? ΟΧΙ! Ειναι σπιτι ΣΟΥ. Βαλλε και συναγερμο και κροκοδειλο μεσα και ντομπερμαν πισω απο την πορτα. Βαλλε και καραμπινα αν θες αν εχεις κυνηγετικη αδεια και αδεια οπλοκατοχης και οπλοφορειας. Ειναι σπιτι ΣΟΥ

 

Αν ομως το δηλωνουμε στο μισθωτηριο κατω κατω που λεει λοιπες παρατηρησεις, το γνωριζω εξαρχης, υπογραψω το μισθωτηριο, μπει ο φοροτεχνικος μου μετα απο συννενοηση μαζι μου και αποδεχτουμε το μισθωτηριο με αυτους τους ορους, εισαι απολυτα νομιμος. Αν δεν μου αρεσε, ας μην νοικιαζα το σπιτι. Οι οροι ηταν αυτοι, ηταν ξεκαθαροι απο την αρχη, χωρις δολο και εχω υπογραψει και μισθωσει το σπιτι υπο αυτους τους ορους. Γκε γκε?

 

Ότι για τον κροκόδειλο όλα οκ,αλλά για την καραμπίνα σκέφτηκες πως θες άδεια κυνηγετική/οπλοφοριάς/οπλοχρησίας,ήδη διαφαίνεται η δυνατότητα επιχειρηματολογίας :-D

Επόμενο point ,εσύ μπορεί να υπογράψεις πως αντί ενοικίου κάθε μήνα, ο ιδιοκτήτης θα μπορεί να κάνει σεξ με το ανήλικο τέκνο σου.

Πως το υπέγραψες και το αποδέχτηκες,δε το κάνει νόμιμο.

 

Αντιστοίχως λοιπόν με αυτούς για την ζωή ,την εργασία κ.τ.λ.,υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τα δεδομένα σου.

Ό,τι μονομερή σύμβαση και να υπογράψεις εσύ με κάποια εταιρεία,αν δεν είναι σύννομη...δεν είναι σύννομη..κανείς δε ρωτάει τη γνώμη σου.

 

 Δεν το λεω εγω. Ο νομος το λεει! Διαφωνεις σε αυτο?

 

Αρα εισαι παρανομος. Αυτο μου λες εσυ τωρα. Δηλαδη εγω δεν ξερω τι λεω

 

 Γκε γκε?

 

Κάνε την αυτοκριτική σου λοιπόν,με τα νέα δεδομένα.Γκέγκε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...